Pohoda: Tridsaťtisíc duší na najväčšej omši slniečkového vierovyznania. Hudba, víkend pod hviezdami a politické hríby

Trenčín 15. júla 2019 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)

 

Pri Trenčíne sa tento víkend konal 23. ročník multižánrového festivalu Pohoda, najväčšieho podujatia svojho druhu na Slovensku. Za posledné roky sa z neho stalo čosi viac, než len letný festival: je to zároveň symbol určitého svetonázoru, a tiež príslušnosti ku konkrétnemu politickému táboru

Snímka z 23. ročníka hudobného multikultúrneho festivalu Pohoda, ktorý sa konal v dňoch 11. – 13. júla 2019 na trenčianskom letisku

Festival Pohoda – pre mnohých ľudí symbol veľkolepého hudobného zážitku pod holým nebom a miesto splynutia s tisícmi rovnako zmýšľajúcich duší – pre veľa iných zase synonymum podujatia zneužitého na politickú manipuláciu verejnosti.

Bolo by jednoduché nad ňou mávnuť rukou ako nad slniečkárskymi orgiami a poukazovať na niektoré tie nechutnosti, ako sú zdrogovaní šialenci, pre ktorých neexistuje nič, iba ošiaľ, extáza tu a teraz. Kto by azda pochyboval o tejto stránke Pohody, môže si pozrieť film, ktorý išiel v stredu večer na RTVS (nájdete ho TU). Táto krásna ukážka propagandistického diela sa snaží ukázať Pohodu ako miesto všeobjímajúcej lásky – a nepochybne ju tak mnoho úprimných ľudí vníma – ale zachytáva tiež ľudí s naozaj veľmi divným výrazom v očiach, ako aj neuveriteľne manipulatívny politický rozhovor s ruskými „umelkyňami“ Pussy Riot a príšerné zavýjanie tej satanovej dievčiny (ukážku si môžete vypočuť v čase po 19. minúte), ktoré je vraj umením a spevom.

Pohodu videl ešte pred niekoľkými rokmi kriticky dokonca aj liberalistický ultrapropagandista Michal Havran, písali sme o tom TU.

Lenže sú tu desaťtisíce a státisíce ľudí, ktorí sa k Pohode hlásia a paušálne ich označiť ako hlupákov a bláznov by bolo rovnako povrchné ako to robí druhá strana, keď s výsmechom a opovrhnutím hovorí o „alternatívnych“ médiách a názoroch. Jedno je isté: Pohoda je viac než len hudobný multižánrový letný festival. Je to aj názor, postoj, vyjadrenie presvedčenia desiatok, možno stoviek tisíc ľudí. Je to v skutočnosti sviatok konformnosti s tým, čo tvorí podstatu „slušnej“, „progresívnej“ spoločnosti: euroatlantizmus, svetoobčianstvo, kapitalizmus, konzum.

Drvivá väčšina účastníkov sú príslušníci generácie, ktorá už absolvovala vzdelávanie v „demokratickom“ porevolučnom školstve. Je to generácia náročných klientov, užívateľov sociálnych sietí, mobilov, značkových vecí, značkových zamestnaní … a značkových názorov made in Denník N, Sme, týždeň. Je to generácia, ktorá nepoznala nič iné. Generácia, ktorá každé dva roky mení zamestnanie, aby mala bohatší životopis, ktorá sa v piatok potrebuje „rozbiť“, aby zabudla na stres z práce v nadnárodnej firme, ktorá pestuje „kúlové“ aktivity, lieta na dovolenky do „kúlových“ krajín … a raz ročne príde na Pohodu.

Pre nich je to všetko samozrejmé, a pre mnohých z nich je rovnako samozrejmé vysmievať sa z každého a zo všetkého, čo je na opačnej strane barikády. Mnohí z nich si vôbec neuvedomujú, že kto nedohliadne za hranice tohto splošteného, umelého sveta, je jeho väzňom a ako súčasť nudného priemeru populácie každého historického obdobia, hoci cítiac sa svetovo, sa stáva presne tým drobným malomeštiackym tvorčekom, akým nikdy nechcel byť.

Samozrejme, letné festivaly a svetoobčianstvo, to je vždy do značnej miery záležitosť veku – každá generácia si musí prejsť obdobím, keď podstatnou hodnotou je maximálne intenzívne žiť a nemyslieť na to, čo bude niekedy v ďalekej budúcnosti. Obdobím, keď na programe dňa je realizácia krásnych snov ako náhrady všetkého doterajšieho, starého, ktoré je v určitom veku automaticky predmetom výsmechu a zavrhnutia.

Lenže Pohoda nie je iba o večnej revolte mladej generácie – je to oveľa hlbšie. Je to o konflikte dvoch principiálne odlišných filozofií. Jedna je prírodná, konzervatívna, vnímajúca existenciu ľudského druhu v kontexte mnohých generácií, druhá verí v moc civilizácie, v žitie tu a teraz, v ekonomický rast, blahobyt a pohodu.

Pohoda je vyvrcholením životného štýlu, ktorý je pre určitú časť „strednej vrstvy“ a „intelektuálnej elity“ ideálom, sú to bakchanálie intelektuálneho konzumu, ktorý v určitom zmysle hraničí s nihilizmom, pretože vyúsťuje, niekedy pomerne banálnym až vulgárnym spôsobom do zjednodušenia, že tu je západný svet slobody, dobra a lásky, ktorému by sme sa mali celkom odovzdať, a na druhej strane je východný svet zla a nenávisti.

Keby ste sa ich spýtali, či je Pohoda politicky ladená, mnohí z nich by tvrdili, že v žiadnom prípade nie. Ona samozrejme je silne spolitizovaná, ale to vlastne ani nie je dôležité. Nezáleží na tom, či tam vystúpi Kiska alebo Radičová. Ono je to totiž celé hlbšie: táto komunita je svetonázorovo vyhranená, oni sú skrátka naozaj inak vnútorne nastavení. Sú to ľudia s určitým typom mozgu a rozmýšľania a veľmi citlivo rozpoznajú, ak je niekto naladený „na inej frekvencii“. Ani by ste sa vôbec nemuseli rozprávať o politike, tá odlišnosť by vyplávala na povrch možno ešte skôr, než by ste použili slovo národ… O ich skutočnej tolerantnosti svedčí napríklad postoj k hudobnej skupine Elán: túto legendárnu skupinu vraj nikdy nepozvú, lebo hrala pre Mečiara. Asi toľko k apolitickosti tohto podujatia, ktorého sa zúčastňujú popredné osobnosti „slniečkovej“ časti politickej scény.

V uplynulých rokoch tam nesmel chýbať prezident Kiska. tohto roku sa Pohody opäť zúčastnila aj Zuzana Čaputová, už ako nová prezidentka. Na pódiu s vlajkou EÚ na pozadí ju privítal propagandista Štefan Hríb a v hodinu trvajúcom rozhovore sa všemožne snažil dostať z nej pikantné vyjadrenia na adresu politikov „z druhej strany“. Hoci jej odpovede boli veľmi diplomatické, publikum miestami priam futbalovo freneticky reagovalo na všetko, v čom by mohol byť skrytý kúsok agresivity, zlomyseľného odkazu druhej strane. Treba však povedať, že prezidentka reagovala na jedovaté hríboviny veľmi dôstojne a pozitívne.

Hríb si postupne kopol do Zemana, Klausa, Fica, Gašparoviča, Danka, Pellegriniho, Orbána, do Číny… vlastne do každého na zozname nepriateľov. O Zemanovi dokonca povedal, že nedodržiava ústavu a chce urobiť v Čechách prevrat.

Čaputová však Hríba niektorými odpoveďami nepotešila. Namiesto toho, aby sa pridala k smutnému kyvkaniu hlavou nad tým, aký je Slovensko mafiánsky štát, povedala, že je na Slovensko hrdá a prezentuje to tak aj v zahraničí. Hríb sa jej preto opýtal: „Ty ich (v zahraničí) ubezpečuješ o tom, že Slovensko je spoľahlivý a progresívny partner. Oni, predpokladám, tiež majú načítané, čo sa na Slovensku deje, od vraždy až po výlety rôznych vysokopostavených ľudí do Moskvy. Oni ti to veria?“ Odpoveď bola samozrejme diplomaticky vyhýbavá, ale pozitívne treba hodnotiť fakt, že prezidentkou vôbec neotriaslo, keď Hríb spomenul najťažší hrdelný zločin: výlet politika do Moskvy.

Títo ľudia veria, že ak by sme sa teraz kompletne odovzdali do čo najtuhšieho područia Washingtonu a Berlína, že by sa mnohí z nás mali v najbližších rokoch lepšie, a majú možno svoju pravdu. Naozaj, ak by sme zavrhli svoju identitu a identitu svojich detí, ktoré by sa navždy stali Nemcami, či svetoobčanmi, tak by sme s nemeckými platmi (možno) mohli nasledovať osud Lužických Srbov, z našich vnúčat a pravnúčat by jedného dňa boli Nemci. Možno by sa ešte pár generácií hrdili tým, že sú Slováci, pýšili by sa folklórom a haluškami, ale postupne by sa zabudlo aj na to.

A tu je presne ten rozdiel v nazeraní: časť nás Slovákov hovorí: no a čo, veď je jedno čo bude (a ktovie či vôbec niečo bude) o dvesto rokov, hlavne že teraz sa budeme mať (možno) o čosi lepšie. A druhí hovoria: dôležitejší je princíp. Nie je isté, či o dvesto rokov budú mať Nemci vyššie platy ako my, a či vôbec nejakí Nemci budú, ale my by sme s našou identitou nemali obchodovať, mali by sme sa pozerať dopredu a snažiť sa, aby tu aj o tisíc rokov bolo svojbytné, zvrchované a jedinečné spoločenstvo ľudí, ktorí si hovoria Slováci.

Tí dobrí ľudia z Pohody vnímajú národnú príslušnosť a vlastenectvo iba ako nálepku. Iste by mnohí z nich povedali, že veď aj oni sú hrdí Slováci a reči o ohrození slovenskej svojbytnosti pri tuhej eurointegrácii sú iba strašením konšpirátorov. S otvorenými očami a srdcami mnohí z nich chcú vidieť len to, že všetci ľudia a všetky národy vo svete sú bratia. Uniká im podstatná druhá časť pravdy, že tí druhí sú takí, akí sú, práve preto, lebo sú sami sebou. Takisto aj my by sme mali byť sebou a nie nimi – a to sa nijako nevylučuje s bratstvom s ostatnými, ba naopak: práve to je predpokladom skutočne rovnocenného vzťahu.

Manipulatívna stránka Pohody, to je téma sama osebe. Nie je to len samotný fakt, že je tam množstvo stánkov a pódií, z ktorých sa jednostranné ideologické postoje priam valia. Je to napríklad aj princíp, že tento festival zahŕňa všetko možné, od hudby cez vedcov, zdravotníkov až po bojovníkov proti alkoholizmu, a tým vlastne hovorí: pozrite, títo všetci sú s nami. Je to marketingový a psychologický princíp, ktorý na nerozhodného jedinca veľmi silne pôsobí davovým efektom.

Podobne pôsobí aj spájanie vecí neprijateľných s vecami všeobecne uznávanými: napríklad disharmonická satanská antihudba, ktorá je vlastne sotva o niečom inom, než o drogách, ale aby sa to všetko tvárilo ako umenie, je prestriedaná s vystúpením symfonického orchestra. Je to skrátka sofistikovaný mix ako zbierať body u všetkých: na tohtoročnej pohode okrem hudobných čísel bol aj „stan iba pre dospelých“ (?), literárny stan, divadlo, film, tanečný dom, pódium s vizuálnym umením, zdravotnícky stan, stan dentistov, family park so sprievodným programom a workshopmi, stan bojovníkov proti alkoholizmu, vedecké pódium, merači rádioaktivity, zastúpenie Európskej komisie a EÚ Fun Zóna (vedomostné súťaže), Európa stage s diskusiami, informačný stánok EURES (práca a štúdium v EÚ) a mnohé iné aktivity.

Informačná a názorová totalita: hoci oni by to popierali, ale presne o toto sa snažia. Hovoria, že nás, s inými názormi, treba informačne usmerňovať (v podstate cenzúrovať) a otvárať nám oči. My by sme mali byť iní, lepší, veď cenzúra je zbraňou intelektuálne slabšej strany – tí, na strane ktorých je pravda, to nepotrebujú. Pravda nikdy netriumfuje, ale jej odporcovia postupne vymrú, hovorí starý citát ktoréhosi klasika. Aj mnohí z mladých ľudí dnes skáčucich na Pohode raz precitnú, tak ako precitla veľká časť z tých, ktorí kedysi štrngali na námestiach kľúčmi. Oni síce niekedy spomenú nejaký (kuriózny) opačný príklad, ale v zásade platí, komu sa raz otvorili oči, ten už ich nebude chcieť zavrieť. Kto procesom precitnutia raz prejde, ten sa už nikdy nevráti naspäť, práve tak ako sa kura nikdy nevráti naspäť do vajca.

Nedávno tu bol návrh, aby sme my urobili opačne názorovo ladený festival. Nuž, nie že by sa to nedalo, že by tu nebolo dosť ľudí, ktorí by radi hrali, a ktorí by sa zúčastnili ako publikum, ale nejde to z iného dôvodu: práve pre tú totalitu. Ani to by nebol neprekonateľný problém, že by organizátorom hádali všemožné polená pod nohy: možno by im majiteľ pod hrozbami slniečkarov neprenajal pozemok, nepožičali by im pódium, odstrašili by sponzorov… podobne ako sa to pravidelne stáva v prípade organizovania iných národných akcií. Tu ide ešte o inú vec: tlak médiami vytváranej „verejnej mienky“, je taký silný, že málokto má chuť sa otvorene postaviť a stať sa terčom virtuálneho kameňovania. Je to podobné ako pri voľbách: hoci obrovská časť verejnosti hlasuje inak, než médiá odporúčajú, otvorene to radšej nehovoria a mnohí dokonca radšej povedia, že volia niekoho iného, len aby mali pokoj. Čo iné je to, ak nie určitá forma totality, neslobody?

Kedysi krčmári národ opíjali alkoholom a takto ho zbavovali peňazí a zdravého rozumu. Dnes je táto sféra omnoho mohutnejšia a pestrejšia. To isté sa deje tisíc a jedným spôsobom, lenže omnoho sofistikovanejšie a masovejšie. Stretávame sa s tým už od materskej školy, cez vzdelávací, mediálny, spotrebný, zábavný, hazardný priemysel až po neprebernú ponuku drog. Aj toto je jedna z tvárí tej konkrétnej formy civilizácie, ku ktorej sa hlási festival Pohoda.

Čo s tým? Treba si otvorene povedať, kým demokracia nenájde spoľahlivý protijed na celú túto manipulačnú mašinériu, od farebných revolúcií až po monopol na mediálnu sféru, tak z dlhodobého hľadiska nie je šanca odolávať. Organizmus bez imunitného systému je voči infekcii bezbranný.

Národ, štát je rozdelený na dve polovice a zmierenie je možné jedine pomalým obrusovaním hrán. Pohoda je oslava jedného z táborov, doslova omša ich vierovyznania. Tak im teda zaželajme veľa šťastia, tešme sa s nimi, toto je ich sviatok, tak nech si to užijú. A nech rozmýšľajú…

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blinken: USA chcú posilniť energetickú bezpečnosť Európy. Nemajú lepšieho priateľa, ako je Nemecko

0 icon

Berlín 23. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)   USA a Nemecko budú stáť bok po boku, aby zabránili akýmkoľvek "nebezpečným a provokačným akciám" Ruska voči Ukrajine, uviedol v stredu v Berlíne americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. V tejto súvislosti spomenul aj kauzu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a "šírenie…

Za nedodržiavanie protiepidemických opatrení uložili policajti v minulom týždni 21 pokút

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook Polície SR)   Za nedodržiavanie protiepidemických opatrení uložila polícia v uplynulom týždni 21 pokút v hodnote 1020 eur. Ako ďalej informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, policajti v období od 14. do 20. júna v rámci kontroly takmer 30 000 osôb zaznamenali 53 prípadov porušenia…

Vakcinácia v Anglicku vraj zachránila 14-tisíc životov. Prečo nie všetkých zaočkovaných?

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)   Britský program vakcinácie proti koronavírusu už zachránil viac ako 14-tisíc životov len v samotnom Anglicku. Povedal to v stredu minister zodpovedný za očkovanie Nadhim Zahawi, ktorý zároveň uviedol, že vakcinácia v Anglicku predišla 44 500 hospitalizáciám, vrátane 2 500 hospitalizáciám v uplynulých dvoch týždňoch.…

Poslanci v závere dňa rokovali o návrhoch na obmedzenie interrupcií

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Michal Svítok)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere stredajšieho rokovania aktuálnej 32. schôdze rokovali o návrhoch noviel na sprísnenie vykonávania interrupcií Poslanci rokovali o návrhu poslanca Martina Čepčeka (OĽANO), ako aj o návrhu poslancov za ĽSNS. Oba návrhy hovoria o tom, aby sa…

Orbán pre DPA: Maďarsko záujmy homosexuálov aktívne chráni. Maďarský prezident Áder podpísal ostro kritizovaný zákon

0 icon

Budapešť 23. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Laszlo Balogh, Francisco Seco, TASR/AP-Michael Kappeler)   Za osvetu detí v každom prípade zodpovedajú rodičia, avšak boj proti pedofílii je úlohou štátu. Vyhlásil to v stredu v rozhovore pre nemeckú agentúru DPA predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý na margo kritiky zákona o pedofílii tiež…

Pápež František sa na týždennej audiencii stretol so Spidermanom

0 icon

Vatikán 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   Pápež František mal na stredajšej audiencii nezvyčajné stretnutie – s imitátorom Spidermana, ktorý sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil choré deti. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Talian Mattia Villardita (28) vystupuje posledné štyri roky v detských nemocniciach oblečený ako tento…

Bučková: Pre Rómov je ospravedlnenie sa vlády za zásah v Moldave silným symbolickým gestom

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Pre Rómky a Rómov je ospravedlnenie sa vlády SR za zásah ozbrojených zložiek v Moldave nad Bodvou silným symbolickým gestom. Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Šľachta z kancelárie splnomocnenkyne. Reagovala tak na dnešné…

Poslanci pôsobiaci v Hlase chcú odvolávať Matoviča, kritizujú ho za Sputnik

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, SITA-Branislav Bibel, Alexandra Čunderlíková)   Poslanci Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Hlas-SD začínajú zbierať podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcú odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) Dôvodom sú podľa nezaradeného poslanca Richarda Rašiho okolnosti využitia ruskej vakcíny Sputnik…

Grécko deportuje aj registrovaných žiadateľov o azyl, tvrdí Amnesty International

0 icon

Brusel 23. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Medzinárodná mimovládna organizácia presadzujúca dodržiavanie ľudských práv Amnesty International uviedla, že praktiky Grécka na potláčanie prichádzajúcich migrantov sú mimoriadne zlé. Medzi zadržiavanými a deportovanými sú údajne aj také osoby, ktoré požiadali o azyl a v Grécku už nejaký čas žijú Charitatívne organizácie i médiá…

Nemecko, USA a OSN žiadajú odchod zahraničných vojakov z Líbye a nerušené voľby

0 icon

Berlín 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke, Martial Trezzini/Keystone)   Nemecko a ďalší účastníci druhej mierovej konferencie o Líbyi v stredu zdôraznili význam plánovaných decembrových volieb v mierovom procese v tejto severoafrickej krajine. Informovala o tom agentúra DPA Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas a jeho americký náprotivok Antony Blinken žiadali…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

„Super špeciál turbo“ charakter Sulíka. Je neuveriteľné, že v sebe nemá kúsok cti, hrdosti a charakteru!

0icon

Ani o chrbtovej kosti nemá predseda SaS ani páru. Je to cudzie slovo, ktoré sa Sulík za celý život nenaučil. Začínam veriť, že jeho vzpriamenosť má na starosti nejaký umelý skelet, inak by musel chodiť ohnutý s ovisnutou hlavou na úrovni lýtok. Prečo to konštatujem? Všetci majú v pamäti to,…

Miro Majerník

Československé spartakiády neboli iba komunistický výmysel

0icon

Články o slovenskej politike presýtenej nenávisťou medzi stranami, pandémiou Kovid 19, politický boj medzi koalíciou a opozíciou, každodennými aférami o zatýkaní nepohodlných politikov začínajú nás bežných ľudí už unavovať. Ako bloger sa už dlhšiu dobu sa snažím vyhnúť týmto nechutným témam ktoré nám bežným ľuďom prinášajú iba stres a neistotu.…

Boris Mesár

1. Stoja globalisti za problémami s vodou v Kalifornii ? Hroziaca katastrofa v zásobovaní potravinami 2. Veľké farmaceutické spoločnosti a médiá vlastnia rovnakí pochybní ľudia

0icon

Dnes to budú dva dlhšie články ,ale verím ,že vám niečo objasnia  1. V posledných mesiacoch rastie krízová situácia v USA v zásobovaní potravinami, ktorá má nadobudnúť alarmujúce rozmery, ktoré by sa mohli stať katastrofou . Na vrchole existujúceho koronakrízy a nezamestnanosti v súvislosti s koronovou pandémiou by mohla hroziaca…

Gabriel Dragon

Z Lisabonu po Vladivostok

0icon

Na margo Putinovho článku pre Die Zeit, uverejneného na portáli Hlavné správy v ktorom ruský prezident spomína spoločný priestor od Lisabonu po Vladivostok, som si spomenul na svoj starší blog z roku 2019, ktorý je malou analýzou práve tohto projektu. Článok treba vnímať v kontexte roku 2019, ale dovolil som si doplniť…

Slavěna Vorobelová

Podobnosť s nacistickou praxou nie je asi náhoda

0icon

Pred cca mesiacom sa skončil núdzový stav, o ktorého ústavnosti doposiaľ existujú mnohé pochybnosti. Samozrejme, pri dnešnom stave nášho právneho štátu sa niet ani čomu čudovať. Veď podľa súčasnej praxe kajúcnikov, teda univerzálnych hoaxerov a konšpirátorov, v podstate stačí, keď Heger a jeho psovod Matovič vymyslia nejaké krivé svedectvo, ktoré…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Posledné slová celebrít: Čo povedal pred smrťou Jobs, Hendrix či Mozart?

0 icon

Vraví sa, že pred smrťou ti prebehne pred očami celý život. Všetko dobré aj zlé, čo si spravil. Všetky výnimočné momenty a chvíle. Možno práve posledné slová budú mať omnoho väčšiu váhu ako tie miliardy prázdnych viet, ktoré si vypovedal počas celého života. Či už vieš, že sa blíži koniec,…

Dôkaz, že úsmev zmení tvár na nepoznanie

0 icon

Predstav si svet, v ktorom ťa pozdraví a venuje ti úsmev každý, koho stretneš. Austrálsky fotograf a cestovný sprievodca, Jay Weinstein, nám prostredníctvom svojho projektu s názvom „ Tak som ich požiadal o úsmev “ nahliadol so toho, ako by takýto svet vyzeral. To, čo sa začalo ako náhodná fotografia v roku  2013, rozkvitlo do bohatej galérie…

Fastfood: TOP10 šokujúcich faktov o rýchlom občerstvení

0 icon

Fastfood je rýchly, pohodlný a často aj chutný spôsob, ako si naplniť žalúdok. Dokonca ani nemusíš variť. Ako rastie fastfoodový trh, tak sa množia aj šokujúce fakty okolo tohto spôsobu stravovania. TOP10 ti prináša rebríček tých našokujúcejších faktov o fastfoode. Niektoré ťa znechutia! 10. Milkshake – Mliečne kokteily obsahujú viac chemikálií ako…

Let Nemcov do New Yorku a Michiganu 1. časť

0 icon

Podľa niektorých správ letel 27. augusta 1943 Junkers Ju-390 z Nórska plniť prieskumnú úlohu až do Severnej Ameriky. Miesto druhého pilota údajne zastávala Anna Kreislingová, prezývaná „biela vlčica luftwaffe“, pretože mala plavé vlasy a prenikavo modré oči. Prinášame ďalší záhadný príbeh druhej svetovej vojny. Leteli Nemci do Severnej Ameriky? Pozrite sa s nami…

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Vo svete IT

Rusko a Čína sa „stavajú“ proti USA: Oznámili svoje plány spolupráce pri prieskume Mesiaca

0 icon

V nasledujúcich rokoch bude na Mesiaci naozaj rušno. Po prvýkrát od skončenia vesmírneho programu Apollo sa našu prirodzenú družicu chystá navštíviť viacero vesmírnych agentúr, píše portál Universe Today. Najvýraznejším hráčom je americká vesmírna agentúra NASA. Tá momentálne pracuje na svojom programe Artemis, ktorý hlási ich návrat na povrch Mesiaca. Spojené…

To trvalo! Xiaomi uvoľňuje MIUI 12.5 spolu s Androidom 11 pre 2 roky starý smartfón. Evidujete už aktualizáciu?

0 icon

Len pred pár dňami sme vás informovali o prebiehajúcom beta testovaní nadstavby MIUI 12.5 pre Xiaomi smartfóny, ktoré neboli na zozname aktualizačných vĺn. Toto beta testovanie malo odhaliť všetky chyby v systéme a vo chvíli, keď bol systém bezproblémový, malo Xiaomi vypustiť aktualizáciu medzi používateľov týchto modelov. Tejto chvíle sme…

iPhone 13 je údajne na ceste! Začalo sa hovoriť o dátume jeho predstavenia. Kedy sa tak stane?

0 icon

Rok čo rok spoločnosť Apple predstavuje novú generáciu smartfónov iPhone. Naposledy bolo tomu tak ešte v októbri minulého roka, kedy americký technologický gigant, predstavil produktovú radu zariadení iPhone 12. K samotnému predstaveniu zariadení došlo neskôr, ako bolo doposiaľ zvykom. Dôvodom bola pandémia, ktorá dnes je už v mnohých regiónoch sveta…

Mikročipová kríza sa ešte viac prehlbuje. Čakacie doby na dodávky procesorov sa opäť predlžujú

0 icon

Pred niekoľkými týždňami sa vravelo o ustupujúcej polovodičovej kríze, no opak je pravdou. Nedostatok mikročipov sa v posledných mesiacoch stále rapídne zhoršuje, pričom v máji sa čakacie doby natiahli až na neuveriteľných 18 týždňov. Agentúra Bloomberg informuje, že objednávok mikročipov stále pribúda, no skrátenie dodacích lehôt je v nedohľadne. Dodacie…

Poznáme rebríček najhodnotnejších značiek na svete. Takto dopadli známy výrobcovia smartfónov

0 icon

Ktoré značky sú najcennejšími na svete? Pravdepodobne každý z nás bude mať na túto tému iný názor. Ako taký ucelený odhad o cene značiek nám najnovšie prináša spoločnosť Kantar BrandZ, ktorá  vyhodnotilo hodnotu značiek na základe približne 4-miliónov spotrebiteľských rozhovorov naprieč 512 kategóriami a 51 trhmi. Výsledkom ich práce je…

Armádny Magazín

NATO provokuje. Ruské lode a stíhačky museli zahájiť paľbu na britský torpédoborec pri pobreží Krymu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Hliadková loď ruskej FSB vykonala varovnú streľbu v smere na britský torpédoborec „ Defender “ neďaleko pobrežia Krymu. Vedľa lode bola uskutočnená aj streľba z armádnej stíhačky Su-24. Informovala o tom štátna agentúra 

Izrael nariadil urýchliť prípravy na vojnu s Iránom. Problémom je nový prezident islamskej republiky

0 icon

Izrael, 23. júna 2021 (AM) – Nový iránsky prezident, ktorý je považovaný za tvrdého konzervatívca, vyprovokoval u náčelníka štábu izraelských obranných síl generálporučíka Aviva Kohaviho urýchlenie prípravy možného ozbrojeného konfliktu s Iránom.   Jedným z f

NATO pritiahne k ruským hraniciam 40 vojnových lodí

0 icon

Ukrajina, 23.jún 2021 (AM) – Tlačová služba šiestej flotily amerického námorníctva oznámila svoju účasť na cvičeniach Sea Breeze-2021 organizovaných spoločne s Ukrajinou, ktoré sa začnú budúci týždeň v čiernomorskom regióne. Ako uviedlo ministerstvo zahraničných vecí USA, účelom cvičení je zvýšiť

Putin schválil vypracovanie štátneho programu implantácie mikročipov do mozgu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Ruská vláda vyčlení 54 miliárd rubľov na vývoj programu na implantáciu mikročipov do mozgu. Návrh federálneho programu „Mozog, zdravie, inteligencia, inovácie“ sa začal pripravovať na ministerstve školstva a vedy. Schválil to prezident Putin a s projektom môže mať niečo spoločné aj jeho dcéra.   Pra

USA dodajú cez svoje nastrčené firmy sýrskym teroristom zbrane v hodnote 350 miliónov dolárov

0 icon

Sýria, 23. júna 2021 (AM) – Bulharskí novinári magazínu Armswatch skúmali dodávky zbraní Pentagónom do celého sveta. Ukázalo sa, že USA nakupujú zbrane z celého sveta, aby zásoboval

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali