Prečo Čína tajne skupuje ruské zlato

Prečo Čína tajne skupuje ruské zlato

Bratislava 30. novembra 2023 (HSP/Vz/Foto:Twitter)

 

Ruskí producenti zlata zaznamenali rekord: do Hongkongu predali päťkrát viac zlata ako pred rokom. Oficiálne údaje Číny o nákupe ruského zlata sú podstatne nižšie. Odborníci sa domnievajú, že Peking sa snaží pred Západom utajiť, že skupuje toľko zlata. Prečo to robí? pýta sa Oľga Somofalova v novinách Vzgljad

zlato
Ilustračné foto

Dodávky zlata z Ruska do Hongkongu dosiahli rekordnú hodnotu za posledných 11 rokov – 5,31 miliardy USD za prvých 10 mesiacov roku 2023. Tým sa ruské dodávky zlata zvýšili o 625,8 %, teda päťnásobne. V októbri sa zvýšili o 527 % na 987,6 milióna USD. Ide o údaje oddelenia sčítania ľudu a štatistiky hongkonskej vlády.

Reklama

Predtým bol hlavným odberateľom ruského zlata Londýn. V roku 2021 tak Spojené kráľovstvo nakúpilo od Ruska 266,1 ton zlata, na druhom mieste bol Kazachstan, kam poslalo len osem ton, konštatuje Jevgenij Mironjuk, burzový expert spoločnosti BKS Investment World, odvolávajúc sa na údaje FKS. V lete 2022 však západné krajiny uvalili zákaz na nákup ruského zlata. A Rusko si našlo nové trhy v Ázii a na Blízkom východe.

“Vývoz zlata je tradične jedným z dôležitých zdrojov prílevu meny do Ruska: objem ruského vývozu zlata v roku 2021 predstavoval 15,5 miliardy USD. Aby sme neprišli o takýto dôležitý zdroj príjmov, úrady sa rozhodli presmerovať toky zlata do tých krajín, ktoré môžu pomôcť s jeho realizáciou. Hongkong je spojovacím uzlom medzi Áziou a západným svetom, ktorý má všetku potrebnú infraštruktúru na výmenu”, – hovorí Alexander Potavin, analytik FG “Finam”.

Reklama

Zaujímavé je, že oficiálne údaje Čínskej ľudovej republiky uvádzajú, že za 10 mesiacov Čína nakúpila zlato z Ruska len dvakrát viac ako pred rokom, a to v hodnote len 330 miliónov USD.

“Cez Hongkong prebiehajú ” šedé” nákupy zlata Čínou, ktorý, ako vidíme, svoje zlaté rezervy neuvádza v plnej výške.

Zlato nakupuje aj priamo cez šanghajskú burzu, ktorá tiež zaznamenáva rekordný obrat zlata. Čína sa snaží utajiť skutočnosť, že vytvára zlaté rezervy, aby neznepokojila západnú verejnosť. Peking zároveň znižuje podiel amerických štátnych dlhopisov vo svojich rezervách. Čína sa obáva, že jej nezávislá politika alebo zhoršenie situácie okolo Taiwanu môže viesť k tomu, že Západ zablokuje jej rezervy, ako to urobil s ruskými,” hovorí Alexej Viazovskij, viceprezident spoločnosti Zolotaja Plata.

Na trhu sa diskutuje aj o tom, prečo Čína skupuje toľko fyzického zlata.

“Možno sa Čína pripravuje na zlaté krytie svojho jüanu, na čo potrebuje nahromadiť veľké objemy zlata.

Reklama

O tejto teórii mám pochybnosti, pretože svetový obchod je natoľko zložitý a rozsiahly, že presúvanie zlata s cieľom vyrovnať obchodný deficit je problematické a nákladné. K tomu sa pridávajú náklady na poistenie a bezpečnosť,” domnieva sa expert.

Mimochodom, Rusko po mnohých rokoch hromadenia zlata vo svojich rezervách s tým tento rok prestalo. Vjazovskij to vysvetľuje tým, že úrady nechcú podporovať infláciu tým, že pri nákupe zlata budú hádzať ruble na trh. Rusko už teraz bojuje s infláciou: centrálna banka zvyšuje úrokovú sadzbu, zatiaľ čo úrady zaviedli povinnosť exportérov časť svojich peňazí držať v rubľoch.

Okrem Hongkongu sa veľkými nákupcami ruského zlata stali aj Dubaj a Turecko.

“Dubaj skupuje ruské zlato na ďalší predaj. S najväčšou pravdepodobnosťou Spojené arabské emiráty pretavujú naše prúty, znovu ich označujú svojou značkou a potom ich predávajú. Toto zlato môže ísť do Európy,” povedal Viazovský. “Kým v roku 2021 Rusko vyviezlo do SAE 1,3 tony zlata, po zavedení sankcií v roku 2022 SAE doviezli 75,7 tony ruského zlata v hodnote 4,3 miliardy dolárov,” konštatuje Potavin.

A treťou krajinou, ktorá s radosťou nakupuje ruské zlato, je Turecko. Na ruské zlato sa poskytuje zľava, ktorá však nie je verejná, dodáva expert.

Reklama

Výsledkom je, že napriek sankciám sa ruskí producenti zlata dokázali prispôsobiť novým podmienkam, nájsť nové trhy a naďalej zarábať.

“Naši producenti zlata sú stále v čokoláde. Majú dvojnásobný zisk. Na jednej strane ušetria na výdavkoch vďaka tomu, že rubeľ klesá, a na druhej strane zarobia viac vďaka zhodnoteniu unce v dolároch. Meny spriatelených krajín sú aj tak naviazané na dolár,” hovorí Vjazovskij.

Zlato medzitým prekonalo psychologicky dôležitú hranicu 2 000 USD za uncu a priblížilo sa k historickému rekordu 2 069 USD za uncu, ktorý bol stanovený v auguste 2020. Cena zlata na newyorskej burze Comex dosiahla 2013,4 dolára za trójsku uncu.

“Zlato za posledný rok a pol už päťkrát prekonalo psychologicky dôležitú úroveň 2 000 USD, priblížilo sa k rekordu, ale neprekonalo ho. Analytici to pripisujú cenovej manipulácii zo strany takzvaného zlatého poolu nadnárodných bánk a centrálnych bánk veľkých vyspelých ekonomík. Tie bránia rastu zlata tým, že ho v správnom čase predávajú. Robí sa to preto, aby sa zlato nestalo alternatívou k doláru, nekonkurovalo mu. Západné krajiny nemajú záujem, aby sa Čína alebo iné krajiny vrátili k zlatému štandardu,” hovorí Alexej Vjazovskij. Preto je ťažké povedať, kedy padne nový historický rekord, keďže nejde o trhovú situáciu, dodáva expert.

Na jednej strane sa znížili riziká, že sa svet ponorí do novej recesie. A pomohli rastu cien zlata, ktoré sa v takýchto krízových situáciách považuje za ochranné aktívum. Objavili sa však nové riziká. Vjazovskij vyzdvihuje dve informácie, ktoré by mohli viesť k rastu cien zlata a k novému historickému rekordu. Po prvé, je to hrozba zastavenia prechodu tankerov cez úžiny, najmä Hormuzský prieliv. Po druhé je to možný krach najväčšej švajčiarskej banky UBS, ktorá kúpou zachránila ďalšiu významnú švajčiarsku banku Credit Suisse.

“Pri kúpe zrejme išlo o niektoré toxické aktíva. Teraz prudko stúpa poistenie proti zlyhaniu, zaznamenáva historické rekordy a už sa objavujú správy, že banka prestala vyberať peniaze od klientov.

Toto je potenciálne výbušný príbeh. Ak sa zrúti jedna z najväčších svetových bánk, na finančných trhoch nastane skutočná búrka. A práve vtedy by zlato dosiahlo historické maximum, napriek všetkým manipuláciám,” uzatvára Alexej Vjazovskij.

“Podľa našich výpočtov môžu ceny zlata v roku 2024 vzrásť až na úroveň 2200 dolárov za uncu, to znamená, že na pozadí slabého dolára dosiahne cena drahého kovu nové historické maximá,” hovorí Potavin.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali