“Hlavné mesto na základe viacerých informácií už minulý rok oznámilo v zmysle zákona podozrenie o znečistení podzemných vôd v lokalite Žabí majer,” uviedol primátor a dodal, že magistrát oznámil svoje podozrenie kompetentným úradom. Zároveň mesto písomne informovalo aj Ministerstvo životného prostredia SR, Sekciu geologických činností a ponúklo poskytnutie súčinnosti pri riešení tejto udalosti, doplnil Vallo.
Primátor zároveň uviedol, že víta zverejnenie výsledkov geologického prieskumu v tejto lokalite. “Potvrdzuje to oprávnenosť obáv, ktoré sme mali už v minulosti. Aj keď v čase, keď sme sa o lokalitu zaujímali, sme netušili, že rozsah tejto environmentálnej záťaže má až tak veľký rozmer,” podotkol Vallo a dodal, že je nepochopiteľné, ako mohla spoločnosť Istrochem desať rokov tajiť tak závažné skutočnosti o rizikách na zdravie a životy obyvateľov Bratislavy. “Odstraňovanie starých environmentálnych záťaží je v zmysle zákona povinnosťou štátu, napriek tomu je Bratislava pripravená na odstránení tejto záťaže aktívne spolupracovať,” uzavrel Vallo.
Na základe štvrtkového vyhlásenia Erika Baláža (Spolu) došlo v areáli Istrochemu počas desiatich rokov k znečisťovaniu životného prostredia, ktoré hraničí s ekologickou katastrofou. Odborníčka strany na životné prostredie Tamara Stohlová doplnila, že došlo ku kontaminácii podzemnej vody a zistila sa tam prítomnosť látok, ako sú benzén, atrazín či olovo, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie. „Geologický prieskum, ktorý bol v tejto veci vykonaný, je starší ako desať rokov. Podliehal však utajeniu a k jeho odtajneniu došlo v stredu 3. júna,“ priblížil Baláž. Podľa Stohlovej tento prieskum preukázal znečistenie v takom rozsahu, ako nikto neočakával, a je možné v tejto súvislosti hovoriť o ekologickej katastrofe.