Prečo je kolaps amerických dlhopisov nebezpečný pre zvyšok sveta?

Prečo je kolaps amerických dlhopisov nebezpečný pre zvyšok sveta?

Washington 12. októbra 2023 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Rekordný kolaps amerických dlhopisov môže celý svet ponoriť do globálnej recesie, približuje situáciu na finančných trhoch v USA Oľga Samofalová pre noviny Vzgljad

burza
Ilustračné foto

 

Reklama

Podľa spoločnosti BlackRock, jednej z najväčších investičných spoločností na svete, sa rekordný prepad amerických štátnych dlhopisov v 250-ročnej histórii Spojených štátov ešte zďaleka neskončil. Táto udalosť je dôležitá pre celé svetové hospodárstvo, pretože dôsledky problémov v USA môžu ovplyvniť všetkých.

Pokles amerických štátnych dlhopisov sa stal rekordným za celú 250-ročnú históriu Spojených štátov. Od ich vrcholu v júli 2020 do konca októbra 2022 ich cena klesla o 24,7 %, ukazuje graf zostavený analytikmi Bank of America. Ide o rekordný pokles, pričom druhý a tretí najhorší výsledok sa datuje do 19. storočia, píše MarketWatch.

Reklama

“Toto je najväčší ‘medvedí trh’ na trhu dlhopisov všetkých čias,” povedal stratég BofA Michael Hartnett.

Keď hodnota amerických štátnych dlhopisov klesá, ich výnosy rastú. Od konca roka 2022 vzrástli výnosy referenčných 10-ročných dlhopisov až päťkrát. Bolo to spôsobené vplyvom rastúcej inflácie v USA, ktorá zostáva nízka už desaťročia.

V dôsledku toho došlo k prudkému skoku úrokových sadzieb Fedu. Okrem toho sa zvýšili obavy z krízy štátneho dlhu krajiny. Štátny dlh USA minulý mesiac prekročil bezprecedentnú hranicu 33 biliónov USD, čím sa za posledné desaťročie zdvojnásobil.

“Pokles hodnoty amerických dlhopisov prichádza v súvislosti s rastom ich výnosov v dôsledku zvýšenia kľúčovej refinančnej sadzby. Spolu s rastom kľúčovej sadzby totiž rastú aj výnosy bankových vkladov a iných bezrizikových aktív s pevným výnosom. Ak výnosy dlhopisov nerastú, je výhodnejšie držať peniaze v bankových vkladoch ako v štátnych dlhopisoch, po ktorých dopyt klesá. Výnosy dlhopisov teda rastú a s tým súvisia vyššie kupónové platby z dlhopisov, čo znamená, že USA musia platiť vyššie úroky zo svojich pôžičiek. Rast refinančnej sadzby tak zvyšuje náklady na obsluhu amerického štátneho dlhu, ktoré už aj tak neustále rastú, a to zasa zvyšuje riziko platobnej neschopnosti krajiny,” povedal Vladimir Černov, analytik spoločnosti Freedom Finance Global.

Americkí predstavitelia sa snažia hasiť požiar slovnými intervenciami. Americká ministerka financií Janet Yellenová uviedla, že rastúce náklady na pôžičky neviedli k dysfunkcii amerických finančných trhov: banky, podniky a domácnosti dokážu odolať vyšším úrokovým sadzbám.

Reklama

Predstavitelia Fed-u zasa vystúpili s vyhláseniami, ktoré investorom dodali nádej, že regulátor by mohol byť do konca tohto roka ešte ďaleko od ďalšieho zvýšenia sadzieb. Sklamanie investorov bolo totiž spôsobené práve očakávaním ďalšieho zvyšovania sadzieb. Regulátor si všimol nárast výnosov dlhopisov a vnímal to ako sprísnenie menových podmienok na trhu už teraz, hovorí pre agentúru Bloomberg strategický analytik Nomura Holdings Andrew Ticehurst. Tieto faktory viedli v utorok dokonca k miernemu poklesu výnosov amerických štátnych dlhopisov.

Mnohí významní ekonómovia však vyzývajú, aby sme sa nedali zviesť. Podľa spoločnosti BlackRock, jednej z najväčších investičných firiem na svete, sa najhorší kolaps amerických štátnych dlhopisov ešte zďaleka neskončil, uvádza Insider.

BlackRock sa domnieva, že výnosy dlhodobých dlhopisov budú naďalej rásť a ich vlastníctvo je riskantné.

“Americký Federálny rezervný systém začal súčasný cyklus sprísňovania menovej politiky zjavne neskoro, takže vplyv vysokých sadzieb na infláciu môže byť menej účinný a časom viac rozťahaný. Na posilnenie boja proti inflácii môže byť potrebné ďalšie zvyšovanie základnej úrokovej sadzby. Perspektíva ďalšieho rastu výnosov amerických štátnych pokladničných poukážok tak vyzerá celkom reálne,” súhlasí Vladimir Evstifejev, vedúci analytického oddelenia Zenit Bank.

Pokiaľ ide o obavy z dlhovej krízy, miliardár Ray Dalio ešte v júni varoval, že USA sa nachádzajú na začiatku “klasickej dlhovej krízy neskorého cyklu”, ktorá sa vyznačuje nedostatkom kupujúcich. Takéto obavy vyjadril aj renomovaný ekonóm Nouriel Roubini.

Reklama

Jim Rogers, bývalý obchodný partner Georgea Sorosa, tiež bil na poplach v súvislosti s dlhom USA. Podľa neho žiadna krajina nikdy nežila na taký dlh ako USA, ktoré sú najväčším dlžníkom v histórii sveta. A tento príbeh sa nemôže skončiť dobre, budú obete, domnieva sa. “Éra amerického dolára sa končí.” Žiadna mena v histórii nezostala dominantná viac ako 100 rokov, domnieva sa Rogers. Jediným reálnym uchádzačom o miesto dolára je podľa neho v súčasnosti čínsky jüan.

Pokiaľ ide o riziko platobnej neschopnosti USA v dôsledku neschopnosti splácať dlhy, je možné len v prípade, že úrady nezvýšia jeho strop. Zatiaľ ho však USA vždy zvýšili, hoci to urobili s teatrálnym výkonom. Okrem toho Američania môžu vždy vytlačiť viac dolárov a kúpiť si za ne vlastné dlhopisy. “FED má tlačiareň, ktorá vždy dokáže zabezpečiť potrebný “dopyt” po štátnych dlhopisoch. Dlh USA neustále rastie a je obsluhovaný refinancovaním aj peňažnou emisiou FED-u,” konštatuje Jevstifejev.

“Problém štátneho dlhu USA je dlhodobý, môže sa stať aktuálnym bližšie k roku 2050,” hovorí Oksana Cholodenková, vedúca oddelenia analytiky a propagácie spoločnosti BKS Investment World.

V strednodobom horizonte existujú ďalšie potenciálne riziká – pokles podnikateľskej aktivity a spotrebiteľskej dôvery, čo by mohlo v roku 2024 vyvolať recesiu, hovorí.

Okrem toho sa na americkom trhu s nehnuteľnosťami objavujú známky bubliny, ktorú sprevádzajú rastúce sadzby hypoték a rekordné portfólio hypoték, konštatuje Cholodenková. Zatiaľ však neboli zaznamenané žiadne negatívne spúšťacie faktory.

 

Čo znamená táto situácia so vzdialenými americkými dlhopismi pre svetovú?

“Hlavným rizikom je, že spoločnosti na celom svete si budú musieť požičiavať za oveľa vyššie sadzby. To bude mať negatívny vplyv na ich úverový profil, zníži tempo rozvoja a najviac zadlženým spoločnostiam môže hroziť bankrot,” upozorňuje Evstifejev.

“Problémy s dlhmi v USA by mohli viesť k spomaleniu globálnej ekonomiky v prostredí rastúcich nákladov na obsluhu úverov alebo dokonca ku globálnej recesii. V takom prípade sa zníži spotreba surovín vrátane ropných produktov a ich ceny klesnú spolu s príjmami Ruska z ich vývozu,” uzatvára Vladimir Černov.

 

Prečítajte si tiež:

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:55

Parlament na Šalamúnových ostrovoch sa vo štvrtok pokúsi zvoliť nového premiéra.

Poslanci tichomorskej krajiny sa stretnú v parlamente 2. mája, uviedol v pondelok v písomnom oznámení generálny guvernér David Vunagi. Nominácie na premiérsky post sa skončia v utorok popoludní.

11:44

Rast spotrebiteľských cien v Španielsku sa v apríli 2024 mierne zrýchlil. Dosiahol pritom najväčšie tempo za tri mesiace. Analytici však očakávali ešte vyššiu mieru inflácie v dôsledku zdraženia plynu.

11:33

Švédska ekonomika za tri mesiace do konca marca vykázala pokles už v štvrtom kvartáli po sebe. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa hrubý domáci produkt (HDP) zmenšil o 0,1 %, teda rovnako ako v poslednom štvrťroku vlaňajška.

11:21

Najmenej 42 ľudí prišlo o život na juhu Kene, keď sa po silných dažďoch pretrhla hrádza priehrady v blízkosti mesta Mai Mahiu. Informovala agentúra AFP.

11:12

V Afganistane spustili v pondelok novú očkovaciu kampaň proti detskej obrne. Cieľom je ochrániť približne 10,7 milióna detí do päť rokov pred týmto nebezpečným ochorením.

11:03

Indický premiér Naréndra Módí poprel, že by jeho krajina smerovala k autokracii. Reagoval tak na obvinenia, že vláda zorganizovala trestné konania s cieľom oslabiť oponentov pred prebiehajúcimi parlamentnými voľbami.

Opozícia kritizuje premiéra Módího za šírenie nenávisti
Na snímke indický premiér Naréndra Módí
10:55

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) víta zrušenie zvýhodnených predčasných odchodov do dôchodku. Odliv pracovníkov a akútny nedostatok pracovnej sily spôsobuje podľa SZPCC významné zvýšenie personálnych nákladov pekárov, cukrárov a cestovinárov, čo sa prejaví aj v odbytových cenách. V pondelok o tom informoval predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

10:44

Bývalého námestníka starostu poľského mesta Gdaňsk za sexuálne napadnutie mladistvej osoby odsúdili na jeden rok odňatia slobody s podmienečným odkladom tri roky.

10:39

Čínsky prezident Si Ťin-pching navštívi začiatkom mája Francúzsko, oznámila v pondelok kancelária francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Návšteve bude dominovať predovšetkým téma vojny na Ukrajine a konfliktu na Blízkom východe.

10:12

V Španielsku v pondelok očakávajú vyhlásenie premiéra Pedra Sáncheza o odstúpení.

Sánchez minulú stredu uviedol, že zvažuje odstúpenie pre vyšetrovanie jeho manželky Begone Gómezovej na základe podozrení z korupcie. Vyhlásil, že svoje rozhodnutie oznámi v pondelok a dovtedy pozastavuje svoj oficiálny program.

09:51

Burkina Faso pozastavila činnosť niekoľkým zahraničným médiám, niektorým z nich na dobu neurčitú. Uvádza sa to vo vyhlásení tamojšieho regulačného orgánu pre komunikáciu CSC.

09:30

Ukrajinská armáda v pondelok oznámila, že odrazila 55 ruských útokov na niekoľko obcí v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

09:15

Severná Kórea umiestňuje nášľapné míny na ceste v demilitarizovanej zóne (DMZ), ktorá oddeľuje KĽDR od Južnej Kórey.

Juhokórejská armáda minulý rok zaznamenala, ako vojaci KĽDR ukladajú míny na neupravenej ceste. Ide o jeden z krokov na uzavretie ciest medzi oboma Kóreami, komentuje agentúra Jonhap.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali