“Bezpečnostné riziká aj pre Slovenskú republiku v súčasnosti prinášajú predovšetkým neregulované toky migrantov, ktoré prúdia východnou cestou z Turecka cez Grécko ďalej do štátov EÚ a Schengenu. Do Európy prichádzajú denne tisícky migrantov a očakávame, že ich počet stúpne s príchodom teplejšieho počasia. Vláda SR zastáva názor, že problémy treba riešiť tam, kde sú a preto už od októbra pomáhame iným štátom pri ochrane ich hraníc,” uviedlo ministerstvo vnútra (MV) pre TASR.
MV tvrdí, že nepodceňuje udalosti, hoci sa odohrávajú stovky kilometrov od nášho územia. “Európska komisia v novembri 2015 schválila ministerstvu vnútra národný program Fondu pre vnútornú bezpečnosť, ktorý podporí takmer 24 miliónmi eur. Prioritou investícií smerujúcich do zvyšovania bezpečnosti krajiny bude zabezpečenie vonkajších hraníc, vízová politika, cezhraničná policajná spolupráca a tiež posilnenie krízového riadenia a boja proti trestnej činnosti,” doplnilo ministerstvo.
Podľa exministra vnútra a poslanca Národnej rady SR Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA) je boj proti nelegálnej migrácii na MV SR dlhodobý a je správne, že sa jeho koncepcia nemení tak, ako sa menia vlády. “MV SR počas môjho pôsobenia na úrovni EÚ odmietalo prerozdeľovanie nelegálnych migrantov cez povinné kvóty a vždy sme kládli dôraz skôr na zabezpečenie vonkajších hraníc a na riešenie štátov, ktoré dlhodobo zlyhávajú pri ochrane vonkajšej schengenskej hranice. Aj vtedy aj dnes je to hlavne Grécko. Zatiaľ opatrenia MV SR voči nelegálnej migrácii sú adekvátne a nič by som na nich nemenil,” uzavrel.
Ministerstvo vnútra prišlo s protiteroristickou legislatívou, podľa Daniela Lipšica ide o marketing
Posilnenie Policajného zboru o 2500 príslušníkov, nová protiteroristická legislatíva a rozšírenie právomocí polície. Aj tieto opatrenia prijalo Ministerstvo vnútra (MV) SR v súvislosti s možnými hrozbami terorizmu. TASR informoval tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.
“Slovensko v rámci protiteroristických opatrení navýši počty policajtov. V najbližších troch rokoch sa Policajný zbor postupne posilní o 2500 príslušníkov, ktorí budú aj materiálno-technicky vybavení,” uviedlo ministerstvo vnútra. Podľa neho nová právna úprava reaguje na aktuálne vývojové trendy a to predovšetkým v oblasti prevencie. Základným cieľom je posilnenie bezpečnosti Slovenskej republiky a jej obyvateľov.
“Osobu podozrivú z terorizmu je možné zadržať až na 96 hodín, čo vytvára priestor pre náležité objasnenie veci a zadováženie potrebných dôkazov. Z obdobných dôvodov je možné až na 48 hodín zaistiť osobu, ak sa nachádza na mieste teroristického útoku, resp. na mieste hrozby takéhoto útoku,” uviedol tlačový odbor.
Polícia dostala širšie oprávnenia pri prehliadkach vozidiel, kontrolách na letiskách, pri používaní donucovacích prostriedkov, rovnako na úseku výmeny informácií, ochrane svedkov, vydávaní a kontrole dokladov či sledovaní finančných operácií.
Podľa exministra vnútra a poslanca Národnej rady SR Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA) rezort vnútra urobil v tejto oblasti skôr marketingové opatrenia. “Vláda prišla s tzv. protiteroristickým balíčkom, ktorý absolútne nič nerieši. Napríklad umožňuje cez súdny príkaz zakázať slovenské webové stránky, ale dnes predsa nie je žiaden problém ich registrovať niekde v zahraničí cez medzinárodnú doménu,” upozornil Lipšic.
Ani mechanické navyšovanie počtu policajtov nepovažuje za skutočnú snahu o riešenie. “Dôležitejšie by bolo vyčleniť prostriedky na adekvátnu výzbroj a výstroj policajtov, ale hlavne na výcvik jednotiek poriadkovej polície. Totiž, ak by na Slovensku nastala teroristická hrozba, tak počet obetí bude priamo úmerný tomu, ako rýchlo a ako razantne budú vedieť na tvári miesta reagovať jednotky klasickej poriadkovej polície,” uviedol exminister vnútra. Rozhodujúce podľa Lipšica je to, či práve príslušníci poriadkovej polície budú mať adekvátnu výzbroj a výcvik, aby zasiahli a minimalizovali negatívny dosah páchateľov teroristických trestných činov, kým prídu špeciálne jednotky, ktoré následne podozrivých budú môcť eliminovať. “Robiť marketingové protiteroristické balíčky považujem za smiešne,” uzavrel.
Postavenie inšpekčnej služby Ministerstva vnútra je v poriadku podľa Kaliňáka aj Lipšica
Počas tohto funkčného obdobia ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) musel rezort reagovať aj na otázky ohľadom postavenia a nezávislosti policajnej inšpekcie na Slovensku.
Ministerstvo tvrdí, že na základe porovnania postavenia inšpekčnej služby v 30 európskych krajinách dospelo k záveru, že Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR je jednou z najnezávislejších. „Inšpekčná služba je jednou zo zložiek Policajného zboru, čo je upravené v zákone. Je priamo podriadená ministrovi vnútra SR, aby bola zaručená nezávislosť od ostatných služieb Policajného zboru,“ konštatuje sa v stanovisku zaslanom TASR.
Možnosti na prehlbovanie nezávislosti inšpekčnej služby vidí rezort vnútra v dopĺňaní jej personálnych kapacít skúsenými odborníkmi s vyšetrovateľskou či kriminalistickou praxou.
Podľa názoru exministra vnútra a poslanca Národnej rady SR Daniela Lipšica je postavenie inšpekcie MV SR v poriadku. „Netreba na tom nič meniť. Okrem Českej republiky nepoznám krajinu, kde by bola trestná činnosť policajtov vyšetrovaná mimo rámec rezortu vnútra. Vo väčšine krajín je policajná inšpekcie pod policajným prezídiom a nie je ani pod MV SR a v tomto má u nás inšpekcia nezávislejšie postavenie,“ uviedol.
Posledné skúsenosti z českého modelu sú podľa neho veľmi negatívne, pretože výrazne klesol počet trestne stíhaných vojakov, policajtov alebo iných príslušníkov ozbrojených zborov. „Dôležité je zdôrazniť aj to, že pánom vyšetrovania prípravného konania je prokurátor a u nás je systém prokuratúry nezávislý od vlády. Ak je šéf inšpekcie razantný, odvážny a charakterný, inšpekčná služba má vynikajúce výsledky. Ak je to človek, ktorý má pochybnú povesť alebo charakter, tak výsledky sú slabé. Nezávisí to od inštitucionalizovaného nastavenia inšpekčnej služby, ale od osoby, ktorá ju vedie,“ uzavrel exminister.