Chang Jian, riaditeľ Centra pre štúdium ľudských práv na univerzite v Nianji v Tiencin, vydal správu, ktorá obsahovala údaje a prípadové štúdie o konflikte medzi Afroameričanmi a bielymi Američanmi, rozdielom v bohatstve medzi rasami a ťažkou situáciou, ktorej Afroameričania čelia po vypuknutí choroby COVID-19 v USA.
Správa o rasových problémoch v USA kladie nasledujúce otázky: Prečo môže smrť Afroameričana spôsobiť masívne nepokoje a protesty v USA? Čo sa môže Čína poučiť z neporiadku v USA? Ako máme nakladať s americkou kritikou v oblasti ľudských práv u nás? A ako sa budú vyvíjať nepokoje v USA? “
Správa uvádza, že OSN opakovane vyjadrila vážne obavy z rasovej diskriminácie pri presadzovaní práva a súdnych postupoch v USA. Pracovná skupina expertov Rady pre ľudské práva OSN pre ľudí afrického pôvodu vo svojej pracovnej správe o vyšetrovaní v roku 2016 silne kritizovala policajné násilie a rasovú diskrimináciu v systéme trestného súdnictva. Veľa prípadov potvrdilo problém použitia násilia zo strany orgánov činných v trestnom konaní a nadmerného využívania smrtiacej sily, ktoré sú z veľkej časti oslobodené od trestnoprávnej zodpovednosti.
Čínski analytici uviedli, že aj keď USA čelia kritike aj obvineniam v súvislosti s otázkou ľudských práv, západné mainstreamové média o tom veľa nehovoria a zaujímajú sa viac o poukázanie na problémy iných vrátane Číny.
Chang povedal, že USA nie sú vôbec zástancami ľudských práv, pretože nedokážu ani vyčistiť svoj neporiadok.
„V minulosti sa mnohí Číňania mohli domnievať, že USA boli rozvinutou krajinou, takže sa z nej môžeme veľa naučiť, aby sme zlepšili našu situáciu. Teraz však vieme, že učenie sa od Spojených štátov nevyrieši problémy a mohlo by dokonca našu situácia zhoršiť.“
USA vždy politizujú otázku ľudských práv na medzinárodnej scéne a teraz hrozné podmienky Afroameričanov a iných menšín v oblasti ľudských práv odhalili pokrytectvo amerických politikov, vďaka čomu sú USA menej kvalifikované komentovať otázky ľudských práv v iných krajinách.
Chang uviedol, že dlhodobé rasové problémy v USA nie sú jednoduchou otázkou, ktorá je spojená s prisťahovaleckým problémom, zväčšujúcim sa rozdielom v bohatstve a polarizáciou v spoločnosti. Tento problém sa ešte zhoršil po vypuknutí choroby COVID-19.
V správe sa uvádza, že Afroameričania majú oveľa vyššiu mieru infekcií a úmrtí na COVID-19, ako iné etnické skupiny. V hospodárskej oblasti epidémia zanechala veľa ľudí afrického pôvodu v priamej tiesni. Strach z choroby a hospodársky šok spôsobili silné negatívne emócie, ktoré sa prejavujú aj v protestoch.
Čínski analytici tvrdia, že kvôli boju medzi republikánmi a demokratmi neexistujú náznaky, že by protesty skončili pred novembrom.