Prečo kamionisti blokujú východnú hranicu EÚ s Ukrajinou?

❚❚

Bratislava 6. decembra 2023 (HSP/Euro News/ Foto:TASR )

 

Euro News podáva vysvetlenie, prečo poľskí vodiči kamiónov strávili už takmer mesiac blokovaním rôznych hraničných priechodov na hranici s Ukrajinou. Minulý piatok sa k protestu pridali aj slovenskí vodiči, čím sa spor zmenil na celoeurópsku krízu

Polícia: Situácia na východnej hranici
Ilustračné foto

V dôsledku nepretržitých obmedzení uviazli v Poľsku tisíce ukrajinských vodičov, ktorí celé dni čakajú, kým sa dostanú na druhú stranu. Miestne médiá hovoria o radoch, ktoré sa tiahnu viac ako 30 kilometrov na poľské územie.

.

Kyjev označil situáciu za katastrofálnu a dokonca informoval o núdzovom pláne na evakuáciu tých, ktorí zostali uviaznutí. Federácia zamestnávateľov Ukrajiny odhaduje, že národné hospodárstvo prišlo o najmenej 400 miliónov eur.

Európska komisia medzitým v Bruseli poslala Varšave odkaz s dôrazným nesúhlasom a pohrozila, že ak sa nebudú riadne uplatňovať pravidlá EÚ, začne právne kroky.

.

 

Prečo sú vodiči nákladných vozidiel takí nahnevaní?

Dôvodom protestu je otázka hospodárskej súťaže na trhu. V rámci mnohostrannej podpory Ukrajiny zo strany Európskej únie blok súhlasil s oslobodením ukrajinských cestných nákladných dopravcov od povinnosti mať pri sebe povolenia, ktoré sa tradične vyžadujú od dopravcov mimo EÚ. Vodičské preukazy a osvedčenia o odbornej spôsobilosti boli automaticky uznané za platné.

Toto opatrenie bolo zavedené v júni minulého roka s cieľom posilniť takzvané “solidárne cesty”, ktoré majú pomôcť Ukrajine udržať jej národné hospodárstvo a obchodné vzťahy. Čiastočná okupácia východnej Ukrajiny ruskými vojskami pripravila krajinu o prístup k Čiernemu moru, ktoré je jej hlavnou exportnou trasou.

Podľa Európskej komisie “solidárne cesty” umožnili Ukrajine v období od marca 2022 do novembra 2023 vyviezť 48 miliónov ton nepoľnohospodárskych tovarov a tiež viac ako 60 miliónov ton potravín, ako je obilie a olejniny.

Poľskí kamionisti však tvrdia, že ukrajinskí vodiči dostali príliš veľkú voľnosť a využívajú nové pravidlá na pokrytie prepravných trás medzi členskými štátmi, ktoré nezahŕňajú Ukrajinu.

.

Keďže ukrajinskí dopravcovia ponúkajú nižšie ceny za svoje služby a nie sú viazaní normami EÚ, poľskí autodopravcovia, ktorí mali dlhé roky vedúce postavenie v európskom sektore cestnej dopravy, sa domnievajú, že táto situácia predstavuje nekalú hospodársku súťaž, a požadujú okamžité opätovné zavedenie povinnosti mať povolenia. Chcú tiež, aby prázdne nákladné vozidlá vracajúce sa z Ukrajiny boli vylúčené z elektronického systému eCherha, ktorý zaviedol Kyjev a ktorý podľa protestujúcich spôsobuje nadmerné čakacie lehoty a vystavuje spoločnosti ekonomickým stratám.

Slovenskí vodiči majú rovnaké argumenty a chcú vrátiť predvojnové pravidlá.

 

Aký je rozsah protestov?

Protesty sa začali 6. novembra a postupne sa rozšírili na štyri kontrolné stanovištia pozdĺž poľsko-ukrajinskej hranice: Dorohusk-Jahodyn, Hrebenne-Rava-Ruska, Korczowa-Krakovec a od minulého týždňa Medyka-Šehyni. Poľsko má celkom osem hraničných priechodov s Ukrajinou pre cestnú nákladnú dopravu.

Protestujúci sľúbili, že umožnia prejazd vozidlám s humanitárnou pomocou a vojenským materiálom ale Kyjev tvrdí, že tento sľub sa neplní.

.

Slovenskí vodiči medzitým zablokovali hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod, ktorý je najvyťaženejšou hraničnou bránou Slovenska s Ukrajinou.

 

Súvisí to so sporom o ukrajinské obilie?

Prebiehajúce protesty súvisia s konkurenciou, ktorú predstavujú ukrajinskí kamionisti, ktorí teraz môžu ľahšie obsluhovať európskych klientov. Blokáda však so sporom o obilie súvisí. V reakcii na ruskú inváziu EÚ zrušila clá na ukrajinské poľnohospodárske výrobky, ktoré sa vyvážali z krajiny cez “solidárne cesty”.

Zrušenie ciel viedlo k prebytku lacného ukrajinského obilia na európskom trhu, najmä v piatich okrajových členských štátoch: Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Bulharsko.

Poľsko, ktoré čelilo hnevu poľnohospodárov, reagovalo jednostranným zákazom predaja alebo skladovania ukrajinského obilia na území krajiny. Zákaz navrhla a zaviedla vláda ako politické opatrenie.

Protestujúci kamionisti sú hnutím zdola, bez priameho podnetu zo strany štátu. Varšava však vyjadrila solidaritu s dotknutými vodičmi, podporila odôvodnenie ich požiadaviek a vyzvala Brusel, aby obnovil povolenia na prepravu.

Na zdôraznenie nespokojnosti protestujúcich slúžia údaje, ktoré zverejnilo poľské ministerstvo infraštruktúry: v roku 2021, teda rok pred začatím vojny s Ruskom, mali poľskí kamionisti 38 % podiel na trhu oproti 62 % ich ukrajinských konkurentov. Na konci októbra sa tieto čísla zmenili na 8 % a 92 %.

 

Čo hovorí Brusel?

Európska komisárka pre dopravu Adina Văleanová označila situáciu za absolútne neprijateľnú a vyzvala na rýchle riešenie. „Hoci podporujem právo ľudí na protest, celá EÚ – nehovoriac o Ukrajine, krajine, ktorá je v súčasnosti vo vojne – sa nemôže stať rukojemníkom blokovania našich vonkajších hraníc. Je to také jednoduché,“ povedala Văleanová minulý týždeň.

Văleanová pokarhala poľskú vládu za to, že nevykonáva svoju úlohu pri zmierňovaní konfliktu, a uviedla, že Komisia by mohla začať konanie o porušení právnych predpisov s cieľom zabezpečiť dodržiavanie práva EÚ.

.

„Neexistuje žiadna dobrá vôľa pri hľadaní riešenia. Poľské orgány sa takmer vôbec nezapájajú. To je moje dnešné hodnotenie,“povedala Văleanová. „Hovorím to preto, lebo poľské orgány sú tie, ktoré by mali presadzovať právo na tejto hranici,“ dodala.

 

Mohlo by existovať riešenie?

Rozhovory medzi jednotlivými stranami pokračujú, ale zatiaľ sa neobjavil žiadny plán trvalého riešenia.

Cez víkend Poľsko a Ukrajina uzavreli cielenú dohodu o umožnení pohybu prázdnych nákladných vozidiel otvorením kontrolného stanovišťa Dołhobyczów-Uhryniv a vytvorením samostatných priechodov na priechodoch Dorohusk-Jahodyn a Korczowa-Krakovec.

Poľská vláda oznámila prísnejšie kontroly kamiónov na hraniciach na žiadosť poľských dopravcov a vyzvala na urýchlené preskúmanie dohody o cestnej doprave medzi EÚ a Ukrajinou.

.

Európska komisia zohráva úlohu sprostredkovateľa a navrhla zoznam opatrení, ktoré možno zaviesť na zmiernenie napätia. Brusel však dal jasne najavo, že zrušenie dopravných povolení, ktoré sa stalo hlavným zdrojom znepokojenia, sa opatrení nebude dotýkať, pretože vyplýva z medzinárodnej dohody podpísanej s Ukrajinou a potvrdenej členskými štátmi.

Komisia, je podobne ako počas sporu o obilie proti tomu, aby sa robili akékoľvek významné zmeny v spôsoboch, ktorými blok podporuje Ukrajinu. Poľskí protestujúci medzitým uviedli, že blokáda by mohla trvať až do začiatku januára, ak nebudú splnené ich požiadavky.

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

17:02

V pondelok sa v Bruseli začali vyjednávania medzi inštitúciami EÚ o novom celoeurópskom zákone o právach obetí. V mene Európskeho parlamentu (EP) ich vedie eurosposlankyňa Lucia Yar (PS) z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE).

16:56

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze v pondelok vyhlásil, že Gruzínsko sa bude aj naďalej usilovať o vstup do EÚ napriek rozhodnutiu vlády pozastaviť prístupové rokovania do roku 2028. Vylúčil však o tejto veci diskutovať s opozíciou, ktorá organizuje protivládne protesty.

16:55

Zhruba 43 percent detí do jedného roka, ktoré sa tento rok nakazili v Českej republike čiernym kašľom, muselo byť hospitalizovaných. Je to výrazne viac než je celkový pomer hospitalizácií, ktorý predstavuje 2,4 percenta. Od začiatku roka sa infekciou nakazilo už viac než 36.000 ľudí. V pondelok to uviedla hovorkyňa českého Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová.

16:54

Opozícia vyzýva vládu, aby bezodkladne predstavila, ako pomôže domácnostiam s nárastom cien energií. Strana SaS chce navrhnúť zvolanie mimoriadnej schôdze v parlamente k energopomoci. Opozičné strany tak reagujú na nárast cien energií v budúcom roku, o ktorom v pondelok informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

16:42

Spotreba plynu na Slovensku by mala budúci rok medziročne klesnúť o 10 %. Zároveň klesá aj objem jeho prepravy cez prepravnú sieť Eustream. Uviedol to v pondelok predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík.

16:38

Počet trestných činov súvisiacich s marihuanou sa v Berlíne výrazne znížil po jej čiastočnej legalizácii v apríli. Oznámila to v pondelok berlínska mestská zdravotná správa.

16:34

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok obvinil západné štáty z toho, že prímerie na Ukrajine chcú dosiahnuť preto, aby Kyjev vyzbrojili ďalšími pokročilými zbraňami. Šéf ruskej diplomacie to uviedol na tlačovej konferencii so svojím maďarským rezortným kolegom Péterom Szijjártóom.

16:23

Ukrajina v pondelok kritizovala gruzínske orgány za násilné potláčanie masových protestov, ktoré vypukli po rozhodnutí vlády o pozastavení prístupových rozhovorov s Európskou úniou do roku 2028.

16:07

Nemecko v pondelok vyhlásilo, že naďalej podporuje kandidatúru Gruzínska na členstvo v Európskej únii (EÚ). V gruzínskom hlavnom meste Tbilisi totiž pokračujú demonštrácie tisícov ľudí proti rozhodnutiu vlády o pozastavení prístupových rozhovorov s EÚ do roku 2028.

15:50

Predseda libanonského parlamentu Nabíh Barrí v pondelok obvinil Izrael z porušovania prímeria uzavretého minulý týždeň. Libanonské úrady a médiá predtým informovali, že útoky izraelskej armády, ktoré podnikla v pondelok si vyžiadali jednu obeť a jedného zraneného.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke chlapec sleduje rozsvietenie vianočného stromčeka počas podujatia Rozsvieťme Bojnice

Autor: TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Artem Klymenko

René Pavlík

Branislav Čech

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali