Bratislava 26. októbra (TASR) – Ani jednou zbraňou, odovzdanou v rámci druhej zbraňovej amnestie, nebola spáchaná trestná činnosť a tým možno označiť túto vlnu amnestie za definitívne ukončenú.
Pracovníci Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR (PZ) preskúmali dovedna 4368 odovzdaných zbraní. Skúmanie sa ukončilo v stredu 24. októbra. Uviedol to dnes pre TASR vedúci Oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR (PZ) Ján Zemeník. V rámci druhej zbraňovej amnestie, ktorá sa skončila v júni 2010, bolo odovzdaných občanmi aj 45.684 kusov streliva, ktoré sa rovnako skúmalo.
Ako priblížil ďalej Zemeník, z odovzdaných zbraní bolo približne 50 percent krátkych zbraní – pištole, revolvery a perkusné krátke zbrane a rovnako asi 50 percent bolo odovzdaných dlhých guľových, brokových, malorážkových zbraní, či ich kombinácií a flóbertky. Ľudia odovzdali aj 150 kusov samopalov a guľometov. Medzi odovzdanými zbraňami bolo viacero muzeálnych a zberateľských unikátov, išlo napríklad mimo iného aj o poľovné pušky – kozlice – vyrábané na objednávku.
Druhá amnestia sa skončila v júni 2010. Najviac zbraní občania odovzdali v Banskobystrickom kraji (849). Zbraňová amnestia priniesla aj množstvo raritných kúskov a vzácností, v Košiciach jeden občan odovzdal ruskú protitankovú pušku z obdobia 2. svetovej vojny. V Trenčíne jedna osoba odovzdala zakázanú zbraň, ktorá mala vzhľad vychádzkovej palice. Prvá zbraňová amnestia – ktorá sa konala počas rokov 2005 a 2006 – trvala 12 mesiacov. Občania vtedy odovzdali "len" 3490 zbraní. V obehu je pravdepodobne ešte mnoho nelegálne držaných zbraní.
Rekordér v počte odovzdaných zbraní bol v rámci amnestií občan z okresu Martin, ktorý ich priniesol vyše 50. Išlo o zbrane z nálezov a nie úplne funkčných. Jednou z najstarších odovzdaných zbraní bola pruská ihlovka Dreyse, približne z roku 1861. V rámci druhého kola amnestie, ako aj predchádzajúcej amnestie v rokoch 2005/2006, Slováci priniesli a odovzdali aj spomínané samopaly a guľomety z vojnových čias, a to niekedy vo veľmi dobrom stave.
O väčšinu preskúmaných zbraní majú záujem pôvodní majitelia, ktorí si ich nechávajú zaevidovať, ale v niektorých prípadoch (ak nie sú držiteľmi zbrojného preukazu a ani nemajú záujem o jeho vydanie) si ich nechávajú znehodnotiť alebo upraviť na zbrane expanzné (týka sa to najmä členov klubov vojenskej histórie), prípadne ich prevádzajú na iné oprávnené osoby. Len malá časť zbraní pripadá v prospech štátu, a to až vtedy, keď ich pôvodní majitelia ani po dvoch mesiacoch od vyrozumenia nevykonajú nič z vyššie uvedeného. O odovzdané strelivo je záujem oveľa menší, navyše toto strelivo je často v nefunkčnom stave. "Takéto strelivo sa potom pyrotechnicky likviduje," povedal pred dvoma rokmi Zemeník.
Podľa jeho vtedajšieho vyjadrenia, najraritnejším odovzdaným samopalom bol nemecký Bergmann MP 18, čo je v podstate jeden z prvých samopalov na svete. Slováci v značnej miere prinášali aj známe nemecké samopaly ako MP-38 a MP-40, ale aj pravzor útočnej pušky MP-43 (Sturmgewehr 44), čo je raritná zbraň, pokiaľ ide o jej výskyt na Slovensku. Občania priniesli aj niekoľko desiatok krátkych zbraní, vyrobených počas prvej svetovej vojny i pred ňou. Vo veľkom množstve odovzdávali pištole z medzivojnového obdobia.