Pohľadnica z južného Talianska: tamojšia situácia s migrantmi očami Slováka

Apúlia 11. septembra 2019 (HSP/Foto:Ivan Lehotský)

 

Ako vlastne vyzerá situácia s migrantmi v krajinách postihnutých masovou imigráciou? Najlepší spôsob to zistiť je presvedčiť sa o tom na vlastné oči. Navštívili sme jednu z oblastí, ktoré tvoria „nárazníkovú zónu“ Európy, taliansky región Apúlia, podpätok talianskej „čižmy“

Senegalskí predavači v talianskej Apúlii očami Slováka

Z médií dostávame nejednoznačné informácie o tom, čo sa deje v krajinách, ktoré sú cieľom masovej migrácie: mainstream tvrdí, že je vlastne všetko v poriadku, ale na druhej strane, občas k nám presiaknu necenzurované informácie, že situácia je zlá a niektoré regióny sú dokonca na pokraji kolapsu. Ako to teda je naozaj?

Apúlia je jeden z chudobnejších regiónov Talianska, ktorý je však v lete obľúbenou destináciou turistov, najmä domácich, zo severu krajiny. V auguste, počas našej návštevy, boli centrá tamojších miest či mestečiek a pláže plné dovolenkárov, medzi ktorými sa „migranti“, čiže neintegrovaní exotickí cudzinci z pomerne nedávnych migračných vĺn, viacmenej strácali. Nedá sa však povedať, že by úplne chýbali – z času na čas sa v dave objavil človek tmavej pleti s temným výrazom v tvári, blúdiaci akoby bez konkrétneho cieľa. A samozrejme, s neodmysliteľným veľkým smartfónom v ruke.

 

Supermarkety

Koľko migrantov vlastne v danom regióne je? Ako sa to dá zistiť? V mestách vidno hlúčiky i jednotlivcov, na vidieku len sem-tam nejakého chodca, ale fakt, že skutočný počet bude oveľa vyšší, prezrádzajú obchody, a najmä supermarkety. Dá sa povedať, že kedykoľvek prídete do supermarketu, stretnete tam viacero exotických cudzincov. Niektorí sa tam iba tak motajú, iní postávajú pri vchode a priamym pohľadom sledujú prichádzajúcich a odchádzajúcich – nie je jasné, či žobrú alebo si chcú niekoho za nejakým účelom vyhliadnuť. Ďalší však zjavne prichádzajú nakupovať obrovské kvantá potravín. Pre koho? Pre seba také veľké zásoby na dlhý čas? Alebo sú to nákupcovia pre celú väčšiu partiu? Asi to závisí prípad od prípadu, ale zrejme druhá možnosť nie je zriedkavá.

Supermarket v meste Martina Franca. Dvaja muži tlačia vrchovato naplnený nákupný vozík plný múky a niekoľko málo ďalších druhov potravín. Usmievam sa na nich a pýtam sa, odkiaľ sú. Nevedia taliansky ani anglicky, ale otázke rozumejú, vravia, že sú z Afganistanu. Zásoby by pre nich dvoch vystačili aj na celú zimu.

Supermarket v meste Massafra. Dvaja muži, tlačiaci plný vozík s konzervami a kadečím iným, sa pri pulte s údeninami vášnivo o čomsi dohadujú. Rozpoznávam arabčinu. Držia v ruke akúsi salámu a pokúšajú sa lámanou taliančinou čosi spýtať predavača. Nakoniec mu salámu vrátia.

Odpoveď na otázku, kde sú ostatní, dáva napríklad fotoreportáž talianskeho fotografa Marca Di Laura, ktorý v Apúlii navštívil jedno migrantské geto. Stránka s exkluzívnymi zábermi geta a sprievodným, mierne propagandistickým článkom Maxmiliana Poppa, pôvodne uverejneným v časopise Der Spiegel (texty sú v angličtine), je ešte z roku 2013, ale dá návštevníkovi dobrú predstavu ako tam aj dnes títo ľudia existujú.

Geto s názvom „Nové Mogadišo“ nie je mestským getom, ale vidieckym, uprostred polí vo vzdialenosti 15 kilometrov od dvestotisícového mesta Foggia. Je prechodne-trvalým domovom stoviek migrantov, ktorí snívali o Európe ako o raji, ale „Nové Mogadišo“ vnímajú ako peklo horšie než slumy v Afrike, napriek tomu, že v ňom majú bar s alkoholom, drogami a prostitútkami z Afriky a východnej Európy.

Vznik takýchto get je nevyhnutným dôsledkom neintegrovania týchto ľudí do spoločnosti: kde sa raz usadí jeden, tam príde aj druhý, tretí… je logické, že spolu sa cítia lepšie a jednoduchšie prežívajú, než keby boli osamote. Nils Muižnieks, komisár Rady Európy pre ľudské práva, ktorý bol vlani aj na Slovensku (ktoré tiež podrobil kritike), po návšteve Talianska povedal, že to je preto, lebo v Taliansku úplne chýba systém integrácie migrantov. Lenže to sa mu, eurokomisárovi, ľahko hovorí: ktovie či by mal rovnaký názor aj potom, keby on sám mal do reálneho života svojej komunity, rodiny, spolupracovníkov integrovať ľudí z úplne iného sveta, s inými zvykmi, túžbami, predstavami, skúsenosťami, mentalitou.

 

Kde sa berie tá nenávisť?

Kto vlastne sú tí ľudia, ktorí sem prichádzajú? A ako sa na nich dívať? Paradoxne, ľahšie sa o tom triezvo uvažuje z väčšej diaľky, s odstupom, pretože vtedy pre normálny ľudský súcit s jednotlivcami neprestaneme vidieť výsledok celého procesu. Anonymné davy zamračených ľudí, zväčša mocných mladých mužov, ktorí prúdia do Európy z exotických krajín v drvivej väčšine z ekonomických dôvodov, vnímame z diaľky, z bezpečia svojich domovov ako masu, neželanú, cudziu, nebezpečnú. A oprávnene.

Lenže zblízka vidíme, že každý dav sa skladá z konkrétnych jednotlivcov, z ľudí, ktorí majú často naozaj veľmi dojímavý osud. Ich osobná voľba ísť skúsiť šťastie do ďalekého sveta je v mnohých prípadoch výrazom zúfalstva alebo naivnej viery v to, čo im nasľubovali: že Európa je raj, ktorý je tu pripravený iba pre nich. Tu ich však zväčša nečaká nič dobré.

Začína sa to už cestou, keď mnohí z nich sú okradnutí, bití, zotročení či znásilnení (viď napríklad TU) a realita toho, čo v Európe nájdu, je pre mnohých horšia než nočná mora. Nečaká tu na nich rozprávkový svet plný prepychu – vlastne áno, ten tu vidia, lenže ten nie je pre nich. Pre nich je tu pripravený život v gete a smutné precitnutie v nepochopiteľnej, nevľúdnej cudzine, kde zistia, že prišli aj o to málo, čo mali doma: spolupatričnosť, rodinu, meno.

Je azda prekvapením, že v takejto situácii sa ich frustrácia postupne mení na nenávisť? Darmo mudrlanti zo slonovinovej veže kážu „milujte, integrujte, podeľte sa“, keď emócie, prirodzenosť, ale aj skúsenosti človeku vravia niečo iné. Na mieste týchto nešťastných duší by sme asi aj my celkom prirodzene pociťovali niečo podobné, ako cítia oni – a na druhej strane, celkom prirodzené sú aj negatívne pocity a reakcie zo strany domorodého obyvateľstva.

Sú tu dva paralelné svety, ktoré sa zatiaľ iba nevraživo a nedôverčivo na seba mračia, a za tohto stavu je celkom pochopiteľné, že prišelci si vytvárajú getá, v ktorých sa ich depresia, frustrácia a nenávisť môže iba hromadiť. A tú, žiaľ, potom často otáčajú nie proti tomu, kto celý tento pekelný kolobeh zlej karmy spustil, keďže ten nie je naporúdzi, ale proti nevinným.

Pláž pri meste Maruggio. Dieťa stavia hrad z piesku. Zachmúrený cudzinec kráča po pláži s neprítomným výrazom v tvári. Vidí, že dieťa pred ním má postavenú peknú stavbu, ale úplne ľahostajne stúpi priamo doprostred. Dieťa má v očiach slzy aj otázku: prečo? Nevie, že osud toho človeka najlepšie symbolizuje práve ten rozšliapnutý hrad z piesku…

Čo s tým? Neexistuje žiadne ľahké ani príjemné riešenie. Väčšina z tých ľudí v skutočnosti nechce patriť do sveta, do ktorého prišli. Sú z neho vylúčení, lenže v skutočnosti nie preto, že by Európania boli málo priateľskí, ale preto, lebo sú iní. Ich svet, ich kultúra, ich hodnoty, ich spôsob uvažovania, to všetko je iné a oni to nechcú vymeniť za to naše – z toho by si radi vzali iba tie vymoženosti, ale inak chcú ostať sami sebou. Môžeme im to mať za zlé? Lenže ak si chcú zachovať ten svoj svet a súčasne ostať tu, potom im ostáva len jedna možnosť: skúsiť zmeniť ten náš.

 

Kultúrne obohatenie alebo kultúrna genocída?

Ak deti namiesto slovenských filmových rozprávok poznajú už len tie americké, je to kultúrna genocída v oblasti filmových rozprávok. Ak sa na Slovensku pri táboráku spievajú takmer výlučne české „ohňovky“ o Frenkym Dlouhánovi, Niagáre, Arizóne či Zlatokopovi Tomovi namiesto slovenských ľudových piesní, potom je to kultúrna genocída v oblasti hudobného povedomia ľudí. Ak sa všetky slovenské reštaurácie zmenia na pizzérie a kebabárne, tak to bude znamenať kultúrnu genocídu v oblasti stravovacích zariadení. A tak ďalej, a tak ďalej. Zástancovia multikulturalizmu nikdy nebudú chcieť počúvať tento argument, ale žiaľ, je platný. Zemeguľa má konečné rozmery a každý tvor na nej zaberá životný priestor, ktorého obsadením zaberá miesto inému tvorovi, ktorý by tam mohol byť namiesto neho – a presne takto isto je to aj s každým prejavom kultúry.

Pláž „Seychely“ pri Pescoluse, pracovný deň dopoludnia. Dvaja tridsiatnici, možno Indovia, sa bezstarostne prechádzajú po pláži. Pofajčievajú, smejú sa. Jeden má na pleci veľký prehrávač a na celú pláž znie indická hudba. Inokedy tam predavači púšťajú piesne z čiernej Afriky, znie hudba arabská, brazílska … a áno, niekedy aj talianska. Chvíľami si človek pripadá ako v Taliansku.

Áno, je to kultúrna kolonizácia z celkom opačného konca, než kedysi. Je to paradox, ktorý je však zákonitý: predtým západoeurópske mocnosti kolonizovali krajiny na iných kontinentoch, teraz je to v mnohých ohľadoch naopak, hoci ekonomicky je západný neokolonializmus ešte stále jednou z dominantných čŕt fungovania svetovej ekonomiky. To, že Západ je dlhodobo rajom blahobytu, je do značnej miery postavené na lacnej práci ľudí a lacných surovinách z krajín „tretieho sveta“. Ale každá palica má dva konce, ako hovorí staré príslovie. Prisťahovalectvo z krajín bývalých kolónií je neoddeliteľnou súčasťou koloniálneho dedičstva Západu, kde to je dlhodobý problém, existuje už desaťročia a vlastne, možno to rátať už pomaly na stáročia.

 

Plážová korporácia Senegalcov

Jedným z viditeľných dôkazov toho, že migrácia z Afriky je na Západe prítomná už veľa rokov, je biznis plážových predavačov plne v réžii Afričanov, najmä zo Senegalu.

Senegalskí predavači v talianskej Apúlii očami Slováka

Kedysi, v sedemdesiatych či osemdesiatych rokoch, to bolo iba zopár černochov predávajúcich ručne vyrábané africké výrobky, ktorí boli exotickou atrakciou pre dovolenkárov na plážach. Dnes sú ich doslova záplavy – nech v Taliansku v lete prídete na ktorúkoľvek pláž, neprejde ani päť minút a už je pri vás ebenovočierny predavač so svojou ponukou, a potom ďalší a ďalší…

Už zďaleka nepredávajú len africké produkty, ich ponuka je vyslovene nadnárodná, tak ako aj etnické zloženie: okrem Senegalcov sú to aj iné černošské národy, Arabi a dokonca aj Taliani. Dá sa povedať, že tu máme do činenia s etablovanou, dobre organizovanou nadnárodnou korporáciou. A samozrejme, nie je to iba otázka talianskych pláží: s touto senegalskou korporáciou sa môžeme stretnúť rovnako vo Versailles, francúzskej Riviére, ako aj na Costa Brava.

Predavači tovar už nielen nosia, ale majú na to špeciálne vozíky, či skôr pojazdné stánky. Po pláži sa jeden za druhým presúvajú takéto prapodivné šiatre s kolesami ovešané tovarom, predavači desiatok šarkanov uviazaných na jednej šnúre, predavačky bižutérie, predavači nafukovacích hračiek nesúci ich desiatky nafúknutých, so svojím nákladom veľkí ako kamión, predavači plážových plachiet, klobúkov, šatstva, umelohmotných hračiek, náramkov, nanukov, nápojov…

Obchodné technológie sú rôzne, ale tiež sú výsledkom vývoja. Na pláži pri mestečku Ostuni ma jeden z predavačov oslovil so širokým úsmevom: „Hej, miliardár!“ Takýto pokus o vtipkovanie sa zrejme osvedčil ako začiatok dialógu so zákazníkom, ale neviem si pomôcť, a možno som zaujatý, ale v podaní senegalského mládenca s pichľavým pohľadom v ňom cítim aj kus trpkej nenávistnej výčitky a výsmechu: „vidíš, aj ty si chudák, tak ako ja. Možno trochu menší, ale nie je v tom až taký veľký rozdiel“. Keď som na jeho hru zareagoval, začal byť neodbytný: slušne, ale opakovane a naliehavo ponúkal svoje klobúky. Uvedomil som si, že títo ľudia svojou prepracovanou technológiou dokážu vytvoriť celkom slušný psychický nátlak.

Pláž Torre Pali. Mohutná, ťažko kráčajúca staršia černoška mi hlbokým hlasom ponúka náramok. Opakuje svoju ponuku mnohokrát, pomaly, trpezlivo a pritom sa mi neochvejne díva do očí spod napoly privretých viečok. Vyslovene hypnotizujúci spôsob marketingovej komunikácie. Na otázku odkiaľ je, odpovedá neochotne, že zo Senegalu a hneď odchádza. Asi som jej práve pokazil hypnotickú seansu.

Aj toto je jedna z tvárí globalizácie.

 

Dve tváre migrácie

Prúd ľudí, ktorí prichádzajú do Európy za lepším životom, je veľmi rôznorodý. Od vzdelaných prvotriednych odborných kádrov hľadajúcich naplnenie svojich profesionálnych a životných snov, až po džihádistov, vrahov utekajúcich pred spravodlivosťou a psychopatov utekajúcich pred svojimi démonmi. Je tu celé spektrum ľudských existencií – a každý z týchto ľudí prináša Európe iný druh obohatenia, prípadne „obohatenia“.

Domáci prenajímateľ bungalovov Francesco v mestečku Salve na otázku, aké je to v ich mestečku s migrantmi, hovorí: „Nie sú všetci rovnakí. Sú medzi nimi ľudia takí aj takí, ako všade vo svete. Problémom sú tiež miestni, aj s Talianmi sú problémy“.

Parkovisko pred supermarketom Lidl v meste Massafra. Milá černošská mamina strážiaca asi trojročné dieťa, vidiac, že sa blížim k nákupným vozíkom, jeden odpojila a posunula ho tak, aby som si ho mohol vziať. Potom sa usmiala a odkráčala za dieťaťom. Myslel som si, že za to bude chcieť peniaze, ale nie: urobila to z čistej nezištnosti.

Parkovisko pred supermarketom v meste Gallipoli. Nebezpečne a konfliktne vyzerajúci černoch stál opretý vo dverách supermarketu tak, že čiastočne aj prekážal vchádzajúcim a vychádzajúcim zákazníkom. Zlým pohľadom vyvolával očný kontakt a možno aj konflikt. Bol to vyslovene nepríjemný moment.

Samostatnou kapitolou sú ženy, často Afričanky, väčšinou nie príliš vábneho vzhľadu a často už v relatívne vyššom veku, sediace na plastových stoličkách pri ceste uprostred polí či sadov. Človek len krúti hlavou: kto so zdravým rozumom by mohol toto riskovať? Lenže asi tento biznis funguje, keďže tieto chudery, ktoré zjavne sú vo svojej komunite na najnižšom stupienku spoločenského rebríčka, je možné vidieť na mnohých miestach. A podľa toho, ako rovnako sedia na rovnakých bielych plastových stoličkách, sa dá presvedčivo usudzovať, že aj tento biznis je organizovaný.

Letovisko Marina di Pescoluse, večer. Do menšieho obchodu na frekventovanej hlavnej ulici pomaly vkráčali dvaja mohutní zachmúrení exotickí cudzinci. Premerali si nepekným pohľadom ľudí v obchode, jeden z nich rukou ukázal na cigarety, keď ich dostal, pohŕdavo hodil predavačovi mince a vyšli von. Na príšerne zaprášenom aute, takmer už vraku, na ktorom nebolo vidno ani tabuľku s evidenčným číslom, odišli rýchlosťou 5 km za hodinu, čím za sebou okamžite vytvorili kolónu. Zjavne nemali nič iné na práci.

Čerpacia stanica pri meste Lecce. Medzi autami sa ponevierala prekrásna, elegantne oblečená mladá černoška, či možno mulatka. Prezerala si ľudí a evidentne sa nikam neponáhľala.

Supermarket v meste Martina Franca. Dvaja Iránci, už na pohľad inteligentní a sympatickí ľudia, jeden informatik, druhý bližšie nešpecifikovaný vedec. Prvý menovaný iniciatívne odniesol na miesto neporiadne pohodený košík, ktorý tam nechal iný zákazník. Ich taliančina aj angličtina bola lámaná, ale dokázali vtipkovať tak, že rozosmiali aj predavača za pokladňou. Áno, toto boli ľudia, ktorí do Európy nepochybne priniesli nielen dobrú náladu, ale aj čosi viac.

Ibaže… tým súčasne niečo odniesli zo svojej domoviny. Keby šlo o stovky, tisíce prípadov, a keby to bol obojsmerný proces, bolo by to dobré, bolo by to osviežujúce, inšpirujúce. Ale ak ide o milióny ľudí putujúce len jedným smerom… čo sa stane s naším svetom, ak to takto bude pokračovať?

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nemecká politička Dagdelen obvinila Berlín z „prípravy vojny proti Rusku“

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot Youtube/Chai Patlom )   Poslankyňa Bundestagu Sevim Dagdelen to napísala v protisystémovom denníku „nd.DerTag“. Jej článok mal práve teraz pri príležitosti osemdesiateho výročia prepadnutia Sovietskeho Zväzu hitlerovským Nemeckom pripomenúť Nemcom najväčší zločin ich histórie, ktorý priniesol smrť asi 27 miliónom Rusov Dagdelen vyčíta nemeckej…

Šéf americkej diplomacie Blinken prichádza opäť do Európy; chce upevňovať vzťahy

0 icon

Washington 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok odcestoval do Európy, iba niekoľko dní po prvej zahraničnej ceste prezidenta USA Joea Bidena, ktorého sprevádzal. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Blinken mieri do Berlína, pokračovať bude návštevou Paríža a Ríma. Stretne sa s…

Do konca programového obdobia ostáva z eurofondov ešte 8,87 mld. eur

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Do konca programového obdobia ostáva vyčerpať z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) ešte 8,87 miliardy eur. Aby sa Slovensko vyhlo dekomitmentu, tento rok treba vyčerpať aspoň 346,65 milióna eur. Vyplýva to z materiálu Informácia o stave implementácie EŠIF v programovom období 2014…

Lukašenko obvinil Nemecko z nacizmu, nebude brániť vstupu migrantov do Európy

0 icon

Minsk 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/BelTA-Maxim Guchek)   Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v utorok obvinil Nemecko z nacizmu. Stalo sa tak počas ceremónie v Brestskej pevnosti pri príležitosti 80. výročia napadnutia bývalého Sovietskeho zväzu nacistickým Nemeckom Opätovne tiež zdôraznil, že Bielorusko nebude chrániť Európu pred nelegálnymi migrantmi, obchodníkmi s drogami či…

Behom jedného týždňa náhle zomreli štyria piloti British Airways v najlepších rokoch. Má to súvis s očkovaním?

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Miroslav Lelas, British Airways)   Na sociálnych sieťach sa šíri správa o úmrtí najprv troch, teraz už štyroch pilotov leteckej spoločnosti British Airways. Ani overovateľ faktov agentúry Reuters tieto úmrtia v krátkom čase nepopiera. Zverejnil túto správu s odkazmi na zdroje, no bez uvedenia…

Merkelová telefonovala Putinovi v deň 80. výročia útoku Nemecka na ZSSR. Čo mu povedala?

0 icon

Berlín/Moskva 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Michael Sohn, pool)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin spolu v utorok telefonovali. Rozhovor sa konal v deň 80. výročia útoku nacistického Nemecka na Sovietsky zväz. Tento deň si v Rusku pripomínajú aj ako Deň pamäti a smútku, informovali agentúry…

Krčméry po včerajšom krízovom štábe diskrétne nedávno odvolávanému Mikulcovi: „Modlili sme sa ružence.“ Minister vnútra reagoval: „Bolo to veľmi vyčerpávajúce“

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Úrad vlády SR)   Pred včerajším tlačovým brífingom po zasadnutí Ústredného krízového štábu k pandemickým opatreniam v čase letných dovoleniek mikrofóny médií zachytili rozhovor medzi profesorom Vladimírom Krčmérym a ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO). Video zverejnil portál Topky.sk Minister vnútra pošepkal profesorovi Krčmérymu, aby…

Na lúkach v obci Bolešov uhynulo 67 kusov hovädzieho dobytka

0 icon

Bratislava/Bolešov 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Polícia SR)   Na lúkach v obci Bolešov v Trenčianskom kraji uhynulo 67 kusov hovädzieho dobytka. Stalo sa tak po tom, ako sa desiatky kráv napili kontaminovanej vody. Poľnohospodárskemu družstvu vznikla škoda predbežne vyčíslená na 90.000 eur. Vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie pre prečin zanedbania starostlivosti…

Sulík: Slová Matoviča o Kolíkovej sú na trestné oznámenie

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jaroslav Novák, Jakub Kotian   Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík si myslí, že slová ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) o šéfke rezortu spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) sú na trestné oznámenie. Povedal to v relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo…

Bielorusko: Nové sankcie EÚ hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny

0 icon

Moskva 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Ramil Nasibulin/BelTA pool photo via AP)   Bielorusko tvrdí, že najnovšie ekonomické sankcie, ktoré naňho uvalila EÚ v reakcii na májový incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča, hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny. Uviedlo to v utorok tamojšie ministerstvo zahraničných vecí,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Stoja globalisti za problémami s vodou v Kalifornii ? Hroziaca katastrofa v zásobovaní potravinami 2. Veľké farmaceutické spoločnosti a médiá vlastnia rovnakí pochybní ľudia

0icon

Dnes to budú dva dlhšie články ,ale verím ,že vám niečo objasnia  1. V posledných mesiacoch rastie krízová situácia v USA v zásobovaní potravinami, ktorá má nadobudnúť alarmujúce rozmery, ktoré by sa mohli stať katastrofou . Na vrchole existujúceho koronakrízy a nezamestnanosti v súvislosti s koronovou pandémiou by mohla hroziaca…

Gabriel Dragon

Z Lisabonu po Vladivostok

0icon

Na margo Putinovho článku pre Die Zeit, uverejneného na portáli Hlavné správy v ktorom ruský prezident spomína spoločný priestor od Lisabonu po Vladivostok, som si spomenul na svoj starší blog z roku 2019, ktorý je malou analýzou práve tohto projektu. Článok treba vnímať v kontexte roku 2019, ale dovolil som si doplniť…

Slavěna Vorobelová

Podobnosť s nacistickou praxou nie je asi náhoda

0icon

Pred cca mesiacom sa skončil núdzový stav, o ktorého ústavnosti doposiaľ existujú mnohé pochybnosti. Samozrejme, pri dnešnom stave nášho právneho štátu sa niet ani čomu čudovať. Veď podľa súčasnej praxe kajúcnikov, teda univerzálnych hoaxerov a konšpirátorov, v podstate stačí, keď Heger a jeho psovod Matovič vymyslia nejaké krivé svedectvo, ktoré…

René Pavlík

Susedia a vzťahy

0icon

Susedia a vzťahy. Dobré vzťahy robia dobrých susedov. Každý vlastník nehnuteľnosti vie, ako mu zlý sused dokáže znepríjemniť život. Nárokuje si na kus pozemku, kradne ovocie, požičia si vec a odmieta ju vrátiť, na cudzej lúke usporiada svoju zábavu, po cudzích poliach rozhadzuje svoje pripomienky, ohovára. Ak v záujme dobrých…

Štefan Harabin

Dnešná dislokácia vojsk NATO na hraniciach Ruska iba opakuje situáciu pred 22. júnom roku 1941.  

0icon

Celý personálny, zbrojársky, ekonomicko-energeticko-zdrojový potenciál kontinentálnej Európy bol 22. júna 1941 nasadený na likvidáciu Slovanov. Nepripomína Vám to aj momentálny stav v Európe, keď vojská štátov NATO boli dislokované na hraniciach Ruska pod vymyslenými zámienkami. S cieľom genocídy Slovanov bez vyhlásenia vojny pred 80 rokmi, 22. júna 1941 zaútočilo Nemecko na Sovietsky…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Bezohľadnosť týchto ľudí jednoducho nepozná hranice!

0 icon

Bezohľadnosť ľudí niekedy fakt nepozná hranice. Niektoré situácie s tebou jednoducho zamávajú nech si akýkoľvek flegmatik. Vyvrie ti krv v žilách a ty sa pýtaš sám seba: "Ako toto môže niekto urobiť?!" My ti dnes ukážeme práve také fotografie, pri ktorých si povieš, že ľudská bezohľadnosť prekročila naozaj všetky medze.…

Vedel si, že pitie horúcej vody má tiež svoje výhody?

0 icon

Keď vypiješ každé ráno pohár horúcej vody, detoxikuješ svoje telo a zlepšuješ si trávenie. Aký je ale rozdiel medzi normálnou vodou z kohútika a tou prevarenou? Voda je síce pre našu existenciu nevyhnutná, ale pohár horúcej vody je mimoriadne prospešný pre naše zdravie. Teplá, horúca alebo aj vlažná voda preukázali skvelé výsledky, pokiaľ…

Život a smrť Rudolfa Hessa 1. časť

0 icon

Prinášame ďalšiu mini sériu článkov z obdobia druhej svetovej vojny s nádychom tajomnosti. Tentokrát sa pozrieme na život a smrť Rudolfa Hessa, v jednej dobe najmocnejšieho a najvplyvnejšieho človeka v Nemecku. Poďme na prvú časť, ktorá dostala podtitul Prológ. Rudolf Hess bojoval v prvej svetovej vojne ako príslušník pozemných jednotiek, ale potom prešiel k letectvu a stal sa z…

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Vo svete IT

Nedávne pozorovania potvrdili 50-ročnú teóriu Stephena Hawkinga: Môžu sa čierne diery časom scvrknúť?

0 icon

Čierne diery sú momentálne najextrémnejšie vesmírne objekty, aké poznáme. Ich gravitačná sila je tak veľká, že jej neunikne ani svetlo, najrýchlejšia vec, aká vo vesmíre existuje. Čierne diery sa nachádzajú takmer v každej galaxii, napríklad supermasívna čierna diera, ktorá sídli v ich jadrách, píše portál India Today. Známy fyzik, Stephen Hawking, v roku…

Sonda Juno popri nás preletela už v roku 2013, no až teraz nám „poslala“ darček

0 icon

Sonda americkej NASA, Juno, sa dostala k planéte Jupiter 4. júla 2016 a tam už takmer 5 rokov ostáva, plniac si svoju vedeckú misiu, píše portál Universe Today. V roku 2013 sa však sonda Juno, smerujúca k plynnému obrovi, zastavila aj pri našej Zemi. Sonda potrebovala ešte kúsok energie na to, aby sa k planéte…

Xiaomi predstavilo nové inteligentné hodinky Mi Watch Revolve Active. Potešia najmä aktívnych športovcov

0 icon

Spoločnosť Xiaomi opäť rozširuje svoje portfólio inteligentných hodiniek o ďalší atraktívny kúsok. Nové Xiaomi Mi Watch Revolve Active nadväzujú na minuloročného predchodcu, pričom prichádzajú s viacerými vylepšeniami. Tak ako predchodca, aj nový model po stránke funkcií mieri najmä viac na športovcov, no vďaka svojmu univerzálnemu dizajnu poteší aj ľudí, ktorí…

Blíži sa koniec Hubblovho ďalekohľadu? Kvôli počítačovej chybe ostáva stále nepoužiteľný

0 icon

13. júna prestal počítač v Hubblovom vesmírnom ďalekohľade pracovať, čím zastavil všetku prácu, ktorú zariadenie vykonávalo. Vedci sa niekoľkokrát pokúsili vesmírny ďalekohľad reštartovať, no bez úspechu, píše portál IFL Science. Najhoršou správou, na ktorú sa pomaly pripravujú aj astronómovia, je, že chyba v počítači môže znamenať definitívnu „smrť“ vesmírneho teleskopu. Vesmírna…

Redmi Note 11 údajne prekvapí výkonom technológie rýchleho nabíjania, hovorí známy leaker informácií

0 icon

Rýchle nabíjanie je technológia, ktoré je zo strany používateľov stále viac žiadanou. Reagujú na to aj výrobcovia smartfónov, najmä spoločnosť Xiaomi. Tá rok čo rok je lídrom v tejto oblasti. Dôkazom toho je aj nedávno predstavená technológie HyperCharge, ktorá ponúka nabíjanie pri výkone 200W. Rovnako sa objavili informácie aj o…

Armádny Magazín

"Krok k posilneniu námorníctva“. Ukrajina nakupuje britské mínolovky

0 icon

Ukrajina, 22. júna 2021 (AM) - Tento rok má Ukrajina v úmysle kúpiť dve britské minové vyhľadávače triedy Sandown. Prezident Vladimir Zelenský dnes pricestuje do Odesy, aby podpísal zmluvu o kúpe vojnových lodí.   Na začiatku 90. rokov vstúpilo do služby kráľovského námorníctva 15 mínoloviek Sandown. Tri z týchto lodí boli…

Minister obrany: Účasť Slovenska v bojovej skupine V4 Európskej únie ostáva jednou z našich priorít

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM, MOSR) - Vyšehradská skupina má potenciál a tiež záujem rozširovať spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti. Okrem prípravy spoločnej bojovej skupiny, perspektív spoločného obstarávania, či koordinácie postojov v transatlantických štruktúrach chce prehĺbiť spoluprácu aj v oblasti strategickej komunikácie. Po rokovaní ministrov obran

Aj Gruzínsko postupne sťahuje svoje jednotky z Afganistanu

0 icon

Gruzínsko, 22. júna 2021 (AM) - Posledná gruzínska jednotka umiestnená v Afganistane sa postupne vráti do svojej vlasti. Informovala o tom tlačová služba gruzínskeho ministerstva obrany.   „Prvá časť 32. práporu 3. pešej brigády dorazila do Gruzínska. Na medzinárodnom letisku Tbilisi sa s gruzínskymi mierovými jednotkami stretli ve

(Ne)známa Veľká vlastenecká vojna. K 80. výročiu prepadnutia Sovietskeho zväzu hitlerovským Nemeckom

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM) - Vojenský historik Igor Baka v práci „Slovenská armáda vo vojne proti Sovietskemu zväzu a slovensko-nemecké vzťahy 1941-1945“ uvádza, že čo sa týka samotného útoku proti ZSSR, nacistické Nemecko naň spočiatku nerátalo s účasťou iných štátov okrem Rumunska a Fínska, ktoré mali voči ZSSR územné požiadavky. Avšak aj i

Republika Srbská nedovolí Bosne a Hercegovine vstúpiť do NATO

0 icon

  Bosna, 22. júna 2021 (AM) - Banja Luka nemení svoj postoj k vojenskej neutralite Bosny a Hercegoviny (BiH) a naďalej vystupuje proti vstupu krajiny do NATO. Takéto vyhlásenie urobil predseda prezídia Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik.   Minister obrany Bosn

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali