Dôvodom pre toto rozhodnutie republikánskeho guvernéra bolo, že expirácia pre midazolam (jedna z troch látok, ktoré justičné úrady v Arkansase používajú v smrtiacej injekcii) mala vypršať koncom apríla – oznámil nemecký printový denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Používanie midazolamu pri popravách je sporné od r. 2014, kedy odsúdený vrah Clayton Lockett žil ešte 43 minút po aplikácii injekcie a zomrel za veľkých bolestí. Prehnaná žiadosť guvernéra bola zatiaľ zastavená dočasným nariadením okresného sudcu.
McKesson, podnik pre farmaceutické výrobky, bol obžalovaný za nasadenie vekuroniumbromidu pri popravách. Dodávali medikament, ktorý bol v Arkansase rovnako používaný v smrtiacich injekciách. Väzenské úrady však predsa túto látku kupovali pod falošnými údajmi, uvádza sa v liste právneho zástupcu firmy, ktorý uverejnili New York Times. Predpokladalo sa, že ju získali na medicínske účely. Právny zástupca argumentoval: firma má povesť, že svojimi liekmi zachraňuje životy pacientov. Používanie látky na popravy poškodí túto povesť. Zaslané medikamenty sa majú ihneď vrátiť, keď sa zistil účel použitia.
Americké justičné úrady majú roky problémy so zaobstaraním substancií pre smrtiace injekcie. EÚ zakázala predávať látky na účely popráv. Európske farmaceutické firmy ich viacej nedodávajú a americké podniky tiež udržiavajú dištanc od smrtiacich rozsudkov.
V Little Rocku, hlavnom meste Arkansasu, protestovalo na Veľký piatok niekoľko sto ľudí proti popravám, medzi nimi aj hollywoodsky herec Johnny Deep. V ten istý deň predbežne vystavil najvyšší súd Arkansasu jednu zo siedmich popráv. Je potrebné viac času kvôli námietke advokáta Bruceho Warda, odsúdeného na smrť. Tento 60-ročný muž kvôli paranoidnej schizofrénii svojmu rozsudku dokonca nerozumie.
Ivan Lužák