Poľsko vybralo Donalda Tuska za svojho kandidáta na miesto predsedu Európskej rady v roku 2014, no v ďalších voľbách v roku 2017 už malo iného kandidáta, pretože podľa poľskej vlády “škodil záujmom Poľska”, napriek tomu bol (znovu)zvolený Donald Tusk.
Czaputowicz v rozhovore pre Polska Times povedal, že Tuskov výber bol síce “legálny, ale eticky neistý”. Pri voľbách v roku 2017 už ale vznikali v poľskom tábore mnohé spory, na ktoré sa Czaputowicza opýtal aj Wolfgang Schäuble, predseda nemeckého parlamentného Bundestagu. Ten dostal odpoveď, že “poľská vláda nespochybňuje legitimitu Donalda Tuska, ale neuznáva ho ako zástupcu Poľska”.
Poľsko totiž vtedy nominovalo Jaceka Saryusza-Wolského. Preto Czaputowicz nechápe, prečo nebol priamo do volieb zaradený Wolski, ale Tusk. “To je zvláštne, pretože podľa nášho názoru zo zmluvy je zrejmé, že len domáca krajina má povolené vybrať kandidáta. Hoci zmluvy nezakazujú podporiť kandidáta, ktorý je štátnym príslušníkom iného členského štátu,” podotkol Czaputowicz.
“Prvýkrát bola z danej krajiny vybraná iná osoba, než akú uviedla vláda. Nepamätám si, že by sa takéto niečo niekedy stalo v akejkoľvek medzinárodnej organizácii,” poznamenáva ďalej.
O niekoľko hodín pred začatím samitu, na ktorom mal byť vyhlásený nový predseda Európskej rady, nemecká kancelárka Angela Merkelová vo svojom prejave v Bundestagu preferovala Tuska. To by podľa Czaputowicza naznačovalo, že “Tusk bol reprezentantom Nemecka, aj keď možno neformálne”.