Okolo 9:30 hod. UT, približne 15 míľ od francúzskeho ostrova Mayotte v blízkosti Madagaskaru došlo k istej seizmickej činnosti, ktorú zaznamenali prístroje nielen v Afrike, ale dokonca aj na Novom Zélande, v Čile, na Havaji, či v Kanade, čiže až do vzdialenosti vyše 16-tisíc kilometrov.
Vedci si to nevedia celkom vysvetliť. “Myslím, že som nič podobné nevidel,” povedal pre National Geographic seizmológ z Kolumbijskej univerzity Göran Ekström špecializujúci sa na nezvyčajné otrasy zeme. Pri normálnom zemetrasení totiž dochádza k uvoľneniu napätia v zemskej kôre, čo zvyčajne trvá len niekoľko sekúnd.
Stephen Hicks, seizmológ z univerzity v Southamptone, vysvetľuje, že sú tri druhy seizmických vĺn, ktoré sa šíria z ohniska. Najskôr sa prejavia kompresné primárne vlny “P-vlny”, po nich sekundárne “S-vlny”, ktoré sa viac rozšíria. Obe tieto vlny majú pomerne vysoké frekvencie.
Až tie tretie vlny sa prejavujú pomalými dlhodobejšími povrchovými vlnami, ktoré sa vytvárajú pri veľkom zemetrasení. No pri ostrove Mayotte sa však nezaznamenalo žiadne veľké zemetrasenie, hoci vlny boli pomalé s prekvapivo monotónnou nízkou frekvenciou.
Jeden z predpokladov vedcov je, že otrasy súvisia so seizmickým rojom, ku ktorému v oblasti okolo Mayotte dochádzalo už v máji. Väčšina z nich mala malé chvenie, ale najväčším bol otras z 15. mája s hodnotou 5,8. No v posledných mesiacoch klesla frekvencia týchto otrasov, až 11. novembra došlo k šíreniu spomínaných “záhadných” vĺn bez bežného zemetrasenia.
Closest easily available BRB seismic station is GE SBV in north Madagascar. pic.twitter.com/eoYXb7xbl8
— Anthony Lomax ??? (@ALomaxNet) 11. novembra 2018
.
Podľa Francúzskeho geologického prieskumu (BRGM) sa v oblasti môže vyvíjať nové centrum sopečnej činnosti. Aj ostrov Mayotte má vulkanický pôvod a geologická činnosť tu dodnes nepoľavila. Ale analýza BRGM naznačuje, že ide skôr o magmatické pohyby vo veľkej oceánskej hĺbke, kde magmatické teleso môže mať odhadom približne jeden kilometer kubický a preniká cez podpovrch v blízkosti Mayotte.
Signály naznačujúce pohyb magmy však boli podľa Helen Robinsonovej z Glasgowskej univerzity “príliš dokonalé” na to, aby boli prirodzené, navyše v okolitých hlbokých vodách sa nekoná ani žiadna priemyselná činnosť.
Podľa Science Alert zobrazenia GPS naznačujú, že od leta sa ostrov posunul približne 6 cm na východ a 3 cm na juh, čo spôsobili práve seizmické roje, ktoré hýbu nielen ostrovom, ale aj celou okolitou oblasťou.
BRGM teda dodáva, že “tieto pozorovania podporujú hypotézu kombinácie tektonických a vulkanických účinkov”.