Novela stanovuje minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy podľa vzoru úpravy platov lekárov. Napríklad sestra má mať rovnako ako verejný zdravotník či fyzioterapeut základnú zložku mzdy najmenej vo výške 0,81-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve spred dvoch rokov.
Právna norma garantuje zdravotníkom platy v štátnych aj súkromných nemocniciach. Na vyššie mzdy má ísť na budúci rok 55 miliónov eur. V štátnych nemocniciach by išlo na platy 18.000 zamestnancov, ktoré sú v súčasnosti vyššie v porovnaní s ostatnými, asi desať miliónov eur a na platy 20.000 zdravotníkov v ostatných nemocniciach zvyšných 45 miliónov eur.
Zástupcom zdravotníkov sa však novela nepozdáva. Nepáči sa im, že sa netýka ich kolegov v ambulanciách, kúpeľoch či zariadeniach sociálnych služieb. Požadovali tiež, aby sa im zvýšili koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy, aby sa v plate zohľadňovali odpracované roky alebo započítavala materská či práceneschopnosť do času odbornej praxe. Sestry už na protest začali s podávaním výpovedí.
Úpravu platov zdravotníkov podľa Novotného ministerstvo nezvládlo
Ministerstvo zdravotníctva nezvládlo prípravu novej legislatívy, ktorá rieši platy zdravotníkov. Tvrdí to poslanec Národnej rady SR a podpredseda mimoparlamentnej strany Šanca Viliam Novotný. Úpravu platov považuje za predvoj tretieho sociálneho balíčka premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý má zabezpečiť lepšie februárové výplaty zdravotníkom, a tak aj ich lepšiu náladu pred marcovými parlamentnými voľbami.
“Je to nezodpovedný zákon zo strany vlády. Je len o tom, že chcú sestry a zdravotníkov do 5. marca niečím zabaviť… Ministerstvo si za tri roky neurobilo svoju domácu úlohu a dnes situáciu, ktorá nastáva v nemocniciach, dokonca bagatelizuje,” povedal Novotný. Upozorňuje, že nálada medzi zdravotníkmi však dobrá nie je. “Nepodceňoval by som situáciu. Všetci máme dramatickú skúsenosť s výpoveďami lekárov. Bez sestier a zdravotníkov niet zdravotnej starostlivosti.”
Novela zákona upravujúca platy zdravotníkov v nemocniciach, ktorú dnes schválil parlament, nesie podľa Novotného tri riziká. Okrem toho, že neplní viaceré očakávania zdravotníkov, jej vyčíta aj chýbajúce finančné krytie v budúcoročnom rozpočte, čo by mohlo viesť k problému jej súladu s Ústavou SR. Kritizuje aj nižšie zákonom garantované mzdy pre sestry v štátnych nemocniciach oproti súčasnosti. Riešenie situácie vidí napríklad v rokovaní so zástupcami zdravotníkov a reálnom zabezpečení finančných prostriedkov na platy, nielen ich deklarovaním formou uznesenia.
Ministerstvo zdravotníctva na kritiku poslanca už viackrát reagovalo s tým, že na jeho predvolebnej kampani sa zúčastňovať nebude.