Bratislava 18. septembra (TASR/HSP/Foto: modrykonik.sk)
Papier znesie veľa
Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže vo svojej výročnej správe z roku 2011 uvádza, že „v roku 2011 Centrum naďalej plnilo úlohy ústredného orgánu SR v súlade s proklamovaným cieľom Dohovoru o osvojeniach, ktorým je vytvoriť záruky, aby sa medzištátne osvojenia uskutočnili iba v najlepšom záujme dieťaťa a pri rešpektovaní jeho základných práv priznaných medzinárodným právom a zaviesť systém spolupráce medzi zmluvnými štátmi, ktorý zaručí, že tieto záruky budú dodržiavané a tým zabrániť únosom, predaju alebo obchodovaniu s deťmi“.
O tom, či vyhlásenie je totožné so skutočnosťou sa pôjdu presvedčiť poslanci parlamentného ľudskoprávneho výboru spolu s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD) a ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Jánom Richterom (Smer-SD priamo do Centra. Dôvodom sú pochybnosti okolo adopcií slovenských detí do zahraničia a medializované prípady odobratia slovenských detí rodičom vo Veľkej Británii.
Preverenie centra inicioval až otvorený list
“Minulý týždeň som dostala otvorený list, ktorý obsahoval indície nasvedčujúce tomu, že dochádza k flagrantnému porušovaniu niekoľkých zákonov. Podľa týchto indícií si predovšetkým Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže neplní svoju funkciu tak, ako mu ukladá zákon, teda, aby sa staralo o deti, ktoré boli adoptované do iných krajín alebo odobraté slovenským rodičom na území iného štátu,” povedala podpredsedníčka výboru Lucia Nicholsonová (SaS), ktorá dnes prieskum a pozvanie členov vlády iniciovala. Poslankyňa už podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa vo veci obchodovania s deťmi, zneužívania právomocí verejného činiteľa a marenia úlohy verejným činiteľom.
Teória: zavrieme oči a problém zmizne
Podľa jej slov Centrum skôr hralo v týchto prípadoch pasívneho mŕtveho chrobáka. Nicholsonová tvrdí, že ide o dva prípady. Prvým je medializovaná kauza slovenských detí vo Veľkej Británii, ktoré boli odobraté rodičom a dané na adopciu bez súhlasu rodičov. “Na druhej strane disponujem indíciami, ktoré hovoria o tom, že centrum porušuje zákon pri medzištátnych osvojeniach, kedy asi desať detí ročne na základe rozhodnutia akejsi komisie končí v iných krajinách, pričom centrum nemá presne odsledované, čo sa s týmito deťmi deje. Zákon mu ukladá, aby takéto deti sledovalo dva roky,” vysvetlila poslankyňa. Ak sa podľa nej ukáže, že indície sú pravdivé, “je to na trestnoprávnu zodpovednosť kompetentných a pôjde o medzinárodný škandál”.
Otázky pre centrum a ministrov
Nicholsonová je zvedavá, či sa v centre na prieskume dozvie, čo sa s adoptovanými deťmi stalo, či boli adoptované len deti, ktoré nespĺňali predpoklady úspešnej adopcie na Slovensku, chce sa tiež presvedčiť, či to boli deti v poradovníku a na základe čoho komisia postupovala a vyberala pre ne tie najlepšie rodiny.
Ministrov sa chce zase Nicholsonová spýtať na konkrétne kroky, ktoré podniknú na to, aby sa deti odobraté rodičom vo Veľkej Británii vrátili ich rodičom.