“Dnes to nie je možné z banálneho dôvodu: úverový systém vo svete je dolárový. A preto pravidlá definuje FED, rovnako ako aj operačné systémy a ďalšie veci. Avšak dnes jednoducho vidíme začiatok tohto procesu. Ak je situácia okolo toho v Rusku smutná, tak v Číne nie, z tohto dôvodu (Čína – red.) začína postupne obsadzovať svetové trhy. A jej geopolitickí (a hlavne ekonomickí) protivníci jej začali čeliť,” myslí si Chazin.
Podľa názoru Chazina, ktorý vo svojej dobe pôsobil aj na pozícii poradca prezidenta Borisa Jeľcina, je možné úlohy podobného rozsahu robiť len na úrovni štátu a za jeho účasti v rozpočtovej sfére.
“(…) Úlohy takéhoto rozsahu je možné riešiť len na úrovni štátnych rozpočtov. A všetky internetové monštrá USA sú tesne spojené s NSA (tajná služba – pozn. red.). To dokonca nie je ani predpoklad, to je verejne známy fakt. Na to je potrebné vydeliť rozpočet.“
V Rusku je, podľa názoru Chazina, veľký problém s vytváraním vlastného digitálneho priemyslu. Hovorí o dvoch dôvodoch. Prvým z nich je likvidačné prevedenie privatizácie sovietskeho dedičstva. Druhým dôvodom je fakt, že o rozpočte Ruskej federácie rozhodujú kruhy s liberálnym politickým myslením.
“U nás rozpočet kontrolujú liberáli a získať peniaze na konkurenciu s ich “partnermi” v USA nie je len zložité, je to veľmi zložité,” vyhlásil analytik.
Ak sa Michail Chazin vo svojej predpovedi nemýli a skutočne dôjde k rozpadu svetového dolárového systému, kedy sa svet potenciálne rozdelí na niekoľko rôznych blokov, zostáva otázkou, kam bude patriť Slovesnká a Česká republika. Ako hovoria mnohí experti, Európa do značnej miery zaostáva vo vývoji vlastného kľúčového hardvérového i softvérového zabezpečenia.
S ohľadom na prebiehajúci škandál okolo hardvéru a softvéru od čínskej spoločnosti Huawei v Českej republike, kedy Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť varoval pred používaním produktov tejto spoločnosti na kritických štátnych úradoch z dôvodu bezpečnosti, zatiaľ nie je jasné, či bude môcť Česko používať americké produkty po rozpade dolárového systému aj naďalej, keď bude s veľkou pravdepodobnosťou stáť mimo dosahu dolárovej zóny.
Slovensko takýto prípad bezpečnosti ešte neriešilo, ale v tomto smer, práve pre neschopnosť Európy vybudovať vlastné technologické systémy, ide iba o to, či chceme odovzdávať svoje citlivé dáta Američanom cez ich tajné služby alebo Číňanom cez ich technológie. Európa a eurozóna, kde s najväčšou pravdepodobnosťou bude Slovensko po krachu dolárového systému patriť, musí vyvinúť, ako správne predpokladá Chazin, vlastné technológie. Či tieto technológie bude v kontexte širšej Európy zdielať EÚ s Ruskom alebo bude EÚ v tomto smere sama pre seba sa dnes ešte nedá predvídať.