Povedie Európu proti Rusku zbitá manželka?

Brusel 26. marca 2023 (HSP/Niccolo Soldo/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

 

Zatiaľ čo Rusi pokračujú v osekávaní ukrajinských pozícií na štyroch alebo piatich rôznych miestach Donbasu, na Západe všetci čakajú, kedy UAF spustia dlho očakávanú “protiofenzívu”, ktorej cieľom bude nepochybne oddeliť Rusmi okupovaný Cherson od Donecka a prejsť na Melitopol z juhu Záporožskej oblasti, píše rešpektovaný konzervatívny analytyk Niccolo Soldo

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz

Zároveň by sa HIMARS použil na pokus o definitívne odstránenie mosta z Krymu na ruskú pevninu. Ak by sa tieto dva ciele splnili, Krymský polostrov by bol izolovaný a ťažko by sa zásoboval. Zatiaľ môžeme len čakať a uvidíme, pretože špekulácie sú plané.

Predpokladá sa, že túto nadchádzajúcu ukrajinskú ofenzívu obsadí približne 200 000 vojakov, ktorí boli doteraz zadržiavaní na fronte, pričom väčšina z nich absolvovala výcvik v silách NATO buď na západnej Ukrajine, alebo ďalej na západe Európy. Práve do tejto očakávanej ofenzívy sa pustili neokonzervatívci, ktorí presadzujú tvrdenie, že ak bude úspešná, Rusko môže byť v skutočnosti “porazené”.

Ak trochu ustúpime, do popredia sa dostáva širší obraz: americká snaha odovzdať každodenné riadenie tohto konfliktu Európe, aby sa mohla presunúť k svojmu väčšiemu cieľu, Číne. USA našli v Poľsku nenahraditeľného spojenca, ale ten nemá dostatočnú silu na to, aby udržal pevnosť, kým pôjde na východ. Spojené kráľovstvo po brexite nemá možnosť uviesť EÚ do súladu, keďže je teraz mimo nej. Zostáva teda len jedna možnosť: Nemecko.

Nemecko doteraz videlo, ako sa vyhodil do vzduchu jeho zdroj lacného a spoľahlivého plynu, ktorý poháňa jeho priemyselné exportné hospodárstvo, zatiaľ čo bolo pranierované za to, že sa nezapojilo a neurobilo viac, aby tento zdroj poškodilo. Nemecko sa stalo obeťou klasického ochranárskeho reketu, ktorý ešte zhoršili partneri vládnej koalície, ktorí sa postavili na stranu vydieračov. Ak by to nestačilo, jeho spojenci ho naďalej obchytkávali, vysmievali sa mu a nútili ho konať proti vlastným záujmom (a nielen proti Nordstreamu). Nemecko je “zbitá manželka” Západu, ako to výstižne opisuje Wolfgang Streeck:

Akokoľvek lákavá môže byť vyhliadka na východisko z ukrajinského marazmu, existujú náznaky, že Spojené štáty sa prikláňajú k druhému, alternatívnemu prístupu, ktorý môžeme nazvať europeizáciou a vlastne germanizáciou vojny. Spomínate si na vietnamizáciu? Hoci nakoniec nefungovala – nakoniec boli porazené Spojené štáty, a nie ich regionálna náhrada, ktorá nikdy nebola viac než výplodom americkej fantázie -, vytvorila pre USA určitý priestor na dýchanie. Umožnilo to tiež ich propagandistickej mašinérii predať americkej verejnosti perspektívu čestného ústupu z bojiska, pričom bitka bola odovzdaná politicky spoľahlivému a vojensky schopnému spojencovi v dobrej viere.

Prečo práve Nemecko?

Kto by to mohol urobiť? Jednoznačne nie Európska únia. Jej líderka Ursula von der Leyenová bola síce ministerkou obrany, keď sa presťahovala do Bruselu, ale všeobecne ju považovali za nekompetentnú a len o vlások unikla parlamentnému vyšetrovaniu jej žalostného výkonu. Ešte dôležitejšie je, že EÚ nemá žiadne skutočné peniaze a kto v Bruseli rozhoduje o čom a s kým, je záhadou aj pre zasvätených, čo zvyčajne spôsobuje pomalé, nejednoznačné a nezodpovedné rozhodnutia – čo nie je užitočné vo vojne. Túto úlohu nemožno zveriť ani Spojenému kráľovstvu, ktoré sa vystúpením z EÚ odrezalo od zákonodarného mechanizmu EÚ. Okrem toho Spojené kráľovstvo už slúži Spojeným štátom ako globálny pomocný tábor, ktorý im pomáha budovať celosvetový front proti Číne, potenciálne ďalšiemu cieľu ich večnej vojny. Rovnako vylúčený je aj slávny francúzsko-nemecký “tandem”, výmysel, o ktorom nikto s istotou nevie, či je viac ako novinárska alebo diplomatická chiméra.

Zostáva teda samotné Nemecko – a pri pohľade späť má človek pocit, že si ho Spojené štáty už nejaký čas pripravujú ako svojho veliteľa-poručíka pre ukrajinskú časť globálnej vojny za “západné hodnoty”. Germanizácia konfliktu by ušetrila Bidenovu administratívu od toho, aby sa musela zadlžiť u Číňanov za pomoc pri vyťahovaní sa z vojny, ktorá hrozí, že sa stane doma nepopulárnou. Úsilie o povolanie Nemcov ako európskych pomocníkov môže čerpať z dedičstva druhej svetovej vojny, ktoré zahŕňa silnú vojenskú prítomnosť USA v Nemecku, čiastočne ešte založenú na zákonných právach siahajúcich až k bezpodmienečnej kapitulácii krajiny v roku 1945. V súčasnosti je v Nemecku umiestnených približne 35 000 amerických vojakov, 25 000 ich rodinných príslušníkov a 17 000 civilných zamestnancov, čo je viac ako kdekoľvek inde na svete okrem Okinawy. Spojené štáty majú po celej krajine 181 vojenských základní, z ktorých najväčšie sú Ramstein v Porýní-Falcku a Grafenwöhr v Bavorsku. Ramstein slúžil ako operačné veliteľstvo vo vojne proti terorizmu – okrem iného koordinoval kyvadlové lety väzňov z celého sveta na Guantánamo – a naďalej je veliteľským stanovišťom pre americké intervencie na Blízkom východe.

Nemecko v minulosti niekedy viedlo zahraničnú politiku nezávisle od USA (Will Brandt, Schroederovo odmietnutie vojny v Iraku atď.), ale tieto časy sú už dávno preč:

Do roku 2022 však úpadok Sociálnodemokratickej strany a vzostup Zelených oslabil nemeckú schopnosť a vlastne aj túžbu po troche strategickej autonómie. Dôkazom toho bol Scholzov prejav Zeitenwende v Bundestagu dva dni po vojne, ktorý bol, ak vôbec, prísľubom Spojeným štátom, že neposlušnosť Brandtovho, Schröderovho a Merkelovej typu sa už nebude opakovať.

Robiť z Nemecka blázna, časť 1:

Namiesto toho sa v prvom roku vojny uskutočnila séria testov skutočnej hĺbky nemeckej konverzie z povojnového pacifizmu na anglo-americký západ. Keď ani nie niekoľko týždňov po prejave Zeitenwende skeptickí pozorovatelia konštatovali, že 100 miliárd eur sa ešte ani nezačalo míňať, nemeckej vláde nestačilo poukázať na to, že novú techniku treba najskôr objednať a až potom zaplatiť, a že skôr ako sa objedná, musí sa vybrať. Nemecko sa teda poponáhľalo, aby preukázalo svoju dobrú vôľu, a podpísalo zmluvu na 35 lietadiel F-35 s vládou Spojených štátov – nie, ako by sa mohlo zdať, s ich výrobcami, spoločnosťami Lockheed Martin a Northrop Grumman. Toto lietadlo, ktoré je už dlho predmetom túžby zeleného ministra zahraničných vecí, má nahradiť údajne zastaranú flotilu lietadiel Tornado, ktorú Nemecko udržiava pre svoju “jadrovú účasť”. Za odhadovanú cenu 8 miliárd dolárov vrátane opráv a údržby majú byť lietadlá dodané koncom desaťročia s jedinečnou podmienkou, že americká vláda môže jednostranne upraviť cenu smerom nahor, ak to uzná za vhodné.

Robiť si z Nemecka blázna, časť 2:

Ako sa ukázalo, dohoda o F-35 priniesla Nemcom len krátky odklad. Zatiaľ čo sa nemecké i zahraničné servisné zložky a lobisti hádali, na čo by bolo najlepšie použiť zvyšok fondu, Scholz, aby upokojil americkú netrpezlivosť, vyhodil ministerku obrany, starú straníčku SPD, ktorá bola vymenovaná proti svojej vôli, aby uspokojila vymyslené požiadavky verejnosti na rodovú rovnosť. Krátko pred jej odvolaním jedna z jej budúcich nástupkýň vo funkcii ombudsmanky Bundeswehru požadovala, aby sa suma 100 miliárd eur zvýšila na 300 miliárd eur. O niekoľko dní neskôr túto funkciu dostal niekto iný, Boris Pistorius, dovtedajší minister vnútra spolkovej krajiny Dolné Sasko, muž, ktorému tiež chýbali vojenské skúsenosti, ale vyžarovalo z neho čosi ako všestranná manažérska spôsobilosť. Jednou z prvých vecí, ktoré urobil, bolo vyriešenie dovtedy starostlivo pestovanej nejasnosti v prejave Zeitenwende, a to, či 100 miliárd eur zvýši pravidelný obranný rozpočet na 2 %, ktoré schválilo NATO, alebo či to má byť dodatok k týmto 2 %, ako pokuta za minulú nedbalosť. Podľa Pistoriusa to bolo to druhé, takže pravidelné výdavky na obranu by museli každý rok počas niekoľkých rokov rásť o 10 miliárd eur nad rámec toho, čo sa vydalo zo Sondervermögen. Navyše, keď sa generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sa onedlho stane šéfom nórskej centrálnej banky – sinekúra, ak vôbec nejaká existuje -, nechal počuť, že 2 % sú odteraz len minimum, Pistorius bol medzi prvými, ktorí súhlasili.

Sebaponižovanie:

Medzitým, v septembri 2022, ďalšou skúškou, opäť tvrdou, bolo zničenie plynovodov Nord Stream 1 a 2, ktoré podľa Seymoura Hersha vykonala americko-nórska úderná jednotka. Tu bolo úlohou nemeckej vlády predstierať, že netuší, kto to urobil, mlčať o tom a prinútiť tlač, aby buď urobila to isté, alebo povedala verejnosti, že vinníkom je “Putin”. Túto skúšku zvládla na výbornú. Keď sa niekoľko týždňov po tejto udalosti poslanec Bundestagu – jediný zo 709 poslancov – opýtal vlády, čo vie, bolo mu povedané, že z dôvodov Staatswohl – blaha štátu – sa na takéto otázky nebude odpovedať: ani teraz, ani v budúcnosti. (Deň po tom, ako Hersh zverejnil svoje zistenia, o tom Frankfurter Allgemeine informoval pod titulkom “Kreml: USA haben Pipelines beschädigt” (Kremeľ: USA poškodili potrubia).

Robiť z Nemecka blázna, časť 3:

Scholz najprv, ako zvyčajne, ponúkal jeden dôvod za druhým, prečo, bohužiaľ, nemohli byť dodané žiadne Leopardy 2. V reakcii na to sa niektorí spojenci Nemecka, najmä Poľsko, Holandsko a Portugalsko, nechali počuť, že sú ochotní darovať svoje Leopardy, aj keď Nemecko nie. Poľsko dokonca oznámilo, že v prípade potreby pošle Leopardy na Ukrajinu aj bez nemeckej licencie, čo je podľa nemeckej politiky vývozu zbraní zákonná požiadavka.

Spôsob, akým sa tento príbeh odohral, mohol mať formujúci význam pre ďalší vývoj udalostí. Nemecko, zahnané do kúta svojimi európskymi spojencami, už nemalo námietky proti posielaniu Leopardov na Ukrajinu, ak Spojené štáty budú súhlasiť s dodávkou ich hlavného bojového tanku M1 Abrams (ďalší celosvetový exportný hit, ktorého celková výroba doteraz dosiahla 9 000 kusov).

V tomto bode, približne v čase Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, však došlo k dvom nepríjemným prekvapeniam. Po prvé, ukázalo sa, že európski spojenci Nemecka teraz, keď bol odpor Nemecka prekonaný, objavili najrôznejšie dôvody, prečo si musia svoje Leopardy ponechať, vývozné licencie alebo žiadne, a ponechali zabezpečenie bojových tankov v podstate na Nemcoch. (Celkovo sa odhaduje, že ozbrojené sily NATO disponujú približne 2 100 Leopardmi modelov 1 aj 2.) Po druhé, americké investigatívne spravodajstvo, najmä v denníku Wall Street Journal, odhalilo, že tanky Abrams sa na scéne objavia až o niekoľko rokov, ak vôbec, čo nemeckí vyjednávači zrejme prehliadli, alebo ich o to požiadali ich americkí kolegovia, a určite sa o tom nedozvedela nemecká verejnosť.

Scholzova vláda teda nakoniec zostala v rukách – ako prakticky jediný dodávateľ bojových tankov pre Kyjev.

Nemeckí zelení ako ochotní agenti Ameriky:

Medzi veľkou časťou mladej generácie morálny idealizmus zakrýva surový materializmus zabíjania a umierania. V strane Zelených a v jej okolí sa objavilo čosi ako nová chuť po hrdinstve medzi generáciou, ktorá bola ešte prednedávnom považovaná za posthrdinskú. Už nie sú nablízku žiadni rodičia, ba ani starí rodičia, ktorí by mohli z prvej ruky podať svedectvo o živote a smrti v zákopoch. Objavili sa sny o sanitárnej vojne, ktorá sa aspoň na našej strane vykonáva prísne podľa Haagskeho dohovoru – už nejde o vojnu a mier, ale o zločin a trest, pričom konečným cieľom je, aby sa Putin za cenu státisícov ľudských životov musel postaviť pred súd.

V rámci zelenej generácie bol nacionalizmus ako zdroj sociálnej integrácie účinne nahradený, viac ako kdekoľvek inde v Európe, všadeprítomným manicheizmom, ktorý rozdeľuje svet na dva tábory, dobro a zlo. Je naliehavo potrebné pochopiť tento posun v nemeckom Zeitgeiste, ktorý sa zrejme vyvíjal postupne a zväčša nepozorovane. Vyplýva z nej, že na rozdiel od sveta národov nemôže existovať mier založený na rovnováhe síl a záujmov, ale len neúprosný boj proti silám zla, ktoré sú v podstate rovnaké na medzinárodnej i domácej úrovni. Je zrejmé, že to má istú podobnosť s americkou koncepciou politiky, ktorú zdieľajú neokonzervatívci aj demokratickí idealisti a ktorú stelesňuje niekto ako Hillary Clintonová. Zdá sa, že tento syndróm je obzvlášť silný na ľavej strane nemeckého politického spektra, ktorá by v minulosti bola prirodzenou základňou protivojnového a mierového alebo aspoň pro-prímerného hnutia.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:17

Bývalý americký prezident Donald Trump je obvinený z 37 trestných činov týkajúcich sa zaobchádzania s utajovanými informáciami, marenia spravodlivosti a nepravdivých vyhlásení. Vyplýva to z dokumentov podaných na federálny súd, ktoré v piatok zverejnili.

 

Trump opäť tvrdil, že nepozná novinárku, ktorú podľa súdu sexuálne napadol
Na snímke americký exprezident Donald Trump

Včera 19:03

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že si predvolalo japonského veľvyslanca v Moskve na protest proti rozhodnutiu Tokia poskytnúť Kyjevu vojenské vybavenie.

Včera 18:54

Estónsko vydalo zákaz vstupu pre najvyššieho predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi, patriarchu Kirilla.

Včera 18:20

Spojené štáty v piatok oznámili novú dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote 2,1 miliardy dolárov. Zahŕňa ďalšie strely pre protivzdušný systém Patriot, systémy protivzdušnej obrany Hawk s raketami a menšie drony Puma.

Včera 18:10

Život ťažko zraneného holandského dievčatka je “mimo ohrozenia”, oznámil v piatok holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra. Vo štvrtok sa vo francúzskom meste Annecy stalo obeťou útočníka s nožom.

Včera 17:34

V meste Litvínov v Úsťanskom kraji havaroval v piatok popoludní autobus. Pri nehode sa vážne zranilo dieťa, ďalších sedem ľudí je zranených ľahko. O nehode informovala polícia na sociálnej sieti Twitter.

Včera 17:33

Americké špionážne satelity zaznamenali výbuch na priehrade Kachovka tesne pred jej zrútením, ale analytici stále nevedia, čo spôsobilo zrútenie vodnej stavby, uviedol denník The New York Times.

Včera 17:32

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok uviedol, že očakávaná ukrajinská protiofenzíva proti ruským silám sa už začala, zatiaľ je však bez úspechu.

Včera 17:32

Ruský prezident Vladimir Putin a arménsky premiér Nikol Pašinjan spolu práve rokujú.

Včera 17:09

Rusko dostáva od Iránu materiál na výstavbu továrne na drony. Do plnej prevádzky by sa mohla dostať v prvej časti budúceho roka, uviedol v piatok hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Včera 16:46

Bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho v piatok znovu hospitalizovali v milánskej nemocnici San Raffaele.

Včera 16:35

Nórsky seizmologický ústav NORSAR v piatok oznámil, že zaznamenal “explóziu” na mieste Kachovskej priehrady na Ukrajine v čase, keď došlo k jej pretrhnutiu.

Včera 16:32

Belgicko dodá Ukrajine delostreleckú muníciu za 32,4 milióna eur, uviedlo v piatok belgické ministerstvo obrany.

Včera 16:28

Ruské sily ostreľovali v piatok nemocnicu v malom meste Huljajpole v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny a zabili dvoch ľudí, oznámil vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak.

Včera 16:06

Väčšina lokalít s vodou na kúpanie v Európe spĺňala v roku 2022 najprísnejšie normy Európskej únie o kvalite vody. Označenie “vynikajúce” dostalo aj 19 z 32 kúpacích lokalít na Slovensku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kadyrov obvinil Prigožinových spolupracovníkov z porušovania dohôd

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:Telegram)   Čečenský vodca Ramzan Kadyrov po jeho slovách o Achmate hovoril o svojom rozhovore so zakladateľom spoločnosti Wagner Jevgenijom Prigožinom a obvinil jeho spolupracovníkov z porušovania dohôd, ktoré medzi sebou uzavreli Prigožin 31. mája v odpovedi na otázku, "do akej miery sú špeciálne jednotky Achmatu…

WHO: SR nedostatočne využíva možnosti, ktoré ponúkajú zdravotnícke dáta

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zber zdravotníckych dát a informácií na Slovenskú je dostatočný, ich využitie je však nedostatočné a často chaotické. Skonštatovali to odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tento týždeň navštívili Slovensko a zamerali sa na hodnotenie informačných systémov vo vzťahu k zdravotníckym dátam a…

SHMÚ: Výstraha pred búrkami platí aj pre sobotu

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Výstraha pred búrkami na celom území Slovenska naďalej trvá, do sobotňajšieho (10. 6.) večera je vyhlásený jej najnižší stupeň. Na juhu stredného Slovenska pretrváva výstraha pred povodňami. Vyplýva to z aktualizovaných údajov, ktoré zverejnil na webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) "Búrky môžu sprevádzať lejaky,…

Migračná politika opäť na stole: Pozrite si, ako dopadlo hlasovanie a aký postoj zaujalo Slovensko

0 icon

Bratislava/Luxemburg 9. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák) Aktualizované 9. júna 2023 o 13:08 Slovenský minister vnútra Ivan Šimko sa na štvrtkovom zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Luxemburgu zdržal hlasovania pri návrhu smerovania azylovej reformy Únie. Ministri návrhy napokon schválili. Šimko sa podľa vlastného vyjadrenia zdržal…

Djokovič zdolal Alcaraza, postúpil do finále

0 icon

Paríž 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Srbský tenista Novak Djokovič sa siedmykrát v kariére prebojoval do finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V piatkovom semifinále zdolal v pozícii turnajovej trojky najvyššie nasadeného Španiela Carlosa Alcaraza za tri hodiny a 15 minút 6:3, 5:7, 6:1 a 6:1. V…

Čaká nás regulácia cien potravín? Minister prezradil, že uvažujú nad týmto opatrením

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Súčasná vláda odborníkov nemá dostatok času na reguláciu cien potravín. Musela by vstúpiť do zákona o cenách a nemá na to podmienky. Riešením by bola pomoc konkrétnej, sociálne slabšej skupine. V piatok to na tlačovej konferencii po rokovaniach so stavovskými a štátnymi organizáciami…

Obvinený Adam Puškár z kauzy vraždy Tupého zostáva stíhaný vo väzbe

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Obvinený Adam P., ktorý je podozrivý z vraždy študenta Daniela Tupého, zostáva vo vyšetrovacej väzbe. Mestský súd Bratislava I v piatok zamietol žiadosť obvineného o prepustenie z väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR to potvrdil obhajca Adama P. Michal Ellinger Súd pri rozhodovaní…

Putin sa oficiálne vyjadril k ukrajinskej protiofenzíve

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Vladimir Putin oznámil začiatok ukrajinskej ofenzívy. "S určitosťou môžeme povedať, že ukrajinská ofenzíva sa začala, o čom svedčí aj použitie strategických rezerv," povedal ruský prezident Tvrdí, že ukrajinské ozbrojené sily "nedosiahli svoje ciele v žiadnej časti" frontu…

Ministerka kultúry rokovala s predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií Teresou Ribeiro

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerka kultúry SR Silvia Hroncová sa stretla vo štvrtok 8. júna na pôde rezortu kultúry s Teresou Ribeiro, predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií. Témou rokovania boli aktuálne otázky súvisiace s oblasťou nezávislosti médií a slobody a bezpečnosti novinárov a novinárok OBSE ocenilo a…

Fica kritizujú za účasť na akcii ambasády USA. Jasná reakcia šéfa Smeru

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:Facebook R.F.)   Viacero komentárov kritizovalo lídra Smeru-SSD Roberta Fica za jeho nedávnu účasť na podujatí Veľvyslanectva USA na Slovensku pri príležitosti amerického Dňa nezávislosti. Samotný expremiér zverejnil reakciu na svojej stránke na Facebooku "Žiadna izolácia, ale rešpekt a suverenita," odkázal svojim kritikom Robert Fico s…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Čaputovej zvodky pre vojenské rozviedky

0icon

Sami sa usvedčili z podvodu na občanoch Slovenska a z ohrozenia bezpečnosti štátu!! Hlavná veliteľka ozbrojen&

Viktória Hellenbart

Ako uvažuje Orbánove Maďarsko o vojne - II. časť

0icon

Prezidentka varuje pred hrozbou maďarskej cesty na Slovensku, k hystérii sa poslušne pridávajú západné médiá. Poľsko s pobaltskými štátmi už iniciatívne vyhlasuje, že je ochotné namiesto NATO vstúpiť po boku Ukrajiny do vojny s Ruskom. Či to myslia naozaj tak, to sa uvidí. Iný názor na vec majú Maďari. V…

Ladislav Hvižďák

Otvorený list predstaviteľom strany Smer

0icon

Tento článok vyšiel na stránke belobog.   Ja niktoš, dezolát a konšpirátor som si dovolil osloviť čelných predstaviteľov strany smer aby mi odpovedali

Pavel Jacz

Voľte prosím prvú, jednu a jedinečnú Remišovú – zakladateľku politikárskej humoriády!

0icon

Pri našej turbulentnej politickej scéne dobre padnú argumentácie „najúžasnejšieho mozgového trustu Slovenska a asi aj Európy“ našej Verči Remosky, prepáčte Remisky, či Remišky? Už presne neviem, ako ju zo zmätenosti volať. Jej politikárske gagy však dokážu zabaviť všetkých, čo pozerajú politick

Vášeň v Tebe

Brazílska influencerka je mŕtva. Zabil ju vlastný zadok. Bol jej vstreknutý podomácky vyrobený silikón

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Instagram @lygiafazio). Médiami obletela mimoriadne smutná informácia o smrti brazílskej influencerky. Predtým podstúpila zdvihnutie zadku, ktoré mohlo viesť k mozgovej príhode.

Máte ich v chladničke. Pridajte ich do vody a zalejte kvety, orchidea rozkvitne ako nikdy predtým!

0 icon

9.06.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Instagram.com/orchids.heaven). Táto krásna črepníková kvetina sa líši nielen svojím orientálnym vzhľadom, ale aj potrebami starostlivosti. Kobieta Gazeta tvrdí, že aby bujne kvitla, stačí jej trochu pomôcť hnojivom s prísadou bežne používanou v kuchyni. Máloktorá črepn

Biologické rytmy ovplyvnené svetlom vypovedajú veľa o zdraví

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/sasint). Niekoľko dní po každom novembrovom splne sa na Veľkom bariérovom útese v Austrálii odohráva úžasné divadlo: koraly vypúšťajú do vody miliardy vajíčok a spermií, ktoré sa spájajú a vytvárajú voľne plávajúce larvy. Tie sa nakoniec usadia a založia nové kolónie koralov. Podľa časopisu EÚ…

Najbohatšia speváčka má na účte miliardu. Vedľa nej je Madonna "chudobnou príbuznou"

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/OSSA). Magazín Forbes zverejnil rebríček najbohatších Američaniek, ktoré si svoj majetok zarobili samy. V zozname nechýbali hviezdy šoubiznisu. Najbohatšia z nich sa ukázala byť Oprah Winfrey - s majetkom odhadovaným na 2,5 miliardy dolárov obsadila 13. miesto. Najbohatšia speváčka s miliardovým kontom sa umiestnila na 20. mieste…

Uchopte niekoľko listov a vložte ich do ryže. Potravinové mole v okamihu zmiznú

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Instagram.com/wzdrowymdomu). Mnohí z nás majú v kuchyni radi zásoby suchých produktov, ako je múka, ryža alebo cestoviny. Ich skladovanie v skrini však predstavuje riziko zahniezdenia potravinových molí. Zbaviť sa ich nie je jednoduchá úloha. Ako zabrániť tomu, aby sa potravinové mole usadili vo vašich…

Armádny Magazín

Rusko končí so zmluvou o konvenčných silách v Európe

0 icon

Rusko, 9.jún 2023 (AM) – To, že Rusko zo zmluvy s konečnou platnosťou vystupuje 7. novembra, čo je zhodou okolností na výročie VOSR, oznámilo MZV RF. Zároveň uviedlo, že o tom už informovalo účastnícke štáty.   „Udeje sa to o 00.00 hod. 7. novembra, ... 150 dní po odoslaní upovedomenia,“ hovorí sa…

"Prenikne pancierovaním akéhokoľvek západného tanku": zahraničná tlač ocenila rakety Vichr

0 icon

Rusko, 9.jún 2023 (AM) – Armádne letectvo ozbrojených síl Ruskej federácie sa aktívne podieľa na odstrašovaní útočných operácií Ozbrojených síl Ukrajiny, ničení útočných bojových formácií, zastavovaní prielomov a dokončovaní ustupujúcich síl. Početné videá zachytávajú efektívnu prevádzku ruských bojových vrtuľníkov v posledných dňoch. Jednou z hlavnýc

"Arktická výzva": konfrontácia Ruska a NATO v ľadových zemepisných šírkach narastá

0 icon

USA, 9.jún 2023 (AM) – USS Gerald R. Ford 24. mája priplávala do prístavu v Osle, kde sa zdržala niekoľko dní pred odchodom na cvičenie Arctic Challenge. Očakáva sa, že bude vykonávať cvičenia s nórskymi ozbrojenými silami pozdĺž arktického pobrežia krajiny. "Táto návšteva je dôležitým signálom úzkych bilaterálnych vzťahov medzi USA a…

Londýn a Kyjev pracujú na pláne "ukončenia ruskej agresie"

0 icon

Ukrajina, 9.jún 2023 (AM) – Nie, nie je náhoda, že britské a ukrajinské médiá 4. júna zhodne informovali o úspechu OS Ukrajiny. Začnime senzačnou správou námestníčky ukrajinského ministra obrany Anny Malyarovej, ktorá to oznámila svetu: "V niektorých oblastiach vedieme útočné operácie. Najmä Bachmut zostáva epicentrom bojov. Postupujeme pozdĺž veľmi rozsiahlej frontovej…

Cudzinci, nie bratia. O Galícii ako nositeľke "ukrajinskej identity"

0 icon

Ukrajina, 9.jún 2023 (AM) – Ako je možné, že ľudia, ktorí žijú na rôznych brehoch Zbruču (rieky, ktorá rozdeľuje Halič a zvyšok Ukrajiny), majú spoločné etnonymum "Ukrajinci" a žijú (zatiaľ) v jednom štáte?   Podľa historických prameňov v prvom tisícročí nášho letopočtu tieto krajiny obýval slovanský kmeň tzv. bielych Chorvátov. Po…

TopDesať

Kvôli požiaru v Kanade je New York oranžový

0 icon

Vidieť oranžovú oblohu je nádherný zážitok, za predpokladu ak je výsledkom úžasného východu alebo západu slnka. Pre obyvateľov mesta New York ale aj rôznych iných miest na východnom pobreží Spojených štátov sa však oranžová obloha, žiaľ, zmenila na absolútnu nočnú moru. V posledných 6 týždňoch Kanada bojuje s ničivými lesnými…

Máte dobrý zrak? Tieto fotografie vám dokážu opak

0 icon

Myslíte si, že máte dobrá zrak? Máme fotografie, ktoré vám zrejme dokážu opak. Nasledujúce fotografie ovplyvňujú skutočnú realitu. Tú si všimnete, až keď sa poriadne a dôkladne zadívate z tej správnej strany. Vravieva sa, že každý robí chyby, pretože je to súčasť ľudského žitia. Vyzerá to tak, že je to…

Dôkaz, že niektoré veci je lepšie nechať na profesionálov

0 icon

Hovorí sa, že prax robí z ľudí majstra a profesionáli vedia, že je to pravda. Ak však nezavoláš na pomoc profesionálov, môže to dopadnúť aj takto tragicky.  Existuje dôvod, prečo zvyčajne existuje jasný rozdiel medzi konečným výsledkom poskytnutým profesionálom a amatérom, či už ide o výrobu dezertov alebo stavbu domov.…

Mark Wahlberg odhalil, prečo sa s rodinou odsťahoval z Hollywoodu

0 icon

Mark Wahlberg, legendárny herec a oddaný otec štyroch detí nedávno urobil životné rozhodnutie a spoločne s rodinou sa odsťahoval z Hollywoodu. Po boku svojej manželky Rhea Durham sa Mark rozhodol začať odznova a v nedávnom úprimnom rozhovore sa podelil o podrobnosti tohto významného rozhodnutia. V roku 2022 sa Wahlberg s…

Fotografie zvieratiek, ktoré vám zaručene zlepšia deň

0 icon

Zábavné zvieratá a fotografie zábavných zvierat boli vždy zdrojom radosti a zábavy pre ľudí na celom svete. Od veselých memečiek až po virálne videá - zvieratá nám dokážu vyčariť úsmev na tvári a rozjasniť naše dni. Okrem zábavy však môžu zábavné zvieratá zohrávať aj úlohu pri zlepšovaní našej pohody. Fotografie…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali