“Ďalšie informácie, ktoré sme dostali, a ktorým sme ochotní veriť, sú tie, že na poslednú decembrovú dekádu Porošenko plánuje ozbrojenú provokáciu na hranici s Ruskou federáciou, na hranici s Krymom,“ spresnil.
Tiež sľúbil, že ak k provokácii skutočne dôjde, dostane Porošenko príslušnú odpoveď, pretože Rusko nedopustí, aby Ukrajina porušila práva obyvateľov Krymu.
Lavrov dodal, že ukrajinský prezident prerokúva túto provokáciu so západnými kurátormi. Minister zahraničia podotkol, že podľa jeho informácií odporúčajú Porošenkovi, aby pokračoval v bojových aktivitách menšej intenzity, aby sa mohol sťažovať v médiách na “ruskú agresiu“, ale vyhol sa pritom rozsiahlej vojenskej odpovedi.
Poslednú veľkú provokáciu usporiadal Kyjev 25. novembra, kedy ukrajinské vojenské lode Berďansk, Nikopol a Jany Kapu porušili štátnu hranicu Ruska, niekoľko hodín vykonávali nebezpečné manévre a ignorovali zákonné požiadavky ruských úradov.
Následkom toho bolo prijaté rozhodnutie zadržať narušiteľa. Na palube bolo 24 členov armády vrátane pracovníkov Služby bezpečnosti Ukrajiny. Všetci boli zatknutí a obvinení z porušenia štátnej hranice.
Kyjev potom obvinil Moskvu z agresie. Ukrajinská vláda zaviedla vojnový stav na území desiatich oblastí. Tento režim dovoľuje dočasne obmedziť ústavné práva a slobodu občanov, vrátane práva na účasť vo voľbách.
Vladimir Putin nazval tento incident v Kerčskom prielive vopred naplánovanou provokáciou, ktorá súvisí s malými šancami Petra Porošenka v blížiacich sa prezidentských voľbách. Ruský prezident vyhlásil, že pohraničníci plnili svoje funkcie na ochranu štátnej hranice.