Litva nie je jedinou členskou krajinou NATO, ktorá má námietky voči Číne v súvislosti s výzvednú činnosťou. V čom spočíva príčina týchto obvinení a do akej miery tieto obvinenia súvisia so zhoršením čínsko–amerických vzťahov?
V rámci komentára k správe, ktorá bola uverejnená v Litve, čínske noviny Global Times upozornili na absurditu samotnej myšlienky o zvýšenej aktivite čínskych tajných služieb v tejto krajine.
V článku sú vyjadrené pochybnosti o tom, že situácia v štáte, ktorý sa nachádza ďaleko od čínskych hraníc a má len 3 milióny obyvateľov, by tak zaujímala Čínu.
Okrem toho vedecko–technický potenciál Litvy nie je tak vysoký, aby to zaujalo rozviedku akéhokoľvek veľkého štátu.
Prečo sa Litva následne za mnohými západnými krajinami zapojila do šírenia špionážnej témy? Global Times predpokladá, že to súvisí s podradenou pozíciou Litvy v Severoatlantickej aliancii a prianím tejto pobaltskej krajiny zapáčiť sa Washingtonu.
Čínsky odborník Yang Mian, profesor Inštitútu medzinárodných vzťahov Čínske univerzity komunikácií, v rozhovore sa Sputnik súhlasil s týmto názorom a tiež upozornil, že vo vytváranom škandále sa vyskytujú obvinenia nielen voči Číne, ale aj voči Rusku.
A práve tieto krajiny sú v posledných oficiálnych dokumentoch USA, ktoré sa objavili až po príchode Donalda Trumpa k moci, nazývané hlavnými geopolitickými súpermi Ameriky.
“Európske krajiny ako Nemecko a Francúzsko v poslednej dobe opäť vytvárajú koncepciu čínskeho nebezpečenstva, dokonca tvrdia, že celkovo sa, v srdci Európy nachádza 450 čínskych a ruských špiónov‘. Litva je považovaná za ,mladšieho partnera‘ v NATO. Každoročný referát litovských tajných služieb, v ktorom je Čína obviňovaná z výzvednej činnosti ohrozujúcej národnú bezpečnosť Litvy, predovšetkým svedčí o oddanosti voči EÚ a USA. Je predvádzané nadšenie v boji proti spoločnému nepriateľovi Európy a USA. Je jasné, že takáto maličká krajina ako Litva potrebuje podporu zo strany EÚ a USA a pripojenie k antičínskej vlne je diktované prianím dosiahnuť uznanie a byť videná. Je samozrejmé, že konať spôsobom znamená byť na tej nesprávnej strane.“
Informácie o činnosti čínskych a ruských špiónov v Európe sú predhadzované neustále, ale úlohou posledného článku v novinách Welt am Sonntag je zrejme dôkladne vystrašiť európskych úradníkov čínskym a ruským nebezpečenstvom.
Podľa údajov novinového zdroja sú diplomati varovaní pred návštevou niektorých podnikov verejného stravovania v štvrti Európskej únie v Bruseli, kde ich môžu odpočúvať čínski a ruskí špióni.
“Šírenie ,koncepcie čínskej hrozby‘ a očierňovanie Číny je jednou zo starých metód používaných niektorými krajinami. Tieto falošné obvinenia samozrejme do určitej miery ovplyvnia spoluprácu medzi Čínou a Európskou úniou, ale nebudú mať podstatný vplyv. Čo sa týka dlhodobých záujmov európskych krajín, ich vzťahy s Čínou zrejme nebudú podstatne dotknuté v súvislosti s týmito pochybnými rečami. Nemyslím si, že nejaká krajina môže zrušiť vzťahy alebo spoluprácu s inou krajinou iba kvôli riziku spojenému so špionážou,” domnieva sa odborník.
Podľa hodnotenia Yanga Miana terajšia vlna obvinenia na adresu Číny nie je priamo spojená so zložitým stavom čínsko–amerických vzťahov, ale nepriamu súvislosť tu odborník predsa len vidí:
“Nemôžem povedať, že európske obvinenia Číny zo špionáže majú priamy vzťah k dnešnej situácii v čínsko–amerických vzťahoch, ale nemožno vylúčiť koordináciu a spoluprácu so Spojenými štátmi, aby Európania mohli ukázať svoju lojálnosť. Európa bola vždy dôležitou oblasťou pre šírenie ,teórie čínskej hrozby‘. V tejto otázke Európa a USA vystupujú unisimo.“