Kyjev 25. augusta 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
Ukrajinské a ruské média živo komentujú plynovú tému. Každý deň vďaka ukrajinskej strane na povrch vyplávajú nové správy o možných dodávateľoch plynu do Nezáležnej: sú to aj USA, aj reverzné prúdy z EÚ, dodávatelia z arabských krajín a pododobne. Väčšinou sa tieto optimistické správy nepotvrdzujú. Najnovšie vyhlásenia tímu prezidenta Zelenského o pripravovaných dodávkach plynu z Kataru sa tiež nezakladajú na pravde
Členovia prezidentského tímu a experti uvádzali, že sú isté možnosti na to, aby Ukrajina dostávala skvapalnený plyn z Kataru. Dokonca poukazovali na to, že táto skutočnosť by mala ovplyvniť ruský Gazprom a ten by mohol urobiť ústupky v rokovaniach s ukrajinskými partnermi.
Ukrajinské a ruské média, opierajúc sa o vyhlásenia viacerých arabských dodávateľov plynu a expertov, podotýkajú, že sú to prázdne nádeje: Ukrajina nedostane plyn z Kataru, optimistické vyhlásenia a vyhrážky na adresu Ruska zo strany nového vedenia krajiny boli zbytočné.
Podľa profesora Mamdouaha Hassana Salama, ktorý prednáša na London Business School v hlavnom meste Veľkej Británie, Katar má zabezpečený odbyt svojho plynu a nehľadá ďalších partnerov, číže nemôže poskytnúť dodatočné kapacity plynu novým partnerom. Katar mieni zvyšovať ťažbu plynu až o 5 rokov, takže Ukrajina musí počkať.
„Katar plánuje zvýšiť výrobu skvapalneného plynu zo súčasných 70 miliónov ton ročne na 110 miliónov ton ročne, ale mieni to urobiť až v roku 2025. Ale ani v tomto prípade Ukrajina nemôže počítať s týmto plynom: drvivú väčšinu svojho plynu Katar predáva v Ázijsko-Tichooceánskom regióne a nemieni meniť svoju obchodnú politiku,“ podčiarkol profesor Mamdouh Hassan Salama v rozhovore pre ruskú informačnú agentúru RIA-Novosti
Novinári sa odvolávajú na analýzu mnohých odborníkov, napríklad, aj na tvrdenia analytika Medzinárodného fondu pre energetiku a udržateľný rozvoj Abdullaha bin Hamada al-Attiyi Tareka al-Sheikha, ktorý pripomenul, že Ukrajina nemá vybudovaný terminál vhodný na prijímanie skvapalneného plynu. Podčiarkol, že Kyjev síce môže využívať existujúce terminály v Európe a potom dopravovať plyn do krajiny, ale je to mimoriadne komplikovaná a veľmi drahá záležitosť.
„Katar nedokázal vyriešiť otázku dodávok skvapalneného plynu ani do takých štátov, ako je Maďarsko a Chorvátsko, aj napriek tomu, že vhodný terminál majú v Taliansku. Odtiaľ by bolo oveľa ľahšie zorganizovať dodávky do Maďarska a Chorvátska, ako na Ukrajinu. Ale ani v tomto prípade sa doposiaľ nepodarilo zabezpečiť dodávky – čo potom hovoriť o Ukrajine?“ vysvetľuje skúsený analytik.
Je presvedčený, že všetky diskusie o nákupoch katarského plynu Kyjev úmyselne začína kvôli tomu, aby urobil nátlak na ruskú spoločnosť Gazprom. Podotýka, že Kyjev by si mal zvoliť iný spôsob – radšej by sa pokúsil kamarátsky, partnersky sa dohodnúť s Gazpromom, ktorý už veľa razy robil ústupky a poskytoval výhodné zľavy mnohým partnerom, vrátane ukrajinských. „Keby tranzit ruského plynu aj naďalej pokračoval cez Ukrajinu do Európy a Kyjev a Moskva by sa dohodli na dodávkach paliva pre Ukrajinu, pre Kyjev by to bolo oveľa jednoduchšie, spoľahlivejšie a lacnejšie,“ podčiarkol Mamduch Hasan Salama.
Ruské a ukrajinské média pripomenuli v tejto súvislosti, že novú verziu dodávok plynu z Kataru prezentoval riaditeľ spoločnosti „Operátor GTS Ukrajiny“ Sergej Makogon, ktorý pre média uviedol, že Kyjev pracuje nad možnosťou importovať skvapalnený plyn z Kataru už od budúceho roku, o čom napísal aj na svojej facebookovej stránke. Viacerí ruskí a ukrajinskí odborníci však podotýkajú, že sú to iba neuskutočniteľné sny a ďalšie „rozprávky“ ľudí z okolia prezidenta Volodymyra Zelenského, ktoré zavádzajú verejnosť vo vlastnej krajine.
Eugen Rusnák