Varšava 20. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Sputnik/Foto:Facebook,Twitter)
Poľský vojak Emil Czeczko, ktorý utiekol do Bieloruska a požiadal o politický azyl, v rozhovore pre bieloruskú štátnu televíziu prehovoril o tom, že sa podieľal na zabíjaní nelegálnych migrantov poľskými bezpečnostnými silami a že na nich strieľal
Výbor pre štátne hranice Bieloruska v piatok oznámil, že poľský vojak požiadal o politický azyl v Minsku. Vo štvrtok bol bieloruskou pohraničnou strážou v pohraničnom pásme zastavený príslušník poľských ozbrojených síl, Emil Czeczko, narodený v roku 1996. Pohraničníci upozornili, že „v súvislosti s nesúhlasom s politikou Poľska týkajúcou sa migračnej krízy a praktikami neľudského zaobchádzania s utečencami vojak požiadal o politický azyl v Bieloruskej republike“.
Czeczko v rozhovore pre bieloruskú televíziu obvinil poľské bezpečnostné sily zo systematického vraždenia migrantov a dvoch dobrovoľníkov. Domnieva sa pritom, že situáciu na poľskom území susediacom s Bieloruskom by mal prešetriť Červený kríž.
„Vystrčili prvú skupinu, zabili ju. Potom druhú skupinu, a tú tiež zabili. Ja som to tiež urobil – strieľal som,“ povedal Czeczko pre bieloruskú televíznu stanicu Belarus-1.
.
Na otázku novinárky, či si pamätá, ako prvýkrát zabil človeka, Czeczko odpovedal, že sa to stalo koncom mája. „Tváre týchto ľudí si budem vždy pamätať, len tých prvých… Tých, u ktorých mi bolo povedané, aby som ich zabil. Potom už sa človek nepozerá do tváre, iba mieri na hruď,“ povedal.
Spomeňme, že Litva, Lotyšsko a Poľsko v posledných mesiacoch informovali o náraste toku nelegálnych migrantov z Blízkeho východu a Afriky zo strany Bieloruska. Následne tieto krajiny obvinili Minsk z vytvorenia migračnej krízy. Avšak, bieloruské úrady to popierajú. Podľa tamojšieho prezidenta Alexandra Lukašenka jeho krajina už kvôli sankciám Západu nemá “ani peniaze, ani silu” na to, aby zadržiavala nelegálnych migrantov. Okrem toho bieloruskí pohraničníci opakovane informovali o násilnom vyhostení migrantov zo strany Litvy, Poľska a Lotyšska na bieloruské územie.
Pripomeňme tiež, že v novembri sa v blízkosti hraníc Bieloruska a Poľska sformovala skupina migrantov, prevažne Kurdov, ktorá spočiatku mala vyše dvetisíc ľudí. Migranti sa pokúsili preraziť hranicu s Poľskom na kontrolnom stanovisku Bruzgi v Hrodenskej oblasti (na poľskej strane). Tento pokus bol ale poľskými bezpečnostnými zložkami potlačený, a to pomocou špeciálnej techniky. V Bielorusku vytvorili neďaleko hraničného priechodu dopravné a logistické centrum pre ubytovanie migrantov. Časť migrantov sa z Bieloruska vracia do svojej vlasti ako evakuačnými letmi, tak individuálne.
Poľsko medzitým zvýšilo počet bezpečnostných síl v súvislosti so vznikom spontánneho tábora blízkovýchodných utečencov, ktorý sa objavil na bielorusko-poľskej hranici. Ministerstvo obrany Bieloruska uviedlo, že rozhodnutie Poľska sústrediť 23 000 vojakov, tankov, systémov protivzdušnej obrany a ďalších ťažkých zbraní pri hraniciach s Bieloruskom nemožno označiť za adekvátnu reakciu na migračnú krízu. Ministerstvo uviedlo, že ide skôr o vytváranie útočných zoskupení vojsk.
Wonsik: Tvrdenia poľského dezertéra o dianí na hranici s Poľskom sú vymyslené
Tlak na poľskú hranicu z Bieloruska je teraz menší, ale pokusy o jej ilegálne prekročenie sa vyskytujú každú noc, pričom majú čoraz otvorenejšiu podporu bieloruských služieb. Vo vysielaní poľského rozhlasu to v pondelok povedal námestník poľského ministra vnútra Maciej Wonsik (v poľštine Wąsik).
Dodal, že Poľsko má aktuálne na hraniciach 15.000 vojakov, 4000 pohraničníkov a asi 2000 policajtov. Zdôraznil, že poľská vláda sa pokúsi “tieto sily tam udržať (aj naďalej), aby bol na hraniciach poriadok”.
Vyjadril tiež nádej, že v dohľadnom čase – koncom tohto alebo začiatkom budúceho roku – sa začne na hranici s Bieloruskom s výstavbou plotu.
Poznamenal, že firmy, ktoré boli na tento projekt, boli vybrané pre to, že sľúbili pracovať rýchlo a nepretržite. Spresnil, že stavbári budú mať stálu ochranu, aby sa zabránilo mareniu ich aktivít z bieloruskej strany.
Podľa Wonsika aj plot zo žiletkového drôtu plní svoju úlohu, pretože v podstate odďaľuje možnosť prekročenia hranice, čo dáva čas na reakciu a zhromaždenie príslušných bezpečnostných zložiek. Dodal pritom, že ilegálni migranti by ju bez pomoci bieloruských služieb nedokázali prekonať.
Na margo poľského vojaka, ktorý minulý týždeň dezertoval a žiada o azyl v Bielorusku, Wonsik zdôraznil, že to, čo povedal v rozhovore odvysielanom v bieloruskej televízii, “nemožno brať vážne”, “je to vycucané z prsta, propagandistická správa”.
Informoval, že ministerstvo vnútra si dá urobiť aj právnu analýzu konania a mediálnych výstupov poľskej europoslankyne Janiny Ochojskej o fungovaní bezpečnostných zložiek na hraniciach. Europoslankyňa sa podľa Wonsika správa, ako “keby jej (bieloruský líder) Alexandr Lukašenko diktoval, čo má povedať, alebo akoby jej to sám písal na jej (konte na) Twitteri”.
Ochojská aj cez víkend kritizovala postupy poľských bezpečnostných zložiek voči ilegálnym migrantom na hranici Poľska s Bieloruskom.
S odvolaním sa na tímy dobrovoľníkov, ktorí sa snažia pomáhať v pohraničí, tiež uviedla, že medzi migrantmi zadržanými pri ilegálnom prechode hranice sú opäť aj ženy a deti.
Poľská pohraničná stráž však toto jej tvrdenie poprela s tým, že medzi zadržanými sú “len mladí a silní muži”.
Hovorkyňa poľskej pohraničnej stráže Krystyna Jakimik-Jaroszová podľa webu Polsat – podobne ako Wonsik – konštatovala, že charakter incidentov na hraniciach sa mení, keďže čoraz viac bezpečnostných opatrení ničia bieloruské služby bez účasti migrantov.
“Často ide o odvrátenie pozornosti od iného pokusu o prekročenie hranice o niekoľko kilometrov ďalej, o hodinu či dve neskôr,” vysvetlila.
Dodala, že poľskí príslušníci čoraz častejšie hlásia incidenty sprevádzané “psychickou provokáciou”, keď sa napr. na bieloruskej strane hranice sa objavil muž v kukle, ktorý hovorí perfektne po poľsky a začne sa pýtať, či poľským vojakom a policajtom “nie je ľúto, že Vianoce nestrávia s rodinou”.