Vysvetlil, že keby Poľsko stratilo také nástroje, ako možnosť emitovať dlh, určovať percentuálne body a tlačiť voľne konvertovanú valutu, krajina by to mohla rýchlo oľutovať. „O 10 – 20 rokov, keď kľúčové parametre hospodárstva krajiny budú porovnateľné s tými, ktoré sú v Nemecku, Francúzsku a Holandsku, určite sa nad tým zamyslíme,“ podčiarkol.
Na druhej strane predseda strany Právo a spravodlivosť Jarosław Kaczyński vyhlásil, že Poľsko dokáže prejsť na euro iba vtedy, keď jeho HDP v prepočte na priemerného obyvateľa dosiahne 85 percent úrovne, ktorá je v Nemecku. Podľa výpočtov odborníkov, v súčasnosti dosahuje 69 percent priemeru Európskej únie.
Odborníci pripomínajú, že v časoch, keď Poľsko vstupovalo do EÚ, jeho HDP dosahoval iba polovicu európskeho priemeru. Podčiarkujú, že súčasné tempo rastu poľského hospodárstva je vyššie ako priemer v EÚ. Jarosław Kaczyński sarkasticky poznamenal, že „tí, ktorí si myslia, že Západ je preplnený dobrými strýčkami, ktoré sa chcú postarať o naše záujmy, vôbec by sa nemali zaoberať politikou.“ Prízvukoval, že zavedenie eura v Poľsku by ho „navždy premenilo na provinčnú krajinu.“
Poľské média v tejto súvislosti pripomínajú nedávny konflikt medzi Poľskom a EÚ kvôli kandidatúre Donalda Tuska. Poukazujú na to, že Poľsko už viac razy odmietlo zavedenie eura v krajine. Najprv v r. 2010 to odložilo v dôsledku fiškálnej krízy Grécka, potom ho mienilo prijať v r. 2012, neskôr v r. 2015, ale zakaždým toto rozhodnutie odložilo.
Eugen Rusnák