Politický boj o slovenské etnoregióny

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Etnografické oblasti považujeme za živé, neustále sa meniace geografické organizmy, podliehajúce hospodárskym, ekonomických, sociálnym a kultúrnym vplyvom. Je preto celkom prirodzené, že evolučným vývojom a fluktuáciou obyvateľstva v rámci spoločného kultúrneho priestoru niektoré regióny menili, menia a budú meniť svoju podobu a hranice

Zdroj: BEŇUŠKOVÁ, Zuzana a kol. Tradičná kultúra regiónov Slovenska : prehľad charakteristických znakov. Bratislava : Veda, 2005, s. 10. ISBN 80-224-0853-0. 262 s.

Stále však zostávajú pôvodným tradičným a špecifickým väčším či menším kultúrnym priestorom daného štátneho útvaru. V etnicky heterogénnych oblastiach môže byť tento priestor neustálym bojiskom politických síl, čo oslabuje tieto oblasti aj spoločnosť žijúcu v nej. Podpisuje sa pod úroveň hospodárskeho rozvoja, vzdelávania, zamestnanosti, sociálnych vzťahov aj kultúry a môže predstavovať etnicky najlabilnejšie územie štátu. Takýto model rôznych etnických záujmov možno pozorovať aj v oblasti na juhu Slovenska s väčšinovým obyvateľstvom slovenskej národnosti žijúcim s dvomi najväčšími národnostnými menšinami. Ako sa ukazuje, táto oblasť nie je ani zďaleka taká nepodstatná.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska a zmene štátnych hraníc sa aj na južnej slovensko-maďarskej hranici rozdelili existujúce župy. Na severe Slovenska sa až podnes zachovali takmer neporušené a dodnes živé pôvodné národopisné oblasti. Nové oblasti na južných hraniciach sa postupne vytvárali, menili a ukotvovali už v hraniciach nového štátneho útvaru a podmienkach väčšinovej slovenskej kultúry. Už v 60-tych rokoch minulého storočia potrebu formovania identity Slovákov a ustálenia slovenských národopisných oblastí ako jeden z mála pochopil etnológ profesor Ján Podolák. Uvedomoval si, že je nevyhnutné vysporiadať sa s dedičstvom diferenciácie historických žúp a stanoviť a ukotviť hranice etnoregiónov v novej povojnovej česko-slovenskej štátnosti nielen na základe národopisného hľadiska – hmotnej kultúry (ľudového staviteľstva, odevu a ľudového zamestnania), ale aj z hľadiska historického, jazykovedného a geografického. Zdôrazňoval pritom, že ustálenie všeobecných etnografických oblastí Slovenska bude prospešné aj pre pochopenie kultúrnohistorického vývoja slovenského národa. Profesor Podolák rozdelil územie Slovenska na tri kultúrne oblasti – oblasť západného Slovenska, stredoslovenskú a východoslovenskú oblasť a 27 menších špecifických etnoregiónov ako východiskové regionálne členenie. Oblasti sa približne zhodujú s hranicami hlavných slovenských nárečových skupín. Na južnom území Slovenska sú to – Bratislavská oblasť, Dolné Ponitrie, Tekovská oblasť, Gemer, Novohrad – Hont, Košická oblasť a Zemplín. Podľa tohto členenia je nevyhnutná ďalšia konkretizácia, definícia a charakteristika jednotlivých etnoregiónov v novodobých podmienkach.

Výsledok takmer storočného vývoja formovania národopisných oblastí, takého prirodzeného pre Slovákov vo vlastnom kultúrnom priestore, sa od 90-tych rokov a formovania novej slovenskej štátnosti pokúšajú destabilizovať menšinové maďarské politické elity. Ponad vrstvu absolútnej väčšiny ustálených, aj južných slovenských etnoregiónov a administratívno-správneho členenia konštituujú akúsi nadstavbu, neprirodzený hybrid kombinácie historických žúp, súčasného správneho členenia a novozaužívaných pojmov. Odvolávajú sa pritom na historické a len pre maďarskú menšinu údajne prirodzené regióny, v ktorých by väčšinu obyvateľstva tvorili príslušníci maďarskej menšiny. S týmto cieľom, založeným na historických uhorských stoliciach (Zemplén, Pozsony a pod.), pozostatkoch historických pomenovaní (Matúšova zem) a novovytvorených turistických útvaroch a geografických pomenovaní (Podunajsko, Žitný ostrov) s pôvodnými uhorskými erbmi a podporou materského štátu sa rozbehli na Slovensku a v Maďarsku menšinové folklórne podujatia a výstavy krojov, vznikajú právne zoskupenia obcí (Združenie miest a obcí Žitného ostrova), koncepcie a stratégie pre nové správne členenie (Koncepcia zachovania a rozvoja maďarskej komunity na Slovensku…, Občianska vízia 2016, Revízia 2020), aktivizujú sa občianske a politické organizácie (napr. OZ Matúšova zem – Mátyusföld PT, Hnutie 64 žúp) a webové portály. Odborná etnografická téma prerastá do politickej propagandy a regionalizácia Slovenska sa stáva politickým programom jedinej politickej reprezentácie – menšinových maďarských strán. Aj tu však nastáva rozkol, a to  medzi minimálne dvomi hlavnými koncepciami. Zámer územnej autonómie na báze zvyškových oblastí so žijúcou maďarskou menšinou bez ohľadu na slovenské obyvateľstvo od západu až na východ na jednej strane, na strane druhej vytvorenie nezávislých samosprávnych orgánov v  „prirodzených“ oblastiach s väčšinovým obyvateľstvom maďarskej národnosti, podobne, bez ohľadu na obyvateľstvo slovenskej národnosti. Jazykovo zmiešané územie by sa malo zjednotiť na jednom právnom termíne – Južné Slovensko s regiónmi s väčšinovou maďarskou menšinou, ktoré by nemuselo kopírovať administratívne členenie.

Oblasť Podunajskej nížiny je typickým príkladom rôzneho začleňovania (Podunajsko, Žitný ostrov, Dolná Nitra). Na základe niektorých odborných predpokladov a poznatkov z terénu je badateľná tendencia zachovávania tradícií, regionálnej, jazykovej a historickej identifikácie obyvateľstva podľa línií súčasného administratívno-správneho členenia (okresy, regionálne samosprávy). Domnievame sa, že jej západná časť, najmä Žitný ostrov s okresmi Dunajská Streda a Komárno a Senecký okres, je kompaktnejší celok úzko napojený na hlavné mesto s prírastkom nového slovenského obyvateľstva v blízkosti Bratislavy, tak, ako túto oblasť zaznačil profesor Podolák ako bratislavskú. Preto nemá žiadne reálne opodstatnenie vytvárať menšinový maďarský etnoregión Žitný ostrov. Odlišné regióny, najmä čo sa týka regionálnej a jazykovej identifikácie, tvoria okresy Nové Zámky a Levice. Rovnako ako v terminológii slovenských nárečí, aj v regionalizácii dnešnej košickej a novohradskej oblasti sa otvára otázka o opodstatnenosti historického pomenovania daných regiónov ako abovská a novohradská oblasť, keďže v súčasnosti sa hrad a vrch Abov a obec Novohrad nachádzajú v Maďarsku. V týchto regiónoch sa rozpadom Uhorska a napokon vznikom Slovenskej republiky už dlhé desaťročia utvárajú nové regionálne kultúrne ohniská. Podobným vývojom prešla napríklad aj bývalá Ostrihomská župa, v súčasnosti Dolné Ponitrie, v ktorom sa administratívnym a regionálnym centrom stalo krajské mesto Nitra, a Abovská oblasť, ktorú J. Podolák uvádza ako košickú oblasť s centrálnym mestom Košice. Pri týchto terminologických úvahách treba myslieť aj na slovenské osídlenie v susednom Maďarsku, tvoriace bývalú župu, a stotožnenie sa tu žijúcich Slovákov s materským štátom. Práve rozdelené uhorské župy robia iba politikom maďarskej menšiny na Slovensku komplikácie a neochotu začleniť sa do súčasných kultúrnych oblastí.

Národopisné oblasti ako prirodzená a špecifická regionálna ľudová tvorivosť úzko napojené na súčasné územno-správne členenia si však aj naďalej budujú svoj vlastný, praktický a čo najjednoduchší život len málo rešpektujúci politické súperenie. Súčasné štátne vzdelávacie programy nastavujú kultúrnu identitu práve na najužší región, čím sa mladá generácia utvrdzuje a fixuje na existujúcu regionálnu identitu a svoj obecný, okresný a krajský rajón. Naším zámerom by nemalo byť vymedzenie kultúrnych oblastí jednoznačne iba z hľadiska tradičnej kultúry, ale vychádzať aj zo súvisiacich okolností, ktoré sú jej prirodzenou súčasťou. Za najdôležitejšie hľadisko v oblasti regionalizácie považujeme identifikáciu obyvateľstva, okrem stotožnenia sa so štátnou väčšinovou kultúrou a štátnym jazykom, aj s daným regiónom, resp. budovanie regionálneho povedomia.

Etnológ Ján Podolák už pred viac ako sedemdesiatimi rokmi poukazoval aj na smery, ktorými by sa mal uberať ďalší výskum národopisných oblastí – v južných etnoregiónoch sú to práve jej južné, etnicky najlabilnejšie časti. Neujasnené a neustálené slovenské národopisné oblasti, zámery a sústavné zmeny správneho členenia najmä južných oblastí poskytujú priestor pre národnostný politický boj. Menšinové požiadavky tzv. prirodzených regiónov, resp. politických etnoregiónov iba pre jednu a „len“ menšinovú národnostnú skupinu obyvateľstva sú trvalou súčasťou politických programov aj súčasných menšinových politikov trpezlivo vyčkávajúcich na svoju príležitosť.

Margaréta Vyšná

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Správa o stave republiky prezidentky SR Zuzany Čaputovej

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážený pán predseda Vlády Slovenskej republiky, vážené poslankyne, vážení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, vážení členovia Vlády Slovenskej republiky, vážení hostia, milí spoluobčania Pred pätnástimi mesiacmi, keď som pred vami prezentovala svoju prvú správu o stave…

Dietologička prezradila, či je dobré piť mlieko každý deň

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Ľudia, ktorí netrpia neznášanlivosť mlieka (intolerancia laktózy), ho môžu pokojne piť každý deň bez ujmy na zdraví, povedala v rozhovore pre televíziu Zvezda lekárka a dietologička Anna Belousovová "Ak človek pije mlieko a nemá žiadne negatívne následky, napríklad hnačky, smie ho piť každý deň.…

Grécko kúpi tri francúzske fregaty s opciou na zaobstaranie štvrtej

0 icon

Paríž 28. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ludovic Marin)   Francúzsko a Grécko v utorok oznámili významnú obrannú dohodu, v rámci ktorej Atény kúpia tri francúzske vojnové lode. O strategickom partnerstve v oblasti obrany a bezpečnosti informovali na spoločnej tlačovej konferencii francúzsky prezident Emmanuel Macron a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. „Toto partnerstvo vyjadruje…

Pokračuje proces so Štefanom Ághom v kauze televíznych zmeniek

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian   Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku pokračuje v utorok pojednávanie so Štefanom Á. v kauze televíznych zmeniek TV Markíza Na proces sa dostavil obžalovaný, jeho obhajca, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta a aj právni zástupcovia televízie. Vypovedať ako…

Najmenej 25 ľudí utrpelo zranenia pri výbuchu obytného domu v Göteborgu

0 icon

Štokholm 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Najmenej 25 ľudí utrpelo v utorok ráno zranenia pri výbuchu obytného domu vo švédskom meste Göteborg. Príčina explózie nebola bezprostredne známa. S odvolaním sa na švédsky verejnoprávny rozhlas o tom informovala agentúra Reuters "Výbuch poškodil niekoľko bytov a schodísk. V súčasnosti nie je…

Obvinenie Kaľavského: Podľa oficiálnej verzie špeciálnej prokuratúry mu Petrov alias Tiger za informácie dával úplatky a poskytoval protislužby

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš   Úrad špeciálnej prokuratúry prednedávnom vzniesol obvinenie voči bývalému šéfovi operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánovi Kaľavskému pre prijímanie úplatku a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Pod uznesením z 21. septembra tohto roka je podpísaný prokurátor Ladislav Masár   Petrov vypovedá ako kajúcnik Podľa uznesenia…

Prezidentka vystúpila v pléne so správou o stave republiky: Vysporiadavanie sa s korupciou, sa musí diať zákonným spôsobom

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok dopoludnia vystúpila pred poslancami Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky Okrem vedenia Národnej rady SR a poslancov si prišiel správu vypočuť aj predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) a viacerí členovia kabinetu. Hlava…

Reakcie politikov na vystúpenie prezidentky v NR: „Pre národ nepohla ani prstom,“ komentuje Taraba. Melicher zo Smeru hovorí o „afektovanom a propagandistickom“ prejave

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Na čítanie správy o stave republiky prezidentky SR Zuzany Čaputovej v parlamente reagovali na sociálnej sieti viacerí poslanci, bývalí politici či komentátori Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) ocenil, že prezidentka vyjadrila v parlamente pochopenie pre ľudí, ktorí sa…

Potvrdené! Zuzanu Plačkovú obvinili

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)   Internetom sa včera rozletela šokujúca správa o zadržaní slovenskej influencerky Zuzany Plačkovej a jej manžela Reného. Kriminálna polícia dvojicu zbalila v ich byte v bratislavskom Ružinove v rámci veľkej protidrogovej akcie. Podľa dostupných informácií v byte zadržaných našli deväť kilogramov pervitínu a laboratórium na pestovanie…

Izraelčania vyrážajú do ulíc po tom, čo im bolo povedané, že na to, aby boli považovaní za „plne očkovaných“, je potrebných viac očkovaní

0 icon

Tel Aviv 28. septembra 2021 (HSP/Uncut News/Foto:Screenshot video)   Očakáva sa, že čoskoro oznámia, že na „plné zaočkovanie“ budú potrebné štyri očkovania. V Izraeli vypukli protesty, pretože ľuďom pomaly dochádza, že vláda stále posúva ciele pre očkovacie pasy Očakáva sa, že teraz oznámia, že sa budú vyžadovať najmenej štyri očkovania,…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť II.

0icon

V dokumente GPMB – Globálnej rady pre sledovanie pripravenosti „Svet v ohrození“ vo väčšine zo siedmich bodov, čo je potrebné urobiť, je otázka financií na prvom mieste. Je priam neuveriteľné, že tí, čo v tejto svojej Rade reprezentujú bohatých a mocných, určujú národným predstaviteľom, čo všetko musia urobiť a na…

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete

0 icon

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o ruských protitankových psoch. O tom, ako boli vyzbrojené, koľko kilogramov mín dokázali uniesť aj to, akým spôsobom boli cvičené, sme si povedali v prvej časti článku. Z pôvodných 30 psov dokázali splniť svoju úlohu, teda spôsobiť výbuch pod nemeckým tankom, iba 4 z nich. Efektivita…

10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier

0 icon

Poznáš ich. Sú to mená, pri ktorých sa ti v pamäti hneď vynorí známa tvár. Čo však možno nevieš, je to, že získali jedno z najprestížnejších ocenení sveta. Preto ti prinášame 10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier. Alfred Nobel bol švédsky inžinier, chemik a…

10 najväčších dizajnových prešľapov v histórii ľudstva

0 icon

Od dvoch homosexuálnych levov na Noemovej arche až po neriešiteľnú detskú hádanku: tieto veselé zlyhania ukazujú, že aj dizajnéri sú len ľudia. Tieto fotky boli zhromaždené z threadu na portáli reddit s názvom "Crappy Design", ktorý obsahuje niektoré z najzábavnejších príkladov práce dizajnérov. Fotografie nižšie dokazujú, že aj každá maličkosť, ako napríklad čiarka, má…

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Armádny Magazín

Rusko má nový prieskumný dron Merlin-VR

0 icon

Rusko, 28.september 2021 (AM) – V Rusku bol vyvinutý nový prieskumný dron Merlin-VR, ktorého vývojárom je Vedecký výskumný ústav moderných telekomunikačných technológií v Smolensku.   Prieskumný UAV Merlin-VR je schopný prieskumu v automatických a poloautomatických režimoch po dobu 10 hodín vo výške až 5 km. Užitočné zaťaženie dronu je 6,5 kg,…

Luhanská republika informovala že ukrajinský ostreľovač zabil obrancu Donbasu

0 icon

Donbas, 28.september 2021 (AM) – Ukrajina a Luhanská republika informovali o smrti svojich vojakov pri ostreľovaní Donbasu.   Ukrajinské ozbrojené sily naďalej udržiavajú napätie na kontaktnej línii v Donbase. Dnes bolo niekoľko obetí. Zástupcovia Luhanskej ľudovej republiky informovali o ostreľovaní ukrajinskou armádou a smrti príslušníka jej Ľudových

Boeing začal práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22

0 icon

Amarillo, Texas (28. september 2021) - Do montážneho strediska spoločnosti Bell v Amarille dorazil 21. septembra prvý konvertoplán CV-22 Osprey amerického letectva, ktorému sa budú upravovať gondoly. Stroj je súčasťou prebiehajúceho spoločného projektu spoločnosti Bell Textron Inc., dcérskej firmy Textron Inc. (NYSE: TXT) a Boeing (NYSE: BA) – „Bell B

Taliban poslal tisíce samovražedných bojovníkov Mansuriho bataliónu do pohraničnej provincie Tadžikistan

0 icon

Afganistan, 28.september 2021 (AM) – Taliban, ktorý po uchopení moci v Afganistane oznámil vytvorenie islamského emirátu Afganistan, poslal vojakov k provincii Takhar "na odstránenie bezpečnostných hrozieb a pre ďalšie potenciálne hrozby, uviedlo Radio Azattyk. Tadžické úrady sa domnievajú, že táto správa je „trochu prehnaná“, uvád

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali