Zvýšené využitie robotov vo výrobných závodoch v západných krajinách by mohlo mať devastujúce účinky na trhy práce v krajinách s nízkymi nákladmi na pracovnú silu. Z nedávnej štúdie odhadov OSN vyplýva, že v rozvojových krajinách zmiznú až dve tretiny pracovných miest v najbližších rokoch. “Zvýšené používanie robotov v priemyselných krajinách by mohlo negovať tradičnú nákladovú výhodu v rozvojových krajinách,” uvádza sa v správe.
Krajiny ako Čína, India a Vietnamu môžu tiež reagovať automatizáciou výrobných metód – potenciál pre to existuje: “Podiel obchodov, ktoré možno automatizovať, je vyšší ako v priemyselných krajinách v rozvojovom svete, kde mnoho z týchto miest už nie sú,” píše svetová banka v štúdii.
Ale zo štúdie tiež vyplýva, že použitie robotov na rozvíjajúcich sa trhoch nie je všeliekom a jeho účinok sa líši v závislosti od situácie v každej krajine alebo odvetví:
“Tieto údaje však tiež ukazujú, že roboty sú doteraz používané hlavne v automobilovom, elektrickom a elektronickom priemysle. To znamená, že v rozvojových krajinách, napríklad v Mexiku a mnohých krajinách v Ázii, sú ľudia najviac znepokojení, pretože tamojší vývozcovia pochádzajú predovšetkým z týchto troch sektorov. Na rozdiel od toho je plná automatizácia v mnohých pracovne náročných priemyselných odvetviach, ako je textilný priemysel, v súčasnej dobe nemožná. Kým sú roboty stále lacnejšie, niektoré rozvíjajúce sa krajiny stále dokážu ponúkať lacnejšiu pracovnú silu. Zavedenie automatizácie by pre tieto štáty znamenalo, že musia zabezpečiť umiestnenie pre mnoho nevzdelaných robotníkov, čo by značne zvýšilo výrobné náklady.”
Zo záverov štúdie Spojených národov vyplýva, že organizácia vyzýva k zavedeniu všeobecného základného príjmu pre nezamestnaných.