Chovať ošípané na domácu zakáľačku vraj už nebude také jednoduché ako doteraz, píše denník Pravda v článku, ktorý nájdete TU. Európa si údajne nevie poradiť s africkým morom ošípaných, ktorý sa šíri cez celú Európu a vraj len zázrakom zázrakom morová nákaza, ktorá zasiahla Zlínsky kraj susediaci s Trenčianskym, nepreskočila na Slovensko. Ďalšie ohniská majú byť na Ukrajine, v Maďarsku aj v Poľsku. Európska komisia preto v novembri nariadila Slovensku povinnosť registrovať každú ošípanú. Každý drobný chovateľ musí nahlásiť každé jedno prasiatko regionálnej veterinárnej a potravinovej správe vo svojom okrese.
Doteraz bolo treba hlásiť iba chov dvoch a viacerích ošípaných. Ak doteraz vidiečania nedodržiavali ohlasovaciu povinnosť a obchádzali ju tým, že nakúpili v družstvách do malochovu tri-štyri odstavčatá, ktoré rozpísali na príbuzných, teraz to bude prísnejšie. Ľudia nemajú papierovanie radi, lenže po novom, ak sa príde na neregistrovaný chov, ak majiteľ nepredloží veterinárny certifikát o pôvode zvieraťa, ošípaná bude vyšetrená na jeho náklady a navyše dostane pokutu za zviera sto eur, varuje ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.
Odborníci však hovoria, že systém papierovania okolo toho je príliš zložitý a ak sa nezjednoduší, tak ho budú ľudia obchádzať, napríklad tak, že si prasiatka privezú z Poľska či Maďarska. V decembri má prísť na Slovensko z Bruselu komisia odborníkov, ktorá má urobiť audit krajiny, ako je schopná zvládnuť tlak šíriaceho sa afrického moru ošípaných. „Musíme systém čo najviac zjednodušiť, inak nezískame prehľad o tom, kto, kde a koľko ošípaných chová,“ povedal predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku Andrej Imrich. „Chovateľmi sú neraz sedemdesiatnici aj osemdesiatnici. Starostlivosť o zvieratá im treba uľahčiť, a nie administratívne skomplikovať.“
Ešte v 90. rokoch sa na Slovensku vyrábalo v domácich chovoch okolo 20 percent bravčového mäsa, teda 35 000 ton bravčoviny. V roku 2014 to už malo byť len 10 500 ton.
Tento najnovší nezmysel zo strany EÚ znova len komplikuje život ľuďom. Registrácia zvieraťa nijak neochráni pred morom, ide len o to, aby ľudia nemali iný príjem, či zdroj obživy bez vedomia štátu.
Ivan Lehotský