Prečo potrebujú Slováci poslať do európskeho parlamentu vlastencov? A čo by tam títo ľudia mohli dokázať?

Prečo potrebujú Slováci poslať do európskeho parlamentu vlastencov? A čo by tam títo ľudia mohli dokázať?

Bratislava 21. mája 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)

 

EÚ v dnešnej podobe nejedná v záujme národných štátov a ich obyvateľov. K náprave by mohlo prispieť, keby sme do Bruselu poslali akčné poslanecké komando, ktoré ak nič iné, aspoň by sypalo piesok do súkolia stroja na vytvorenie uniformnej eurototality. Aké možnosti majú europoslanci?

Ilustračné foto

Okrem potreby získať v Európskom parlamente (EP) väčšinu, alebo aspoň dostatočne silnú skupinu, ktorá by mohla ovplyvniť pomer síl pri hlasovaní, sú tu aj ďalšie dôvody, prečo by sme sa mali snažiť mať tam aspoň niekoľkých ľudí, ktorí nebudú pracovať v prospech nejakých záujmových skupín, straníckych intríg alebo cudzích veľmocí, ale budú skutočne na strane slovenského národa.

Reklama

Mať väčšinu v pléne pri hlasovaní, to je samozrejme ideálny stav. Ale to zďaleka nie je všetko, o čo v EP ide – tam už je neskoro veci riešiť. Samotné hlasovanie vieme ako vyzerá, mnohých občanov doslova šokovalo video zo zasadnutia EP, ktoré pred časom priniesol vtedajší europoslanec Richard Sulík (môžete ho vidieť napríklad TU). Na ňom vidieť, že za minútu stihnú poslanci odhlasovať aj desať zákonov. „Kto má to šťastie, že rozumie predsedajúcemu priamo, stíha. Kto je odkázaný na tlmočníka v slúchadlách, má zmätok, lebo pravidelne sa stáva, že kým tlmočník prekladá ,kto je ZA‘, predsedajúci sa už pýta ,kto je PROTI‘,“ opisuje pomery v EP Sulík.

Zdá sa, že z Bruselu aj v budúcnosti budeme môcť z času na čas očakávať prídel toxickej agendy, ako sú kvóty na migrantov, či pokusy o vytvorenie unitárneho euroštátu. Je preto veľmi dôležité mať tam spoľahlivých ľudí, ktorí budú nosiť na Slovensko informácie, novinky, klebety, a to dostatočne zavčasu, aby sme sa stihli pripraviť na prípadné hrozby. Nie je možné robiť zmysluplnú a efektívnu politiku bez informácií. Počas uplynulých piatich rokov nás o bruselských šialenstvách najlepšie informoval liberál Richard Sulík (!), a to je niečo, nad čím by sa mali ľavicoví aj konzervatívni voliči zamyslieť.

Reklama

Ďalšia dôležitá vec je, byť už pri tvorbe eurozákonov a mať svojich ľudí aj v jednotlivých výboroch, aby tam mohli veci pripomienkovať ešte vo fáze prípravy, a aby informácie o dianí dostávali včas do pozornosti médií a verejnosti. Je to dôležitejšie, než sa zdá na prvý pohľad – už veľakrát sa totiž ukázalo, že osud nejakého nepodareného návrhu môže byť úplne iný, ak sa niekomu podarí ho dostatočne zavčasu vytiahnuť z temných zákutí politiky na svetlo sveta a začne sa oň zaujímať verejnosť. Tých výborov, tém a schôdzí je v EP obrovské množstvo, a európske národy potrebujú veľa vlastencov, aby to všetko dokázali držať pod akou-takou kontrolou.

Nuž a v neposlednom rade je tu komunikačná funkcia europoslancov: ani jednofarebný mediálny mainstream totiž nemôže celkom ignorovať, čo hovoria poslanci s menšinovými názormi. Preto sú v EP veľmi prospešní ľudia ako Nigel Farage, ktorého vystúpenia sú vďačným materiálom pre novinárov a skvelým opozičným hlasom voči mainstreamovému probruselskému parnému valcu. Namiesto neviditeľných a absolútne konformných poslaneckých zombií, ktoré iné hovoria pred voľbami doma, a celkom iné potom v Bruseli odhlasujú, nebude lepšie radšej si zvoliť ľudí s mocným hlasom a jasným názorom, ktorí tam z plných pľúc vykričia, že kráľ je nahý?

Mnohí skeptici hovoria, že voliť europoslancov je márnosť, lebo EP nemá skutočnú výkonnú moc, na to je tam politbyro zvané Európska komisia a ďalšie orgány. Nuž, aj áno, aj nie. Ani všemocná komisia nemôže odignorovať rozhodnutie parlamentnej väčšiny – keby tak urobila, znamenalo by to rozvrat, otvorenú vojnu s hrozbou rozpadu únie, a to ani komisia riskovať nemôže. Silná národná skupina v EP bude znamenať, že Komisia aj Rada budú musieť konať ďaleko defenzívnejšie a opatrnejšie, než doposiaľ.

V tomto volebnom období budú mať europoslanci naozaj dosť zásadných úloh na riešenie. Tou najdôležitejšou z nich je zabránenie ďalšej centralizácii Únie a hrozbe zbavenia národných štátov zvrchovanosti v prospech korupčného byrokratického hniezda v Bruseli. Sú to však aj ďalšie súvisiace veci, ktoré plazivým spôsobom Európu menia smerom, ktorý si normálni Európania neželajú, a ktorý naozaj nemá s demokraciou – spravovaním si svojich vecí ľuďmi samotnými – veľa spoločného.

Podľa zúfalstva „tradičných“ politických strán, ktoré z času na čas presiakne do médií, by sa v novom EP mali výrazne posilniť frakcie národných strán. Sú to najmä dve skupiny: Európa národov a slobody (Matteo Salvini, Marine Le Penová a i.), ku ktorým sa zo slovenských strán hlási Sme rodina, a kam pravdepodobne pribudne jeden (zrejme Ľudovít Goga) alebo možno dvaja slovenskí europoslanci, a druhou frakciou je Európa slobody a priamej demokracie (Nigel Farage a i.), s ktorými v minulosti úspešne spolupracoval Jaroslav Paška (SNS), ktorý má slušnú šancu v tejto činnosti pokračovať.

Reklama

Avšak podobne ako aj v slovenskom parlamente, ani v EP nie je nevyhnutné, aby europoslanci boli členmi nejakého oficiálneho združenia. Čo je dôležité, to je ich aktivita, ich schopnosť chápať komplexné politické dianie, ich kontakty – a samozrejme, ich vernosť ideálom, ktoré ich poslali voliči do EP presadzovať, čo sa prejavuje najmä, ale nielen pri hlasovaní.

Práve dvojtvárnosť poslancov „tradičných“ politických zoskupení je vážnym problémom, pre ktorý je vôbec ťažké dnes hovoriť v prípade EP o nejakej zastupiteľskej demokracii – o akom výkone mandátu od občanov, o akom prenose vôle voličov je reč, keď títo europoslanci doma deklarujú, ako odvážne, nahlas a hrdinsky budú bojovať za svoj národ, ale v praxi sa potom ich hlasy akosi stratia, keď sa hlasuje o veciach ako imigrácia, islamizácia či vazalstvo voči zaoceánskemu hegemónovi?

A preto vernosť národu je kľúčová a najdôležitejšia vlastnosť europoslanca. Autentickí demokrati nie sú tí, ktorí to o sebe vyhlasujú, ale tí, ktorí naozaj sú vykonávateľmi vôle ľudu – poslanci ktorí nezradia, reprezentanti strán, ktoré nezradia. Máme takých?

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:35

Generálny riaditeľ sociálnej platformy TikTok Šou C’ Čche v stredu prisľúbil podniknutie právnych krokov na zvrátenie zákona prijatého v Spojených štátoch, na základe ktorého bude možné túto populárnu aplikáciu v USA zakázať pre podozrenia, že ju kontroluje čínska vláda.

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon, ktorý čínskej materskej spoločnosti ByteDance dáva približne 270 dní na to, aby odpredala TikTok v USA alebo čelila vylúčeniu z amerického trhu.

06:30

Španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu uviedol, že zvažuje možné odstúpenie v reakcii na oznámenie súdu, ktorý začal vyšetrovanie premiérovej manželky na základe podozrení z korupcie.

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali