Prečo kamionisti blokujú východnú hranicu EÚ s Ukrajinou?

Bratislava 6. decembra 2023 (HSP/Euro News/ Foto:TASR )

 

Euro News podáva vysvetlenie, prečo poľskí vodiči kamiónov strávili už takmer mesiac blokovaním rôznych hraničných priechodov na hranici s Ukrajinou. Minulý piatok sa k protestu pridali aj slovenskí vodiči, čím sa spor zmenil na celoeurópsku krízu

Polícia: Situácia na východnej hranici
Ilustračné foto

V dôsledku nepretržitých obmedzení uviazli v Poľsku tisíce ukrajinských vodičov, ktorí celé dni čakajú, kým sa dostanú na druhú stranu. Miestne médiá hovoria o radoch, ktoré sa tiahnu viac ako 30 kilometrov na poľské územie.

Reklama

Kyjev označil situáciu za katastrofálnu a dokonca informoval o núdzovom pláne na evakuáciu tých, ktorí zostali uviaznutí. Federácia zamestnávateľov Ukrajiny odhaduje, že národné hospodárstvo prišlo o najmenej 400 miliónov eur.

Európska komisia medzitým v Bruseli poslala Varšave odkaz s dôrazným nesúhlasom a pohrozila, že ak sa nebudú riadne uplatňovať pravidlá EÚ, začne právne kroky.

Reklama

 

Prečo sú vodiči nákladných vozidiel takí nahnevaní?

Dôvodom protestu je otázka hospodárskej súťaže na trhu. V rámci mnohostrannej podpory Ukrajiny zo strany Európskej únie blok súhlasil s oslobodením ukrajinských cestných nákladných dopravcov od povinnosti mať pri sebe povolenia, ktoré sa tradične vyžadujú od dopravcov mimo EÚ. Vodičské preukazy a osvedčenia o odbornej spôsobilosti boli automaticky uznané za platné.

Toto opatrenie bolo zavedené v júni minulého roka s cieľom posilniť takzvané “solidárne cesty”, ktoré majú pomôcť Ukrajine udržať jej národné hospodárstvo a obchodné vzťahy. Čiastočná okupácia východnej Ukrajiny ruskými vojskami pripravila krajinu o prístup k Čiernemu moru, ktoré je jej hlavnou exportnou trasou.

Podľa Európskej komisie “solidárne cesty” umožnili Ukrajine v období od marca 2022 do novembra 2023 vyviezť 48 miliónov ton nepoľnohospodárskych tovarov a tiež viac ako 60 miliónov ton potravín, ako je obilie a olejniny.

Poľskí kamionisti však tvrdia, že ukrajinskí vodiči dostali príliš veľkú voľnosť a využívajú nové pravidlá na pokrytie prepravných trás medzi členskými štátmi, ktoré nezahŕňajú Ukrajinu.

Reklama

Keďže ukrajinskí dopravcovia ponúkajú nižšie ceny za svoje služby a nie sú viazaní normami EÚ, poľskí autodopravcovia, ktorí mali dlhé roky vedúce postavenie v európskom sektore cestnej dopravy, sa domnievajú, že táto situácia predstavuje nekalú hospodársku súťaž, a požadujú okamžité opätovné zavedenie povinnosti mať povolenia. Chcú tiež, aby prázdne nákladné vozidlá vracajúce sa z Ukrajiny boli vylúčené z elektronického systému eCherha, ktorý zaviedol Kyjev a ktorý podľa protestujúcich spôsobuje nadmerné čakacie lehoty a vystavuje spoločnosti ekonomickým stratám.

Slovenskí vodiči majú rovnaké argumenty a chcú vrátiť predvojnové pravidlá.

 

Aký je rozsah protestov?

Protesty sa začali 6. novembra a postupne sa rozšírili na štyri kontrolné stanovištia pozdĺž poľsko-ukrajinskej hranice: Dorohusk-Jahodyn, Hrebenne-Rava-Ruska, Korczowa-Krakovec a od minulého týždňa Medyka-Šehyni. Poľsko má celkom osem hraničných priechodov s Ukrajinou pre cestnú nákladnú dopravu.

Protestujúci sľúbili, že umožnia prejazd vozidlám s humanitárnou pomocou a vojenským materiálom ale Kyjev tvrdí, že tento sľub sa neplní.

Reklama

Slovenskí vodiči medzitým zablokovali hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod, ktorý je najvyťaženejšou hraničnou bránou Slovenska s Ukrajinou.

 

Súvisí to so sporom o ukrajinské obilie?

Prebiehajúce protesty súvisia s konkurenciou, ktorú predstavujú ukrajinskí kamionisti, ktorí teraz môžu ľahšie obsluhovať európskych klientov. Blokáda však so sporom o obilie súvisí. V reakcii na ruskú inváziu EÚ zrušila clá na ukrajinské poľnohospodárske výrobky, ktoré sa vyvážali z krajiny cez “solidárne cesty”.

Zrušenie ciel viedlo k prebytku lacného ukrajinského obilia na európskom trhu, najmä v piatich okrajových členských štátoch: Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Bulharsko.

Poľsko, ktoré čelilo hnevu poľnohospodárov, reagovalo jednostranným zákazom predaja alebo skladovania ukrajinského obilia na území krajiny. Zákaz navrhla a zaviedla vláda ako politické opatrenie.

Protestujúci kamionisti sú hnutím zdola, bez priameho podnetu zo strany štátu. Varšava však vyjadrila solidaritu s dotknutými vodičmi, podporila odôvodnenie ich požiadaviek a vyzvala Brusel, aby obnovil povolenia na prepravu.

Na zdôraznenie nespokojnosti protestujúcich slúžia údaje, ktoré zverejnilo poľské ministerstvo infraštruktúry: v roku 2021, teda rok pred začatím vojny s Ruskom, mali poľskí kamionisti 38 % podiel na trhu oproti 62 % ich ukrajinských konkurentov. Na konci októbra sa tieto čísla zmenili na 8 % a 92 %.

 

Čo hovorí Brusel?

Európska komisárka pre dopravu Adina Văleanová označila situáciu za absolútne neprijateľnú a vyzvala na rýchle riešenie. „Hoci podporujem právo ľudí na protest, celá EÚ – nehovoriac o Ukrajine, krajine, ktorá je v súčasnosti vo vojne – sa nemôže stať rukojemníkom blokovania našich vonkajších hraníc. Je to také jednoduché,“ povedala Văleanová minulý týždeň.

Văleanová pokarhala poľskú vládu za to, že nevykonáva svoju úlohu pri zmierňovaní konfliktu, a uviedla, že Komisia by mohla začať konanie o porušení právnych predpisov s cieľom zabezpečiť dodržiavanie práva EÚ.

Reklama

„Neexistuje žiadna dobrá vôľa pri hľadaní riešenia. Poľské orgány sa takmer vôbec nezapájajú. To je moje dnešné hodnotenie,“povedala Văleanová. „Hovorím to preto, lebo poľské orgány sú tie, ktoré by mali presadzovať právo na tejto hranici,“ dodala.

 

Mohlo by existovať riešenie?

Rozhovory medzi jednotlivými stranami pokračujú, ale zatiaľ sa neobjavil žiadny plán trvalého riešenia.

Cez víkend Poľsko a Ukrajina uzavreli cielenú dohodu o umožnení pohybu prázdnych nákladných vozidiel otvorením kontrolného stanovišťa Dołhobyczów-Uhryniv a vytvorením samostatných priechodov na priechodoch Dorohusk-Jahodyn a Korczowa-Krakovec.

Poľská vláda oznámila prísnejšie kontroly kamiónov na hraniciach na žiadosť poľských dopravcov a vyzvala na urýchlené preskúmanie dohody o cestnej doprave medzi EÚ a Ukrajinou.

Reklama

Európska komisia zohráva úlohu sprostredkovateľa a navrhla zoznam opatrení, ktoré možno zaviesť na zmiernenie napätia. Brusel však dal jasne najavo, že zrušenie dopravných povolení, ktoré sa stalo hlavným zdrojom znepokojenia, sa opatrení nebude dotýkať, pretože vyplýva z medzinárodnej dohody podpísanej s Ukrajinou a potvrdenej členskými štátmi.

Komisia, je podobne ako počas sporu o obilie proti tomu, aby sa robili akékoľvek významné zmeny v spôsoboch, ktorými blok podporuje Ukrajinu. Poľskí protestujúci medzitým uviedli, že blokáda by mohla trvať až do začiatku januára, ak nebudú splnené ich požiadavky.

 

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:01

Počas rozhovorov s poľskými ministrami sa “možnosť uzavretia hraníc nespomenula”.

Informoval o tom na Facebooku obchodný zástupca Ukrajiny Taras Kačka o výsledkoch rokovaní s ministrami rozvoja a technológií Poľska Krzysztofom Hetmanom a poľnohospodárstva Czesławom Szekierskim.

“Podarilo sa nám nájsť spoločnú reč a pracujeme na konštruktívnom riešení, ako odblokovať hranice a zohľadniť záujmy poľských a ukrajinských poľnohospodárov. Nie je to jednoduché, ale je to možné,” povedal tiež.

17:52
Erdogan uviedol, že Turecko je opäť pripravené poskytnúť platformu na rokovania medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou.

A dodal, že “zásadne podporuje Zelenského mierový vzorec”.

“Som však presvedčený, že predpokladom úspechu mierových iniciatív o Ukrajine je účasť oboch strán na rokovaniach. Sme pripravení opäť poskytnúť stôl na rokovania, ktoré sa predtým uskutočnili v Istanbule,” povedal Erdogan.

Deň predtým turecký prezident telefonicky hovoril s Putinom.

17:42

Poslanci Európskeho parlamentu schválili aktualizáciu pravidiel o vodičských preukazoch v Európskej únii. 

17:41

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyhlásil, že jeho krajina vždy udržiavala otvorený hraničný priechod Rafah. Ide o jediný oficiálny vstup do Pásma Gazy, ktorý nie je pod kontrolou Izraela.

17:40

Poľsko uvažuje nad dočasným uzavretím hranice s Ukrajinou pre tovar, uviedol poľský premiér Donald Tusk. Podľa neho to však uškodí obom krajinám.

17:39

Rusko oznámilo, že jeho prioritou je ochrana obyvateľov Podnesterska, ktoré v ten istý deň požiadalo Moskvu o ochranu pred tlakom Moldavska. Kišiňov požiadavku svojho odštiepeneckého regiónu označil za propagandistické vyhlásenia. 

17:38

Hnutie Hamas vyzvalo Palestínčanov, aby v marci na začiatku moslimského posvätného mesiaca ramadán vnikli do mešity al-Aksá v Jeruzaleme.

17:33

Americký prezident Joe Biden absolvuje každoročnú zdravotnú prehliadku. Novinárom to pred odchodom do nemocnice oznámil samotný šéf Bieleho domu.

Biden podstupuje pravidelnú ročnú zdravotnú prehliadku
Na snímke americký prezident Joe Biden odchádza na každoroènú zdravotnú prehliadku z Bieleho domu vo Washingtone
17:32

Belgická vláda schválila uvoľnenie 200 miliónov eur na nákup munície pre Ukrajinu. Na tlačovej konferencii to oznámil belgický premiér Alexander De Croo.

17:30

To, ako Kyjev používa rakety, ktoré mu darovala Británia, je záležitosťou ukrajinskej armády. Uviedlo to britské ministerstvo obrany.

17:27

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naliehal na balkánskych lídrov, aby Ukrajine poskytli väčšiu podporu, pretože nedostatok munície na fronte má negatívny vplyv na jej armádu vo vojne proti útočiacemu Rusku.

Summit lídrov krajín západného Balkánu
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a albánsky premiér Edi Rama odchádzajú po tlačovej konferencii po summite lídrov krajín západného Balkánu v Tirane

 

17:26

Pohreb ruského opozičného politika Alexeja Navaľného chceli jeho rodina a spolupracovníci zorganizovať vo štvrtok 29. februára, ale podľa riaditeľa Fondu boja proti korupcii Ivana Ždanova sa na tento deň “nenašiel nikto, kto by mohol vykopať hrob”. Dal to do súvisu so štvrtkovým výročným prejavom prezidenta Vladimira Putina vo Federálnom zhromaždení.

17:19

Hodnota bitcoinu dnes prudko vzrástla a v jednom momente prvýkrát od 15. novembra 2021 prekročila 61 000 USD.

Teraz sa cena znížila na 60,88 USD. Pritom deň začínala na úrovni 57 dolárov.

Hodnota bitcoinu dnes prudko vzrástla
Hodnota bitcoinu dnes prudko vzrástla
17:16

Arménsky premiér Pašinjan vysvetlil, čo znamená ním oznámené “zmrazenie” účasti krajiny v ODKB (vojenská aliancia krajín SNŠ pod vedením Ruska).

Podľa neho to znamená absenciu postu veľvyslanca a neúčasť na podujatiach na vysokej a najvyššej úrovni.

Vystúpenie Arménska z ODKB neprichádza do úvahy.

16:07

V hlavnom meste Čadu je počuť streľbu a miestne médiá hlásia pohyb tankov a obrnených vozidiel.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Študentky sa opaľujú na zavesenej hojdačke v parku v areáli Iowskej Univerzity v meste Iowa City, v americkom štáte Iowa

Autor: TASR/AP-Savannah Blake/The Gazette via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Gustáv Murín

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali