POLITICI: Hlavnou úlohou nového pápeža bude vrátiť cirkvi dôveryhodnosť

POLITICI: Hlavnou úlohou nového pápeža bude vrátiť cirkvi dôveryhodnosť

Bratislava 27. februára (TASR) – Hlavnou úlohou nového pápeža, ktorého vyberie marcové konkláve, bude vrátiť dôveryhodnosť katolíckej cirkvi. Zhodujú sa na tom reprezentanti viacerých slovenských politických strán.

"Prvou úlohou nového pápeža bude zreformovať aparát vo Vatikáne, lebo ten tiež prijíma množstvo dôležitých rozhodnutí. Najdôležitejšou úlohou bude vrátiť katolíckej cirkvi dôveryhodnosť otrasenú škandálmi," povedal pre TASR poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek. "Očakávam, že to bude relatívne mladý pápež práve preto, aby tieto reformy stihol urobiť," dodal.

"Súčasný pápež nemal ľahkú úlohu, aj v rámci cirkvi vyplávalo veľa negatívnych vecí," uvažuje aj predseda Mosta – Híd Béla Bugár. "Nasledujúci pápež bude musieť obnoviť dôveru v cirkev, v tomto smere bude musieť byť oveľa aktívnejší. Cirkev sa bude musieť omnoho viac otvoriť," podčiarkol Bugár.

"Hlavnou úlohou nového pápeža bude vyslať jasné posolstvo o jednote cirkvi a jej odhodlaní ponúkať postoje, východiská a odpovede na súčasné, aktuálne globálne výzvy, ale aj regionálne problémy, či konflikty," hodnotí nadchádzajúcu voľbu dvojnásobný slovenský expremiér, poslanec SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Reklama

"Bolo to obdobie, v ktorom sa pápež Benedikt XVI. usiloval nadviazať na duchovný, ideový pontifikát pápeža Jána Pavla II., i keď každému po smrti Jána Pavla II. bolo jasné, že Joseph Ratzinger je z iného ‘cesta’, ako bol Karol Wojtyla," konštatuje Dzurinda. "Obdobie pontifikátu Benedikta XVI. sprevádzala hospodárska kríza veľkých rozmerov, ako aj medializovanie veľkého rozsahu škandálov a vnútorných problémov cirkvi, neraz veľmi starého pôvodu, čo nepochybne výkon tohto pontifikátu komplikovalo a sťažovalo. Benedikt XVI. však počas celého toho obdobia ukazoval nielen vernosť svojmu poslaniu, ale aj veľkú vnútornú silu a osobnostnú pevnosť a integritu," zdôraznil Dzurinda.

"Od nového pápeža bude najmä kresťanský svet očakávať zvýšenie dôveryhodnosti cirkvi a jej väčšiu spoločenskú angažovanosť," reagoval pre TASR prvý podpredseda SNS Rafael Rafaj, podľa ktorého bude musieť byť nový pápež silnou osobnosťou schopnou prevziať zodpovednosť od svojho ešte žijúceho predchodcu.

Reklama

S potrebou vyššej otvorenosti cirkvi súhlasí aj Igor Matovič (OĽaNO). "Určite viac otvorenosti a modernosti, ale v duchu tradičných hodnôt," podčiarkuje. "Po úžasnom pápežovi Jánovi Pavlovi II. to Benedikt XVI. nemal vôbec ľahké. Svoje poslanie však dôstojne zvládol a dobrovoľným odstúpením svoj mandát korunoval. Osobne by som však očakával viac svetla do odvolania arcibiskupa Bezáka," upozornil Matovič.

"Vo vzťahu Benedikta XVI. k Slovensku sú pre mňa nepochopiteľné dva otázniky," tvrdí aj Rafaj. "Tým prvým je odvolanie arcibiskupa Bezáka a tým druhým, že si nenašiel čas na návštevu Slovenska, dokonca ani v roku 1150. výročia príchodu vierozvestov sv. Cyrila a sv. Metoda – spolupatrónov Východnej Európy," podčiarkuje Rafaj, ktorý má na pôsobenie Benedikta XVI. skôr kritický názor.

"Civilizácia za jeho pontifikátu ešte viac začala prehrávať boj o ľudské a kresťanské hodnoty. Cirkev sa ešte viac oslabila a zneistili ju aj nedoriešené sexuálne a finančné škandály. Benedikt XVI. sa ako mysliteľ vo funkcii pápeža už nenašiel, svet skôr očakával riešiteľa problémov, vrátane aktívneho prispenia Vatikánu k duchovej obnove kresťanskej civilizácie, ktorá čoraz viac prehráva boj s expandujúcim mohamedánstvom," vyhlasuje Rafaj.

Predseda liberálnej SaS Richard Sulík ako presvedčený ateista nechce široko komentovať otázky okolo pápežského stolca. "Možno, že by nebolo zlé vyšetriť všetky tie podozrenia voči katolíckej cirkvi," poznamenal na margo úlohy budúceho pápeža.

"Či sa to niekomu páči, alebo nie, ale mnohí ľudia, ktorí sledujú dianie vo Vatikáne, vnímali po veľkých zmenách za Jána Pavla II. obdobie Benedikta XVI. skôr ako prechodné," konštatoval Jarjabek. Dodal, že Vatikán je aj štát a pápež, okrem toho, že je hlavou cirkvi, je aj politikom, ktorý má vo svete veľkú moc. Napríklad Ján Pavol II. zohral podľa neho nezastupiteľnú úlohu pri porážke komunizmu. Benedikta XVI. vnímal Jarjabek skôr ako intelektuála a filozofa, nový pápež bude podľa neho reformátor. "Pápeži dostávajú pri svojom zvolení od cirkvi vždy určitú úlohu," poznamenal Jarjabek.

Reklama

Vo štvrtok o 11.00 h sa pápež Benedikt XVI. oficiálne rozlúči s kardinálmi a Vatikán opustí o 17.00 h na palube helikoptéry, ktorá ho prepraví do pápežskej letnej rezidencie v Castel Gandolfe.

O 20.00 h sa zavrú brány Apoštolského paláca, príslušníci Švajčiarskej gardy sa stiahnu do Vatikánu a pápežský stolec bude po siedmich rokoch, desiatich mesiacoch a deviatich dňoch Benediktovho pontifikátu oficiálne vyhlásený za uprázdnený.

Režim "sede vacante" sa skončí až zvolením novej hlavy cirkvi na marcovom konkláve.

Podľa agentúry Reuters v piatok sa vo Vatikáne začne generálna kongregácia, na ktorej sa zídu kardináli-volitelia, aby pripravili tajnú voľbu Benediktovho nástupcu. Pápež v pondelok urobil zmeny v kánonickom práve, na základe ktorého sa konkláve môže začať skôr ako 15 dní po uprázdnení pápežského stolca. V praxi to znamená, že kardináli rozhodnú o začiatku konkláve sami.

Reklama

df

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali