Talin 1.apríla 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)
Zákonodarcovia EÚ, pobúrení príkladom Estónska, chcú v rámci Európskeho mierového nástroja štandardizované pravidlá a väčšiu transparentnosť, píše Tamás Orbán pre The European Conservative
Poslanci Európskeho parlamentu žiadajú prísnejšie pravidlá a väčšiu transparentnosť po odhalení, že niektoré krajiny zneužívajú prostriedky Európskeho mierového nástroja (EPF). Dotknuté krajiny požiadali o preplatenie starých zbraní a munície zaslaných na Ukrajinu, ale vyúčtovali ich ako ich moderné ekvivalenty.
Ako sme písali v utorok 28. marca, Estónsko a päť ďalších členských štátov EÚ bolo obvinených zo zneužívania systému EPF na základe utajovanej dokumentácie, ktorú získal portál Politico. Hoci na tejto praxi nie je nič nezákonné (aspoň zatiaľ), v Bruseli to okamžite vyvolalo pobúrenie, pretože – zatiaľ čo ostatné členské štáty sa uspokojili s bezplatným darovaním zastaranej techniky – obvinené krajiny v podstate modernizovali vybavenie svojich ozbrojených síl na úkor celého bloku.
Estónsko – členský štát, ktorý sa uchádzal o najviac prostriedkov – pritom tvrdí, že prísne dodržiava všetky pravidlá. Estónsko si jednoducho nárokovalo na “hodnotu obnovy” svojich darov a tvrdí, že starú sovietsku techniku by nemohlo nahradiť zbraňami z rovnakej éry, ani keby sa o to pokúsilo.
Problém je v tom, že Estónsko má pravdu. Krajina nevystúpila z radu. Pravidlá systému náhrad, ktoré narýchlo zostavila Európska komisia a začiatkom tohto mesiaca narýchlo schválila Rada, žiadne z týchto jemností nešpecifikovali. Namiesto toho EÚ očakávala, že krajiny budú žiadať o sumu, ktorú ich dary skutočne stáli.
Zdá sa však, že dôvera má svoje hranice. Poslanci Európskeho parlamentu z prevažne ľavicových strán, ako sú S&D, Zelení a Renew (čo je trochu ironické, keďže k Renew patrí aj estónska vládnuca reformná strana), teraz vyzývajú Komisiu, aby túto medzeru v právnych predpisoch odstránila. Podľa nich by sa mal v rámci mechanizmu Európskeho mierového nástroja okamžite zaviesť súbor štandardizovaných pravidiel vrátane spoločnej metodiky výpočtu, aby sa prostredníctvom transparentnosti a jednotnosti zaručili rovnaké podmienky.
“Vyzývam členské štáty, aby stanovili súčasnú hodnotu ako záväzný základ pre výpočet. Úplne nové vybavenie sa musí financovať prostredníctvom iných nástrojov,” uviedol člen rozpočtového výboru za stranu Zelených Rasmus Andresen a dodal, že podľa neho je základným problémom to, že EPF je len medzivládnym, a nie nadnárodným orgánom – preto potrebuje väčší dohľad parlamentu.
Estónsko zároveň zaútočilo na Politico v súvislosti so správou a obvinilo publikáciu zo šírenia lží a dezinformácií. Kusti Salm, jeden z najvyšších šéfov obrany krajiny, dokonca uviedol, že článok mal “vytvoriť klin medzi spojencami a znížiť podporu” pre Ukrajinu.
Salm says Estonia didn’t send Strelas to Ukraine at all.
Salm also says that Estonia sent a lot of military aid to Ukraine before the decision to strat disbursing European Peace Facility payments to member states.— Estonia Votes🇪🇪 (@EstoniaVotes) March 28, 2023
Pripúšťam, že ten jeden citát o starých raketách Strelas, vymenených za moderné Stingery prostredníctvom EPF, nemusel byť správny. Ale po ďalšom pátraní Estónsko priznalo, že podobnú výmenu uskutočnilo, keď vymenilo húfnice D-30 zo 60. rokov za moderné kórejské K9.