Ako informovala agentúra TASS, dostať Krymský polostrov späť pod správu Ukrajiny označil Porošenko za nereálne. Za také považuje aj hypotézy, že by sa Rusko odtiaľ stiahlo. Je však možné vytvoriť podmienky, “že sa Krym stane pre Rusko neznesiteľným bremenom”. Ukrajina pre to podniká všetky dostupné kroky, pričom využíva medzinárodné súdy, OSN i UNESCO.
Vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom sa prudko zhoršili od jari 2014, keď Moskva pripojila dovtedy Ukrajine patriaci Krymský polostrov k subjektom Ruskej federácie. Tomuto kroku predchádzalo kontroverzné referendum o pripojení Krymu k Rusku, ktorého výsledky Kyjev ani Západ neakceptovali.
Pripojenie Krymu k Rusku sa však stalo stimulom pre proruských separatistov na východe Ukrajiny, ktorí na území prevažne rusky hovoriacich oblastí – Doneckej a Luhanskej – vyhlásili nezávislé ľudové republiky.
V snahe potlačiť toto separatistické hnutie Kyjev v apríli 2014 spustil tzv. protiteroristickú operáciu (ATO).
Boje medzi vládnymi silami a separatistami si odvtedy vyžiadali už približne 10.000 obetí na životoch. Doterajšie snahy o urovnanie konfliktu v oblasti Donbasu zatiaľ neboli korunované úspechom.