Narodenia
1791 – narodil sa anglický fyzik a chemik Michael Faraday. Objaviteľ elektromagnetickej indukcie, zaviedol pojem elektrické a magnetické pole a siločiary. Zaoberal sa elektrochémiou – Faradayove elektrolytické zákony, objavil benzén. Zomrel v roku 1867.
1811 – narodil sa jazykovedec, evanjelický kňaz Michal Miloslav Hodža. Organizátor národného hnutia, príslušník štúrovskej generácie. Farár v Liptovskom Mikuláši. Spolu s Ľudovítom Štúrom a Jozefom Miloslavom Hurbanom kodifikátor spisovnej slovenčiny. Iniciátor Slovenského prestolného prosbopisu, zakladateľ vydavateľského spolku Tatrín, v revolučných rokoch 1848 – 1849 signatár Žiadostí slovenského národa, organizátor povstania. Neskôr sa venoval cirkevným záležitostiam, v roku 1862 ho suspendovali a od roku 1867 žil v Těšíne. Napísal spis Dobruo slovo Slovákom, súcim na slovo a jazykovedné práce Epigenes Slovenicus (Potomok slovenský) a Větín o slovenčině. Básnická tvorba: Matora, Slawomiersky, Vieroslavín. Zomrel v roku 1870.
1946 – narodil sa český dramatik, herec a režisér Arnošt Goldflam. Začínal ako člen recesistickej brnianskej bohémy, venoval sa tiež výtvarnému umeniu. Absolvoval činohernú réžiu na JAMU v Brne a bol hercom v divadle Husa na provázku a ďalších súboroch. Spolupracuje s filmom i s televíziou. Hral napríklad vo filmoch Něžný barbar, Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Fany, Lotrando a Zubejda, Otesánek, Nuda v Brně, eŠteBák, Dědictví aneb Kurvaseneříká, Teória tigra, Úkryt v ZOO, Špunti na vode a i.
1957 – narodil sa austrálsky hudobník, scenárista, spisovateľ a príležitostný herec Nick Cave. V roku 1983, po rozpade jeho skupiny The Birthday Party, založil kapelu Nick Cave and the Bad Seeds, s ktorou má na konte 16 štúdiových albumov. V roku 1988 vydal svoju prvú knihu, kolekciu krátkych hier a textov King Ink. O niekoľko rokov vyšlo aj pokračovanie King Ink II. Jeho debutový román And the Ass Saw the Angel vyšiel v českom preklade pod názvom A uzřela oslice anděla. Knihu The Death of Bunny Munro (v slovenskom preklade Smrť Bunnyho Munroa) vydal v roku 2009 a v roku 2015 mu vyšla kniha The Sick Bag Song. Ako scenárista je podpísaný pod filmami Ghosts… of the Civil Dead, Vražedný návrh alebo Zem bez zákona. Ako herec sa objavil napríklad vo filmoch Nebo nad Berlínom, Johnny Suede či Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom.
1958 – narodil sa taliansky operný spevák, tenorista Andrea Bocelli. Okrem účinkovania v opere sa venuje aj koncertnej činnosti. Veľkú časť jeho repertoára tvoria talianske balady a popové skladby. Patrí k najlepšie predávaným interpretom v histórii klasickej hudby. Držiteľ viacerých rekordov sa na pódiách predstavil napríklad spolu s Lucianom Pavarottim, Plácidom Domingom, Sarah Brightman, Jennifer Lopez, Christinou Aguilerou alebo Céline Dion.
1958 – narodila sa americká hudobníčka a príležitostná herečka Joan Jett, vl. m. Joan Marie Larkin. Známa je aj ako Kráľovná rock’n’rollu alebo Krstná mama punku. Preslávila sa ako členka ženskej rockovej skupiny The Runaways, ktorá fungovala v rokoch 1975 – 1979 a ich zrejme najznámejšou piesňou je Cherry Bomb z roku 1976. V roku 1979 založila formáciu Joan Jett & the Blackhearts, s ktorou vydala 10 štúdioviek, pričom najnovšia z nich, Unvarnished, sa dostala na trh v septembri 2013. Na konte má aj sólovky Bad Reputation a The Hit List a tiež nahrávku Evil Stig, ktorú vydala v roku 1995 s členmi skupiny The Gits. V roku 2015 ju uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy.
1979 – narodila sa americká speváčka a huslistka Emilie Autumn. Svoj prvý album s názvom On a Day… vydala v roku 2000. O tri roky neskôr jej vyšla druhá nahrávka Enchant, ktorá je kombináciou rocku, kabaretu, klasickej hudby a írskej ľudovej hudby. Týmto albumom sa jej podarilo dostať sa do povedomia širšieho okruhu poslucháčov a následne absolvovala svetové turné s bývalou manželkou zosnulého lídra skupiny Nirvana Kurta Cobaina Courtney Love. Odvtedy vydala ďalšie tri štúdiové nahrávky – Opheliac, Laced / Unlaced, Fight Like a Girl a kompiláciu A Bit o’ This & That. Okrem hudby sa venuje aj poézii.
1982 – narodila sa anglická herečka a bývalá speváčka Billie Piper, vl. m. Leian Paul Piper. Ako 15-ročná sa dostala s piesňou Because We Want To na vrchol britského singlového rebríčka. Známa je však najmä ako Rose Tyler z kultového seriálu Doctor Who, u nás známeho aj ako Pán času. Zahrala si aj v horore Spirit Trap, seriáli Secret Diary of a Call Girl, hororovej sérii Penny Dreadful či miniseriáli Collateral.
1987 – narodil sa anglický herec Tom Felton, známy najmä ako Draco Malfoy z filmovej série o čarodejníkovi Harrym Potterovi. Zahral si aj vo filmoch Anna a kráľ, Dostaň ho tam!, Zrodenie planéty opíc, From the Rough, Belle, Against the Sun, V mene Krista, A United Kingdom, Stratton či Megan Leavey. V rokoch 2016 – 2017 účinkoval v seriáli The Flash.
Úmrtia
1970 – zomrel maliar a publicista Janko Alexy, jeden zo zakladateľov modernej výtvarnej maľby na Slovensku. V diele sa inšpiroval ľudovou tvorbou, legendami, krajinou. Vydal vyše 20 kníh o výtvarníctve a zaslúžil sa o rekonštrukciu Bratislavského hradu. Narodil sa v roku 1894.
1999 – zomrel americký herec, režisér a producent George C. Scott. Začínal v divadle, neskôr pôsobil v televízii a vo filme. V roku 1971 získal Oscara za stvárnenie generála Georgea S. Pattona vo filme Generál Patton, ocenenie si však odmietol prevziať. Ďalšie filmy: Anatómia vraždy, Nemocnica, Krutá Oklahoma, Deň delfína a i. Narodil sa v roku 1927.
2001 – zomrel americký husľový virtuóz ukrajinského pôvodu Isaac Stern. Laureát početných ocenení a vyznamenaní bol koncertným i štúdiovým umelcom. Narodil sa v roku 1920.
2007 – zomrel francúzsky mím Marcel Marceau. Bol jedným zo zakladateľov modernej pantomímy. Vytvoril osobitý štýl – imaginárnu pantomímu. Základom jeho repertoára boli sólové výstupy Motýľ, Dávid a Goliáš, Mladosť, dospelosť, staroba a smrť, Výrobca masiek, Plášť. Autor knihy Svetové umenie pantomímy. Tvorca klauna Bipa – novodobej lyrickej obdoby Pierota. Narodil sa v roku 1923.