V stredu začne Európska centrálna banka s pravidelným nákupom korporátnych dlhopisov. Program sa bude konať aj napriek tomu, že výnosy investorov budú rapídne klesať, ako hlási Bloomberg. Priemerný výnos v nízkorizikových dlhopisoch najnižšieho investičného stupňa padol v pondelok na najnižšiu úroveň za viac ako rok a takmer dosiahol hodnotu jedného percenta.
Pre firmy je to dobrá správa, pretože podmienky na získavanie finančných prostriedkov sú priaznivé – ich dlhy sa teda postupne zvyšujú, no úroková miera je takmer zanedbateľná. Príkladom toho je francúzska plynárenská spoločnosť Air Liquide, ktorá v pondelok prišla na trh s piatimi dlhopismi v celkovej hodnote 3 miliárd eur. Skutočnosť, že iba jedna z obligácií mala mieru výnosu viac ako 1 percento, indikuje situáciu v sektore dlhopisov: úrokové sadzby z podnikových dlhopisov budú pod tlakom tak dlho, kým je ECB na trhu aktívna.
Avšak z pohľadu investorov má program nákupu dlhopisov za následok, že ďalšia trieda aktív nemá v dôsledku zásahu ECB žiadne významné výnosy. “Pre investorov, ktorí hľadajú vyššie výnosy, je program bolestivý. ECB kupuje okrem krytých dlhopisov a vládnych dlhopisov už aj korporátne dlhopisy – investori sa obávajú, že ECB ich donúti stiahnuť sa z trhov,” píše Bloomberg.
Expanzívna menová politika hlavných centrálnych bánk priniesla dlhopisové výnosy pod tlak po celom svete. To znamená, že v súčasnej dobe sú v obehu aj štátne dlhopisy s negatívnymi úrokovými sadzbami v celkovej hodnote viac ako 10 miliárd eur – teda investori musia zaplatiť dlžníkom, ktorí si od nich požičajú peniaze. “Predstava priemerných výnosov nižších ako jedno percento je desivá. Investori sú vytlačení z ich pohodlnej zóny do vysoko rizikových odvetví, s ktorými nie sú dostatočne oboznámení,” cituje Bloomberg stratégov.