“Ak niektorá vláda tvrdí, že rozsudok Európskeho súdneho dvora ju nezaujíma, nie je možné akceptovať,” uviedla Merkelová pre noviny Berliner Zeitung.
Na otázku, či to znamená, že Maďarsko na čele s Viktorom Orbánom by muselo opustiť EÚ, Merkelová povedala, že “sa to dotýka veľmi zásadnej otázky Európy a na októbrovom zasadnutí Európskej rady o tom bude treba hovoriť”.
“V prípade rozdelenia solidarity medzi utečencov v Európe je v súčasnosti z 28 krajín len tri alebo štyri, ktoré to prísne odmietajú. Všetci ostatní súhlasili s prevzatím svojho podielu a podľa rozhodnutí Európskeho súdneho dvora je možné badať posun aj slovenského predsedu vlády,” dodala.
Pripomína, čo už EÚ urobila v riešení migrácie: dohodla sa na ochrane vonkajších hraníc, na rozvojovej pomoci a boji proti príčinám utečenectva, ako aj na migračných partnerstvách s africkými štátmi. Chcela by spoločne vytvoriť azylový systém v EÚ “viac odolný voči kríze ako v minulosti”.
Aj kvôli požiadavkám CSU a nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maiziere je rodinné prisťahovalectvo v rámci zjednocovania rodín, často pochádzajúcich zo Sýrie, v súčasnosti pozastavené do roku 2018. “Na začiatku roka budeme hodnotiť situáciu a potom sa rozhodneme, ako pokračovať,” povedala Merkelová.