Politický vírus USA sa šíri

Politický vírus USA sa šíri

Bratislava 8. apríla 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Kiichiro Sato)

 

Britský Úrad komisára pre informácie (ICO) v utorok oznámil, že uložil pokutu 12,7 milióna libier (15,9 milióna USD) čínskej video aplikácii TikTok za porušenie zákonov o ochrane údajov. Hovorca TikToku v reakcii uviedol, že spoločnosť nesúhlasí s rozhodnutím ICO, ale je rada, že pokuta bola znížená oproti sume, ktorú ICO stanovil minulý rok, informovala agentúra Reuters

TikTok
Ilustračné foto

Aj keď je pre nezúčastnené osoby s obmedzenými informáciami ťažké povedať, či je pokuta oprávnená alebo nie, načasovanie oznámenia ICO môže v porovnaní so skutočnou výškou pokuty hovoriť viac. To vyvoláva na trhoch obavy z ďalších regulačných komplikácií pre aplikáciu v Spojenom kráľovstve. Pokuta ICO prišla v čase, keď západné vlády a inštitúcie v posledných týždňoch nasledovali USA a vydali zákazy v súvislosti s používaním TikToku na oficiálnych zariadeniach s odvolaním sa na nepodložené bezpečnostné obavy.

Reklama

Spojené kráľovstvo ako verný spojenec USA v Európe je zvyknuté postupovať v súlade s USA, keď ide o politiku voči Číne alebo čínskym spoločnostiam, aby tak vyjadrilo svoju podporu zámerom Washingtonu. S narastajúcimi hospodárskymi problémami Spojeného kráľovstva v posledných rokoch sa zvyšuje aj frekvencia, s akou vláda Spojeného kráľovstva prispôsobuje svoj politický postoj USA. Napríklad v polovici marca, len niekoľko hodín po tom, ako sa objavili správy, že Bidenova administratíva požaduje, aby sa TikTok predával, inak by mohol čeliť zákazu v USA, vláda Spojeného kráľovstva oznámila zákaz aplikácie na vládnych elektronických zariadeniach.

Spojené kráľovstvo sa ocitlo v začarovanom kruhu. V snahe nadviazať užšie vzťahy s USA sa rozhodlo nasledovať mentalitu studenej vojny Washingtonu na mnohých frontoch vrátane vlastnej hospodárskej politiky bez ohľadu na to, že prílišné politizovanie hospodárskych otázok sa stalo hlavnou prekážkou vlastnej dynamiky rastu a rozvojového potenciálu. Vzhľadom na zhoršujúce sa hospodárske ťažkosti Spojeného kráľovstva je Spojené kráľovstvo náchylnejšie postaviť sa na stranu USA tým, že robí pre svoje hospodárstvo škodlivejšie rozhodnutia.

Reklama

Jedným z dôsledkov je narušenie politiky Spojeného kráľovstva voči Číne, v rámci ktorej sa zvýšili regulačné prekážky pre čínske spoločnosti pôsobiace v tejto krajine. Vláda Spojeného kráľovstva v posledných rokoch niekoľkokrát zasiahla do bežnej obchodnej spolupráce medzi čínskymi a britskými spoločnosťami, čím jednoznačne porušila medzinárodné obchodné pravidlá a poškodila svoje vlastné obchodné záujmy a dôveryhodnosť.

V roku 2020 sa Spojené kráľovstvo po nátlaku zo strany USA rozhodlo zakázať spoločnosti Huawei používanie sietí 5G a od miestnych telekomunikačných operátorov požadovalo, aby do konca roka 2027 odstránili všetky zariadenia Huawei, ktoré už majú nainštalované vo svojich sieťach. Toto rozhodnutie výrazne zvýšilo náklady a spomalilo tempo výstavby 5G v Spojenom kráľovstve.

V roku 2022 vláda Spojeného kráľovstva nariadila čínskemu holandskému výrobcovi čipov Nexperia, aby predal svoj väčšinový podiel v Newport Wafer Fab, najväčšom zariadení na výrobu čipov v Spojenom kráľovstve, čím zvrátila dohodu o prevzatí podniku v Spojenom kráľovstve, ktorý má problémy, z dôvodu obáv, že by to mohlo ohroziť národnú bezpečnosť. Koncom minulého roka vláda Spojeného kráľovstva tiež prinútila spoločnosť China General Nuclear odstúpiť od výstavby elektrárne Sizewell C.

Ak niečo, tak všetky tieto udalosti zanechali dojem, že hospodárska politika britskej vlády postupne skĺzava do ideologickej priepasti. A je dôvod obávať sa, že investičné prostredie v Spojenom kráľovstve sa pre čínske spoločnosti zhoršuje. Najmä s čínskymi spoločnosťami, ktoré sú terčom útokov zo strany USA, by sa v Spojenom kráľovstve mohlo zaobchádzať nespravodlivo.

Hoci čínske firmy môžu byť ohrozené, poškodilo by to aj vlastný hospodársky potenciál Spojeného kráľovstva a jeho schopnosť prilákať medzinárodné investície. Ako by sa Spojené kráľovstvo mohlo bez základnej dôveryhodnosti podnikov a kontinuity svojej hospodárskej politiky vybudovať na atraktívneho partnera pre medzinárodnú hospodársku a obchodnú spoluprácu, aby dosiahlo svoju víziu “globálnej Británie”? Ak sa Spojené kráľovstvo nevzdalo takýchto ambícií, teraz je čas ukázať, že stále má vôľu ponúknuť transparentné a spravodlivé prostredie pre podniky, či už z Číny alebo iných častí sveta. TikTok bude pre ňu najlepším testom.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:33

Jedna z najbohatších rodín v Holandsku chce každý rok prostredníctvom siete charitatívnych organizácií splácať dlhy 1000 rotterdamským rodín, ktoré sa ocitli v núdzi.

16:20

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) sa v tomto roku znížia trikrát, pričom k prvej redukcii dôjde v júni. Uviedol to v pondelok člen Rady guvernérov ECB a predseda predstavenstva lotyšskej centrálnej banky Gediminas Šimkus.

16:07

Kyjev v pondelok vyzval svojich spojencov, aby neuznali Vladimira Putina za legitímneho prezidenta Ruskej federácie. “Ukrajina nevidí žiadny právny dôvod na to, aby bol (Putin) uznaný za demokraticky zvoleného a legitímneho prezidenta Ruskej federácie,” uviedlo vo vyhlásení ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

16:06

V Rusku zadržali novinárku Nadeždu Kevorkovovú, ktorá sa pri svojej práci zameriava na región Blízkeho východu. Oznámil to v pondelok jej syn Vasilij Polonskij.

16:04

Británia si v pondelok pripomína prvé výročie korunovácie kráľa Karola III., ktorý nastúpil na trón po smrti svojej matky Alžbety II. Pri tejto príležitosti však nie sú naplánované žiadne oficiálne podujatia.

Prvé výročie od korunovácie britského kráľa Karola III. a Kamily
Príslušníci kráľovského jazdeckého delostrelectva Spojeného kráľovstva odpaľujú 41 sálv pri príležitosti prvého výročia od korunovácie britského kráľa Karola III. a jeho manželky Kamily v Londýne v pondelok 6. mája 2024.
16:02

Poľská vláda uvítala pondelňajšie rozhodnutie Európskej komisie (EK) o chystanom ukončení konania proti Poľsku v oblasti právneho štátu. Ten už podľa nej nie je v krajine ohrozený.

15:50

Rusko oficiálne pohrozilo Veľkej Británii údermi na jej územie v prípade, že Ukrajina zasiahne ruské územie britskými raketami.

„Odpoveďou na údery Kyjeva na Ruskú federáciu s použitím britských zbraní by mohli byť údery na britské vojenské objekty aj mimo Ukrajiny,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo Veľkú Britániu, aby sa „zamyslela nad katastrofálnymi dôsledkami nepriateľských krokov Londýna a okamžite vyvrátila Cameronove vyhlásenia“.

15:33

Hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Philip Lane uviedol, že najnovšie ekonomické údaje z eurozóny posilnili jeho presvedčenie, že inflácia sa vracia k dvojpercentnému inflačnému cieľu. To zvyšuje predpoklad, že ECB pristúpi k prvému zníženiu úrokových sadzieb na zasadnutí v júni.

15:32

Európska únia (EÚ) neustúpi od prijatia tvrdých opatrení na ochranu svojej ekonomiky a bezpečnosti v súvislosti s napätými obchodnými vzťahmi s Čínou. Uviedla to v pondelok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po trojstranných rokovaniach v Paríži s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Macron Si Ťin-pching Leyenová
Zľava francúzsky prezident Emmanuel Macron, čínsky prezident Si Ťin-pching a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová odchádzajú po spoločnom stretnutí v Elyzejskom paláci v Paríži v pondelok 6. mája 2024
15:31

Ruský parlament v pondelok opäť sprísnil zákon o tzv. zahraničných agentoch. Podľa schválenej novelizácie ľudia klasifikovaní ako “zahraniční agenti” nebudú mať právo kandidovať vo voľbách.

15:30

Dánsky kráľ Frederik X. s manželkou kráľovnou Mary v pondelok pricestovali do Štokholmu na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu. V hlavnom meste Švédska sa stretli s tamojšou kráľovskou rodinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Husi odpočívajú v plytkej vode v Tallinskom zálive Baltského mora v estónskom Tallinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Juraj Tušš

Andrej Sablič

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali