Podľa Chmelára a Hrabka prezident v prípade sudcov opakovane porušil ústavu

Bratislava 8. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:Eduard Chmelár Facebook)

 

Prezident Andrej Kiska rozhodnutím nevymenovať chýbajúcich sudcov Ústavného súdu z kandidátov navrhnutých parlamentom opakovane porušil ústavu. Podľa politického analytika Eduarda Chmelára a publicistu Juraja Hrabka to vyplýva zo stredajšieho (6.12.) rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, ktoré prezidentovi prikazuje vymenovať aj zvyšných sudcov. Uviedli to v diskusii TABLET.TV.

Na snímke Eduard Chmelár

Ak by sa prezident rozhodol nerešpektovať aj aktuálne rozhodnutie ÚS SR, dalo by sa to už považovať za úmyselné porušenie ústavy a to môže byť podľa Chmelára podkladom pre začiatok procesu odvolávania prezidenta z funkcie.

„Neviem, ako sa rozhodne prezident. Ale je neodškriepiteľné, že opakovane porušil ústavu. Rozhodol o tom Ústavný súd,“ reagoval Hrabko. „Premiér Robert Fico (Smer-SD) už mal kategorické vyhlásenie, že prezident Kiska musí rešpektovať rozhodnutie súdu. Ale ani jeho vláda neplní ústavu, členovia Súdnej rady stále nie sú kompletní,“ dodal Hrabko.

„Táto vec je vážnejšia ako pochybenie vlády v prípade Súdnej rady. Toto je jedna z hlavných právomocí a povinností prezidenta. Prezident sa sústavne venuje niečomu inému a odkláňa pozornosť. Pozrite sa na jeho facebookovú stránku. Dáva si tam selfíčka s dcérou na vianočných trhoch, ale k vážnym veciam sa nevyjadruje,“ reagoval Chmelár.

„Treba si uvedomiť, že tu hrozí nefunkčnosť Ústavného súdu, ktorý je, okrem iného, jedinou poistkou proti pochybeniam prezidenta,“ dodal.

Hoci bolo obvyklé, že prezident na základe ústavy vyberie polovicu z kandidátov zvolených Národnou radou a vymenuje ich za sudcov Ústavného súdu, Andrej Kiska z pôvodne šiestich kandidátov vymenoval len jedného, ostatní podľa neho nespĺňali potrebné kritériá. Podľa ÚS tým porušil ústavu.

Podľa Hrabka je však problematické aj samotné rozhodnutie ÚS. „Ústavný súd aj v tomto rozhodnutí prekročil ústavu a kompetencie, ktoré má,“ tvrdí. Nesúhlasí ani s tvrdením, že prezident celú záležitosť obišiel mlčaním. „Nie je pravda, že sa nevyjadruje, prezidentská kancelária sa vyjadrila, že po naštudovaní rozhodnutia sa vyjadrí,“ povedal Hrabko. Dodal, že nie je jednoduché bezprostredne reagovať na výrok súdu a je prirodzené, že si prezidentská kancelária najprv chce rozhodnutie a jeho odôvodnenie zanalyzovať.

Situáciu, keď by občania SR jednoducho nerešpektovali tie rozhodnutia ÚS, s ktorými nesúhlasia, považuje Chmelár za nepredstaviteľnú. „Ústavný súd rozhodol, že prezident porušil ústavu. Môžeme s tým súhlasiť, alebo nemusíme, ale prezident sa tomu musí prispôsobiť. Inak ide o úmyselné porušenie ústavy,“ reagoval Chmelár.

Obaja sa vyjadrili aj k zvoleniu portugalského ministra financií Mária Centena za lídra Euroskupiny. Hoci sa pôvodne hovorilo, že jedným z favoritov voľby je aj slovenský minister Peter Kažimír (Smer-SD), ten sa ešte v priebehu voľby vzdal v prospech práve Centena. Kažimír aj Centeno patria do skupiny európskych socialistov.

„Peter Kažimír bol v slovenských médiách od začiatku vykresľovaný ako favorit. Nebola to pravda. Bol miláčikom Berlína, predovšetkým dnes už bývalého ministra financií Schäubleho. Mnohé európske krajiny nemohli Kažimírovi odpustiť jeho úlohu pri gréckej kríze, kde robil Nemecku štafáž. Centeno reprezentoval juh, ktorý má problémy a navyše vyviedol svoju krajinu, Portugalsko, z krízy,“ reagoval Chmelár.

Opozícia opäť neuspela na mimoriadnej schôdzi parlamentu venovanej vyslovovaniu nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD). Podobne ako Igor Matovič (OĽaNO), ktorý na jednej z predchádzajúcich mimoriadnych schôdzí extrémne dlhým prejavom vyčerpal väčšinu času, kedy z nej mohli médiá prinášať správy, tentoraz mali dlhé prejavy premiér Robert Fico a samotný minister Kaliňák.

„Toto nie je nič mimoriadne, sú to klasické metódy obštrukcie. Používali sa v parlamentarizme už v 19. storočí. Aj teraz ich používa raz jedna, raz druhá strana,“ reagoval Chmelár. „Mohli by sme si všimnúť prekopanie pozície Smeru. Už to nie je ten čas, keď odchádzali počas návrhu na odvolanie z pléna a nechávali priestor mimovládnym stranám. Zostali, začali bojovať,“ doplnil ho Hrabko.

Úroveň, na ktorej opozično–koaličný rétorický súboj na tejto schôdzi prebiehal, však bola podľa oboch analytikov mimoriadne nízka. „Táto schôdza bola výnimočná skôr tým, že level diskusie nastavila mimoriadne nízko, dá sa povedať, že prerazila suterén politickej kultúry. To neboli ani obvinenia, ale sprosté nadávky. Kofa? Blázon?

Rakovinový vred? Odmietam sa baviť o tom, kto bol v tomto prípade horší, či koalícia, alebo opozícia. Smiešne je, že aj jedna, aj druhá strana si myslí, že to bol ten druhý,“ povedal Chmelár.

„Jeden poslanec tam zahlásil: Pán predsedajúci, pani poslankyňa Blahová (SaS) vyplazila na pána poslanca Blahu (Smer-SD) jazyk a to je porušenie rokovacieho poriadku… Čo to je, materská škola? Ak si koaliční a opoziční politici myslia, že keď nakydajú na protivníka, získajú si voličov, tak sa mýlia. Frustrovaní voliči buď pôjdu k extrému, alebo sa z nich stanú nevoliči,“ podčiarkol Chmelár.

„Sú tam takí poslanci, akých sme si zvolili. Je to súčasťou pokračujúcej bastardizácie slovenskej politiky. S takouto politickou kultúrou by lepšie obstáli kofy na trhu,“ pridal sa aj Hrabko.

Keď parlament neschválil zmrazenie platov poslancov, premiér Robert Fico reagoval vyhrážkou, že opätovné hlasovanie o tejto otázke spojí s hlasovaním o dôvere vláde. To vyvolalo nesúhlasnú reakciu lídra Mosta–Híd Bélu Bugára, podľa ktorého vláda nemá právomoc diktovať parlamentu, ako má hlasovať.

Koalícia sa napokon dohodla na kompromise, platy sa nezmrazia, ale na budúci rok sa zvýšia iba o jedno symbolické euro. „To s tým zmrazovaním bola obyčajná fraška. Béla Bugár vyhlásil, že platy zmrazené nebudú. Ale ak to spravia tak, ako chcú, platy zmrazené budú a bude k nim pridané jedno euro,“ reagoval Hrabko.

„Uverím tomu až vtedy, keď sa budú správať nezávisle aj v iných prípadoch. Lebo inak je úsmevné, že si spomenuli na oddelenie zákonodarnej a výkonnej moci, až keď išlo o ich platy,“ poznamenal Chmelár na margo argumentácie, že poslanci nie sú povinní hlasovať tak, ako chce vláda.

„Táto vec si, samozrejme, žiada systémové riešenie. Lebo riešením nie je stále si platy zmrazovať. Tiež považujem za zvláštne, ak ľudia v dozorných radách štátnych podnikov zarábajú viac ako premiér,“ povedal Chmelár. „Na druhej strane, v tejto debate je strašne veľa populizmu. A možno najpopulistickejší bol postoj premiéra. Ale možno bol v celej kauze premiérov postoj jediný pre ľudí zrozumiteľný. Lebo ľudia naozaj nemajú pocit, že si poslanci tie platy zaslúžia. Nárast platov o tisíc eur? V tejto republike je množstvo ľudí, ktorí za rok zarobia toľko, ako poslanec za mesiac,“ upozornil. „Platy ústavných činiteľov by sa rozhodne mali odvíjať od ekonomickej a sociálnej situácie obyvateľstva. Samozrejme, časť obyvateľstva bude frfľať vždy. Ale ja si myslím, že poslanci by naozaj mali byť skromnejší,“ dodal Chmelár.

„Vždy išlo o dobrovoľné rozhodnutie poslancov, keby nechceli, tak si tie platy nezmrazia,“ doplnil Chmelára Hrabko. Problém podľa neho je, že parlament je v tomto štáte jediný, kto sám sebe upravuje platy. „Pamätám si, že keď prišiel s návrhom Richard Sulík, vyzeralo to, že chcú šetriť prostriedky, ale nakoniec sa ukázalo, že si pridali. To bola podstata jeho vzorca,“ ilustroval príkladom.

„Preto by to malo byť tak, že áno, nastavíme platy, ale až pre budúci parlament, ale nie pre nás. A chcem poukázať aj na diskrimináciu, keďže niektorí ústavní činitelia platy zmrazené majú a iní nie. A neustále zmrazovanie môže byť protiústavné,“ povedal Hrabko. Zároveň upozornil, že druhou témou, ktorá by mohla prísť na pretras, je využívanie paušálnych výdavkov, ktoré majú poslanci nezdanené.

Obaja sa krátko vyjadrili aj k nadchádzajúcemu snemu najsilnejšej vládnej strany Smer-SD. „Podľa mňa snem nebude taký dôležitý, ako sa od neho očakáva. Smer už nedokáže obnovovať ľudí ani zvnútra, ani zvonku. Celá politika Smeru je už len situačný marketing, ako sa udržať pri moci a vyfaulovať súperov, ale nejde tam už o žiadne veľké projekty. Môže nastať len nejaká rošáda, ktorá nezmení základné smerovanie,“ tvrdí Chmelár.

Za intermezzo považuje aj rozhodnutie ministra kultúry Mareka Maďariča vzdať sa funkcie podpredsedu Smeru-SD. „Marek Maďarič sa ako vnútrostranícka opozícia preceňuje. K čomu by mal byť alternatívou? Rozhodne to nie je niečo, čo ohrozuje pozíciu Smeru,“ povedal.

Chmelár dodal, že Smer-SD nie je v štádiu rozkladu, jeho sila 25 percent stále vzbudzuje rešpekt, ale najlepšie časy má už za sebou. Súhlasí s tým aj Hrabko, podľa ktorého sa Smer-SD v súčasnej zostave môže udržať na výslní nanajvýš ešte jedno volebné obdobie.

„Ale to, či bude podpredsedom ten alebo onen, je výlučne vecou delegátov Smeru. Vopred by som nerád špekuloval. Nemyslím si, že by odchod Mareka Maďariča nejako ohrozil kroky, ktoré má vedenie strany naplánované,“ uzavrel Hrabko.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Premiér: V koalícii je zhoda na systéme testovania

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   V koalícii je jednoznačná podpora pre dobrovoľný systém plošného testovania na ochorenie COVID-19 s tým, že ten, kto sa na ňom nezúčastní, bude musieť ostať v desaťdňovej karanténe. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady (BR) SR to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO), ktorý…

Šéf zdravotníckeho odborového zväzu Anton Szalay o celoplošnom testovaní: Ide o vyhodenie peňazí daňovníkov. Kontakty zdravých ľudí s pozitívnymi na testovacích miestach považujem za verejné ohrozenie organizované vládou

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predseda slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, Anton Szalay je k plánu premiéra Igora Matoviča na plošné pretestovanie obyvateľstva skeptický Tvrdí, že takmer nič nie je odkonzultované s odborníkmi a ide o zbytočné vyhodenie peňazí daňových poplatníkov bez toho, aby sa vedelo…

Grécko žiada Európsku úniu, aby pozastavila colnú úniu s Tureckom

0 icon

Atény 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hektor Pustina)   Grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias požiadal Európsku úniu o zváženie dočasného pozastavenia dohody o colnej únii medzi EÚ a Tureckom. S odvolaním sa na správy gréckych štátnych médií o tom v utorok informovala agentúra AFP Dendias písomne požiadal eurokomisára pre susedstvo a…

Vynálezca usvedčený z vraždy novinárky sa pokúsil o útek z väzenia

0 icon

Kodaň 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Ritzau Scanpix-Nils Meilvang)   Dánskeho vynálezcu Petra Madsena, ktorý si odpykáva doživotie za vraždu švédskej novinárky Kim Wallovej na palube svojej podomácky vyrobenej ponorky, v utorok zadržala polícia pri pokuse o útek z väzenia na predmestí Kodane. Informovali o tom agentúry AFP a AP Polícia na…

Zväz chemického a farmaceutického priemyslu upozorňuje na možné negatívne následky plošného testovania

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR nesúhlasí s návrhom premiéra Igora Matoviča o povinnej 10-dňovej karanténe pre tých, ktorí nebudú disponovať potvrdením o negatívnom teste z plošného testovania alebo zo súkromného zariadenia Prípadný náhly masívny výpadok pracovných síl v odvetví chémie a…

Hrubala a Mazák podali návrh na disciplinárne stíhanie sudcu Trubana

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala a šéf Súdnej rady SR Ján Mazák podali návrh na disciplinárne stíhanie sudcu ŠTS Michala Trubana. Oznámili to dnes na brífingu s tým, že dôvodom je rozhodovanie sudcu vo veci väzby obvineného Norberta B. Hrubala…

Prieskum: Zúčastnia sa Slováci celoplošného testovania?

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Celoplošného testovania sa chce určite zúčastniť 44,4 percenta Slovákov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre Hospodárske noviny Ďalších 28,3 percenta odpovedalo áno, s dodatkom „asi“. 10,4 percenta opýtaných si vybralo možnosť „asi nie“ a 9,9 percenta opýtaných uviedlo, že sa…

Pellegrini hovorí o nezodpovedaných otázkach, Raši o mnohých rizikách testovania

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Líder strany Hlas-SD a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini čaká na zodpovedanie viacerých otázok v súvislosti s plošným testovaním na COVID-19. Chýbajú podľa neho odpovede na otázky, ako bude zabezpečená ochrana ľudí pred šírením nákazy na odberných miestach Nezaradený poslanec…

NAKA zadržala štyroch podozrivých z korupcie pri dvoch akciách

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Polícia SR)   Štyroch podozrivých z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) pri dvoch akciách, pri ktorých zasahovala v Poprade a Bratislave. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka NAKA zasahovala súbežne pri dvoch akciách s krycím…

Kollár otvoril 16. schôdzu, vystúpi premiér

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) otvoril 16. schôdzu parlamentu. Poslanci by sa mali venovať reforme súdnictva a s ňou súvisiacim ústavným zmenám, novele zákona o minimálnej mzde či dotáciám v pôsobnosti rezortov práce a kultúry. V návrhu programu schôdze…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Čo získajú celoplošným testovaním?

0icon

Práve som dopozeral video americkej lekárky Carrie Madejovej, nazvané Transhumanizmus. Tu je link: https://1url.cz/@carrie-madej-transhu... Žeby sa jej slová práve začali napĺňať? Už odštartoval proces, v ktorom je zaangažovaný Bill Gates a americká armáda...? Bill Gates má údajne prsty v plánovaných celoplošných testoch u nás, pri ktorých má asistovať – armáda (zatiaľ nie americká).…

Marek Danko

Problém maďarského jazyka – kto má pravdu?

0icon

Ukrajina a Maďarsko naďalej prežívajú krízu vzájomnej nedôvery a nepriateľských diplomatických stykov. Dôvodom je diskriminačný zákon o vzdelávaní prijatý na Ukrajine. Nie je žiadnym tajomstvom, že občania žijúci na Ukrajine by mali ovládať úradný jazyk krajiny a že tento zákon je možné považovať iba za východu pre zástupcov národnostných menšín. Realizácia zákona sa však…

Pavel Jacz

Budú vyhrážky a diskriminácia v podaní Matoviča realitou!!!

0icon

Víkendové udalosti začali vo verejnosti veľmi známym symbolickým číslom 1968, teda číslom pozitívnych na Covid 19 (tento údaj neznamená, že aj chorých, - teda infekčných, čo sa pre istotu nikde nedozvieme), ktoré pripomína rok vstupu vojsk Varšavskej zmluvy okrem Rumunska do Československa. A keďže čísla podľa nášho špeciprokurátora Honza „Urválka“…

Peter Švec

Slabší vyhráva ak neprehrá, využi prostredie, použi vhodný koncept. Pôsobenie proti prevahe 2. časť.

0icon

Jedna kríza, biologická v prepojení s psychologickou vojnou je v plnom rozmachu. Druhá kríza, ekonomická, je na obzore. Tretia, potravinová, nás môže kruto zasiahnuť už v zime, lebo v tej veci zatiaľ zbabelí politici nekonajú a spoliehajú sa na solidaritu.  Nejdem strašiť. Ale treba byť pripravenými na najhorší variant. Čitateľom ponúkam ďalšie pokračovanie…

Mária Benová

V boji s vymysleným COVIDom padol za obeť obetavý 48-ročný lekár z Oravy

0icon

„Je to určite vymyslené. Tá choroba existuje, ale je vymyslená. A je to ďalší druh chrípky,” vysvetľoval spoluobčanom do TV kamery ochorenie COVID-19 poslanec Marián Kotleba na septembrovej schôdzi NRSR... V tom istom čase sa už v nemocniciach a ambulanciách v 1.línii, mimo dohľadu kamier, odohrával boj skutočný... 12.okt.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Škoda ukazuje ako prebieha testovanie vodotesnosti vozidiel. Nie je to len o „ošpliechaní“ auta

0 icon

Hoci voda je pre náš doslova životodarnou tekutinou, tak v niektorých prípadoch je nežiadúcou. Napríklad voda v interiéri auta dokáže narobiť veľké problémy. Obzvlášť v prípadoch, keď sa dostane ku elektronike. Pýtali ste sa niekedy, ako je možné, že do automobilov nezateká voda? Škodovka prostredníctvom svojich stránok prezrádza, že na to, aby zabránila…

Xiaomi prezrádza, prečo v sérii Mi 10T siahlo po LCD displejoch a nie po „vyspelejšom“ OLED paneli

0 icon

Čínska spoločnosť Xiaomi len koncom minulého mesiaca predstavila novú sériu vlajkových smartfónov Xiaomi Mi 10T. Tá konzumentom opäť prináša naozaj najvýkonnejší hardvér na trhu, skvelú fotografickú výbavu, ako aj ďalšie moderné technológie, pričom si stále zachovala ako tak priaznivú cenovku. Oba smartfóny z tejto série určite zaujmú hneď vo viacerých…

Pozrite si zoznam Samsung smartfónov, ktoré dostanú aktualizáciu s One UI 2.5 nadstavbou. Je medzi nimi aj Váš?

0 icon

Hoci spoločnosť Samsung už začala aktívne pracovať na nadstavbe One UI 3.0, ktorá je v rámci BETA programu dostupná pre majiteľov zariadení  z produktovej rady Galaxy S20, tak aj napriek tomu, verzia nadstavby One UI 2.5, nie je aktuálne dostupnou pre mnoho zariadení. Dnes sme vás napríklad informovali o tom,…

WhatsApp pre počítač môže získať kľúčovú funkciu, ktorá je veľmi žiadanou, ale aj napriek tomu stále nedostupnou

0 icon

Aplikácia WhatsApp aktuálne patrí medzi najpopulárnejšie komunikačné platformy na svete. Nedávno sa spomínala napríklad funkcia „Linked-device“, teda prepojené zariadenia. Malo by ísť o funkciu, ktorá umožní využívanie jedného účtu na viacerých zariadeniach súčasne bez toho, aby bolo fungovanie viacerých účtov podmienené aktívnym fungovaním hlavného účtu. Ďalej sa spomínala napríklad aj…

Redmi zvažuje predstavenie kompaktného smartfónu na štýl iPhone 12 mini

0 icon

Nedávne predstavenie smartfónov zo série iPhone 12 od americkej spoločnosti Apple vytvorilo vo svete technológií naozaj veľký rozruch. Príchod nových technológií, či nastolenie nového dizajnu bolo veľkou témou, ktorá rozhodne stojí za povšimnutie. Svoju slávu si však zožal aj nový kompaktný model iPhone 12 Mini. Ten si už na prvý…

Armádny Magazín

Ministerstvo obrany: Operácia spoločná zodpovednosť

0 icon

Slovensko, 20. október 2020 (AM) - Rezort obrany už intenzívne pracuje na plánovaní vykonania celoplošného testovania obyvateľstva v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. V priestoroch Ministerstva obrany SR zriadil Spoločné operačné centrum, ktorého súčasťou sú aj zástupcovia ostatných rezortov. Ide o centrálu plánovania operácie a následne tie

Sýria : Ďalšia ilegálna americká základňa vo výstavbe

0 icon

Sýria, 20. október 2020 (AM, Réseau international) - Americké sily začínajú budovať novú základňu na sýrskom území. Americké sily pokračujú v rozširovaní svojej ilegálnej vojenskej prítomnosti v Sýrii tým, že začali budovať novú vojenskú základňu neďaleko mesta Al-Baghouz, na východe krajiny Deir Ezzor, oprot

Ruské stíhačky MiG-29M/M2 a ruské útočné vrtuľníky Ka-52 sa stali pýchou Egyptského letectva. Video

0 icon

Egypt, 20. október 2020 (AM) – Vojenské letectvo Egyptskej arabskej republiky oslávi 2. novembra 90. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravilo Ministerstvo obrany EAR dokumentárny fil

Arménsko obvinené z presunu militantov - hlavne Kurdov a Jezídov zo Sýrie do Karabachu

0 icon

Rusko, 20.október 2020 (AM) - "Informácie o použití zahraničných bojovníkov Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu sú neopodstatnené fámy. Zatiaľ čo arménska strana sa skutočne uchýlila k pomoci dobrovoľníkov z iných krajín pri vytváraní protitureckej koalície." -  Tento názor v rozhovore pre informačnú agentúru URA.RU zdieľal zástupca

Irán : Našu obranu poistíme ruskými technológiami

0 icon

Irán, 20.október 2020 (AM) - Rusko sľubuje Iránu nielen predaj zbraní, ale aj ich technológie. Koniec embarga na predaj zbraní Iránu pripraví podľa tlačovej agentúry TASS pôdu pre rozvoj vojenskej a technickej spolupráce medzi Moskvou a Teheránom.   Túto nedeľ

Svetlo sveta

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

Ako začať s duchovným životom podľa sv. Kataríny Sienskej

0 icon

Svätá Katarína Sienská patrí k popredným svätcom Katolíckej cirkvi. Dodnes je osobitne uctievaná za jej svätosť a duchovnosť. Žila hlboký zbožný život a bola súčasťou Tretieho rádu svätého Dominika. Jej popredné dielo sa volá Dialógy. Dôležitú radu, ktorú svätá Katarína adresovala dušiam, ktoré túžia po bližšom spojení s Bohom znela…

icon FOTO DŇA