Pohľad do minulosti: 25. septembra sa narodil americký herec Will Smith a slovenský hudobník Robo Grigorov

Bratislava  25. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus, Henrich Mišovič)

 

25. septembra

Narodenia

1866 – narodil sa biológ, zoológ a genetik Thomas Hunt Morgan, zakladateľ chromozómovej teórie dedičnosti, ktorá priniesla objav cytologických mechanizmov Mendelových zákonov. V roku 1933 dostal Nobelovu cenu za vysvetlenie funkcie chromozómov pri dedičnosti. Zomrel v roku 1945.

Na kombosníme herec Will Smith a spevák Robo Grigorov

1897 – narodil sa americký prozaik William Faulkner, zakladateľ americkej južanskej literatúry 20. storočia. Patril k takzvanej “stratenej generácii”. Z diela: romány Augustové svetlo a Divé palmy, filozofická novela Medveď. Laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1949. Zomrel v roku 1962.

1899 – narodil sa spisovateľ, novinár, ilustrátor, karikaturista a entomológ Ondřej Sekora. Písal a ilustroval najmä knihy pre deti. Je autorom známych postavičiek Ferda Mravca a chrobáka Truhlíka. Bol tiež zakladateľom prvých českých ragbyových klubov, športovým trénerom, rozhodcom, popularizátorom športu a prírody. Zomrel v roku 1967.

1906 – narodil sa ruský skladateľ Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič, jeden z najväčších umelcov svojej doby, kritizovaný komunistickým režimom. Autor 15 symfónií, napríklad 7. Leningradská, inštrumentálnych koncertov, opier Katarína Izmajlovová, Lady Macbeth Mcenského okresu, klavírnych, komorných skladieb, baletov i filmovej hudby. Učil na konzervatóriu v Petrohrade a v Moskve. Zomrel v roku 1975.

1906 – narodil sa český hudobník Jaroslav Ježek, džezový kapelník, dirigent, skladateľ a klavirista. Komponoval filmovú a scénickú hudbu, najmä pre Osvobozené divadlo v Prahe, ktorého členom bol v rokoch 1928 – 1938. Autor skladieb pre hry Jiřího Voskovca a Jana Wericha, napríklad Bugatti step, Tmavomodrý svět, Klobouk ve křoví, Život je jen náhoda, David a Goliáš, Ezop a Brabenec. Tiež autor skladieb z oblasti vážnej hudby, napríklad Koncertu pre klavír a orchester. V januári 1939 ušiel spolu s Voskovcom a Werichom do USA. V New Yorku bol učiteľom klavíra a zbormajstrom. Zomrel v roku 1942.

1908 – narodil sa skladateľ Eugen Suchoň. Študoval v Bratislave i v Prahe. Autor prvej slovenskej národnej opery Krútňava, kantáty Žalm zeme podkarpatskej, orchestrálnych diel – Metamorfózy, opery Svätopluk, piesňových cyklov, zborov, komorných a klavírnych skladieb, scénickej, filmovej a inej hudby. Venoval sa aj pedagogickej práci. Zomrel v roku 1993.

1930 – narodil sa taliansky podnikateľ a návrhár Nino Cerruti. V roku 1967 založil v Paríži módny dom Cerruti a vedie tiež rodinnú spoločnosť Lanificio Fratelli Cerruti, ktorú v roku 1881 založil jeho starý otec.

1944 – narodil sa americký herec a producent Michael Douglas. V roku 1972 získal popularitu v televíznom seriáli V uliciach San Francisca, kde hral policajného inšpektora Stevea Kellera. V roku 1975 produkoval úspešnú adaptáciu románu Prelet nad kukučím hniezdom v réžii Miloša Formana. Snímka s Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe získala päť Oscarov, vrátane trofeje pre najlepší film. Známy ja aj vďaka účinkovaniu vo filme Wall Street, ktorý mu v roku 1988 vyniesol druhého Oscara a tiež prvý Zlatý glóbus. Zahral si aj v snímkach Osudová príťažlivosť, Vojna Roseovcov, Základný inštinkt, Voľný pád, Škandalózne odhalenie, Americký prezident, Lovci levov, Hra, Skvelí chlapci, Nepovedz ani slovo, Wall Street: Peniaze nikdy nespia, Skrat, Lepšie teraz ako nikdy, Ant Man, V utajení, Ant-Man a Wasp či televíznom filme Liberace, za ktorý v roku 2014 získal druhý Zlatý glóbus. V roku 2004 mu Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov (HFPA) udelila cenu Cecila B. DeMilla za celoživotné dielo.

1948 – narodila sa kostýmová výtvarníčka Colleen Atwood. Na konte má štyri Oscary vďaka práci na filmoch Chicago, Gejša, Alica v krajine zázrakov a Fantastické zvery a ich výskyt, pričom na ceny americkej Akadémie filmových umení a vied ju nominovali aj za snímky Malé ženy, Milovaná, Ospalá diera, Rad nešťastných príhod, Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street, Nine, Snehulienka a lovec a Príbehy z lesov.

1949 – narodil sa španielsky filmový režisér Pedro Almodóvar. V 80. rokoch sa stal jedným z najznámejších španielskych režisérov. Za film Ženy na pokraji nervového zrútenia získal Félixa 1988 ako najlepší mladý režisér. Snímka získala i nomináciu na Oscara v kategórii cudzojazyčných filmov. Veľmi úspešné boli aj jeho filmy Všetko o mojej matke, ktorý získal v roku 2000 Oscara ako najlepší cudzojazyčný film, ďalej Spútaj ma!, Vysoké opätky, Na dno vášne, Zlá výchova. V roku 2003 dostal Oscara za pôvodný scenár filmu Hovor s ňou a neskôr nakrútil napríklad aj filmy Volver, Rozorvané objatia, Koža, v ktorej žijem, Rozkoš v oblakoch alebo Julieta.

1951 – narodil sa operný spevák Peter Dvorský. Operný spev vyštudoval na bratislavskom Konzervatóriu u Idy Černeckej. Už od roku 1972 bol sólistom opery SND a vypracoval sa na medzinárodne uznávaného umelca. V apríli 1979 úspešne debutoval v milánskej La Scale, mnoho sezón strávil na doskách Viedenskej štátnej opery a úspešné boli jeho vystúpenia aj na ďalších operných scénach vo svete. V rokoch 2006 – 2010 bol umeleckým šéfom Opery Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach a následne do 31. júla 2012 riaditeľ Opery SND.

1951 – narodil sa americký herec Mark Hamill, známy najmä ako Luke Skywalker z vesmírnej ságy Hviezdne vojny. Predstavil sa tiež vo filmoch Corvette Summer, Veľká červená jednotka či Kingsman: Tajná služba. Počas kariéry sa objavil aj na divadelných doskách Broadwaya a venuje sa tiež dabingu kreslených seriálov a počítačových hier. Svoj hlas prepožičal napríklad Jokerovi vo viacerých animovaných filmoch, seriáloch a videohrách.

1952 – narodil sa americký herec Christopher Reeve, legendárny predstaviteľ filmového Supermana. Účinkoval aj vo filmoch Bostončanky, Súmrak dňa, Len nestratiť reč, Mimo podozrenia a iných. Od roku 1995 bol po páde z koňa úplne paralyzovaný. Prostredníctvom charitatívnych organizácií, ktorých bol zakladateľom a predsedom, podporoval výskum účinnej liečby paralýz po zranení miechy a iných ochorení centrálneho nervového systému. Po nehode napísal dve knihy Still me (Stále ja) a Nothing is Impossible: Reflections On a New Life (Nič nie je nemožné: Úvahy o novom živote) a hral napríklad v novšom spracovaní trileru Zadné okno Alfreda Hitchcocka inšpirovaného poviedkou Cornella Woolricha. Zomrel v roku 2004.

1955 – narodil sa taliansky spevák Zucchero, vl. m. Adelmo Forniciari. Jeho tvorba je ovplyvnená soulom, r’n’b, funkom, folkom i klasikou. Presadil sa piesňami iných spevákov, neskôr spolupracoval s Paulom Youngom, Joeom Cockerom, Stingom a i. Z albumov: Un po’ di Zucchero, Oro incenso e birra, Miserere, Diamante, Spirito DiVino, Fly, Chocabeck, Black Cat.

1957 – narodil sa americký herec Michael Madsen. Svoju hereckú kariéru odštartoval v Steppenwolf Theatre Company. Jeho filmovým debutom je snímka Against All Hope z roku 1982 a postupne sa prepracoval k úlohám v známych filmoch ako Thelma a Louise, Doors, Gauneri, Zachráňte Willyho!, Wyatt Earp, Útek do Mexika, Zachráňte Willyho 2, Donnie Brasco, Šialené rande, Kill Bill, Kill Bill 2, Sin City – mesto hriechu či Osem hrozných. Je tiež básnikom, producentom a fotografom.

1961 – narodila sa americká herečka Heather Locklear, známa najmä ako Amanda zo seriálu Melrose Place, ktorý jej v rokoch 1994 – 1997 vyniesol štyri nominácie na Zlaté glóbusy. Ďalšie dve nominácie na ceny Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) si vyslúžila v rokoch 2000 a 2002 vďaka seriálu Všetci starostovi muži. Zahrala si aj v televíznych filmoch ako Nora Robertsová: Záhadná vražda alebo Štyridsiatka na krku.

1964 – narodil sa spevák Robo Grigorov. Z albumov: Chýbaš mi, Vdýchni reggae, Sám, Fontána pre Zuzanu – Najväčšie hity, Robo Grigorov – Gold, Balady.

1968 – narodil sa americký herec a rapper Will Smith. Od detstva sa venoval hudbe, v roku 1988 mal spolu s DJ Jazzym Jeffom úspech s albumom He’s the DJ, I’m the Rapper. V roku 1997 vydal úspešnú sólovú štúdiovku Big Willie Style, po ktorej nasledovali Willennium, Born to Reign, Lost & Found. Hereckú kariéru začal účinkovaním v televíznom seriáli Fresh Prince. Filmy: Made in America, Bad Boys, Deň nezávislosti, Muži v čiernom, Verejný nepriateľ, Wild Wild West, Legenda o slávnom návrate, Muži v čiernom 2, Bad Boys 2, Ja, robot, Hitch: Liek pre moderného muža, Šťastie na dosah, Som legenda, Sedem životov, Hancock, Muži v čiernom 3, Po zániku Zeme, Zimný príbeh, Focus, Diagnóza: Šampión, Jednotka samovrahov, Collateral Beauty, Bright a i. V roku 2002 ho nominovali na Oscara za herecký výkon v hlavnej úlohe filmu Ali a v roku 2007 si vyslúžil nomináciu v rovnakej kategórii za Šťastie na dosah.

1969 – narodila sa waleská herečka Catherine Zeta-Jones. V roku 2003 získala Oscara ako najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe za muzikál Chicago. Už ako dieťa hrala v divadle a v televízii. Z filmografie: Krištof Kolumbus, Fantóm, Zorro: Tajomná tvár, Pasca, Traffic – Nadvláda gangov, Neznesiteľná krutosť, Terminál, Dannyho dvanástka, Legenda o Zorrovi, Iba na objednávku, Sexy 40, Chlap na roztrhanie, Vedľajšie účinky, Red 2, Dad’s Army a i.

1976 – narodila sa americká speváčka Santigold, vl. m. Santi White. Kariéru v hudobnom priemysle začínala v A&R oddelení vydavateľstva Epic Records. Túto pozíciu však neskôr opustila, aby sa mohla ako textárka a výkonná producentka podieľať na albume How I Do speváčky Res. Ako speváčka začala pôsobiť v roku 2003 v punkovej kapele Stiffed, ktorá vydala EP s názvom Sex Sells a album Burned Again. Po rozpade tejto formácie sa vydala na sólovú dráhu a pod prezývkou Santogold začala pracovať na debutovom eponymnom albume, ktorý vyšiel v roku 2008. O rok neskôr si zmenila umelecké meno na Santigold. V roku 2012 vydala album Master of My Make-Believe, v roku 2016 nahrávku 99 Cents a v roku 2018 I Don’t Want: The Gold Fire Sessions.

1980 – narodil sa americký rapper a herec T.I., vl. m. Clifford Joseph Harris Jr. Albumy: I’m Serious, Trap Muzik, Urban Legend, King, T.I. vs. T.I.P., Paper Trail, No Mercy, Trouble Man: Heavy Is the Head, Paperwork. Okrem hudby sa venuje herectvu, predstavil sa napríklad v snímkach ATL: Stratení v Atlante, Americký gangster, Gangstri, Na cudzí účet, Vincentov svet, Ant Man, Sleepless alebo Ant-Man a Wasp.

 

Úmrtia

1849 – zomrel rakúsky kapelník a skladateľ Johann Strauss st. Autor valčíkov, poliek a pochodov – napríklad Pochod Radeckého. Otec svetoznámeho skladateľa Johanna Straussa ml. Narodil sa v roku 1804.

1970 – zomrel nemecký spisovateľ Erich Maria Remarque, vl. m. Erich Paul Remark. V roku 1929 ho preslávil vojnový román Na západe nič nového o pocitoch generácie, ktorú zničila 1. svetová vojna. Aj ďalšie diela majú protivojnový podtext: Víťazný oblúk, Čas žitia a čas umierania, Čierny obelisk, Noc v Lisabone, Nebo nepozná obľúbencov, Tiene v raji. Žil vo Švajčiarsku a v USA. Nacisti ničili jeho knihy a zbavili ho nemeckého občianstva. Narodil sa v roku 1898.

1995 – zomrel český dirigent, klarinetista, spevák a skladateľ Gustav Brom, vl. m. Gustav Frkal. Pôsobil v bratislavskom rozhlasovom tanečnom orchestri a v roku 1940 založil v Brne swingový súbor, jeden z kľúčových orchestrov československej džezovej a modernej populárnej hudby. Narodil sa v roku 1921.

2011 – zomrela kenská aktivistka, bojovníčka za lepšie životné prostredie Wangari Maathai, laureátka Nobelovej ceny mieru z roku 2004. Zakladateľka organizácie Hnutie zeleného pásu, ktoré v Afrike vysadilo desiatky miliónov stromov. Narodila sa v roku 1940.

2012 – zomrel americký spevák Andy Williams. V 60. rokoch minulého storočia patril k najpopulárnejším spevákom v USA. Nahral 42 štúdiových albumov, z ktorých 17 získalo zlatú platňu a tri platinovú. V americkom singlovom rebríčku bodoval s piesňami Canadian Sunset, Butterfly, Are You Sincere?, Can’t Get Used to Losing You alebo (Where Do I Begin) Love Story. Preslávila ho však predovšetkým jeho verzia piesne Moon River z filmu Raňajky u Tiffanyho, ktorú predviedol v roku 1962 na udeľovaní cien americkej Akadémie filmových umení a vied, kde skladba Henryho Manciniho a Johnnyho Mercera získala Oscara. Tiež moderoval úspešnú The Andy Williams Show. Narodil sa v roku 1927.

2017 – zomrel český herec Jan Tříska. Po absolvovaní DAMU v Prahe účinkoval v Národnom divadle, v Divadle Za branou a v Mestských divadlách pražských. Ako filmový herec debutoval v snímke Váhavý střelec. Zahral si napríklad aj vo filmoch Pět z milionu, Srpnová neděle, Kde alibi nestačí, Komedie s Klikou, Lidé z maringotek alebo Radúz a Mahulena či televíznom seriáli Záhada hlavolamu. Od roku 1977 žil a pôsobil v USA, no po páde komunistického režimu v novembri 1989 začal opäť príležitostne pracovať aj v Česku. Od 90. rokov účinkoval napríklad vo filmoch Obecná škola, Řád, Ľud verzus Larry Flynt, Ronin, Želary, Jedna ruka netleská, Horem pádem, Šílení, Máj, Po strništi bos a i. Narodil sa v roku 1936.

 

Ostatné udalosti

1992 – americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil z Mysu Canaveral na Floride sondu Mars Observer. So zariadením, ktoré sa malo 24. augusta 1993 podľa plánu dostať na orbitu Marsu, však tri dni predtým, 21. augusta 1993, stratili kontakt. I keď sonda nenaplnila svoje poslanie skúmať červenú planétu, poskytla do straty kontaktu vedcom aspoň údaje zo svojho letu, ktoré mohli využiť pri nasledujúcich misiách.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

EÚ a Nobelov výbor vyjadrili znepokojenie nad rozsudkom voči Su Ťij

0 icon

Brusel 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Khin Maung Win)   Európska únia a Nórsky Nobelov výbor v pondelok vyjadrili znepokojenie nad porušovaním ľudských práv a demokracie v Mjanmarsku po tom, ako tamojšiu líderku a nositeľku Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij odsúdili na trest odňatia slobody. Informovali o tom agentúry AFP…

Lockdown nepomhol, má sa predĺžiť do 16. decembra. Darčeky týždeň pred Vianocami nakúpia očkovaní, potom ich zavrú tiež. Čo čaká neočkovaných?

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,SITA-Alexandra Čunderlíková)   Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo s odborníkmi návrh, ktorý v súvislosti s protipandemickými opatreniami rozdelí ďalšie obdobie do troch fáz. Informoval o tom na tlačovej konferencii minister Vladimír Lengvarský. Skonštatoval, že epidemická situácia je naďalej veľmi vážna. Poďakoval sa tiež zdravotníkom a…

Pápež František vyjadril ochotu stretnúť sa s ruským patriarchom Kirillom

0 icon

Vatikán 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alessandro Di Meo/Pool photo via AP)   Pápež František v pondelok uviedol, že je ochotný navštíviť Moskvu a stretnúť sa s najvyšším predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchom Kirillom. Ak by sa tak stalo, išlo by o vôbec prvú cestu hlavy katolíckej cirkvi do ruskej metropoly, píše…

Prieskum: Takmer polovica Slovákov sa obáva kybernetických útokov a počítačovej kriminality

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Takmer polovica respondentov zo Slovenska (46 percent) sa obáva kybernetických útokov a počítačovej kriminality, ako sú krádež alebo zneužitie osobných údajov, škodlivý softvér alebo phishing. Vyplýva to z osobitného prieskumu Eurobarometer, na ktorom sa od septembri do októbra 2021 zúčastnilo 26 530 respondentov z…

Zelení schválili novú koalíciu na čele s kancelárom Scholzom. Scholz predstavil zloženie novej rodovo vyváženej vlády

0 icon

Berlín 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Kay Nietfeld)   Nemecká strana Zelených v pondelok oznámila, že schválila dohodu o vytvorení vládnej koalície so Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD) a Slobodnou demokratickou stranou (FDP). Informovala o tom agentúra AP Generálny tajomník Zelených Michael Kellner povedal, že koaličnú dohodu podporilo 86 percent z členov strany,…

O zavedení OTP vo vlakoch by podľa národného dopravcu muselo rozhodnúť ministerstvo dopravy

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Rozhodnutie o zavedení režimu OTP vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) by muselo vydať Ministerstvo dopravy a výstavby SR ako jej akcionár. Národný osobný dopravca to potvrdil v súvislosti s bezpečnosťou cestovania vlakmi a možným podmienením prepravy v režime OTP,…

Progresívne Slovensko a Spolu súhlasia s povinným očkovaním ľudí nad 60 rokov

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher,TASR-Jakub Kotian,SITA-Branislav Bibel)   Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) aj strana Spolu podporujú zavedenie povinného očkovania u ľudí nad 60 rokov. O povinnom očkovaní tejto vekovej kategórie hovoril cez víkend premiér Eduard Heger (OĽANO) ako o ceste z pandémie PS súhlasí, že očkovanie je jedinou…

Ministerka pre informatizáciu k prokuratúre: Stalinský model dlho vyhovoval pochybným štruktúram

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Stalinský model prokuratúry dlho vyhovoval pochybným štruktúram a politikom, čo sa ukázalo aj pri rozsiahlom vyšetrovaní trestných činov najmä z čias vlád Smeru - sociálna demokracia. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka strany Za ľudí a vicepriemiérka Veronika Remišová s…

Po uzavretí školy majú rodičia naďalej nárok na pandemickú OČR

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Rodičia detí, ktorých materské a základné školy sú v týchto dňoch rozhodnutím hygienika, zriaďovateľa či riaditeľa uzatvorené, majú po splnení ostatných zákonných podmienok naďalej nárok na pandemické ošetrovné (OČR). Podmienky nároku na dávku ani postup žiadosti o ňu sa nemenia Nárok na pandemické…

Irán chce ďalej rokovať o jadrovej dohode, čaká na spätnú väzbu k svojim návrhom

0 icon

Teherán 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Irán je pripravený ďalej rokovať o obnovení jadrovej dohody na základe požiadaviek, ktoré jeho delegácia predstavila minulý týždeň vo Viedni. Uviedol to v pondelok hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Saíd Chatíbzáde, ktorého citovala agentúra AFP "O našich návrhoch sa dá plnej miere rokovať,"…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Po Pfizeri ideme grilovať Modernu – firmu, zaoberajúcu sa aj vývojom experimentálnych látok spojených so softvérom a DARPA

0icon

Moderna vychádza z predpokladu, že ak použitie mRNA platí pre jednu chorobu, mala by účinkovať aj pre iné choroby. Treba povedať, že táto cesta je nedostatočné prebádaná a v súčasnosti s výskytom covidu sme svedkami celosvetového experimentu &ua

Boris Mesár

1. Štatistický trik: Ako môže Omicron prejsť z "mierneho" na "smrtiaci" ! 2. Strach z Omicronu by mohol úplne zničiť globálnu ekonomiku 3. 10 predpovedí pre Omicron v roku 2022: príručka globalistov odhalená

0icon

1.Skôr než sa dostaneme k Omicronu, je potrebné zdôrazniť dve dôležité veci súvisiace s COVID Šialenstvom :Za prvé - Ak je váš test COVID pozitívny v teste PCR (kde ja falošná pozitivita vysoká) , máte viac ako 99 % šancu ,že sa  vyliečite. Toto platí od začiatku existencie programu COVID Šialenstva.

Gustáv Murín

Boľševici (v novej koži) sa vracajú

0icon

Nová doba a radikálne nové pomery si vyžadujú nové pojmy, aby sme sa ľahšie, skratkou takéhoto nového pojmu ľahšie dorozumeli. Nikomu z nás po roku 1989 nenapadlo, že sa Globalizačná klika rozhodne umelo vyvolať novú Studenú vojnu. Ale už vieme

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke turisti počas túry na Vrchpodžiar v Krivánskej Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

EÚ a Nobelov výbor vyjadrili znepokojenie nad rozsudkom voči Su Ťij

0 icon

Brusel 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Khin Maung Win)   Európska únia a Nórsky Nobelov výbor v pondelok vyjadrili znepokojenie nad porušovaním ľudských práv a demokracie v Mjanmarsku po tom, ako tamojšiu líderku a nositeľku Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij odsúdili na trest odňatia slobody. Informovali o tom agentúry AFP…

Lockdown nepomhol, má sa predĺžiť do 16. decembra. Darčeky týždeň pred Vianocami nakúpia očkovaní, potom ich zavrú tiež. Čo čaká neočkovaných?

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,SITA-Alexandra Čunderlíková)   Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo s odborníkmi návrh, ktorý v súvislosti s protipandemickými opatreniami rozdelí ďalšie obdobie do troch fáz. Informoval o tom na tlačovej konferencii minister Vladimír Lengvarský. Skonštatoval, že epidemická situácia je naďalej veľmi vážna. Poďakoval sa tiež zdravotníkom a…

Pápež František vyjadril ochotu stretnúť sa s ruským patriarchom Kirillom

0 icon

Vatikán 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alessandro Di Meo/Pool photo via AP)   Pápež František v pondelok uviedol, že je ochotný navštíviť Moskvu a stretnúť sa s najvyšším predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchom Kirillom. Ak by sa tak stalo, išlo by o vôbec prvú cestu hlavy katolíckej cirkvi do ruskej metropoly, píše…

Prieskum: Takmer polovica Slovákov sa obáva kybernetických útokov a počítačovej kriminality

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Takmer polovica respondentov zo Slovenska (46 percent) sa obáva kybernetických útokov a počítačovej kriminality, ako sú krádež alebo zneužitie osobných údajov, škodlivý softvér alebo phishing. Vyplýva to z osobitného prieskumu Eurobarometer, na ktorom sa od septembri do októbra 2021 zúčastnilo 26 530 respondentov z…

Zelení schválili novú koalíciu na čele s kancelárom Scholzom. Scholz predstavil zloženie novej rodovo vyváženej vlády

0 icon

Berlín 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Kay Nietfeld)   Nemecká strana Zelených v pondelok oznámila, že schválila dohodu o vytvorení vládnej koalície so Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD) a Slobodnou demokratickou stranou (FDP). Informovala o tom agentúra AP Generálny tajomník Zelených Michael Kellner povedal, že koaličnú dohodu podporilo 86 percent z členov strany,…

O zavedení OTP vo vlakoch by podľa národného dopravcu muselo rozhodnúť ministerstvo dopravy

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Rozhodnutie o zavedení režimu OTP vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) by muselo vydať Ministerstvo dopravy a výstavby SR ako jej akcionár. Národný osobný dopravca to potvrdil v súvislosti s bezpečnosťou cestovania vlakmi a možným podmienením prepravy v režime OTP,…

Progresívne Slovensko a Spolu súhlasia s povinným očkovaním ľudí nad 60 rokov

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher,TASR-Jakub Kotian,SITA-Branislav Bibel)   Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) aj strana Spolu podporujú zavedenie povinného očkovania u ľudí nad 60 rokov. O povinnom očkovaní tejto vekovej kategórie hovoril cez víkend premiér Eduard Heger (OĽANO) ako o ceste z pandémie PS súhlasí, že očkovanie je jedinou…

Ministerka pre informatizáciu k prokuratúre: Stalinský model dlho vyhovoval pochybným štruktúram

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Stalinský model prokuratúry dlho vyhovoval pochybným štruktúram a politikom, čo sa ukázalo aj pri rozsiahlom vyšetrovaní trestných činov najmä z čias vlád Smeru - sociálna demokracia. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka strany Za ľudí a vicepriemiérka Veronika Remišová s…

Po uzavretí školy majú rodičia naďalej nárok na pandemickú OČR

0 icon

Bratislava 6. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Rodičia detí, ktorých materské a základné školy sú v týchto dňoch rozhodnutím hygienika, zriaďovateľa či riaditeľa uzatvorené, majú po splnení ostatných zákonných podmienok naďalej nárok na pandemické ošetrovné (OČR). Podmienky nároku na dávku ani postup žiadosti o ňu sa nemenia Nárok na pandemické…

Irán chce ďalej rokovať o jadrovej dohode, čaká na spätnú väzbu k svojim návrhom

0 icon

Teherán 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Irán je pripravený ďalej rokovať o obnovení jadrovej dohody na základe požiadaviek, ktoré jeho delegácia predstavila minulý týždeň vo Viedni. Uviedol to v pondelok hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Saíd Chatíbzáde, ktorého citovala agentúra AFP "O našich návrhoch sa dá plnej miere rokovať,"…

Podkasty

Zlikviduje Matovič v mene jeho „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Po Pfizeri ideme grilovať Modernu – firmu, zaoberajúcu sa aj vývojom experimentálnych látok spojených so softvérom a DARPA

0icon

Moderna vychádza z predpokladu, že ak použitie mRNA platí pre jednu chorobu, mala by účinkovať aj pre iné choroby. Treba povedať, že táto cesta je nedostatočné prebádaná a v súčasnosti s výskytom covidu sme svedkami celosvetového experimentu &ua

Boris Mesár

1. Štatistický trik: Ako môže Omicron prejsť z "mierneho" na "smrtiaci" ! 2. Strach z Omicronu by mohol úplne zničiť globálnu ekonomiku 3. 10 predpovedí pre Omicron v roku 2022: príručka globalistov odhalená

0icon

1.Skôr než sa dostaneme k Omicronu, je potrebné zdôrazniť dve dôležité veci súvisiace s COVID Šialenstvom :Za prvé - Ak je váš test COVID pozitívny v teste PCR (kde ja falošná pozitivita vysoká) , máte viac ako 99 % šancu ,že sa  vyliečite. Toto platí od začiatku existencie programu COVID Šialenstva.

Gustáv Murín

Boľševici (v novej koži) sa vracajú

0icon

Nová doba a radikálne nové pomery si vyžadujú nové pojmy, aby sme sa ľahšie, skratkou takéhoto nového pojmu ľahšie dorozumeli. Nikomu z nás po roku 1989 nenapadlo, že sa Globalizačná klika rozhodne umelo vyvolať novú Studenú vojnu. Ale už vieme

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

TopDesať

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 2. časť

0 icon

Západné vetry vanú nad pariacimi sa dažďovými lesmi v povodí Konga a zbierajú vlahu. Pohorie Ruwenzori ich donúti stúpať vyššie a skondenzovať sa na dážď a kryštáliky ľadu. Výsledkom sú mraky, ktoré takmer ustavične zahaľujú vrcholky Ruwenzori. Ako správne tušíte, práve tento proces má za následok, že rastliny rastú do…

TOP15 dôvodov, prečo sa jednoducho nedá nemilovať Slovensko

0 icon

Veríš v lásku na prvý pohľad? Ak áno, tak potom by si mal čítať ďalej. Možno sa to bude zdať neuveriteľne, no tieto fotografie boli nafotené na Slovensku, v samotnom srdci Európy. Naša krajina má skutočne čo ponúknuť, príroda odhaľuje krásu všade, kam sa pozrieme. Či už si spravíš výlet medzi majestátne…

Pluckley je najstrašidelnejšia dedina v Anglicku, v ktorej sa oficiálne nachádzajú duchovia

0 icon

Malá a krásna dedinka s počtom obyvateľov približne 1000, ktorá sa nachádza v blízkosti Ashford v Kente. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že je to typická anglická dedinka podobná všetkým iným, nedaj sa oklamať. Pluckley je najstrašidelnejšia dedina v celom Anglicku. Samotná obec je naozaj krásna a obklopená je…

Reálna podobizeň historických osobností: Tak vyzerali Bach či Nefertiti!

0 icon

V dobe, keď ešte neexistovali fotoaparáty, sa ľudia nechávali zvečniť maliarom na plátno. Nie každý maliar bol však natoľko talentovaný, aby dokázal človeka zobraziť do detailov presne. Alebo sa len ponáhľal alebo mal radšej abstraktné diela. Možno dostal príkazom obraz trocha vylepšiť. Doteraz sme podobizeň slávnych historických osobností mohli vidieť…

Čo ste nevedeli o jedle? Tepelná úprava jedál na 6 spôsobov

0 icon

Teplo vyvoláva v jedlách chemické a fyzikálne zmeny, vďaka ktorým sa stávajú mäkšími a stráviteľnejšími a zároveň sa z nich ľahšie uvoľňujú živiny. Pri tepelnej úprave potravín sa však niektoré živiny rozkladajú. Viete prečo a akým spôsobom sa jedlá tepelne upravujú? Pozrite sa na na prvý pohľad samozrejmé veci trošku…

Armádny Magazín

Rusko má odpoveď na tanky NATO. Je to Chryzantéma-S

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM, Sputnik) – Najnebezpečnejším tankovým smerom je pre Rusko ten západný. Na rast počtu tankov je logické reagovať vyzbrojením novými sys

Posledná vojna NATO

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM) – Čím viac Západ vybičováva hystériu okolo údajne blížiacej sa ruskej invázie na Ukrajinu, tým intenzívnejšie sa sami západní politici začínajú vrtieť na svojich mäkkých stoličkách.   Ako informovali nórske noviny „Verdens Gang“, vláda kráľovstva sa zrazu postavila proti rozmiestneniu vojenských

Kto si je istý, že pozná históriu generálov Lukina, Vlasova, Jefremova?

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM) – Rusi majú nielen maršalov a generálov víťazstva, ale aj ústupov. Kam by ste zaradili generálov Michaila Fjodoroviča Lukina, Andreja Andrejeviča Vlasova a Michaila Grigorieviča Jefremova? Ako by ste oceňovali ich bojové schopnosti? Lebo na Veľkú vl

Ukrajina presunula na Donbas už 125-tisíc vojakov. Všetci obyvatelia Donecka dostanú ruské pasy

0 icon

Doneck, 6.december 2021 (AM) – Prezident Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin povedal, že všetci obyvatelia separatistami kontrolovaných území Doneckej oblasti na Ukrajine dostanú ruské pasy. Podľa Pušilina, ktorý v nedeľu vystúpil v Moskve, už viac ako 350 000 obyvateľov „DĽR“ dostalo ruské občianstvo. "Každý ho dostane," povedal separatistický vodca o p

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Na snímke turisti počas túry na Vrchpodžiar v Krivánskej Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali