Bratislava 23. septembra 2018 (SITA/HSP-Wyatt Counts, screenshot YouTube)
24. septembra
Narodenia
1762 – narodil sa najvýznamnejší židovský učenec 19. storočia Chatam Sófer, vl. m. Moše Schreiber. Po štúdiách pôsobil v Boskoviciach, Prostějove a maďarskom Nagy Mártone a od roku 1806 bol rabínom bratislavskej náboženskej obce a viedol rabínske učilište – Ješivu, známe po celej Európe. Venoval sa tiež sudcovskej činnosti. Jeho hrob bol pôvodne na cintoríne na bratislavskom hradnom úbočí. V súčasnosti, po stavebných úpravách, sa nachádza neďaleko tunela, v podzemnom mauzóleu. Zomrel v roku 1839.
1896 – narodil sa americký spisovateľ Francis Scott Fitzgerald. Autor próz o americkej spoločenskej smotánke tzv. džezového veku, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov stratenej generácie. Romány, napríklad Nežná je noc, Veľký Gatsby. Nedokončený zostal román Posledný magnát. Zomrel v roku 1940.
1931 – narodila sa umelecká fotografka Zuzana Mináčová. Ako dieťa zažila koncentračný tábor v Osvienčime. Po vojne vyštudovala fotografiu a pracovala v Slovenskom filme, venovala sa najmä reportážnej filmovej fotografii. Neskôr zaujala fotografickými cyklami, napríklad Čo chýba, nie je možné spočítať a tiež cyklami, v ktorých dominujú motívy prírody, dieťaťa, lásky a ľudskej existencie, napríklad Ruky, Impresie, Premeny, Stromy a i. Vytvorila aj cyklus fotografií Rekonštrukcia rodinného albumu – spomienky na príbuzných, ktorí našli smrť v koncentračných táboroch. Matka filmového režiséra Mateja Mináča.
1941 – narodila sa americká fotografka a hudobníčka Linda McCartney. Ako známa fotografka rockových hviezd sa zoznámila aj so svojím manželom – členom skupiny The Beatles Paulom McCartneym, za ktorého sa vydala v roku 1969. Po rozpade skupiny bola členkou jeho formácie Wings. Bola tiež ochrankyňou zvierat, zakladateľkou Nadácie Lindy McCartney a autorkou vegetariánskych kuchárskych kníh. Zomrela v roku 1998.
1946 – narodil sa český pesničkár Jan Nedvěd. Venuje sa tvorbe a interpretácii trampských piesní. Spolu s bratom Františkom pôsobil v skupine Brontosauři a tiež hrával so Spirituál kvintetom. Vystupuje aj sólovo, prípadne so skupinou Příbuzní.
1955 – narodila sa česká herečka Veronika Freimanová. Pôsobí v pražskom Divadle Bez zábradlí a účinkovala napríklad vo filmoch Sněženky a machři, Krvavý román, Snowboarďáci, Rafťáci a v mnohých televíznych filmoch a seriáloch.
1957 – narodil sa americký režisér, scenárista, producent a animátor Brad Bird, celým menom Phillip Bradley Bird. Držiteľ Oscarov za animované filmy Rodinka úžasných a Ratatouille sa postaral aj o réžiu akčného filmu Mission: Impossible – Ghost Protocol, sci-fi Krajina zajtrajška a pokračovanie Rodinky úžasných.
1958 – narodil sa americký herec Kevin Sorbo, známy najmä ako predstaviteľ Herkula z rovnomenného seriálu z rokov 1995 – 1999. Legendárneho antického hrdinu stvárnil aj v niekoľkých televíznych filmoch a tiež vo dvoch epizódach seriálu Xena. Zahral si aj Charlieho v seriáli Dharma a Greg, kapitána Dylana Hunta v sci-fi sérii Andromeda alebo Franka Atwooda v O.C. California a tiež stvárnil titulnú postavu v dobrodružnom fantasy filme Kull dobyvateľ. Objavil sa aj v komédii Toto je Sparta!, seriáloch Hawaii 5.0, Supergirl, životopisnej dráme Surfistka alebo snímke God’s Not Dead.
1959 – narodil sa český herec Miroslav Vladyka. Televízni diváci si ho môžu pamätať napríklad zo seriálu My všichni školou povinní. Účinkoval tiež vo filmoch a televízii, napríklad Jára Cimrman, ležící, spící, Prodavač humoru, Sagarmatha, Život na zámku, Bumerang, Zdivočelá země, U mě dobrý, Doktor od jezera hrochů, Román pro muže, Traja bratia, Anjelik na nervy a iných.
1962 – narodila sa kanadsko-americká herečka, scenáristka a režisérka gréckeho pôvodu Nia Vardalos, celým menom Antonia Eugenia Vardalos. Známa je najmä vďaka romantickej komédii Moja tučná grécka svadba, ktorá jej v roku 2003 vyniesla nominácie na Oscara za scenár a na Zlatý glóbus za herecký výkon v hlavnej úlohe. Získala tiež vďaka nej Independent Spirit Award v kategórii Najlepší debutový herecký výkon. Zahrala si aj v snímkach ako Connie a Carla, Môj život v ruinách či Nenávidím Valentína a v roku 2016 sa dostala do kín komédia Moja tučná grécka svadba 2, v ktorej si opäť zahrala a napísala pre ňu scenár.
1963 – narodila sa česká herečka slovenského pôvodu Yvetta Blanarovičová. Pôsobila na viacerých divadelných scénach v Prahe. Hrala napríklad vo filmoch O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Vrať se do hrobu!, Princezna ze mlejna, Golet v údolí a ďalších. Účinkovala tiež v mnohých muzikáloch. V roku 1996 získala divadelnú cenu Thálie za účinkovanie v muzikáli My Fair Lady.
1980 – narodil sa herec Marián Mitaš. Absolvent bábkoherectva na VŠMU v Bratislave účinkoval napríklad v seriáloch Ordinácia v ružovej záhrade, Mesto tieňov, Odsúdené, Dr. Ludsky či Búrlivé víno a filmoch Dom, Kandidát alebo Domácí péče. Pôsobí aj v Dezorzovom lútkovom divadle.
Úmrtia
1978 – zomrel herec Vladimír Durdík st.. Dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND), pôsobil tiež na Novej scéne v Bratislave. Účinkoval vo významných divadelných hrách v Činohre, napríklad Meštiaci, Antigona a tí druhí, Električka zvaná túžba, Dvanásť nahnevaných mužov. Hral vo filmoch Vlčie diery, Priehrada, Pole neorané, Pieseň o sivom holubovi, v televízii i v rozhlase. Bol recitátorom, pôsobil i v dabingu. Otec herca Vladimíra Durdíka ml. Narodil sa v roku 1924.
1984 – zomrela prozaička Zuzka Zguriška, vl. m. Ľudmila Dvořáková. Rodáčka z Myjavy do roku 1945 žila v Bratislave, potom sa presťahovala do Prahy. Povolaním učiteľka sa preslávila najmä “kopaničiarskym” románom Bičianka z doliny. Ďalšie dielo: románová trilógia Metropola pod slamou, Mestečko na predaj, Zbojnícke chodníčky, poviedkové súbory Obrázky z kopaníc, Dvanásť do tucta, Ženích s mašinou, divadelná hra Mor na farme, pamäte Strminou liet. Z češtiny preložila Osudy dobrého vojaka Švejka. Narodila sa v roku 1900.
2004 – zomrela francúzska spisovateľka Françoise Saganová, vl. m. Françoise Quoirez. Autorka existenciálnych románov o živote mladých ľudí v modernej spoločnosti Dobrý deň, smútok, Odtrúbené, Zrkadlo. Tiež skladala šansóny, písala filmové scenáre a pôsobila ako filmová režisérka. Mnoho jej románov sfilmovali. Sprevádzali ju však aj škandály pre užívanie a prechovávanie drog a krátenie daní. Narodila sa v roku 1935.
Ostatné udalosti
1493 – Krištof Kolumbus sa vydal na svoju druhú plavbu, počas ktorej navštívil Portoriko, Malé Antily a Jamajku.
1957 – otvorili futbalový štadión Camp Nou v katalánskej Barcelone, domáci štadión FC Barcelona.
1991 – americká grungeová skupina Nirvana vydala svoj druhý štúdiový album Nevermind, ktorý je považovaný za jednu z najlepších rockových nahrávok v dejinách.
2014 – indická vesmírna sonda Mars Orbiter Mission (MOM) úspešne vstúpila na obežnú dráhu Marsu. Raketu so sondou, známou tiež pod názvom Mangalyaan, vypustili 5. novembra 2013 z vesmírneho centra Satiša Dhawana v štáte Ándhrapradéš. Nepilotovaná sonda veľkosti menšieho auta najprv približne mesiac obiehala okolo Zeme a potom sa vydala na svoju desaťmesačnú púť na Mars. Cieľom projektu je skúmať atmosféru a povrch planéty s ohľadom na možnosti výskytu vhodných podmienok pre život.