Tomáš Taraba vyhlásil, že odchádza len kvôli vyjadreniam Milana Mazureka, ktorý podľa neho nepravdivo prezentoval, že spoločná iniciatíva poslancov Kuffu (KDŽP), Podmanického (nezaradený) a Kéryho (Smer-SD) je politickým spájaním opozičných strán. Taraba uviedol, že si váži aktivity a parlamentné hlasovania ĽSNS v otázkach ochrany života. Zdôraznil, že predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu vníma ako “korektného partnera”.
“Nedá sa fungovať v klube, keď nie Marian Kotleba, ale Milan Mazurek bude definovať každý náš kontakt s nejakým iným politikom, každú našu iniciatívu tými termínmi ako to použil na internete. Práve pre to sme sa rozhodli, že budeme v Národnej rade pôsobiť ako nezávislí poslanci,” oznámil v stredu Taraba.
“Ja neviem ignorovať, ak Milan Mazurek, ktorý je druhý najvplyvnejší človek v ĽSNS čo do získaných krúžkov, náš prístup k politike definuje ako nejakú hrozbu pre ĽSNS. Dlho sme s našimi orgánmi v strane preberali to, ako sa dá fungovať v jednom poslaneckom klube, keď sme definovaní ako nejaká hrozba. Určite naše kroky v ničom ĽSNS neškodili.”
Exposlanca Smeru Jána Podmanického za spoločnú tlačovú konferenciu s Kuffom a Tarabom kritizovali podpredsedovia Smeru-SD Pellegrini a Žiga, na základe čoho sa Podmanický rozhodol odísť zo Smeru. V tejto súvislosti označil Taraba Smer-SD za “liberálnu stranu”. Podmanický podľa neho neodišiel zo Smeru kvôli škandálom, ale kvôli tom, že sa verejne nebál postaviť za politiku ochraňovania práv detí, žien a rodiny. “Jednoducho obhajoval normálne Slovensko.”
Taraba avizoval, že spoločne s nezaradenými poslancami Filipom a Štefanom Kuffovcami a aj s Jánom Podmanickým budú “vo sviežom tempe” prinášať návrhy zákonov, ktoré majú byť na prospech “normálnym Slovákom”. Dodal, že na najbližšej schôdzi Národnej rady otestujú hodnotové priority vládnych aj opozičných poslancov, keď predložia presnú kópiu novely potratového zákona z dielne Mareka Krajčího z OĽaNO, ktorá v minulom volebnom období neprešla len o jediný hlas.
“Nás žiadne politické pakty v tejto chvíli nezaujímajú. Ja som predstaviteľom Kresťanskej demokracie – Život a prosperita (KDŽP) a takto som začal aj moju predošlú tlačovú konferenciu a chcem to zdôrazniť. Nie som členom ĽSNS a ani som nikdy členom nebol,” dodal.
Odkaz pre “konzervatívcov” vo vláde
Tomáš Taraba reagoval aj na pomerne liberálne vyjadrenia poslankyne z klubu OĽaNO Anny Záborskej ku prípadnej novele potratového zákona pre podcast Aktualít, keď uviedol, že Záborská “po pozvaní na koberček ku premiérovi Matovičovi ustúpila zo všetkého, čo sľúbila svojim voličom”.
“Toto my robiť nikdy nebudeme. My sme neprišli do tohto parlamentu, aby sme politikárčili, aby sme sa báli navzájom komunikovať pri presadzovaní toho, čo my sme našim voličom sľúbili. Ak liberáli prídu s akoukoľvek šialenou víziou s novými zákonmi, ktoré ani nemajú podporu vo väčšinovej spoločnosti, tak to nazývajú presadzovaním práv. Ale keď hodnotoví politici chcú presadzovať normálne zákony pre normálne Slovensko, tak počúvame o tom, že ťaháme Slovensko do nejakej kultúrnej vojny.”
Podotkol, že KDŽP je jedinou stranou ktorá má v oficiálnych stanovách registrovaných na Ministerstve vnútra SR bod, ktorý hovorí o podmienení spolupráce s inými subjektmi ochranou všetkých foriem života od počatia vrátane prirodzenej smrti.
ĽSNS rešpektuje rozhodnutie poslancov KDŽP
O stanovisko k odchodu poslancov KDŽP z klubu ĽSNS sme požiadali hovorcu strany Ondreja Ďuricu. Ten sa k situácii vyjadril následovne: “ĽS Naše Slovensko rešpektuje rozhodnutie poslancov KDŽP. Nedorozumenie medzi Tomášom Tarabom a Milanom Mazurekom sme ani v rámci strany, ani v rámci poslaneckého klubu nevnímali ako nejaké zásadné. Skôr ako nedostatok vzájomnej komunikácie. Napriek rozhodnutiu poslancov KDŽP sme radi, že práve vďaka ĽS Naše Slovensko je o týchto troch konzervatívnych poslancov v súčasnom slovenskom parlamente viac.”