Podľa Čírtkovej ku kľúčovým otázkam patrí nahlasovanie takýchto činov. Vo väčšine prípadov totiž obeť nemá odvahu kontaktovať políciu. V zahraničí sa aktuálne rozbieha kampaň #metoo na podporu obeti známeho filmového producenta Harveya Weinsteina. “Mnoho aktérok, ktoré sa teraz zverili s tým, čo zažili, to robí práve z toho dôvodu, aby sa aj ostatné obete nebáli ísť so svojimi zážitkami na patričné miesta. Jedným z motívov pre zverejňovanie osobných príbehov je práve povzbudenie tých, ktorí zatiaľ mlčia.”
V našich podmienkach sa však sexuálne obťažovanie vníma inak, ako napríklad v USA. Často sa stretávame s toleranciou voči sexuálnym narážkam a atakom. “Sexuálne obťažovanie by som nepovažovala za prejav zdravej sexuality a už vôbec nie zdravých intímne ladených vzťahov medzi mužom a ženou. Možno že téma sexuálneho obťažovania súvisí s tým, čo naznačujú výskumy, totiž že vzťahové schopnosti v populácii klesajú. To znamená, že klesá schopnosť nadviazať vzťah korektným a prijateľným spôsobom, k čomu patrí hlavne dvorenie,” tvrdí odborníčka.
“Sexuálne obťažovanie súvisí predovšetkým s tým, že prvá fáza nadväzovania kontaktov, to je práve dvorenie, vlastne odpadne. Odpadá spravidla z dvoch dôvodov. Najzákladnejší dôvod je ten, že kto obťažuje sexuálne, sa domnieva, že sa nemusí obťažovať dvorením, pretože má moc, ktorú drží potenciálnu obeť v šachu. Druhý dôvod pre sexuálne obťažovanie, ktorý je ale menej častý, je vzťahová nešikovnosť, kedy dotyčný nechápe, že nie znamená nie.”
Čírtková upozorňuje aj na to, že Česká republika je v tejto oblasti stále veľmi pozadu za európskymi krajinami. “Pracovne prichádzam do kontaktu skôr s obeťami sexuálneho násilia, teda už znásilnenia. Pokiaľ ide o prípady sexuálneho obťažovania, tak tých, s ktorými som sa stretla, bolo málo a väčšinou nekončili pre obeť dobrým spôsobom. Spravidla to bola obeť, kto musel opustiť pracovisko,” uvádza.
Ženy v Česku takéto správanie zväčša utajujú. Najmä keď k sexuálnemu obťažovaniu dochádza na pracovisku. Keď je potenciálna obeť nejakým spôsobom závislá na tom, kto ju obťažuje. “To znamená, že keby dala najavo verejne, čo sa deje, tak by mohla tiež ohroziť svoje pracovné uplatnenie a niekedy aj svoju kariéru. To sú samozrejme celkom zásadné okolnosti, ktoré ovplyvňujú, či sa zverí s tým, čo sa deje, alebo nie.”
Kde sú podľa skúsenej psychologičky hranice sexuálneho obťažovania? “O tom sa vedie otvorená diskusia. V súčasnej dobe platí stanovisko, že sexuálne obťažovanie začína tam, kde je týmto konkrétnym prejavom potenciálna obeť dotknutá na svojom pocite dôstojnosti, kde je nejakým spôsobom devalvované, manipulované. Rozhodujúci je teda pocit obete, čo je subjektívna stránka. Sexuálne obťažovanie je možné samozrejme popísať aj pomocou objektívnych kritérií čiže výpočtom toho, čo typicky za sexuálne obťažovanie považujeme. Trebárs nechcené poštuchávanie, výzvy k sexuálnemu priblíženiu, ktorým nepredchádzala žiadna intimita…”