Pozrite si postoje kandidátov na prezidenta k otázkam rodiny, potratov a viery

Bratislava 6. marca 2019 (HSP/Foto: AZR/SITA-Branislav Bibel, TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Dušan Hein, Michal Svítok)

 

Prinášame prehľad názorov vybraných najrelevantnejších kandidátov na post hlavy štátu k významným hodnotovým otázkam. Postoje kandidátov na prezidenta zostavilo hnutie Aliancia za rodinu, ktoré požiadalo osem podľa prieskumov najsilnejších kandidátov aj o rozsiahlejší video rozhovor, zatiaľ odpovedali len niektorí

Ilustračná snímka kandidátov na prezidenta SR

Béla Bugár

 

Na snímke podpredseda NR SR a predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Predseda strany Most-Híd k 6. marca na výzvu Aliancie za rodinu nereagoval a video rozhovoru sa nezúčastnil. V otázke viery považuje svoju kresťanskú vieru za dôležitú. Rovnako manželstvo a rodičovstvo.

Nepodporuje registrované partnerstvá aj preto, lebo podľa neho vedú k adopciám. V minulosti sa zúčastnil na referende o ochrane rodiny.

Bugár však nehlasoval za novelu Ústavy SR, ktorá zakotvovala manželstvo ako zväzok muža a ženy.

Pri potratoch nie je za ich obmedzenie zákonom. Pýta sa, či nie je väčší hriech ako potrat ich zákaz. Nepodporil prijatie návrhov zákonov, ktoré zlepšovali potratový zákon obmedzením bezdôvodných potratov. Hlasoval za to, aby sa o zákone zlepšujúcim potratový zákon nehlasovalo. Pri druhom návrhu, ktorý sa prerokovával v roku 2019 bol neprítomný na hlasovaní.

Pred konaním posledného Národného pochodu za život vyhlásil, že sa ho nezúčastní.

Istanbulský dohovor podľa jeho názoru nie je potrebné vypovedať. Názor na to, či by ako prezident oznámil Rade Európy,  že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru sa nepodarilo získať.

Aliancia za rodinu dodáva, že Bugár nominoval za kandidáta na sudcu Ústavného súdu SR Petra Kresáka jedného z najaktívnejších lídrov liberálnej časti právnickej obce. Návrh Petra Kresáka vyvolal následne kontroverzie skôr kvôli medializovanej kauze o možnej spolupráci s ŠTB.

 

Zuzana Čaputová

 

Na snímke kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová z liberálnej strany Progresívne Slovensko bola pozvaná do diskusie na témy rodiny, manželstva a života, ktorú organizovala Aliancia za rodinu, no nereagovala.

Aliancia na svojich stránkach uvádza, že Čaputová začala s kresťanstvom, avšak následne v 16.-17. rokoch ju oslovil zen budhizmus. V roku 2017 uviedla, že zenové meditácie vykonáva viac ako 10 rokov.

Po rozvode v septembri 2018 má nového partnera, avšak nemyslí si, že jej prezidentská úloha vyžaduje uzatvorenie manželstva.

Je za registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia a tiež za adopcie detí pármi rovnakého pohlavia. Povolenie adopcií odôvodňuje tým, že deťom je lepšie u dvoch osôb rovnakého pohlavia ako v ústavnej starostlivosti.

Podporuje Istanbulský dohovor, považuje ho za symbol toho, ako sa dá téma zneužiť.  Na ťahu nie je podľa nej prezident, ale parlament.

Pri potratoch je za zachovanie statusu quo, lebo žena má podľa jej názoru právo rozhodnúť. Nechce zrušiť bezdôvodne potraty. Proti návrhu zákona, ktorý zlepšoval potratový zákon, tým že obmedzoval bezdôvodné potraty natočila dokonca video, v ktorom vystupujú niektoré známe ženy aj so svojimi deťmi a pred nimi hovoria, prečo sú za potraty.

Pochodu za život sa nezúčastnila a nezúčastní.

 

Štefan Harabin

Na snímke kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin

 

Štefan Harabin v rozhovore pre Alianciu uviedol, že bez viery sa nedá žiť. Za komunizmu bolo podľa neho obdobie voči viere nepriaznivé. Boli v rodine krstení a pravidelne chodili do kostola. To si nedali zobrať.

Harabin vyhlásil, že je proti registrovaným partnerstvám, lebo sa z nich nerodí život. Je zároveň proti diskriminácii osôb s homosexuálnou orientáciou. Nepodpísal by zákon o registrovaných partnerstvách. Je proti adopciám detí pármi rovnakého pohlavia.

Istanbulský dohovor odmieta a ak by sa stal prezidentom, využije oprávnenie prezidenta a oznámil Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

Harabin tvrdí, že človek vzniká počatím. Ako prezident by zákon o obmedzení bezdôvodných potratov podpísal. Eutanáziu odmieta. Má názor, že úplný zákaz fyzických trestov je len agenda niektorých organizácií.

V oblasti výchovných prostriedkov sa bez znalosti veci nemôže vyjadriť, či by zákon, ktorý by obmedzoval súčasné výchovné prostriedky rodičov podpísal. V prípade extrémnej liberálnej sexuálnej výchovy odporúča trestné oznámenie.

Rodič má rozhodovať o výbere lekára a zdravotníckeho zariadenia pre dieťa, nie súdy. Výhradu vo svedomí podporuje pri učiteľoch a lekároch. Pri sudcoch uvádza, že by to trošku bol problém.

Pri aktivistických sudcoch by sa rozhodoval so znalosťou veci. Bez spisu sa nedá odpovedať, či by menoval alebo nemenoval aktivistických sudcov.

Ústava SR má podľa neho prednosť pred európskym právnym poriadkom. Európska únia podľa jeho vyjadrenia nie je modla. EÚ vznikla, aby slúžila členským štátov. Aj keby európsky súd rozhodol o veci vo výlučnej kompetencii štátu, nemusíme to akceptovať. V  európskych inštitúciách chce aktívne vystupovať aj vo veciach rodiny.

Harabin podotkol, že ak by sa stal prezidentom zúčastní sa Národného pochodu za život.

Diskusia s prezidentským kandidátom Štefanom Harabinom from Aliancia za rodinu on Vimeo.

 

Marian Kotleba

Na snímke Marian Kotleba za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS)

Marián Kotleba, ktorý je predsedom strany ĽSNS uviedol, že je kresťanom a sa snaží žiť podľa desatora, nie je to podľa neho ľahké, nikto nie je bez hriechu a nebude tvrdiť, že on je.

Je proti registrovaným partnerstvám a adopciám detí pármi rovnakého pohlavia. Istanbulský dohovor odmieta a ak by sa stal prezidentom využije oprávnenie prezidenta, aby oznámil Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

Človek podľa neho vzniká spojením mužskej a ženskej pohlavnej bunky. Pri potratoch dvakrát predkladal návrh zákona, ktorý obmedzoval bezdôvodné potraty a ako prezident by zákon o obmedzení bezdôvodných potratov podpísal.

Eutanáziu odmieta. Výhradu vo svedomí pri učiteľoch, sudcoch a lekároch podporuje.

Referendum by sfunkčnil znížením kvóra, avšak pripomína, že na referendum ľudia škaredo doplatili. Ak by tí, ktorí so vstupom do EÚ nesúhlasili vtedy neprišli, referendum by bolo neplatné.

Aktivistických sudcov by nemenoval a rovnako sudcov, ktorí nezastávajú suverenitu Slovenskej republiky. Považuje za dobré, že sa nepodarilo v poslednej voľbe sudcov ústavného súdu nikoho zvoliť, pretože tam neboli konzervatívni kandidáti.

Ústava SR má podľa neho prednosť pred európskym právnym poriadkom. Aj slovenské zákony by mali mať prednosť pred európskymi predpismi. Vníma to ako demontáž suverenity štátu.

Je za suverenitu Slovenska v kultúrno-etických otázkach v európskych inštitúciách.

Ak by sa stal prezidentom zúčastnil by sa Národného pochodu za život ako aj pochodu Hrdí na rodinu.

 

Diskusia Aliancie za rodinu s prezidentským kandidátom Mariánom Kotlebom from Aliancia za rodinu on Vimeo.

 

Milan Krajniak

Na snímke prezidentský kandidát hnutia Milan Krajniak

Milan Krajniak zo Sme rodina vyhlásil, že prezident môže pomôcť ľuďom konkrétne. Rodičovský bonus, exekučné amnestie a daňová spravodlivosť. Rodičia majú byť ocenení aj na dôchodku za výchovu dieťaťa.

V mladosti uveril a stal sa kresťanom a viera hrá v jeho živote väčšiu a väčšiu úlohu. Cíti a poznáva, že tu nie je iba pre seba. Jeho heslo: “Ovocím ducha je láska, radosť a pokoj…”

Rodina je podľa neho ako sociálna sieť. Registrované partnerstvá odmieta ako inštitút. Nepodpísal by zákon o registrovaných partnerstvách. Podľa rozhodnutí európskych súdov to totiž vedie k adopciám detí pármi rovnakého pohlavia.

Myslí si, že gender ideológia je proti zdravému rozumu. To čo je odchýlka od normy nemôže to byť norma. Vníma, že ide o manipuláciu verejnej mienky formou Overtonovho okna. Istanbulský dohovor odmieta pre problém suverenity  a ak by sa stal prezidentom využije oprávnenie prezidenta, aby oznámil Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

Pri liberálnej sexuálnej výchove odporúča rodičom, aby dali najavo, čo si myslia. Rodič má rozhodovať o výbere lekára a zdravotníckeho zariadenia pre dieťa, nie súdy. Za obludnosť a zločin proti ľudskosti označil prípad Alfieho Evansa.

Ešte pred svojim obrátením si uvedomil, že nevie, kedy vzniká človek. 12. týždňov plus jeden deň už je človek a 12 týždňov mínus jeden deň nie je? Ak teda nevieme, či je to človek nemôžeme ho predsa zabiť. Diskutoval  a hlasoval za návrhy zlepšujúce potratový zákon.  Podpísal by zákon, ktorý by zlepšoval potratový zákon obmedzením bezdôvodných potratov. Nepodpísal by zákon povoľujúci eutanáziu.

Zúčastnil sa dvakrát Pochodu za život. Ak by sa stal prezidentom zúčastní sa Národného pochodu za život ako aj pochodu Hrdí na rodinu. Nenavštívil by Gay pride.

Odmietanie výhrady vo svedomí považuje za ustrnutie pred rokom 1989 a taký postoj za značne povýšenecký. Všade, kde je to možné by výhradu vo svedomí podporoval.

Aktivistických sudcov, ktorí by menili význam pojmov v Ústave SR by nemenoval. Vybral by kandidátov, ktorý by sa riadili doslovným významom pojmov. To je demokracia.

Krajniak Nesúhlasí s tým, že Ústava SR je podriadená európskym predpisom. Ba dokonca si myslí, že musíme z Ústavy vyhodiť aj to, že európske predpisy majú byť nadriadené našim zákonom.  Nie sme kolóniou.

 

Diskusia s prezidentským kandidátom Milanom Krajniakom from Aliancia za rodinu on Vimeo.

 

František Mikloško

Na snímke František Mikloško

Mikloško v rozhovore povedal, že viera je celý život jeho pevným bodom.

Dodal, že podporuje rodičovský bonus, ocenenie matky. Ocenil zakotvenie manželstva muža a ženy do Ústavy SR.

Registrované partnerstvá sú chápané na západe ako manželstvá.Nepodpísal by zákon o registrovaných partnerstvách.  Je aj proti adopciám detí pármi rovnakého pohlavia.

Istanbulský dohovor odmieta pre nejasnosť a ak by sa stal prezidentom využije oprávnenie prezidenta, aby oznámil Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

Človek podľa neho vzniká od počiatku, od momentu počatia. Podpísal by zákon, ktorý by zlepšoval potratový zákon obmedzením bezdôvodných potratov.

Nepodpísal by zákon povoľujúci eutanáziu. Výhrada vo svedomí bol zápasom, na ktorom sa priamo zúčastnil. V školstve, zdravotníctve a samospráve  výhradu  vo svedomí podporuje.

Ak by sa stal prezidentom zúčastní sa Národného pochodu za život ako aj pochodu Hrdí na rodinu.

Aktivistických sudcov, ktorí by menili význam pojmov v Ústave SR by nemenoval.

V momente, keď by Ústava SR bola podriadená európskym predpisom by sme stratili svoj štát. Nesmieme sa báť stáť si za svojím.

 

Diskusia s prezidentským kandidátom Františkom Mikloškom from Aliancia za rodinu on Vimeo.

 

Maroš Šefčovič

Na snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič
Kandidát Maroš Šefčovič, ktorého podporil vládny Smer-SD bol takisto pozvaný do diskusie na témy rodiny, manželstva a života, ktorú organizovala Aliancia za rodinu. Bola mu ponúknutá možnosť videorozhovoru. Aliancia mu po odmietnutí z časových dôvodov zaslala otázky s prosbou o odpovede. Jeho tím zaslal odpovede na otázky, ktoré poskytol iným a video, v ktorom kandidát odpovedal na časť nami položeného setu otázok.

Hlási ku kresťanstvu. Je proti registrovaným partnerstvám a adopciám detí pármi rovnakého pohlavia.

K účasti na Pochode Hrdí na rodinu sa jasne nevyjadril. Záleží na tom, či ho vníma ako pochod, ktorý spája, alebo ako pochod, ktorý rozdeľuje.

Pri bezdôvodných potratoch nemá jasný názor na zmenu zákona avšak trvá na tom, aby “žena nebola vyháňaná do šedej zóny”. Nie je za eutanáziu.

Istanbulský dohovor je podľa neho nejasný a nie je za jeho ratifikáciu. Zatiaľ sa nevyjadril, či využije oprávnenie prezidenta, aby oznámil Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru. Zastáva názor, že nejasne vykladaný pojem gender založený na cítení človeka sa interpretuje inak ako pohlavie a jeho zavedenie do slovenských zákonov by spôsobilo zmätok v legislatíve.

Je za suverenitu Slovenska v kultúrno-etických otázkach v európskych inštitúciách.

 

Juraj Zábojník

Na snímke kandidát na prezidenta SR Juraj Zábojník

Juraj Zábojník prezradil, že vyrastal v kresťanskej rodine, bol na sv. prijímaní. Ako zážitok viery vnímal stretnutie so sv. otcom Jánom Pavlom II.

Je proti registrovaným partnerstvám. Legislatívna úprava na riešenie vzájomných vzťahov osôb rovnakého pohlavia podľa neho už existuje a je dostatočná. Nepodpísal by zákon o registrovaných partnerstvách. Je proti adopciám detí pármi rovnakého pohlavia, pretože sa má pozerať na práva dieťaťa. Diskusia by sa mohla podľa neho otvoriť pri pokrvnom vzťahu k dieťaťu. Pochodu Hrdí na rodinu ani Gay Pridu by sa nezúčastnil.

Istanbulský dohovor odmieta a ak by sa stal prezidentom, využije oprávnenie prezidenta a oznámi Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

Zákon, ktorý by obmedzoval súčasné výchovné prostriedky rodičov by nepodpísal. Súčasný zákon považuje ako dobrý.

Odmieta extrémnu liberálnu sexuálnu výchovu Hrou proti AIDS.

Človek podľa neho vzniká keď sa vytvára embryo, v jeho prvých dňoch. Ako prezident by zákon o obmedzení bezdôvodných potratov podpísal. Zákon povoľujúci eutanáziu by nepodpísal.

Pri výhrade vo svedomí by otvoril diskusiu o tomto probléme a oprel by sa o odborníkov.

Ústava SR má podľa neho prednosť pred európskym právnym poriadkom.

Nemyslí si, že by lobbingové LGBTI organizácie mali byť financované z daní občanov. Majú možnosť stať sa politickými stranami.

Ak by sa stal prezidentom zúčastní sa Národného pochodu za život.

Diskusia s prezidentským kandidátom Jurajom Zábojníkom from Aliancia za rodinu on Vimeo.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska nedisponuje informáciami o neordinovaní ambulancií všeobecných lekárov

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) nedisponuje žiadnou informáciou o neordinovaní ambulancií všeobecných lekárov. Výbor a Dozorná rada SVLS tým reagovali na medializované informácie, že viacero praktických lekárov počas pandémie nového koronavírusu neordinuje alebo posiela pacientov v akútnom stave do nemocníc "Na Slovensku je núdzový…

Omikron pravdepodobne vôbec nepochádza z južnej Afriky. Kto ho rozšíril po svete?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Joan Mateu Parra)   Liberálni politici u nás, ale aj vo zvyšku sveta hlásajú, že nad pandémiou koronavírusu nám pomôže vyhrať jedine dôkladná vakcinácia. Prihliadajúc na neustále sprísňujúce sa opatrenia aj v najzaočkovanejších krajinách sveta tomu verí čoraz menej ľudí. A ďalšiu ranu tejto téze uštedril variant omikron Lekár…

Na Okresnom súde Bratislava I pokračuje proces s Marianom Kočnerom v kauze motákov

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pred Okresným súdom (OS) Bratislava I pokračuje vo štvrtok hlavné pojednávanie v kauze motákov, kde figuruje ako obžalovaný podnikateľ Marian K. Súd by mal na pojednávaní ukončiť oboznamovanie sa s listinnými dôkazmi a očakáva sa aj verdikt Na pojednávaní je prítomný Marian…

Unikátna slovenská Biblia ako dar na výnimočné príležitosti

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:IKAR)   Toto je nové slovenské vydanie Biblie s unikátnymi fotografiami vzácnej slovenskej kultúrnej pamiatky! Biblia – Majster Pavol z Levoče Oltár nafotil svetoznámy český fotograf Jan William Drnek. Použitím špeciálnej techniky a najnovších technológií vyhotovil unikátne snímky, pri ktorých má divák pocit, že sa nepozerá…

Ruská FSB zadržala agentov ukrajinskej tajnej služby

0 icon

Moskva 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala troch agentov ukrajinskej tajnej služby, z ktorých jeden údajne plánoval teroristický útok v Rusku. Informovali o tom vo štvrtok agentúry TASS a AFP s odvolaním sa na oznámenie tlačového odboru samotnej FSB Podľa FSB dvaja z údajných špiónov…

Branislav Gröhling: Posledné rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Pavel Neubauer)   Posledné rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v súvislosti so zatváraním škôl idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili. Ignorujú stav v jednotlivých školách a v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popierajú zaočkovanosť a stav epidémie v okrese. Na sociálnej sieti…

Prezidentka sa rozhodla reagovať na témy, ktoré sa jej týkajú na sociálnych sieťach. Čo hovorí na zmarené referendum či na to, že je ovládaná Sorosom a americkou ambasádou? A čo na to ľudia?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Na facebookovej stránke hlavy štátu Zuzany Čaputovej sa objavila nová komunikačná stratégia. Prezidentka sa rozhodla vyjadriť sa ku "klamstvám, dezinformáciami a útokom", ktoré sa dočítala na sociálnych sieťach v spojitosti s jej osobou. Pozrite sa ako reagovali diskutéri a prezidentkini fanúšikovia. Podľa prezidentky…

Témou stretnutia hlavných hraničných splnomocnencov Česka, Slovenska a Poľska bol aj stav na poľsko-bieloruskej hranici

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Leonid Shcheglov/BelTA)   Témou stretnutia hlavných hraničných splnomocnencov Česka, Slovenska a Poľska bol stav na poľsko-bieloruskej hranici aj na hranici Maďarska so Srbskom. Pravidelné stretnutie hlavných hraničných splnomocnencov sa konalo v pondelok 29. novembra pod vedením Českej republiky v Mikulove. Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka…

Českí lekári sa podpísali pod deklaráciu k nátlaku na očkovanie: “Musí jasne zaznieť, pred čím očkovanie môže chrániť a kde zlyháva”

0 icon

Praha 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Skupina českých lekárov z rôznych odborov sa podpísala pod "Deklaráciu lekárov na nátlak na očkovanie". Rozhodli sa ozvať práve preto, že medicínsky problém je v súčasnosti zneužívaný na presadzovanie politických a ekonomických cieľov za obmedzovania slobody a diskriminácie jednej skupiny Ľudia…

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada väzbu pre štyroch obvinených z utorkovej akcie NAKA

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš, Jakub Popelka)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žiada väzbu pre štyroch obvinených z utorkovej (30. 11) akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Návrh podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vo štvrtok ráno. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová Prokurátor…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Danko

Sú Slováci prívrženci nacizmu?

0icon

Migračná kríza, ktorá sa už niekoľko mesiacov odohráva na hraniciach Európskej únie a Bieloruska, a napätie medzi Ruskom a Ukrajinou naďalej prispievajú k eskalácii konfliktu v regióne. Po vykonaní auditu rozmiestnenia svojich ozbrojených s&

Jozef Slávik

Moje názory na stav v zdravotníctve a ako sa ho mohlo zmeniť k lepšiemu ...

0icon

Úvod. Nie je podstatné aký je môj názor na revitalizáciu nášho zdravotníctva a či je dobrý alebo zlý, najpodstatnejšie je iba to, či moje názory niekoho z kompetentných alebo zodpovedných priaznivo oslovia. Na predošlú aj túto vládu som podal niekoľko projektov, ktoré by mohli posunúť našu krajinu trochu dopredu, doteraz…

Boris Mesár

1. P.C.Roberts: Čerstvé údaje z Británie a Nemecka dokazujú, že ide o pandédiu očkovaných 2. Valentin Katasonov: Ako je dnes na tom Gibraltár so 100 % zaočkovanosťou ?

0icon

1.Spojené kráľovstvo: Z čiernych údajov Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva vyplýva, že v októbri tvorili neočkovaní občania Spojeného kráľovstva 39 % všetkých prípadov ochorenia Covid v Spojenom kráľovstve, 34 % všetkých hospitalizácií a 19 % všetkých úmrtí na ochorenie Covid, zatiaľ čo očkovaní

Dalimír Solčanský

Kam bude patriť Slovensko? alebo rozdelenie sveta na nové sféry vplyvu

0icon

Po 2. svetovej vojne bol svet rozdelený na sféry vplyvu podľa dohôd spojencov – veľmocí z Jaltskej konferencie 1945, kde rokovala tzv. Veľká trojka zástupcov USA,  ZSSR a Veľkej Británie. Tomu predchádzala ešte Moskovská konferencia na jeseň roku 1944, ktorej symbolom sa st

Erik Majercak

Ako budú žiť vzdelaní, vyššie príjmoví vaxeri, keď precitnú? Prečo robia čo robia?

0icon

Prečo sme na fórach „opice“, či „dezoláti“? Skúste sa vžiť do ich myslenia a pochopíte. Si predstavte ten pocit nejakého managera, ktorý si myslí, že očkovanie je záchrana. Na očkovanie nabaláchal, pretože bol zodpovedný, svojich rodičov, svoje deti, známych, kolegov a podriadených nútil

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Zamestnanci inštalujú model prehistorického žraloka veľkozubého (Megalodon) v Americkom prírodovednom múzeu v New Yorku

Autor: TASR/AP-Richard Drew

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska nedisponuje informáciami o neordinovaní ambulancií všeobecných lekárov

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) nedisponuje žiadnou informáciou o neordinovaní ambulancií všeobecných lekárov. Výbor a Dozorná rada SVLS tým reagovali na medializované informácie, že viacero praktických lekárov počas pandémie nového koronavírusu neordinuje alebo posiela pacientov v akútnom stave do nemocníc "Na Slovensku je núdzový…

Omikron pravdepodobne vôbec nepochádza z južnej Afriky. Kto ho rozšíril po svete?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Joan Mateu Parra)   Liberálni politici u nás, ale aj vo zvyšku sveta hlásajú, že nad pandémiou koronavírusu nám pomôže vyhrať jedine dôkladná vakcinácia. Prihliadajúc na neustále sprísňujúce sa opatrenia aj v najzaočkovanejších krajinách sveta tomu verí čoraz menej ľudí. A ďalšiu ranu tejto téze uštedril variant omikron Lekár…

Na Okresnom súde Bratislava I pokračuje proces s Marianom Kočnerom v kauze motákov

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pred Okresným súdom (OS) Bratislava I pokračuje vo štvrtok hlavné pojednávanie v kauze motákov, kde figuruje ako obžalovaný podnikateľ Marian K. Súd by mal na pojednávaní ukončiť oboznamovanie sa s listinnými dôkazmi a očakáva sa aj verdikt Na pojednávaní je prítomný Marian…

Unikátna slovenská Biblia ako dar na výnimočné príležitosti

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:IKAR)   Toto je nové slovenské vydanie Biblie s unikátnymi fotografiami vzácnej slovenskej kultúrnej pamiatky! Biblia – Majster Pavol z Levoče Oltár nafotil svetoznámy český fotograf Jan William Drnek. Použitím špeciálnej techniky a najnovších technológií vyhotovil unikátne snímky, pri ktorých má divák pocit, že sa nepozerá…

Ruská FSB zadržala agentov ukrajinskej tajnej služby

0 icon

Moskva 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala troch agentov ukrajinskej tajnej služby, z ktorých jeden údajne plánoval teroristický útok v Rusku. Informovali o tom vo štvrtok agentúry TASS a AFP s odvolaním sa na oznámenie tlačového odboru samotnej FSB Podľa FSB dvaja z údajných špiónov…

Branislav Gröhling: Posledné rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Pavel Neubauer)   Posledné rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v súvislosti so zatváraním škôl idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili. Ignorujú stav v jednotlivých školách a v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popierajú zaočkovanosť a stav epidémie v okrese. Na sociálnej sieti…

Prezidentka sa rozhodla reagovať na témy, ktoré sa jej týkajú na sociálnych sieťach. Čo hovorí na zmarené referendum či na to, že je ovládaná Sorosom a americkou ambasádou? A čo na to ľudia?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Na facebookovej stránke hlavy štátu Zuzany Čaputovej sa objavila nová komunikačná stratégia. Prezidentka sa rozhodla vyjadriť sa ku "klamstvám, dezinformáciami a útokom", ktoré sa dočítala na sociálnych sieťach v spojitosti s jej osobou. Pozrite sa ako reagovali diskutéri a prezidentkini fanúšikovia. Podľa prezidentky…

Témou stretnutia hlavných hraničných splnomocnencov Česka, Slovenska a Poľska bol aj stav na poľsko-bieloruskej hranici

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Leonid Shcheglov/BelTA)   Témou stretnutia hlavných hraničných splnomocnencov Česka, Slovenska a Poľska bol stav na poľsko-bieloruskej hranici aj na hranici Maďarska so Srbskom. Pravidelné stretnutie hlavných hraničných splnomocnencov sa konalo v pondelok 29. novembra pod vedením Českej republiky v Mikulove. Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka…

Českí lekári sa podpísali pod deklaráciu k nátlaku na očkovanie: “Musí jasne zaznieť, pred čím očkovanie môže chrániť a kde zlyháva”

0 icon

Praha 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Skupina českých lekárov z rôznych odborov sa podpísala pod "Deklaráciu lekárov na nátlak na očkovanie". Rozhodli sa ozvať práve preto, že medicínsky problém je v súčasnosti zneužívaný na presadzovanie politických a ekonomických cieľov za obmedzovania slobody a diskriminácie jednej skupiny Ľudia…

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada väzbu pre štyroch obvinených z utorkovej akcie NAKA

0 icon

Bratislava 2. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš, Jakub Popelka)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žiada väzbu pre štyroch obvinených z utorkovej (30. 11) akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Návrh podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vo štvrtok ráno. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová Prokurátor…

Podkasty

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Danko

Sú Slováci prívrženci nacizmu?

0icon

Migračná kríza, ktorá sa už niekoľko mesiacov odohráva na hraniciach Európskej únie a Bieloruska, a napätie medzi Ruskom a Ukrajinou naďalej prispievajú k eskalácii konfliktu v regióne. Po vykonaní auditu rozmiestnenia svojich ozbrojených s&

Jozef Slávik

Moje názory na stav v zdravotníctve a ako sa ho mohlo zmeniť k lepšiemu ...

0icon

Úvod. Nie je podstatné aký je môj názor na revitalizáciu nášho zdravotníctva a či je dobrý alebo zlý, najpodstatnejšie je iba to, či moje názory niekoho z kompetentných alebo zodpovedných priaznivo oslovia. Na predošlú aj túto vládu som podal niekoľko projektov, ktoré by mohli posunúť našu krajinu trochu dopredu, doteraz…

Boris Mesár

1. P.C.Roberts: Čerstvé údaje z Británie a Nemecka dokazujú, že ide o pandédiu očkovaných 2. Valentin Katasonov: Ako je dnes na tom Gibraltár so 100 % zaočkovanosťou ?

0icon

1.Spojené kráľovstvo: Z čiernych údajov Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva vyplýva, že v októbri tvorili neočkovaní občania Spojeného kráľovstva 39 % všetkých prípadov ochorenia Covid v Spojenom kráľovstve, 34 % všetkých hospitalizácií a 19 % všetkých úmrtí na ochorenie Covid, zatiaľ čo očkovaní

Dalimír Solčanský

Kam bude patriť Slovensko? alebo rozdelenie sveta na nové sféry vplyvu

0icon

Po 2. svetovej vojne bol svet rozdelený na sféry vplyvu podľa dohôd spojencov – veľmocí z Jaltskej konferencie 1945, kde rokovala tzv. Veľká trojka zástupcov USA,  ZSSR a Veľkej Británie. Tomu predchádzala ešte Moskovská konferencia na jeseň roku 1944, ktorej symbolom sa st

Erik Majercak

Ako budú žiť vzdelaní, vyššie príjmoví vaxeri, keď precitnú? Prečo robia čo robia?

0icon

Prečo sme na fórach „opice“, či „dezoláti“? Skúste sa vžiť do ich myslenia a pochopíte. Si predstavte ten pocit nejakého managera, ktorý si myslí, že očkovanie je záchrana. Na očkovanie nabaláchal, pretože bol zodpovedný, svojich rodičov, svoje deti, známych, kolegov a podriadených nútil

TopDesať

Čo sa stane s tvojím telom, ak vyhodíš vankúš?

0 icon

Prvý vankúš, ktorý poznáme, pochádza zo starovekej Mezopotámie. Bol vyrobený z kameňa a mohli si ho dovoliť iba bohatí ľudia. Na rozdiel od starodávnych kamenných vankúšov sú dnes tie, ktoré používame, mäkké a nadýchané a veľa ľudí nemôže spať bez objatia veľkého útulného vankúša. Ale v skutočnosti nemusí byť spánok s vankúšom najlepším spôsobom odpočinku,…

Zábavné fotografie ti dokážu, že rodičia to majú občas ťažké

0 icon

Rodičia to majú občas poriadne ťažké. Tieto zábavné fotografie ti dokážu, že byť rodičom je naozaj veľká zodpovednosť. A prečo je to tak? Pretože rodičom si nonstop - 24 hodín, 7 dní v týždni. Nedá sa to zastaviť ani ukončiť. Keď sa raz rozhodneš pre dieťa, musíš počítač so všetkým,…

TOP10: Toto sú tie najhoršie bolesti, aké môžeš zažiť

0 icon

Aká je podľa teba najhoršia bolesť, akú môže človek zažiť? Existujú rôzne stupne bolesti a dokonca je bolesť aj merateľná. Máme lekársku tabuľku bolesti, ktorá nám pomôže zostaviť tento rebríček. Samozrejme, je potrebné brať do úvahy, že tolerancia bolesti nie je u každého rovnaká.  10. Trieska

Vzbura anjelov: Svet sa menil, ale nie k lepšiemu. 4. časť

0 icon

Pokračujeme štvrtou časťou článku s názvom Vzbura anjelov. Ako poznamenal Enoch „Svet sa menil,“. Ako však uvidíme ďalej, nebolo to k lepšiemu. Vychutnajte si poslednú časť našej série. „Michael, Gabriel, Suriel a Uriel sa pozreli dolu z nebies a uvideli tú záplavu krvi...“ Takže v tomto momente už poznáme aj…

Dych berúci Grand Canyon: 3. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie tretej časti článku s názvom Dych berúci Grand Canyon. Pozrite sa s nami do tohto impozantného kútu sveta kaňonu, ktorý pôsobí na neškolené oko zdanlivo mŕtvym dojmom, ale poskytuje domov množstvu rastlín aj živočíchom. Veríme, že vám tretia a zároveň záverečná časť článku prinesie opäť nové informácie. Suchý…

Armádny Magazín

Jedinečný pohľad: Na video bolo natočené testovanie lietajúceho granátometu

0 icon

Nórsko, 2.december 2021 (AM, Sputnik) – Nórska spoločnosť Nammo aktuálne testuje dron s nainštalovaným protitankovým granátometom M72. Výrobca uvádza, že tieto nové zbrane môžu pôsobiť v húfo

Abcházski vojnoví veteráni odmietajú integráciu s Ruskou federáciou

0 icon

Abcházsko, 2. december 2021 (AM) – Zjednotená rada abcházskych veteránov kritizovala prezidenta samozvanej Abcházskej republiky Aslana Bžaniu. Veteráni tvrdia, že sú proti integrácii s Ruskou federáciou.   „Občania Abcházska! Prezident našej krajiny Aslan Bžania na stretnutí s vedeckou a tvorivou inteligenciou 22. nove

Elon Musk varoval pred hrozbou bankrotu SpaceX

0 icon

USA, 2. december 2021 (AM) – Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX čelí reálnemu riziku bankrotu v dôsledku výrobnej krízy s novou raketou Starship. Jej zakladateľ a generálny riaditeľ Elon Musk o tom napísal v liste zamestnancom víkend po Dni vďakyvzdania (26. novembra)

Posledný žijúci český pilot RAF - generál Emil Boček ocenil morálne autority Česka aj Slovenska

0 icon

Česko, 2. december 2021 (AM, MOČR) – Posledný žijúci český stíhací pilot RAF, armádny generál Emil Boček, dnes ôsmim osobnostiam a dvom inštitúciám odovzdal v Arcibiskupskom paláci cenu „Morálna autorita“. Udeľuje ju od roku 2019. Počas slávnostného večera vyznamenal dve osobnosti aj minister obrany Lubomír Metnar

Ruské sieťovo centralizované zväzky. Nie je to nový druh vojsk, ale novinka je to určite

0 icon

Rusko, 1. december 2021 (AM) – Dnes v noci sa na stránke RIA Novosti objavila správa, že v ruských ozbrojených silách sa objavili zväzky, ktoré sú spôsobilé viesť mohutné sieťovo-centrálne operácie.   Sieťovo-centrálny princíp predpokladá, že všetci účastníci bojovej operácie sa stanú súčasťou jednej siete výmeny údajov, čo im umožní dosiahnuť i

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Zamestnanci inštalujú model prehistorického žraloka veľkozubého (Megalodon) v Americkom prírodovednom múzeu v New Yorku

Autor: TASR/AP-Richard Drew

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali