Bratislava 13. septembra 2023 (HSP/Foto: Pixabay)
AKTUALIZOVANÉ 13. septembra 2023 o 9.00 hod.
Z posledného rozboru predstaveného komunitou Dáta bez pátosu (DBP) vyplývajú tri fakty: Občania Slovenska nesmú očakávať od štátu nejakú pomoc s cenami energií v nadchádzajúcom roku; Vzdelaní mladí ľudia sa zo zahraničia na Slovensko nevrátia, kým bude vo vedení štátu neodbornosť takých rozmerov; Treba schovať kľúče od miešačky a neposkytnúť týmto plieniteľom štátneho rozpočtu žiadnu šancu na opravný termín, Slovensko by to neodvratne priviedlo do krachu
“Skúsme ako krajina, ekonómovia, analytici, novinári a redaktori pochopiť nasledovný fakt ohľadom verejných financií,” začína svoju zlú správu DBP. “Všetky materiály od Rozpočtu na rok 2023-25, Programu stability, Výhľadov RRZ predpokladajú na rok 2024 a na ďalšie roky nulovú pomoc s energiami: nulovú pre domácnosti s plynom; nulovú pre domácnosti s teplom; nulovú pre domácnosti u poplatkov za elektrinu; nulovú pre zraniteľné subjekty (domovy, školy, nemocnice); nulovú pre regulované a aj pre neregulované subjekty. ZERO, NULA, NIENTE, NICHTS, NIČ.”
Aj pri nulách vedľa týchto položiek totiž deficit deficit na rok 2024 vychádza rovných 6 miliárd eur. “A úlohou vlády je tento 6 miliardový deficit (5% HDP) konsolidovať = znížiť ho kombináciou fiškálnych opatrení a iných opatrení na výdavkovej a aj na príjmovej strane. Lebo inak: Grécko, a nie v 2032, ale veľmi skoro.” V rozpočte na budúci rok svieti červené číslo 6 miliárd bez toho, aby sa čo len trošku uvažovalo s pomocou plošnou či adresnou v prípade energií, ktoré by červenú šestku zväčšili na sedmičku, možno aj na osmičku. A to je cesta do pekla.
DBP upozorňujú, že “ak sa do tabuľky, ktorú pripravovali páni Matovič, Heger a Klimek dajú reálne čísla pomoci, tak ten deficit na rok 2024 narastie o miliardu, ale skôr o dve miliardy. Je neuveriteľné, čo divák počuje od bývalého premiéra Eduarda Hegera v sobotných dialógoch, kde uvedie, že “hneď vie skonsolidovať 3 a pol miliardy v roku 2024, lebo tá pomoc toľko bola”. Nebola a nevie. Lebo tú základnú tabuľku pripravil bez tejto sumy,” usvedčujú Hegera z klamstva, možno skôr z neznalosti DBP. “Túto krajinu viedli ekonomicky nevzdelaní ľudia. Prekrývali svoju neschopnosť klamstvami a zavádzaním. Pokračujú v tom a dokonca to chcú poopravovať. Nerozumejú, že je koniec ich šafáreniu a že týchto konkrétnych ľudí nemožno už k ničomu pustiť, lebo tomu nerozumejú!”
“V zahraničí študuje na prestížnych školách a už aj pracuje v svetových bankách, firmách a inštitúciach veľa tisíc mladých Slovákov,” konštatujú DBP. “Rozumejú ekonomike a financiám, lebo tomu venujú roky, desiatky rokov. A nemôžu sa na toto dívať a nechcú sa sem vrátiť. Je to takto jednoduché. Nevedia si predstaviť spoluprácu s nevzdelanými laikami, ktorí dostali do rúk štátny rozpočet a financie krajiny.”
“Toto konštatovanie nie je politikum,” obhajujú svoje závery Dáta bez pátosu. “Toto konštatovanie sa týka faktov a dát, ktorým treba rozumieť. A kto im nerozumie, musí ísť od hrnca preč, lebo otrávi jedlo, pokazí vyhliadky na zlepšenie a zničí budúcnosť tejto krajiny. Je to takto jednoduché a takto zlé. Nerozumejú tomu. A týka sa to väčšiny “straníckych” ekonómov. Krajina spravila chybu, keď im dala kľúče od miešačky. Financie sú veda.”
Deficitu sa skutočne korektne venoval Smer SD. Jeho cesta pomalého znižovania červených čísiel je riziková, avšak zatiaľ ako jediná dáva Slovensku šancu na investície a následný rozvoj. Všetky ostatné riešenia doslova držia Slovensko pod krkom a dusia ho. Možno by bolo spravodlivé, ak by slovenskí voliči zaplatili za svoj výber v posledných voľbách. Ale oni zaplatia tak či tak, otázka je len v miere šoku. Bude šok v podobe cien energií stačiť?
Akoby zlých správ už nestačilo, dnes DBP zverejnili správu, že Európska centrálna banka opäť zvyšuje úrokovú sadzbu. Čo to pre Slovákov a Slovensko znamená? Pre Slovákov to znamená, že úrokové miery hypoték a úverov vzrastú viac, než sa predpokladalo. Veľmi dobrá správa to nie je ani pre Slovensko – náklady na obsluhu štátneho dlhu stúpnu ročne asi o štvrť miliardy. Bude ťažké, takmer až nemožné dostať sa z deficitu hospodárskym rastom, deficit postupne schrúpe inflácia. Ale to bude mať za následok schudobnenie obyvateľstva, všetci schudobnejú a niektorí veľmi, ako píšu DBP.