Varšava 8. júla (TASR) – Stovky Poliakov si na pútnickom mieste Jasna Góra neďaleko Čenstochovej v nedeľu pripomenuli obete masakier, ktoré na poľskom obyvateľstve v oblasti Volyne počas druhej svetovej vojny spáchali Ukrajinci.
V rokoch 1943 a 1944 ukrajinskí nacionalisti vypálili asi sto dedín v nacistami okupovanom východnom Poľsku, ktoré teraz patrí Ukrajine, a vyvraždili ich obyvateľov poľského pôvodu. Ukrajinskí nacionalisti mali totiž plán, že po vojne na tomto území vznikne etnicky homogénny a samostatný ukrajinský štát, pripomína agentúra AP. Časť Ukrajincov verí tvrdeniam, že masakry vyprovokovali protiukrajinsky ladení poľskí partizáni.
Poliaci si tieto udalosti pripomínajú 11. júla, keď v roku 1943 zahynulo najviac etnických Poliakov.
Tragické udalosti vo Volyni stále zaťažujú inak priateľské vzťahy medzi oboma krajinami. Poľský Senát pri príležitosti výročia vydal vyhlásenie, v ktorom sa však vyhol použitiu slova "genocída", termínu používaného v Poľsku, ale odmietaného na Ukrajine. Vo vyhlásení sa uvádza, že "organizovaný a masový charakter týchto zločinov sprevádzaných ukrutnosťami možno označiť za etnické čistky so znakmi genocídy".
Cirkevní hodnostári oboch krajín v nedávno vydanom spoločnom vyhlásení vyzvali na odpustenie a zmierenie.
Agentúra AP informuje, že ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmietol účasť na cirkevnej spomienke, ktorá sa uskutoční tento víkend na Ukrajine, kam však pricestuje jeho poľský kolega Bronislaw Komorowski.
Masakre poľského obyvateľstva vo volynskej oblasti boli počas komunizmu tabuizovanou témou, takže historici nové fakty a detaily objavujú a zverejňujú až teraz. Vedci odhadujú, že v masakrách o život prišlo 60.000 Poliakov a 20.000 Ukrajincov.
Z dokumentov, získaných agentúrou AP len prednedávnom, vyplýva, že Michael Karkoc (Mihajlo Karkoc) – veliteľ ukrajinských jednotiek vedených SS -, ktorý je obvinený, že sa zúčastnil najmenej na jednej masakre v dedine volynských Poliakov, žije v Spojených štátoch. Predpokladá sa, že pri vstupe do krajiny oklamal americké úrady, keď zamlčal svoju aktívnu vojenskú službu počas druhej svetovej vojny. AP však nemá žiadne dôkazy, že by sa Karkoc podieľal na zabíjaní vo volynskej oblasti.