Pozrite si postoje kandidátov na prezidenta k otázkam rodiny, potratov a viery

Bratislava 6. marca 2019 (HSP/Foto: AZR/SITA-Branislav Bibel, TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Dušan Hein, Michal Svítok)

 

Prinášame prehľad názorov vybraných najrelevantnejších kandidátov na post hlavy štátu k významným hodnotovým otázkam. Postoje kandidátov na prezidenta zostavilo hnutie Aliancia za rodinu, ktoré požiadalo osem podľa prieskumov najsilnejších kandidátov aj o rozsiahlejší video rozhovor, zatiaľ odpovedali len niektorí

Ilustračná snímka kandidátov na prezidenta SR

Béla Bugár

 

Na snímke podpredseda NR SR a predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Predseda strany Most-Híd k 6. marca na výzvu Aliancie za rodinu nereagoval a video rozhovoru sa nezúčastnil. V otázke viery považuje svoju kresťanskú vieru za dôležitú. Rovnako manželstvo a rodičovstvo.

Nepodporuje registrované partnerstvá aj preto, lebo podľa neho vedú k adopciám. V minulosti sa zúčastnil na referende o ochrane rodiny.

Bugár však nehlasoval za novelu Ústavy SR, ktorá zakotvovala manželstvo ako zväzok muža a ženy.

Pri potratoch nie je za ich obmedzenie zákonom. Pýta sa, či nie je väčší hriech ako potrat ich zákaz. Nepodporil prijatie návrhov zákonov, ktoré zlepšovali potratový zákon obmedzením bezdôvodných potratov. Hlasoval za to, aby sa o zákone zlepšujúcim potratový zákon nehlasovalo. Pri druhom návrhu, ktorý sa prerokovával v roku 2019 bol neprítomný na hlasovaní.

Pred konaním posledného Národného pochodu za život vyhlásil, že sa ho nezúčastní.

Istanbulský dohovor podľa jeho názoru nie je potrebné vypovedať. Názor na to, či by ako prezident oznámil Rade Európy,  že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru sa nepodarilo získať.

Aliancia za rodinu dodáva, že Bugár nominoval za kandidáta na sudcu Ústavného súdu SR Petra Kresáka jedného z najaktívnejších lídrov liberálnej časti právnickej obce. Návrh Petra Kresáka vyvolal následne kontroverzie skôr kvôli medializovanej kauze o možnej spolupráci s ŠTB.

 

Zuzana Čaputová

 

Na snímke kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová z liberálnej strany Progresívne Slovensko bola pozvaná do diskusie na témy rodiny, manželstva a života, ktorú organizovala Aliancia za rodinu, no nereagovala.

Aliancia na svojich stránkach uvádza, že Čaputová začala s kresťanstvom, avšak následne v 16.-17. rokoch ju oslovil zen budhizmus. V roku 2017 uviedla, že zenové meditácie vykonáva viac ako 10 rokov.

Po rozvode v septembri 2018 má nového partnera, avšak nemyslí si, že jej prezidentská úloha vyžaduje uzatvorenie manželstva.

Je za registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia a tiež za adopcie detí pármi rovnakého pohlavia. Povolenie adopcií odôvodňuje tým, že deťom je lepšie u dvoch osôb rovnakého pohlavia ako v ústavnej starostlivosti.

Podporuje Istanbulský dohovor, považuje ho za symbol toho, ako sa dá téma zneužiť.  Na ťahu nie je podľa nej prezident, ale parlament.

Pri potratoch je za zachovanie statusu quo, lebo žena má podľa jej názoru právo rozhodnúť. Nechce zrušiť bezdôvodne potraty. Proti návrhu zákona, ktorý zlepšoval potratový zákon, tým že obmedzoval bezdôvodné potraty natočila dokonca video, v ktorom vystupujú niektoré známe ženy aj so svojimi deťmi a pred nimi hovoria, prečo sú za potraty.

Pochodu za život sa nezúčastnila a nezúčastní.

 

Štefan Harabin

Na snímke kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin

 

Štefan Harabin v rozhovore pre Alianciu uviedol, že bez viery sa nedá žiť. Za komunizmu bolo podľa neho obdobie voči viere nepriaznivé. Boli v rodine krstení a pravidelne chodili do kostola. To si nedali zobrať.

Harabin vyhlásil, že je proti registrovaným partnerstvám, lebo sa z nich nerodí život. Je zároveň proti diskriminácii osôb s homosexuálnou orientáciou. Nepodpísal by zákon o registrovaných partnerstvách. Je proti adopciám detí pármi rovnakého pohlavia.

Istanbulský dohovor odmieta a ak by sa stal prezidentom, využije oprávnenie prezidenta a oznámil Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

Harabin tvrdí, že človek vzniká počatím. Ako prezident by zákon o obmedzení bezdôvodných potratov podpísal. Eutanáziu odmieta. Má názor, že úplný zákaz fyzických trestov je len agenda niektorých organizácií.

V oblasti výchovných prostriedkov sa bez znalosti veci nemôže vyjadriť, či by zákon, ktorý by obmedzoval súčasné výchovné prostriedky rodičov podpísal. V prípade extrémnej liberálnej sexuálnej výchovy odporúča trestné oznámenie.

Rodič má rozhodovať o výbere lekára a zdravotníckeho zariadenia pre dieťa, nie súdy. Výhradu vo svedomí podporuje pri učiteľoch a lekároch. Pri sudcoch uvádza, že by to trošku bol problém.

Pri aktivistických sudcoch by sa rozhodoval so znalosťou veci. Bez spisu sa nedá odpovedať, či by menoval alebo nemenoval aktivistických sudcov.

Ústava SR má podľa neho prednosť pred európskym právnym poriadkom. Európska únia podľa jeho vyjadrenia nie je modla. EÚ vznikla, aby slúžila členským štátov. Aj keby európsky súd rozhodol o veci vo výlučnej kompetencii štátu, nemusíme to akceptovať. V  európskych inštitúciách chce aktívne vystupovať aj vo veciach rodiny.

Harabin podotkol, že ak by sa stal prezidentom zúčastní sa Národného pochodu za život.

Diskusia s prezidentským kandidátom Štefanom Harabinom from Aliancia za rodinu on Vimeo.

 

Marian Kotleba

Na snímke Marian Kotleba za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS)

Marián Kotleba, ktorý je predsedom strany ĽSNS uviedol, že je kresťanom a sa snaží žiť podľa desatora, nie je to podľa neho ľahké, nikto nie je bez hriechu a nebude tvrdiť, že on je.

Je proti registrovaným partnerstvám a adopciám detí pármi rovnakého pohlavia. Istanbulský dohovor odmieta a ak by sa stal prezidentom využije oprávnenie prezidenta, aby oznámil Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

Človek podľa neho vzniká spojením mužskej a ženskej pohlavnej bunky. Pri potratoch dvakrát predkladal návrh zákona, ktorý obmedzoval bezdôvodné potraty a ako prezident by zákon o obmedzení bezdôvodných potratov podpísal.

Eutanáziu odmieta. Výhradu vo svedomí pri učiteľoch, sudcoch a lekároch podporuje.

Referendum by sfunkčnil znížením kvóra, avšak pripomína, že na referendum ľudia škaredo doplatili. Ak by tí, ktorí so vstupom do EÚ nesúhlasili vtedy neprišli, referendum by bolo neplatné.

Aktivistických sudcov by nemenoval a rovnako sudcov, ktorí nezastávajú suverenitu Slovenskej republiky. Považuje za dobré, že sa nepodarilo v poslednej voľbe sudcov ústavného súdu nikoho zvoliť, pretože tam neboli konzervatívni kandidáti.

Ústava SR má podľa neho prednosť pred európskym právnym poriadkom. Aj slovenské zákony by mali mať prednosť pred európskymi predpismi. Vníma to ako demontáž suverenity štátu.

Je za suverenitu Slovenska v kultúrno-etických otázkach v európskych inštitúciách.

Ak by sa stal prezidentom zúčastnil by sa Národného pochodu za život ako aj pochodu Hrdí na rodinu.

 

Diskusia Aliancie za rodinu s prezidentským kandidátom Mariánom Kotlebom from Aliancia za rodinu on Vimeo.

 

Milan Krajniak

Na snímke prezidentský kandidát hnutia Milan Krajniak

Milan Krajniak zo Sme rodina vyhlásil, že prezident môže pomôcť ľuďom konkrétne. Rodičovský bonus, exekučné amnestie a daňová spravodlivosť. Rodičia majú byť ocenení aj na dôchodku za výchovu dieťaťa.

V mladosti uveril a stal sa kresťanom a viera hrá v jeho živote väčšiu a väčšiu úlohu. Cíti a poznáva, že tu nie je iba pre seba. Jeho heslo: “Ovocím ducha je láska, radosť a pokoj…”

Rodina je podľa neho ako sociálna sieť. Registrované partnerstvá odmieta ako inštitút. Nepodpísal by zákon o registrovaných partnerstvách. Podľa rozhodnutí európskych súdov to totiž vedie k adopciám detí pármi rovnakého pohlavia.

Myslí si, že gender ideológia je proti zdravému rozumu. To čo je odchýlka od normy nemôže to byť norma. Vníma, že ide o manipuláciu verejnej mienky formou Overtonovho okna. Istanbulský dohovor odmieta pre problém suverenity  a ak by sa stal prezidentom využije oprávnenie prezidenta, aby oznámil Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

Pri liberálnej sexuálnej výchove odporúča rodičom, aby dali najavo, čo si myslia. Rodič má rozhodovať o výbere lekára a zdravotníckeho zariadenia pre dieťa, nie súdy. Za obludnosť a zločin proti ľudskosti označil prípad Alfieho Evansa.

Ešte pred svojim obrátením si uvedomil, že nevie, kedy vzniká človek. 12. týždňov plus jeden deň už je človek a 12 týždňov mínus jeden deň nie je? Ak teda nevieme, či je to človek nemôžeme ho predsa zabiť. Diskutoval  a hlasoval za návrhy zlepšujúce potratový zákon.  Podpísal by zákon, ktorý by zlepšoval potratový zákon obmedzením bezdôvodných potratov. Nepodpísal by zákon povoľujúci eutanáziu.

Zúčastnil sa dvakrát Pochodu za život. Ak by sa stal prezidentom zúčastní sa Národného pochodu za život ako aj pochodu Hrdí na rodinu. Nenavštívil by Gay pride.

Odmietanie výhrady vo svedomí považuje za ustrnutie pred rokom 1989 a taký postoj za značne povýšenecký. Všade, kde je to možné by výhradu vo svedomí podporoval.

Aktivistických sudcov, ktorí by menili význam pojmov v Ústave SR by nemenoval. Vybral by kandidátov, ktorý by sa riadili doslovným významom pojmov. To je demokracia.

Krajniak Nesúhlasí s tým, že Ústava SR je podriadená európskym predpisom. Ba dokonca si myslí, že musíme z Ústavy vyhodiť aj to, že európske predpisy majú byť nadriadené našim zákonom.  Nie sme kolóniou.

 

Diskusia s prezidentským kandidátom Milanom Krajniakom from Aliancia za rodinu on Vimeo.

 

František Mikloško

Na snímke František Mikloško

Mikloško v rozhovore povedal, že viera je celý život jeho pevným bodom.

Dodal, že podporuje rodičovský bonus, ocenenie matky. Ocenil zakotvenie manželstva muža a ženy do Ústavy SR.

Registrované partnerstvá sú chápané na západe ako manželstvá.Nepodpísal by zákon o registrovaných partnerstvách.  Je aj proti adopciám detí pármi rovnakého pohlavia.

Istanbulský dohovor odmieta pre nejasnosť a ak by sa stal prezidentom využije oprávnenie prezidenta, aby oznámil Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

Človek podľa neho vzniká od počiatku, od momentu počatia. Podpísal by zákon, ktorý by zlepšoval potratový zákon obmedzením bezdôvodných potratov.

Nepodpísal by zákon povoľujúci eutanáziu. Výhrada vo svedomí bol zápasom, na ktorom sa priamo zúčastnil. V školstve, zdravotníctve a samospráve  výhradu  vo svedomí podporuje.

Ak by sa stal prezidentom zúčastní sa Národného pochodu za život ako aj pochodu Hrdí na rodinu.

Aktivistických sudcov, ktorí by menili význam pojmov v Ústave SR by nemenoval.

V momente, keď by Ústava SR bola podriadená európskym predpisom by sme stratili svoj štát. Nesmieme sa báť stáť si za svojím.

 

Diskusia s prezidentským kandidátom Františkom Mikloškom from Aliancia za rodinu on Vimeo.

 

Maroš Šefčovič

Na snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič
Kandidát Maroš Šefčovič, ktorého podporil vládny Smer-SD bol takisto pozvaný do diskusie na témy rodiny, manželstva a života, ktorú organizovala Aliancia za rodinu. Bola mu ponúknutá možnosť videorozhovoru. Aliancia mu po odmietnutí z časových dôvodov zaslala otázky s prosbou o odpovede. Jeho tím zaslal odpovede na otázky, ktoré poskytol iným a video, v ktorom kandidát odpovedal na časť nami položeného setu otázok.

Hlási ku kresťanstvu. Je proti registrovaným partnerstvám a adopciám detí pármi rovnakého pohlavia.

K účasti na Pochode Hrdí na rodinu sa jasne nevyjadril. Záleží na tom, či ho vníma ako pochod, ktorý spája, alebo ako pochod, ktorý rozdeľuje.

Pri bezdôvodných potratoch nemá jasný názor na zmenu zákona avšak trvá na tom, aby „žena nebola vyháňaná do šedej zóny“. Nie je za eutanáziu.

Istanbulský dohovor je podľa neho nejasný a nie je za jeho ratifikáciu. Zatiaľ sa nevyjadril, či využije oprávnenie prezidenta, aby oznámil Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru. Zastáva názor, že nejasne vykladaný pojem gender založený na cítení človeka sa interpretuje inak ako pohlavie a jeho zavedenie do slovenských zákonov by spôsobilo zmätok v legislatíve.

Je za suverenitu Slovenska v kultúrno-etických otázkach v európskych inštitúciách.

 

Juraj Zábojník

Na snímke kandidát na prezidenta SR Juraj Zábojník

Juraj Zábojník prezradil, že vyrastal v kresťanskej rodine, bol na sv. prijímaní. Ako zážitok viery vnímal stretnutie so sv. otcom Jánom Pavlom II.

Je proti registrovaným partnerstvám. Legislatívna úprava na riešenie vzájomných vzťahov osôb rovnakého pohlavia podľa neho už existuje a je dostatočná. Nepodpísal by zákon o registrovaných partnerstvách. Je proti adopciám detí pármi rovnakého pohlavia, pretože sa má pozerať na práva dieťaťa. Diskusia by sa mohla podľa neho otvoriť pri pokrvnom vzťahu k dieťaťu. Pochodu Hrdí na rodinu ani Gay Pridu by sa nezúčastnil.

Istanbulský dohovor odmieta a ak by sa stal prezidentom, využije oprávnenie prezidenta a oznámi Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

Zákon, ktorý by obmedzoval súčasné výchovné prostriedky rodičov by nepodpísal. Súčasný zákon považuje ako dobrý.

Odmieta extrémnu liberálnu sexuálnu výchovu Hrou proti AIDS.

Človek podľa neho vzniká keď sa vytvára embryo, v jeho prvých dňoch. Ako prezident by zákon o obmedzení bezdôvodných potratov podpísal. Zákon povoľujúci eutanáziu by nepodpísal.

Pri výhrade vo svedomí by otvoril diskusiu o tomto probléme a oprel by sa o odborníkov.

Ústava SR má podľa neho prednosť pred európskym právnym poriadkom.

Nemyslí si, že by lobbingové LGBTI organizácie mali byť financované z daní občanov. Majú možnosť stať sa politickými stranami.

Ak by sa stal prezidentom zúčastní sa Národného pochodu za život.

Diskusia s prezidentským kandidátom Jurajom Zábojníkom from Aliancia za rodinu on Vimeo.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

„Verejná kritika šéfa špeciálnej prokuratúry nie je drobné pokarhanie, ale atómová bomba,“ myslí si Blaha. Taraba sa domnieva, že „Na toho Žilinku budú musieť tiež niečo urýchlene vyfabrikovať, inak ten štát do 3 mesiacov nerozvrátia, ako sa chválili v SMSkách“

0 icon

Bratislava 29. júla 2021 (HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian)   Včera generálny prokurátor Maroš Žilinka na sociálnej sieti vyhlásil, že konanie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica považuje za neakceptovateľné z dôvodu komentovania prípadov, nad ktorými ani nevykonáva dozor. Rovnako nevhodne špekuloval nad jednotlivými dôkazmi, čím poškodil dobré meno prokuratúry. K tejto udalosti sa vyjadrilo…

RSF vyzýva na vyšetrenie útokov proti novinárom počas protestov aj na Slovensku

0 icon

Paríž 29. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vyhlásila, že počas víkendových protestov proti koronavírusovým obmedzeniam, ktoré sa konali v štyroch členských krajinách EÚ vrátane SR, boli "fyzicky napadnutí" najmenej siedmi novinári a ďalší čelili vyhrážkam. Organizácia vyzýva na vyšetrenie týchto incidentov, informovala v stredu agentúra AFP…

Japonci stále lídrami medailového hodnotenia krajín, atakujú svoje maximum v počte zlatých

0 icon

Bratislava 29. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Natacha Pisarenko)   Domáci Japonci sú ja po piatom súťažnom dni na čele medailovej bilancie krajín olympijských hier v Tokiu. V stredu reprezentanti "krajiny vychádzajúceho slnka" získali ďalšie tri zlaté medaily, spolu ich majú na svojom konte už 13 a okrem toho si vybojovali štyri strieborné…

Zomrel basgitarista rockovej skupiny ZZ Top Dusty Hill

0 icon

Houston 29. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mike McCarn)   Vo veku 72 rokov zomrel v texaskom Houstone basgitarista rockovej skupiny ZZ Top Dusty Hill. V stredu to na oznámili členovia skupiny, informovali agentúry AP a AFP Gitarista Billy Gibbons a bubeník Frank Beard informovali na sociálnej sieti Facebook, že Hill zomrel v…

Mimoriadny snem Za ľudí nakoniec nebude. Podľa poslankyne Marcinkovej, šéfka strany Remišová urobila z predsedníctva zastupiteľstvo Fekišoviec

0 icon

Bratislava 29. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predsedníctvo koaličnej strany Za ľudí na stredajšom rokovaní rozhodovalo, či zvolá mimoriadny snem. Žiada ho frakcia nespokojných členov okolo podpredsedníčky Márie Kolíkovej. Predsedníčka strany Veronika Remišová tvrdí, že malá skupina vydiera celú stranu. Šéfka poslaneckého klubu Jana Žitňanská nevylučuje odchod niektorých členov…

Božikov po vypadnutí Slovana: „Boli sme blízko a zároveň ďaleko“

0 icon

Bern 29. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Anthony Anex/Keystone via AP)   Futbalisti ŠK Slovan Bratislava vypadli v 2. predkole Ligy majstrov 2021/2022 so švajčiarskym majstrom Young Boys Bern. Po bezgólovej domácej remíze v prvom súboji prehrali v stredajšej odvete v Berne 2:3 Slovenský majster sa presunul do Európskej ligy UEFA, kde sa…

Csemez nestačil na Darčiňana a nepostúpil do štvrťfinále

0 icon

Bratislava 29. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Franklin II)   Slovenskému reprezentantovi v boxe Andrejovi Csemezovi sa nepodarilo postúpiť do štvrťfinále na olympijskom turnaji v Tokiu. V osemfinálovom súboji v kategórii do 75 kg Csemez nestačil na Arména Armana Darčiňana a podľahol mu 0:5 na body Všetci piati rozhodcovia sa v sumáre…

Kollár: Testy budú zadarmo. To je to, čo sme sľúbili. A v tom spočíva naša údajná zrada

0 icon

Bratislava 29. júla 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Nezaočkovaní sa s testami zadarmo dostanú presne tam, kam zaočkovaní Hnutie Sme rodina dosiahla to, čo chcela dosiahnuť. Vyjednávaním s koaličnými partnermi sa jej podarilo docieliť, že testy pre nezaočkovaných budú zadarmo. Nezaočkovaní sa s testami, za ktoré nebudú platiť, dostanú presne na tie isté…

Poslanci OĽANO chcú vyslať cez poslancov pozitívny signál LGBTI skupine a ďalším komunitám

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jakub Kotian)   Skupina poslancov hnutia OĽANO doručila do podateľne NR SR návrh uznesenia na podporu menšín a komunít žijúcich na Slovensku. Dôvodom sú viaceré verbálne aj legislatívne pokusy obmedzovať práva a slobody rôznych skupín občanov Aj keď legislatívne návrhy neboli úspešné, pre viaceré menšiny…

Peter Božík: Podarí sa im rozdeliť národ?

0 icon

Bratislava 29. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Sme svedkami, ako koaliční poslanci rozdelili občanov Slovenska na skupinu očkovaných a neočkovaných. Sme svedkami, ako sa snažia vynucovať zaočkovanie obyvateľstva Aj za cenu porušovania Ústavy SR, ktorá vo svojom znení v Druhej hlave pojednávajúcej o Základných ľudských právach a slobodách v odseku…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařík už mal byť vo väzbe, lebo pomáhal páchateľom trestnej činnosti sa ukryť. Žilinka, Kovařík a Remeta, každý svojím dielom, úspešne rozkladajú trestné konanie.

0icon

Prokurátor Remeta tvrdí že vyšetrovateľka Diana Santusová postupovala zákonne a v jej postupe nezistil procesné pochybenie. Iba policajt Kovařík, v trestnom konaní, podriadený Remetovi, úmyselne zmaril akciu, pri ktorej mali byť zadržaní obvinení z krivých výpovedí, ktorí sú teraz záhadne nezvestní. Nesporne zákonný postup vyšetrovateľky Santusovej v  akcii zameranej na zadržanie podozrivých  členov…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie II.

0icon

Malá filozofická medzihra - úvaha. Prečo? Zisťujem, že v minulosti sa venovala malá a dnes takmer žiadna pozornosť pri výchove človeka o základných zákonoch, podľa ktorých prebiehajú procesy v prírode i spoločnosti. Nuž, a tak pre mnohých moje texty môžu byť Španielskou dedinou. Píšem pre ľudí, a tak prosím o…

Erik Majercak

Je prezident USA dement? USA sa pomaly rozpadajú. Mainstreamové Fox News otvárajú Overtonove okno v mainstreame a ťahajú tému opustenia USA jednotlivými štátmi do regionálnych únií

0icon

Rozpadu USA a pádu dolára sa venujem už pár blogov a s časom sa ukazuje ako tento proces postupuje. Najnovšie sa do procesu rozpadu zapojili mienkotvorné Fox News tu  https://www.youtube.com/watch?v=l7_P3Safn-Y. Tie percentá podpory oddelenia sa od USA sú na zatiaľ úrovni 30-44% podľa regiónu, ale je to proces

Peter Lipták

Čaputová podpísala Mengeleho zákon

0icon

Beštia fašizmu prvýkrá

Marián Tkáč

Pomenujme Vodné dielo Gabčíkovo Nagymaros menom Júliusa Bindera

0icon

Pozemský život je limitovaný, v nebi bude zase o jedného statočného Slováka viac.  Odišiel spomedzi nás profesor Július Binder, vzácny muž, ktorého meno je spájané s grandióznym Vodným dielom Gabčíkovo-Nagymaros. Aby tak bolo natrvalo, navždy, premenujme Vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros na VODNÉ DIELO JÚLIUSA BINDERA. Spojme sa, zjednoťme a urobme všetko…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo sa začať sprchovať každý druhý deň?

0 icon

Väčšina z nás sa sprchuje raz alebo aj viackrát denne. Ale ak si položíš otázku, prečo sa musíme umývať každých 24 hodín, možno si uvedomíš, že sa sprchujeme viac, ako je potrebné. V skutočnosti časté sprchy nemajú výhody, pokiaľ ide o vzhľad a dokonca ani zdravie. Čo sa zmení, ak sa začneš sprchovať…

TOP10: Najunikátnejšie mosty na svete!

0 icon

Bez toho, aby si o tom premýšľal, pravdepodobne prechádzaš cez mosty, z ktorých niektoré môžu byť najunikátnejšími mostami na svete. Od úsvitu času sa človek snaží prekročiť oceány, hory, púšte a dokonca aj vákuum priestoru pre lepšiu budúcnosť. Je to v našej krvi. V týchto prípadoch sme to však urobili…

Špión zo Scapa Flow 1. časť

0 icon

Jedným z prvých ozbrojených konfliktov medzi Nemeckom a britániou v druhej svetovej vojne bolo námorné stretnutie. V noci z 13. na 14. októbra 1939 prenikla osamelá nemecká ponorka do britskej námornej základni v Scapa Flow na Orknejských ostrovoch. Bez povšimnutia preplávala obranou a potopila vojnovú loď Royal Oak. Ako sa táto katastrofa vôbec mohla udiať? Zavinila to…

10 vecí, s ktorými sa stretnete len v Japonsku, aj keď cestujete po celom svete

0 icon

Do nášho života vstúpili aj prvky japonskej kultúry: mnohí Slováci sledujú anime a drámy, jedia sushi a rezance. Japonsku nemožno odolať. Aj taká „populárna zábava“ ako karaoke bola kedysi prinesená k nám a dnes je ťažké uveriť, že to vymysleli Japonci. Existujú však veci, ktoré dodnes zostávajú zvláštne len pre krajinu vychádzajúceho…

Týchto 10 detí prekvapilo rodičov so svojimi vynálezmi

0 icon

Deti sú často podceňované. Myslíme si, že sú príliš malé na to, aby vedeli čokoľvek. Avšak, ak s nimi budeme tráviť množstvo času, zistíme, že nás dokážu príjemne prekvapiť. Aby sme ti to dokázali, podelíme sa s tebou o týchto 10 detských vynálezov, ktorými deti prekvapili svojich rodičov. Kto by…

Armádny Magazín

Expanzia Georga Sorosa do Európy

0 icon

Maďarsko, 29.júl 2021 (AM) –Napriek vysokému veku (o dva týždne dovŕši 91 rokov) a fenomenálnemu obchodnému úspechu v minulosti zaujíma George Soros veľmi dôležité miesto v zahraničnej politike USA v Európe a na celom svete. Aktívny je najmä v krajinách bývalého tzv. socialistického tábora. Existuje však podozrenie, že už nerozhoduje Soros,

Sergej Šojgu navrhol pomenovať „aspoň jedno miesto s dobrými následkami, kam prišli USA a dlho tam zotrvali“

0 icon

Rusko, 29.júl 2021 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu prehovoril o stiahnutí amerických vojakov z Afganistanu a udalostiach, ktoré sa stali po týchto rozhodnutiach. Teraz po stiahnutí vojsk vedú Spojené štáty „otravné rokovania“ so susednými krajin

Turecko a Azerbajdžan chcú vytvoriť jednotnú turkickú armádu

0 icon

Turecko, 29.júl 2021 (AM) – "Turecko a Azerbajdžan môžu vytvoriť jednotnú tureckú armádu, rokovania o tom už prebiehajú." Oznámil predseda Veľkého národného zhromaždenia Turecka Mustafa Šentop,   Počas prejavu na tlačovej konferencii v Ganji hovoril Šentop o vojenskej spolupráci medzi Tureckom a Azerbajdžanom. Krajiny podľa neho môž

Rusko varuje Izrael, že jeho beztrestnosť skončila

0 icon

Sýria, 29.júl 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje.

Námorná pechota USA si vybrala prototyp pokročilých prieskumných vozidiel od General Dynamics

0 icon

28. júla 2021, Sterling Heights, USA (AM) - Námorná pechota Spojených štátov amerických vybrala návrh prototypu spoločnosti General Dynamics Land Systems, ten tak postupuje v rámci výberového konania na pokročilé priesk

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali