Počas výskumu smrekových pralesov objavili stromy, pamätajúce éru Jánošíka

Počas výskumu smrekových pralesov objavili stromy, pamätajúce éru Jánošíka

Banská Bystrica 16. augusta (TASR) – Vo Vysokých a Nízkych Tatrách, Veľkej Fatra a Orave začal v týchto dňoch medzinárodný výskum smrekových pralesov. Ide o súčasť rozsiahlejšieho vedeckého projektu zameraného na štúdium prírodných smrekových lesov v Karpatoch.

Jarabina vtáčia s vekom viac ako 150 rokov či smreky vekom presahujúce tri storočia. Aj takéto čiastkové výsledky už výskum priniesol. „V prírodnej rezervácií Jánošíkova kolkáreň vo Veľkej Fatre rastú smreky, ktoré si ešte pamätajú éru Juraja Jánošíka. Niektoré z nich majú vek aj viac ako 350 rokov. Aj to potvrdzuje opodstatnenosť prísnej ochrany tejto a podobných lokalít pralesov na Slovensku“, priblížil výskum Juraj Vysoký, podpredseda občianskeho združenia PRALES.

Výskum by mal priniesť viac svetla do otázok vzniku a vývoja smrekových lesov, najmä v súvislosti s možnosťami ich veľkoplošného rozpadu. Na skúmaných plochách sa zisťujú mnohé charakteristiky potrebné pre poznanie smrekových lesov, vrátane odberu vzoriek na dendrochronologické analýzy.

Výskum realizuje Občianske združenie PRALES v spolupráci s Českou zemědelskou univerzitou v Prahe a  Technickej univerzitou vo Zvolene. „Z letokruhov sa dá veľa vyčítať, okrem toho koľko má strom rokov, v akých podmienkach počas života rástol, či mal dostatok priestoru na rast alebo rástol v podraste iných stromov. Ak získame vývrty z viacerých stromov na ploche je následne možné dedukovať ako les vznikol a vyvíjal sa na konkrétnej lokalite“, uviedol Miroslav Svoboda z České zemědelské univerzity, pod ktorého vedením sa výskum realizuje.

Reklama

Výskum smrekových pralesov povolilo Ministerstvo životného prostredia a môže byť realizovaný aj vďaka pochopeniu vlastníkov a užívateľov lesov. „Prebiehajúci výskum môže priniesť poznatky o stave a vývoji prírodných smrekových lesov a zároveň poskytnúť cenné informácie do diskusie o tom, či zasahovať alebo nezasahovať v smrekových pralesoch v prípade prírodných narušení, napríklad vetrom alebo lykožrútom.“ konštatoval Marián Jasík, projektový manažér OZ PRALES.

Pralesy predstavujú prírodné unikáty, ostrovy pôvodnej biodiverzity, sú živým dokladom vývoja vegetácie u nás, sú nenahraditeľným zdrojom poznania a inšpirácie. Podľa výsledkov posledných prieskumov sa však na Slovensku zachovalo len okolo 10.000 ha pralesov, čo je menej ako 0,5 % slovenských lesov.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:13

Francúzsky súd vydal rozsudok, ktorým podmienečne odsúdil 61-ročného muža pôvodom z Iránu na desať mesiacov vo väzení za to, že minulý týždeň vstúpil na iránskeho konzulát v Paríži s napodobeninami granátov.

11:11

Peruánska psychologička, ktorá trpela nevyliečiteľnou chorobou a bola niekoľko rokov pripútaná na lôžko, podstúpila eutanáziu a stala sa tak prvým človekom v Peru, ktorý získal a uplatnil právo zomrieť s lekárskou pomocou.

11:10

Rada Európy a Organizácia spojených národov vyzvali Britániu, aby prehodnotila plány na deportácie žiadateľov o azyl do Rwandy, ktoré sa po schválení britským parlamentom pretavia do zákona. Rwanda schválenie naopak privítala.

11:05

Čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi, ktorý je známy svojimi blízkymi vzťahmi s Kremľom, údajne diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu – nekrózu pankreasu. S odvolaním sa na ruský exilový denník Novaja gazeta Európa o tom  informovala agentúra DPA.

10:07

 Hlavná opozičná strana v Indii obviňuje premiéra Naréndru Módího z nenávistného prejavu voči moslimom po tom, čo ich nazval “špiónmi” a použil tak doposiaľ najostrejší slovník v súvislosti s touto náboženskou menšinou v krajine.

09:45

Nemecká polícia zatkla v Drážďanoch muža podozrivého zo špionáže pre Čínu. Ide o asistenta Maximiliana Kraha, lídra kandidátky krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) vo voľbách do Európskeho parlamentu.

09:44

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí nariadilo všetkým konzulárnym úradom pozastaviť poskytovanie konzulárnych služieb pre mužov vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí sa zdržiavajú v zahraničí.

09:03

Ázia bola v roku 2023 regiónom s najväčším počtom katastrof spôsobených klimatickými a poveternostnými javmi na svete, uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO) s tým, že hlavnou príčinou úmrtí a majetkových škôd boli záplavy a búrky.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali