Prípad Malinovej bol ukončený po viac ako 12 rokoch, keď okresná prokuratúra v maďarskom Győri a prokuratúra koncom októbra vydala rozhodnutie o zastavení vyšetrovania.
Podľa maďarskej prokuratúry “zločin Hedvigy M. falošného (krivého) svedectva nemožno potvrdiť na základe dostupných údajov a dôkazných prostriedkov”. Informovala o tom prokurátorka Zsuzsanna Katalin Gál.
Po tomto rozhodnutí maďarskej prokuratúry je kauza právoplatne skončená.
Malinová sa už podľa portálu Pluska.sk k prípadu nechce vyjadrovať.
Malinová je od roku 2013 občiankou Maďarska a jej prípad prevzali maďarské orgány v decembri 2016.
Kauza Hedvigy Malinovej sa ťahala od augusta 2006, keď ohlásila polícii, že ju v Nitre napadli dvaja muži pre to, že hovorila po maďarsky.
Policajné vyšetrovanie prípadu bolo o mesiac ukončené s tým, že skutok sa nestal a vtedajšia študentka Univerzity Konštantína Filozofa si celý čin vymyslela. Od mája 2007 je stíhaná pre krivú výpoveď a krivú prísahu.
Prokurátor Generálnej prokuratúry SR podal na Hedvigu M. Ž. obžalobu 2. apríla 2014. Okresný súd v Nitre ju v decembri 2014 odmietol pre porušenie práva na obhajobu.
Generálna prokuratúra mala podľa neho zabezpečiť preklad obžaloby do maďarského jazyka. Hedviga M. na to mala zo zákona právo, pretože od roku 2013 je maďarskou štátnou občiankou. O preklad žiadala prostredníctvom svojho advokáta po oboznámení sa so závermi vyšetrovania, a potom aj na súde.
Prokuratúra to odmietla s vysvetlením, že po podaní obžaloby už “nie je oprávnená vydávať rozhodnutia, nakoľko je iba stranou v konaní”. Krajský súd v Nitre dal vo februári 2015 za pravdu prokuratúre a vrátil túto trestnú vec okresnému súdu na ďalšie dokazovanie vrátane psychologických znaleckých posudkov.
Na prelome rokov 2016 a 2017 už prípad prevzali orgány v Maďarsku.
Gál: Prípad Malinová sa mal uzavrieť skôr
Prípad Hedvigy Malinovej sa mal uzavrieť skôr. Novinárom to dnes povedal minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý bol istý čas jej obhajcom. “Hedvige Malinovej niekto ublížil, na to boli štátne orgány, aby to vyšetrili, poňali to opačne,” povedal s tým, že z tohto prípadu sa treba poučiť. Podľa ministra by bolo lepšie, keby sa celá kauza uzavrela v čase, “keď to bolo ešte živé”. “Nie len v jej prípade, ale vo všetkých prípadoch, načo je nám spravodlivosť, keď sa nám dostane po X rokoch,” skonštatoval s tým, že hlavnou úlohou ministerstva spravodlivosti pod jeho vedením je zrýchliť súdne konania. “Máme veľa možností obštrukcií, máme množstvo prekážok, ktoré by sme v 21. storočí nemuseli mať,” dodal s tým, že aj keď je “lepšie neskôr ako nikdy” , to že spravodlivosť nie je dostatočne rýchla, je problém.