Väčšinou to začína prijatím žiadosti o priateľstvo od neznámeho človeka. Po tom, čo si získa dôveru dieťaťa, prejde podľa psychologičky k sexuálnemu podtónu v komunikácii a mnohokrát to končí tým, že posielajú dotyční aj pornografické videá. Podľa štatistík ide najčastejšie o deti vo veku od 11 do 14 rokov.
Odborníčka pre to radí, že deťom profil na sociálnej sieti zakazovať netreba, no na druhej strane by rodičia mali mať ich aktivity na internete pod kontrolou. Ide hlavne o to, aby dieťa malo dôveru k rodičovi. A ak by už k niečomu došlo, tak aby to mame alebo otcovi dokázalo povedať, aby sa s tým dalo ešte niečo urobiť. “Keď si robím profil, robím ho súkromný, prijímam žiadosť priateľov len tých, ktorých poznám,” vysvetlila Katarína Murniková.
Odborníci sa preto na deti snažia vplývať formou prednášok, na ktorých má okrem psychologičky zastúpenie aj pracovníčka úradu práce a polícia. Na základné školy by chceli potom preventívne aktivity posunúť ešte ďalej a prednášky urobiť aj pre rodičov žiakov. “Rodičia, aj vo vyššom veku, sa s takou témou nestretli vo svojej mladosti, ani nevedia, aké sú nástrahy internetu,” povedala Katarína Sninčáková, riaditeľka ZŠ SNP Humenné.
Pomôcť môžu aj voľnočasové aktivity
Za trávením množstva času na sociálnych sietiach, ale aj za fajčením a nevhodným správaním, býva u mladých väčšinou nuda.
Napríklad, pred 20 rokmi mal Island najväčšie problémy s pitím alkoholu u mládeže. No a dnes je to už úplne inak. Rapídne tam totiž pokleslo percento mladých, ktorí sa za posledný mesiac opili (zo 42 % na 5 %) aj percento mladých, ktorí užili marihuanu či denne fajčia cigarety. Na sociálnej sieti na to upozornil poslanec Branislav Gröhling (SaS).
A ako to dosiahli? “Okrem zmeny zákonov začali hlavne systematicky podporovať voľnočasové aktivity mládeže – šport, hudbu, tanec…”
“Aj toto je jeden z dôvodov, prečo som rád, že sme v Bratislavskom kraji pod vedením Juraj Droba zaviedli preplácanie krúžkov a rôznych aktivít po škole,” píše poslanec vo svojom príspevku. Mesačne tak školy dostanú sumu, ktorú zmysluplne investujú do mládeže.
“Rozumne využívajú svoj čas, rozvíjajú svoje nadanie a schopnosti a pozitívnym bonusom je aj zníženie rizikového správania,” dodáva na záver poslanec.