Srílanský prezident Maithripala Sirisena cez svojho hovorcu odkázal vláde, ktorá predtým jednohlasne podporila obnovenie trestu smrti, že “je pripravený podpísať rozsudky smrti”.
Posledná poprava sa na Srí Lanke odohrala ešte v roku 1976 a odvtedy bol najvyšším doživotné odňatie slobody vo väzení. Hoci existujú protinázory na trest smrti v tamojšej budhistickej spoločnosti, ak však dochádza k veľkému množstvu trestných činov, bude potrebné vykonať včasné kroky na kontrolu zločinu, uviedol tiež prezident.
V súčasnosti je na Srí Lanke 19 páchateľov drogových trestných činov, ktorí boli odsúdení na doživotie, ale aj vo svojich celách niektorí z nich pokračujú v koordinácii obchodovania s drogami. A tomu treba zabrániť. Napríklad začiatkom tohto týždňa jeden z nich zorganizoval prepašovanie viac ako 100 kilogramov heroínu do krajiny.
Vzorom pre srílanskú vládu by v tomto mal byť nekompromisný boj proti drogám filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho, ktorý neváhal použiť aj vojenské zbrane na potlačenie obchodovania s drogami. “Bolo nám povedané, že Filipíny úspešne nasadili armádu a riešili tento problém. Budeme sa snažiť nadviazať na ich úspech,” dodal hovorca Rajitha Senaratne podľa agentúry AFP.
Amnesty International uviedla, že Srí Lanka týmto kráča “nesprávnym smerom” a vyzvala krajinu, aby sa vzdala svojich plánov na obnovenie trestu smrti, pretože doteraz bola “lídrom v regióne vyhýbajúcim sa tomuto krutému a nezvratnému trestu v čase, keď ešte pretrváva v mnohých iných krajinách”.