Pri hlasovaní o zákone z dielne Andreja Danka o slobode náboženskej viery a postavení cirkví ste boli proti. Prečo?
Pretože takáto úprava je nezmyselná. Vytvára nerovné podmienky pre cirkvi a náboženské skupiny, ktoré doteraz registrované neboli. Čo však považujem za oveľa dôležitejšie, že nebola potreba konzultovať to s odbornou verejnosťou. Takto by zákony vznikať nemali.
Za stranu OĽaNO hlasoval za zákon len váš predseda Igor Matovič. Prekvapilo vás jeho rozhodnutie? Zdôvodnil vám (poslancom OĽaNO) svoje rozhodnutie?
U nás má právo rozhodnúť sa každý sám za seba.
Je o vás známe, že ste sa na diaľku vydali za utečenca žijúceho v Nemecku. Nachádza sa váš manžel už na Slovensku?
Nie.
Je tiež známe, že váš manžel je moslim. Uvažujete konvertovať na islam? Uvažuje o zmene vierovyznania váš manžel?
Môj manžel je hlavne tolerantný. Otázka viery je naša súkromná vec.
Podporili by ste vznik mešity na Slovensku?
Nemám s tým problém. Ale musela by byť bezbariérová.
Je o vás známe, že podporujete migráciu, čiže cestu za lepším životom. Ivana Molnárová, šéfka portálu Profesia.sk, však v reakcii na slová redaktorky Hospodárských novín pripustila, že v prípade, ak zamestnanec prestúpi na rovnakú pozíciu ale v inej firme, ktorá je lepšie zaplatená, ide o zneužívanie. Nemyslíte si, že v prípade aktuálnej migračnej vlny, ide tiež o zneužívanie systému?
Nepoznám tento postoj a môže byť vytrhnutý z kontextu. Nemyslím si, že ak niekto pracuje, ide o zneužívanie. O zneužívanie môže ísť vtedy, keď sa vidina lepšieho života spája s vyhýbaním sa práci a teda využívaním sociálneho systému.
Akej agende sa aktuálne v parlamente venujete?
Úplne najviac sa musím venovať odstraňovaniu bariér. Každodenne sa ma to dotýka. Bez adekvátnych podmienok sa pracovať nedá. A to teraz nehovorím iba o parlamente. Moja práca je spojená s množstvom stretnutí a teda moja prvá otázka vždy je, či je dobrá prístupnosť. To je veľký problém. U nás zastal čas a s elektrickým vozíkom sa neráta.
Okrem toho ide ruka v ruke vytváranie lepších podmienok pre ľudí so zdravotným postihnutím. Bývanie, práca, dôstojný život. Aj preto mnohé aktivity budú smerovať k napĺňaniu Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.
A čo je pre nás všetkých dôležité, aby rovnako dôstojný život mali aj tí, ktorí sa o nás starajú a ktorí nám pomáhajú, teda opatrovatelia a osobní asistenti.
Pripravujete nejaký nový zákon, prípadne zmenu aktuálneho zákona?
Od začiatku sa snažím presadiť dobrovoľné nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti pre osobných asistentov a opatrovateľov. Je dôležité, aby mal každý na výber, no tieto skupiny na výber nemajú. Štát za nich platí zdravotné poistenie a dôchodkové poistenie. Ak by chceli mať aj to ostatné poistenie, museli by si platiť sociálne poistenie v balíku, teda vrátane dôchodkového. To je nezmysel a hlavne finančne náročné. Takáto úprava nebude pre štát predstavovať finančnú záťaž a tak nevidím dôvod, prečo by sa to nedalo podporiť. Budem o to bojovať, dokým sa mi to nepodarí.