Pod rúškom ochrany policajtov si politici chcú zaviesť obmedzenie svojej kritiky. Pokuta má byť až 500 eur. Čo si o tom myslia niektorí z nich?

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Pavol Zachar, Facebook)

 

Ministerstvo vnútra SR predložilo novelu zákona o Policajnom zbore. Voči jednotlivým bodom novely boli vznesené viaceré pripomienky. Jednou zo sporných častí zákona je aj návrh, podľa ktorého by sa priestupku dopustil ten, kto „uráža verejného činiteľa pre výkon jeho právomoci“. Ak vám priestupok dokážu, trestom má byť pokuta vo výške 500 eur. Poslancov sme sa preto opýtali na ich postoj k uvedenému návrhu. Odpovedali Jana Vaľová (Smer-SD), Jarmila Halgašová (SaS), Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a Dušan Jarjabek

kritika, poslanci
Ilustračné foto

Bývalý generálny prokurátor Michal Vaľo vo svojom komentári (viac TU) upozornil, že 500-eurová pokuta je vyššia, „než akú možno uložiť napríklad za neuposlúchnutie výzvy verejného činiteľa pri výkone jeho právomoci, za poškodenie alebo neoprávnene zabratie verejného priestranstva, verejne prístupného objektu alebo verejnoprospešného zariadenia a pod.“

Osobitnú pozornosť si však podľa Vaľa zasluhuje skutočnosť, že tento priestupok sa netýka len „urážky policajta“, ako uvádzajú niektoré komentáre, ale urážky všetkých verejných činiteľov, teda predovšetkým politikov.

„Pod rúškom ochrany policajtov pred urážlivými výrokmi extrémistov je tu snaha nenápadne zaviesť ochranu politikov pred tvrdšou kritikou, čo je v zjavnom rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva, podľa ktorého je politik v demokratickom právnom štáte povinný strpieť aj nepravdivú a neprimerane tvrdú kritiku svojej politickej činnosti,“ upozorňuje Vaľo.

 

Generálna prokuratúra navrhuje návrh vypustiť

Podobný názor má aj Generálna prokuratúra SR pod vedením Maroša Žilinku, ktorá v medzirezortnom pripomienkovom konaní vzniesla zásadnú pripomienku, navrhuje vypustiť novelizačné body z návrhu zákona.

Maroš Žilinka
Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka

Generálna prokuratúra upozorňuje, že novelizačné body v návrhu zákona je potrebné považovať za nesúladné s judikatúrou Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.

Prokuratúra tiež upozorňuje, že argumentácia v súvisiacej časti dôvodovej správy, že „v súčasnosti sa verbálne útoky na verejných činiteľov prejednávajú okresnými úradmi ako priestupky voči občianskemu spolunažívaniu, a rovnako (t. j. ako § 49) ich prejednávajú aj obecné polície v blokovom konaní (…)“ je síce z hľadiska reálnej kazuistiky pravdivá, ale takáto aplikačná prax je v rozpore s judikatúrou Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.

Generálna prokuratúra zároveň poukazuje na to, že ochrana verejného činiteľa pred urážkami (hrubými) je dostatočne zabezpečená existenciou priestupku proti verejnému poriadku podľa § 47 ods. 1 písm. l) zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch.

Za predpokladu, že predkladateľ návrhu zákona nebude akceptovať túto zásadnú pripomienku, Generálna prokuratúra navrhuje postihovať ako priestupok proti verejnému poriadku len hrubú urážku, znevažovanie alebo ohrozenie verejného činiteľa, ktoré sú prezentované (verbálnym, neverbálnym, písomným alebo iným spôsobom nevzbudzujúcim pochybnosť o prejavenej vôli inej osoby) pri výkone jeho právomoci.

 

Ministerstvu pôdohospodárstva vadí len výška pokuty

Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nevadí pokuta za urážku verejného činiteľa, vadí mu len výška pokuty, a preto navrhuje, aby bolo možné uložiť nižšiu sumu ako navrhovaných 500 eur.

Výška sa ministerstvu javí ako neprimerane prísna.

 

Nezisková organizácia odmieta špeciálne pristupovať k ochrane verejných činiteľov v oblasti slobody prejavu

Návrh navrhuje vypustiť aj nezisková organizácia Aliancia Fair-play. Organizácia upozorňuje, že nevidí dôvod špeciálne pristupovať k ochrane verejných činiteľov v oblasti, ktorá sa týka slobody prejavu.

„Naopak, pri súdnych sporoch o ochranu dobrého mena, čo vnímame ako analógiu, sa uplatňuje zásada, že verejný činiteľ je povinný strpieť vyššiu mieru kritiky a to aj viac expresívne vyjadrenia ako je bežné. Zároveň poukazujeme na mnohé rozhodnutia ESĽP v tomto duchu,“ dodáva Aliancia.

 

Ako vnímajú kritiku občanov a novinárov poslanci?

Mnohí poslanci sa takmer denne vyjadrujú na tlačových konferenciách či sociálnych sieťach k rôznym témam a problém. Pri tejto téme je však akési ticho. Poslancov sme sa preto opýtali: „Ako vy vnímate kritiku občanov a novinárov? Je podľa Vás potrebná požadovaná zmena z dielne Ministerstva vnútra SR, aby za urážku verejného činiteľa bola pokuta 500 eur? Alebo ide podľa vás o snahu nadmerne chrániť politikov?“ Odpovedali len dve poslankyne a jeden poslanec.

 

Jana Vaľová (Smer-SD)

„V predchádzajúcom volebnom období sa vládni poslanci snažili diskutovať o novele  zákona, ktorá by podobným spôsobom ochraňovala verejných činiteľov. Terajšia vláda (vtedy opozícia) vnímala však takúto snahu za porušovanie slobody slova a obmedzenie sa vyjadrovať. Dnes, keď sú sociálne siete plné nenávistných vyjadrení voči krokom tejto vlády, vládna koalícia pocítila nutnú potrebu sa chrániť. Zrazu sa cítia byť verejnými činiteľmi aj pri verbálnych útokoch. Tu vidíme farizejstvo tejto vlády, kedy aj dobré myšlienky kedysi pretvorili na zlé, na ubližujúce demokracii.

Verbálne útoky (nadávky, samozrejme aj vulgárne a oplzlé) voči osobám zastupujúcim štát nepatria do slušnej spoločnosti. To sa netýka len politikov, ale aj policajtov, sudcov či novinárov a pod. Z tohto pohľadu vidím potrebu chrániť takéto osoby aj pred útokmi vedenými v ústnej, písomnej alebo obrazovej forme.

Jana Vaľová, Smer-SD, snem
Na snímke poslankyňa SMERu-SD Jana Vaľová

V zákone o priestupkoch sú v konkrétne stanovených situáciách konkrétne špecifikované osoby chránené pred verbálnymi útokmi. Teraz však ideme rozšíriť túto skupinu osôb bez obmedzenia situácie, za ktorej k takémuto priestupku došlo, a najmä bez toho, aby sme vedeli, kto je v rámci priestupkového zákona považovaný za verejného činiteľa. V tomto znení mi to príde nie celkom ako ochrana, ale ako účelné zastrašovanie ľudí pred vyslovením vlastného názoru na rôzne, najmä politické témy. Ľudia už majú šafárenia tejto vlády plné zuby a čoraz častejšie to dávajú veľmi hlasno  najavo. Ak tento zákon nebude presne vymedzovať, kto je verejný činiteľ a o aké verbálne útoky sa bude jednať, tak veľmi ľahko môže dôjsť k neoprávnenému šikanovaniu človeka, čo vláde presne poslúži na zabránenie poukazovania na jej prešľapy.“

 

Jarmila Halgašová (SaS)

„Takýto návrh nepodporujem, pokiaľ jeho účelom by mala byť ochrana politikov. Nevidím dôvod, aby sa oponenti alebo kritici politikov mali obávať pokuty za to, že slobodne vyjadria svoj názor.

Jarmila Halgašová, SaS
Na snímke Jarmila Halgašová

Samozrejme, je potrebné odlíšiť medze slušnosti správania sa vo vzťahu k zamestnancom štátu vykonávajúcim si svoje povolanie. Dovolím si však poznamenať, že akékoľvek vyjadrenia na kohokoľvek by mali byť na verejnosti prezentované v medziach elementárnej slušnosti.“

 

Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)

„Súčasná vláda má rekordnú nedôveru u ľudí, keďže jej neverí viac ako 80% voličov, a jej predstavitelia sa stretávajú s kritickými názormi a prejavmi nespokojnosti zo strany ľudí po celom Slovensku, to však nemôže byt dôvodom na takéto zbytočné legislatívne zmeny.“

Šutaj-Eštok
Na snímke Matúš Šutaj-Eštok

 

Dušan Jarjabek (Smer-SD)

„Myslím si, že tieto veci sú už teraz dostatočne občiansko-právne riešené a ošetrené. No a sankcie podobného razenia sú podľa mňa niečo na viac.

Problém je v inom. Tá celková nekultúra je len prejavom istého zúfalstva tejto súčasnej spoločnosti. A ani sa nečudujem. Ľudia strácajú istoty a už je to často boj o existenciu. Je už na čase, aby táto politická ‚elita‘ vypadla do zabudnutia aj s pomenovaním zodpovednosti za stav štátu. Stačilo.“

Na snímke Dušan Jarjabek

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Univerzitná nemocnica Bratislava podala tretiu dávku vakcíny viac ako 300 osobám

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) zaočkovala treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 viac ako 300 ľudí. Očkovanie treťou dávkou spustila UNB v pondelok. Informovala o tom hovorkyňa UNB Eva Kliská "Prednostne sú treťou dávkou očkovaní zdravotníci, ktorí sa starajú o pacientov na covidových oddeleniach…

Písomná časť výberového konania na post šéfa NCZI bude v stredu

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Písomná časť výberového konania na post generálneho riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa uskutoční v stredu (20. 10.). Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva  zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Do výberového konania sa prihlásilo 11 kandidátov "Ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s realizovaným…

Ministerstvo vnútra reaguje na europoslanca Uhríka: Tvrdenia o „prepašovávaní gender ideológie“ do slovenských dokladov sú nepravdivé

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo vnútra SR v pondelok zverejnilo reakciu na nedávne vyjadrenia poslanca Európskeho parlamentu Milana Uhríka zo strany Republika o tom, že už aj na Slovensku sa dá do oficiálnych dokumentov zaznamenať tzv. tretie pohlavie. Milan Uhrík pred týždňom vo videu na Facebooku povedal,…

Štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus sa v Luxemburgu zúčastní na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lajos Sóos)   Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus sa v utorok, 19. októbra 2021, zúčastní na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Luxemburgu Hlavnou témou rokovania ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie (EÚ)…

Prezidentka: Hlas Edity Gruberovej zostáva navždy v nás

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hlas Edity Gruberovej zostáva navždy v nás, uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová po pondelkovej správe o úmrtí opernej speváčky. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec "Edita Gruberová patrila medzi najlepšie sopranistky na svete. Diváci jej kričali 'bravó' v Mníchove, v Bruseli,…

Slovenská vláda dostáva na frak. Symbolický „čapicový“ protest sa konal v najzaostalejšom kúte

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Najočakávanejšou udalosťou uplynulého víkendu bol celonárodný protivládny protest, ktorý strana Smer- slovenská sociálna demokracia zvolala do najchudobnejšieho a najzaostalejšieho okresu na Slovensku, do Rimavskej Soboty Miesto tohto protestu nebolo zvolené náhodou. V Rimavskej Sobote je dlhodobo najvyššia miera nezamestnanosti, a teda…

Berlínska galéria vrátila a znova zakúpila obraz ukradnutý nacistami

0 icon

Berlín 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Berlínska Stará národná galéria v pondelok vrátila a následne opätovne zakúpila maľbu francúzskeho impresionistu Camilla Pissarra, ktorú zo zbierky židovského právnika Armanda Dorvilla ukradli počas druhej svetovej vojny nacisti. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP Berlínska Stará národná galéria v pondelok vrátila a…

Zalmay Khalilzad sa vzdal postu vyslanca USA pre Afganistan

0 icon

Washington 18. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jose Luis Magana)   Americký vyslanec pre Afganistan Zalmay Khalilzad v pondelok podal demisiu. Podľa agentúry AFP o tom v utorok informovalo americké ministerstvo zahraničných vecí. Šéf diplomacie Antony Blinken potvrdil Khalilzadov odchod s tým, že funkciu prevezme jeho zástupca Thomas West Khalilzad sa počas leta…

Melicher odkazuje poslancovi Stančíkovi z OĽaNO: „Ak je tu niekto doktor Smrť, tak to nie je Robert Fico, ale Igor Matovič“

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Vládny poslanec Andrej Stančík z hnutia OĽaNO patril ku najväčším kritikom víkendového protestného zhromaždenia Smeru-SD v Rimavskej Sobote, keď sa mu okrem iného nepáčilo nedodržiavanie epidemiologických opatrení.  Stančík v sobotu na sociálnej sieti označil Roberta Fica zo Smeru-SD za "premorovača" a "doktora smrť". Uviedol,…

Vyšetrovateľka Diana Santusová prešla detektorom lži

0 icon

Bratislava 18. októbra 2021 (HSP/Foto: screenshot videa)   Vyšetrovateľka Útvaru inšpekčnej služby Diana Santusová mala, podľa dobre informovaného zdroja, ktorý nechce byť menovaný, prejsť detektorom lži. Tento úkon mal vykonať Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) Diana Santusová sa stala známou ako nekompromisná vyšetrovateľka Útvaru inšpekčnej služby, ktorá sa nebála vyšetrovať podozrenia…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Trianon a historik

0icon

Trianon a historik. Trianon predstavuje sto rokov hnisajúci vred v hlave každého Maďara. Chrastičku zmierenia vždy 4. júna rozožerie celoštátny plač a škrípanie zubov na panychíde za veľkým Uhorskom. Krutovládu Maďarov nad porobenými národmi ukončila prvá svetová vojna.  Oni sa s tým nevedia zmieriť. Stále kujú pikle a hľadajú spôsob, aby…

Gustáv Murín

Umelo škandalizovaný Kažimír zažíva vlastnú "medicínu"

0icon

Rozhľadenejším je dávno jasné, že sa tu k moci dostala politická zberba na čele s Psychopatovičom, ktorá nemá zábrany porušovať nielen všetko čo nasľubovali, ale prekračovať aj elementárne hranice politickej etiky a zásad demokracie. Takže tu máme už nimi osvedčené divadielko, kedy potrebujú dostať „svojho človeka“ na vyhliadnuté miesto a tak to miesto „vyčistia“. Technológia…

Marek Tencer

Cenzúra už zasiahla aj mňa a to za posledný mesiac až dvakrát.

0icon

Ako to celé začalo? Dňa 26.4.2020 som na Sme napísal článok "Prečo moje rúško neochráni teba a tvoje mňa." V diskusii pod článkom bolo 100 percent negatívnych reakcii a tak môj blog po niekoľkých hodinách od napísania presunuli na vedlajšiu stránku Sme čo sa rovnalo cca pätinovej čítanosti oproti čítanosti…

Peter Štrba

Jordan Peterson a ďalšia tvrdá feministka

0icon

Prinášam vám ďalší výborný rozhovor, v ktorom sa kanadský profesor psychológie Jordan Peterson rozpráva tentoraz s redaktorkou magazínu GQ Helen Lewisovou. O zaujímavosti tejto diskusie svedčí aj fakt, že v počte pozretí na YouTube (42 miliónov) prekonala ešte aj tú známejšiu s Kathy Newmanovou z Channel 4 (33 miliónov). Témami…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Perfektne načasované fotografie, ktoré dajú zabrať tvojmu mozgu

0 icon

Možno nie si najlepším fotografom sveta, ale niekedy sa všetko vo vesmíre uloží do jedného obrovského celku a jediné čo musíš urobiť, je stlačiť spúšť na svojom fotoaparáte. Jednoducho povedané, si v tej správny čas na správnom mieste. Z času na čas práve dokonalé načasovanie robí z obyčajnej fotografie unikát.…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 2. časť

0 icon

„Zjavilo sa sedem mužov v hodvábnych odevoch, ktoré sa podobali gréckym tógam, a v žiarivých topánkach. Rovnako stavali na obdiv brnenie a pod týmto brnením bolo vidieť honosnú purpurovú bielizeň mimoriadnej krásy. Zdalo sa, že dvaja z nich majú vyššie postavenie než ostatní. Ten, ktorý vyzeral na veliteľa, mal tvár…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 1. časť

0 icon

V minulých sériách článkov sme rozoberali Etiópsky Enoch. Tentokrát sa v našej sérii pozrieme na ten slovanský. Ten sa na rozdiel od etiópskej verzie nezaoberá činmi synov Božích na zemi, teda maximálne len okrajovo. Pochopiteľne tu nechýba varovanie pred blížiacou sa globálnou katastrofou, čo bol pravdepodobne jeden z hlavných dôvodov,…

Armádny Magazín

Brilantným riadením Amerika kráča ku komunizmu

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM) – Kaliforniu zmieta vlna lúpeží v obchodoch. V San Franciscu ľudia len vojdú, lopatou prehodia tovar z regálov a odídu. Pracovníci obchodu neriskujú svoje zdravie a nezasahujú do lúpeže. Predajcovia môžu iba zavolať políciu a dívať sa. Neprichádza však ani polícia.

Americký výsadok na japonské územie mal byť v septembri 1945

0 icon

Japonsko, 19. október 2021 (AM) –  6. a 9. augusta 1945 USA atómom zbombardovali japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. V roku 2015 bol zverejnený údaj o dovtedy celkovom počte obetí vyše 450 tisíc, pričom na následky ožiarenia trpelo ďalších 183 519 ľudí.

Ruskej armáde sa v Sýrii vzdalo niekoľko tisíc militantov

0 icon

Sýria, 19. október 2021 (AM) – Obrovská skupina militantov, ktorí sa predtým aktívne zúčastňovali teroristických aktivít v južnej Sýrii, sa rozhodla vzdať ruskej armáde výmenou za záruky, že nedôjde k ich prenasledovaniu zo strany Damasku. Militanti, ktorí sa zúčastnili na dobrovoľnej kapitulácii, odovzdali niekoľko desiatok tisíc ručných zbraní a množ

Zomrel bývalý minister zahraničných vecí USA a vojenský vodca Colin Powell

0 icon

USA, 18. október 2021 (AM) – Colin Powell, bývalý americký minister zahraničných vecí a vojenský vodca, vedúci zboru náčelníkov štábov , zomrel vo veku 84 rokov . Príčinou smrti boli komplikácie koronavírusovej infekcie, informovala jeho rodina na Facebooku. Zdôrazňuje sa, že napriek očkovaniu ochorel.   Generál Colin Powell urobil kariéru ako prof

Signum laudis, najvyššie vojenské vyznamenanie Rakúsko-Uhorska

0 icon

Slovensko, 18. október 2021 (AM) –  Signum laudis je najvýznamnejším vojenským vyznamenaním Rakúsko-Uhorska. Tvorcom tohto vysokého vojenského vyznamenania bol v roku 1890 rakúsky cisár František Jozef I. a vyznamenanie predstavovalo formu cisárskeho uznania za obzvlášť hrdinský vojenský čin. Existov

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali