Pochmúrna perspektíva deindustrializácie krajín EÚ

Pochmúrna perspektíva deindustrializácie krajín EÚ

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/DPA-Daniel Josling/dpa-Bildfunk)

 

“Deindustrializácia”, o ktorej sa v Európe v poslednom čase horlivo diskutuje, zatieňuje snahy vyspelých západných krajín o obnovu ich industrializácie

Výrobná linka automobily automobilka priemysel
Ilustračné foto

“Deindustrializácia” nie je v západných krajinách novinkou. Od 70. rokov 20. storočia sa priemyselné odvetvia v Európe a USA z komplexných dôvodov sťahovali zo svojich krajín. Najnovšia vlna “deindustrializácie”, ktorej Európa čelí tentoraz, je však do veľkej miery ovplyvnená jediným efektom – rastúcimi cenami energií a importovanou infláciou, čo ešte viac odhaľuje všetky staré problémy, ktoré už existovali.

Reklama

Už niekoľko desaťročí bol v západnom svete celkovým trendom rastúci podiel terciárneho priemyslu vrátane finančného priemyslu a služieb. Po druhé, tieto krajiny by v dôsledku globalizácie a rastúcich výrobných nákladov zámerne presúvali svoje výrobné odvetvia do zahraničia. Mnohé vyspelé krajiny na začiatku 21. storočia čoraz častejšie predkladali cieľ “reindustrializácie”.

Teraz ceny elektriny a plynu prudko vzrástli v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu. Európske priemyselné združenie Eurometaux v otvorenom liste adresovanom vedúcim predstaviteľom EÚ vrátane predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej vyvolalo poplach v súvislosti so stupňujúcou sa energetickou krízou v Európe. Táto kríza predstavuje “existenčnú hrozbu” pre priemysel. Vyzvalo vedúcich predstaviteľov EÚ a členských štátov, aby “prijali naliehavé opatrenia na zachovanie svojich strategických odvetví náročných na elektrickú energiu a zabránili trvalej strate pracovných miest”.

Reklama

Rastúce náklady spôsobia v Európe nedostatok priemyselných surovín vrátane kovov. Spolu s prudko rastúcimi cenami energií, ako aj nárastom dovozných cien v dôsledku devalvácie eura prinesie pokles ziskových marží problémy podnikom aj širšiemu výrobnému priemyslu.

V dôsledku toho sú dôsledky rusko-ukrajinského konfliktu ďalšou záťažou pre nevyriešený problém deindustrializácie Európy v minulosti.

Samozrejme, k súčasnému nedostatku energie v Európe prispievajú aj chyby v rozhodovaní, keď niektoré krajiny predložili radikálne ciele energetickej transformácie vrátane rozhodnutia o postupnom ukončení využívania jadrovej energie, ktorých negatívny vplyv práve katalyzovala kríza na Ukrajine. Niektoré európske krajiny, ktoré čelia energetickým ťažkostiam, boli nútené zvýšiť využívanie uhlia alebo predĺžiť životnosť niektorých jadrových reaktorov. To ich teraz vzďaľuje od predchádzajúcich energetických ambícií Európy, uviedol pre Global Times Wang Shuo, profesor na Fakulte medzinárodných vzťahov Pekinskej univerzity zahraničných štúdií.

Okrem toho EÚ navrhla zákaz dlhodobých kontraktov na dovoz zemného plynu do bloku, aby ukončila svoju závislosť od zahraničných producentov ešte pred vypuknutím rusko-ukrajinského konfliktu, takže v súčasnosti nemá prístup k dočasným nákupom.

Ak sa nemecké hospodárstvo, ktoré je motorom európskej ekonomiky, spomalí, zatiaľ čo jeho model orientovaný na vývoz bude zasiahnutý, podľa Wanga to ovplyvní celé hospodárstvo eurozóny. To pravdepodobne povedie k technickej recesii v Európe od budúceho roka.

Reklama

Čo je horšie, Európa nemá veľkú nádej, že v najbližších rokoch príde s nejakým riešením nedostatku energie. Vlády v EÚ sa možno budú musieť obrátiť na dotácie, keď budú čeliť vyšším cenám elektriny, plynu a ropy, čo prináša ďalší problém “odkiaľ na to vziať peniaze?”. Európska centrálna banka medzitým oznámila opatrenia na sprísnenie menovej politiky v reakcii na rastúcu infláciu, čo je v rozpore s návrhom potenciálnych rozsiahlych dotácií. Výsledkom je obmedzený politický priestor pre Európu, ktorá bude trpieť viac, ak sa energetická kríza pretiahne, keďže rusko-ukrajinský konflikt sa naďalej predlžuje a stupňuje.

Európa však napriek tomu, že je dôležitou zainteresovanou stranou počas tejto krízy, nemá možnosť riešiť tento problém, keďže nie je schopná ovplyvniť riešenie konfliktu na Ukrajine.

Medzi USA a Európou bude skutočne dochádzať k čoraz väčšej koordinácii menovej a hospodárskej politiky v dôsledku obáv USA, že konflikt prináša širšie otrasy na svetových trhoch a ovplyvňuje záujmy USA. Súčasná politika USA skôr úmyselne posúva svet ďalej ku kríze, než aby ju zmierňovala, vzhľadom na to, že Federálny rezervný systém práve zvýšil úrokové sadzby o 75 bázických bodov už tretíkrát za sebou. Využíva pritom svoju menovú politiku na to, aby svoju domácu hospodársku krízu preniesol na iné krajiny.

Okrem toho, keď sa rastúca deindustrializácia Európy stane skutočnosťou, USA sa môžu pokúsiť z nej profitovať tým, že budú tento trend podporovať, pretože USA sa stanú prednostnou destináciou európskych priemyselných odvetví, ktoré sa rozhodnú opustiť kontinent.

To je to posledné, čo si Európania želajú, teda platiť za rusko-ukrajinský konflikt vyvolaný USA.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:13

Poslankyňa nemeckého parlamentu Sahra Wagenknechtová predloží návrh na zrušenie plánovaného zákazu spaľovacích motorov. V Bundestagu existuje jasná väčšina proti zákazu spaľovacích motorov, vyhlásila opozičná politička.

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

14:10

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Európu, aby sa postavila výzvam zmeneného sveta. Zároveň apeloval na vytvorenie silnejšej a integrovanejšej obrannej stratégie, ktorá by kontinentu zabezpečila menšiu závislosť od USA a lepšiu pripravenosť na hrozby zo strany Ruska. 

13:58

Poslanci Národnej rady SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

13:56

Cestovný ruch v Slovinsku v marci výrazne napredoval vďaka vysokému počtu zahraničných hostí. Počet príjazdov turistov do krajiny sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 21,6 % na 337.363 osôb, po náraste o 7 % vo februári.

13:55

Finančná správa identifikovala nový model podvodu, ktorý súvisí s neoprávneným nárokovaním si daňového bonusu na dieťa. Deje sa tak na základe účelového zakladania živností s vykazovaným vysokým príjmom a nízkou daňovou povinnosťou. Viaceré znaky poukazujú na to, že ide o organizovanú a koordinovanú činnosť, informovali na stretnutí s novinármi predstavitelia FS.

13:52

Vláda pripravuje mobilizáciu všetkých zdrojov, ktoré má Slovensko k dispozícii. Zisťovať chcú, aké sú možnosti pri zdrojoch zo štátneho rozpočtu i Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po kontrolnom dni na ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) s tým, že zdroje z EÚ fondov sú pre Slovensko nenahraditeľné.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
13:51

Francúzska polícia rozohnala v Paríži propalestínsky protest niekoľkých desiatok univerzitných študentov, oznámili miestni predstavitelia. Protest vo Francúzsku sa konal v čase podobných demonštrácií na viacerých univerzitách v Spojených štátoch.

13:37

Na ulici Pri prachárni v košickej mestskej časti Juh by malo vyrásť Obchodné centrum Košice (OCKE). Odhadované celkové náklady na realizáciu stavby sú vo výške okolo 60 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť Delta Projektconsult Slovakia v uplynulých dňoch predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

13:35

Európsky parlament prijal uznesenie o stave hodnôt EÚ v Maďarsku, v rámci ktorého poukazuje na niekoľko obáv, najmä vzhľadom na blížiace sa júnové voľby do europarlamentu a na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024.

13:20

Maďarsko je právnym štátom, vyhlásil vo štvrtok na tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencii Conservative Political Action Conference (CPAC) predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa servera telex.hu premiér zdôraznil, že keby aj chcel, nemôže súdom nariadiť, “čo je správne”, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Viktor Orbán
Na snímke Viktor Orbán
13:20

Výstavu fotografií Mariusa Bartoňa pod názvom Polarity otvorili v priestoroch Slovenského inštitútu v Budapešti. Výstava je súčasťou programu Budapeštianskeho festivalu fotografie 2024 (Budapest Photo Festival 2024), uviedla riaditeľka SI Michaela Pánisová Ležáková,

13:00

Európsky dvor audítorov (EDA) v Luxemburgu kritizuje nedostatky pri využívaní niekoľkých miliárd eur v Turecku, ktoré mu Európska únia (EÚ) v roku 2016 vyčlenila v rámci migračnej dohody. Turecko sa v dohode zaviazalo, že zabráni sýrskym migrantom pri vstupe do Európy.

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali