Dnes na Blízkom východe horí požiar vojny. Od momentu, ako sa pred približne 11 rokmi objavil Islamský štát sa rozliezli metastázy ISIS aj po ďalších kontinentoch. ISIS pôsobí v severnej a centrálnej Afrike, v Afganistane, centrum teroristov ISIS sa však nachádza v Sýrii a Iraku.
Práve na území Sýrie a Iraku sa odohrávajú najdôležitejšie bojové akcie proti ISIS. Do týchto bojových akcií vstúpil osobitým spôsobom aj Západ – či už priamo, alebo sprostredkovane.
Proces “Arabskej jari” priniesol so sebou chaos, ktorý vyhovoval USA. Do rúk demonštrantov a teroristov sa však dostalo množstvo zbraní a bojovej techniky. V Sýrii a v Iraku získali teroristi z ISIS a an-Nusry sprostredkovane množstvo zbraní, viacerí sýrski dôstojníci na výplatnej páske USA vzdali svoje základne a pridali sa k opozícii, od ktorej sa zbrane dostali do rúk ISIS i an Nusry.
K teroristom sa pridali aj mnohí dôstojníci irackej a sýrskej armády, ktorí alebo nesúhlasili s Asadom, alebo v prípade Iraku cítili k Američanom oprávnenú nenávisť kvôli likvidácii Iraku a rozšírení chaosu v tejto kedysi bohatej a bezpečnej arabskej krajine.
Pokiaľ americké tanky Abrams po skončení irackej kampane stoja v hangároch, ruské T-90, T-72, T-55 sa presadzujú v bojových operáciach na blízkom východe. Po rozpade ZSSR USA neodišli z Blízkeho východu a násilím presadzovali svoje predstavy o ďalšom vývoji v tomto regióne. Američania po porážke Saddáma Husejna v Iraku prinútili prozápadnú a slabú irackú vládu kupovať staršie americké zbrane, ukázalo sa však, že kvalita amerických zbraní zaostáva za robustnými ruskými zbraňami. (T-72 a T-55 patria takisto k staršej technike).
Po veľmi náhlom odchode Američanov z Iraku a Afganistanu sa do rúk teroristov dostali okrem strelných zbraní aj protitankové a protilietadlové staršie systémy a takisto bojové vozidlá pechoty a aj tanky ruského či západného pôvodu, vrátane niekoľkých starších verzií amerických Abramsov. Ukázalo sa však, že ISIS si americké tanky neobľúbili a v širokej miere používajú len ruské tanky.
Ruské tanky majú totiž jednoduchšie ovládanie, na ruské tanky existuje dostatok náhradných dielov a dajú sa ľahšie opraviť aj v poľných podmienkach. Tanky ku svojej prevádzke potrebujú rozvinutú logistiku a týmy mechanikov, ktoré ich dokážu pripraviť na boj a práve táto skutočnosť sa ukazuje byť slabinou a výraznou nevýhodou Abramsov, ktoré je takmer nemožné v poľných podmienkach uviesť znova do prevádzky. (Ak by Rusi a Američania bojovali v konvenčnej vojne proti sebe, obrovské americké servisné centrá by sa stali jedným z prioritných cieľov ruských jednotiek i letectva. Abramsy by mali obrovské problémy s údržbou, s terénom a Američania by si na vlastnej koži skúsili problémy, ktoré mali Nemci so svojou technikou v Rusku).
Netreba zabúdať ani na skutočnosť, že väčšina tankistov, ktorí bojujú v radoch ISIS tvoria bývalí vojaci irackej či sýrskej armády, alebo tankisti z krajín bývalých stredoázijských sovietskych republík či Kaukazu. Tí majú dostatok skúseností s ruskými tankami, nie však s americkými. Ďalším problémom je spotreba Abramsov, ktorá je podstatne vyššia ako u ruských strojov, navyše americké tanky potrebujú špeciálne upravené palivo, ktorého majú takisto členovia ISIS nedostatok.
Ešte počas 1.irackej kampane sa ukázalo, že americké Abramsy majú problém s pieskom, ktorý ich dokázal nemilosrdne vyradiť z prevádzky. V Iraku v mnohých prípadoch nedokázali Abramsy prenasledovať ustupujúce a utekajúce iracké tanky T-72, ktoré prežili nálety amerických a koaličných lietadiel, pretože ich vyradil z prevádzky práve piesok. Iracké T-72 tento problém nemali a presúvali sa aj v čase púštnych búrok, v čase kedy americké tanky bezmocne stáli a čakali na opravu.
Video si môžete pozrieť tu
https://www.youtube.com/watch?v=i0_CJ6mvr8E