Vyzdvihol práve túto skutočnosť, že počet migrantov, ktorí prišli do Spojeného kráľovstva v priebehu iba jedného – jediného roka bol rekordný a dokonca prevýšil počet obyvateľov väčšiny miest vo Veľkej Británii. Viac obyvateľov žije už iba v troch britských mestách – Londýne, Birminghame a Leedsi.
Národný štatistický úrad Veľkej Británie pripomína, že ďalšie veľké mestá majú už menej obyvateľov, ako počet nových prisťahovalcov, ktorí prišli od júna 2015 do júna 2016 na britské ostrovy: Glasgow má 620 tisíc, Sheffield 530, Bradford 480, Liverpool 467, Edinburg 448, Manchester 430, Bristol 399 tisíc obyvateľov atď.
Vo svojej správe taktiež upresňuje, že do Veľkej Británie v tomto období prišlo až 284 tisíc občanov Európskej únie. Uvádza pre Spojené kráľovstvo smutnú štatistiku, že ukazovateľ čistej migrácie /teda rozdiel medzi počtom ľudí, ktorí sa do krajiny presťahovali a ktorí sa vysťahovali/ dosiahol až 335 tisíc ľudí. Prízvukuje, že došlo k obrovskej zmene v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Národný štatistický úrad Veľkej Británie síce uviedol situáciu, ktorá tu bola pred referendom o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, avšak zatiaľ nepredstavil zmenu dynamiky migrácie po tomto referende. Na druhej strane uviedol, že po prvýkrát sa medzi krajiny, odkiaľ prichádza najväčší počet imigrantov, dostalo aj Rumunsko: iba v tomto roku na britské ostrovy odtiaľ prišlo 54 tisíc ľudí.
Britská vláda sa však nemieni vzdávať a chce byť úspešnejšia v tejto otázke, ako jej predchodkyňa. Aj minister pre imigráciu Robert Goodwill vyhlásil, že vláda bude prijímať razantné opatrenia, aby znížila počet prisťahovalcov prichádzajúcich do Spojeného kráľovstva. Opakoval slová viacerých kolegov z vlády, že ich cieľom je zníženie úrovne čistej migrácie na niekoľko desiatok tisíc. Dodal, že práve z tohto dôvodu zníženie počtu prisťahovalcov, prichádzajúcich do krajiny, je prioritou v rokovaniach britskej vlády o vystúpení z Európskej únie.
Eugen Rusnák