Jeruzalem 28. marca 2023 (HSP/apnews/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)
Desaťtisíce Izraelčanov vyšli v nedeľu večer do ulíc miest po celej krajine v spontánnom výbuchu hnevu po tom, ako premiér Benjamin Netanjahu náhle prepustil svojho ministra obrany za to, že spochybnil plán izraelského lídra na revíziu súdnictva, informuje agentúra AP
Protestujúci v Tel Avive zablokovali hlavnú diaľnicu a zapálili veľké ohne, zatiaľ čo polícia sa potýkala s demonštrantmi, ktorí sa zhromaždili pred Netanjahuovým súkromným domom v Jeruzaleme.
Nepokoje prehĺbili niekoľko mesiacov trvajúcu krízu v súvislosti s Netanjahuovým plánom na reorganizáciu súdnictva, ktorý vyvolal masové protesty, znepokojil vedúcich predstaviteľov podnikov a bývalých šéfov bezpečnostných zložiek a vyvolal obavy Spojených štátov a ďalších blízkych spojencov.
Netanjahuovo odvolanie ministra obrany Yoava Gallanta signalizovalo, že premiér a jeho spojenci budú tento týždeň pokračovať v pláne revízie. Gallant bol prvým vysokopostaveným členom vládnucej strany Likud, ktorý sa proti nemu vyslovil a povedal, že hlboké rozpory hrozia oslabením armády.
Keď však zástupy demonštrantov zaplavili ulice do neskorej noci, ministri Likudu začali naznačovať, že sú ochotní brzdiť. Minister kultúry Micky Zohar, Netanjahuov dôverník, povedal, že strana ho podporí, ak sa rozhodne pozastaviť revíziu súdnictva.
Izraelské médiá uviedli, že lídri Netanjahuovej koalície sa mali stretnúť v pondelok ráno. Neskôr počas dňa protestné hnutie občanov oznámilo, že zorganizuje ďalšiu masovú demonštráciu pred Knessetom alebo parlamentom v Jeruzaleme.
Netanjahuova kancelária v krátkom vyhlásení uviedla, že premiér v nedeľu neskoro večer odvolal Gallanta. Netanjahu neskôr na Twitteri napísal: “Všetci musíme byť silní proti odmietnutiu.”
Po Netanjahuovom vyhlásení sa do ulíc na protest vyliali desaťtisíce Izraelčanov, ktorí zablokovali hlavnú tepnu Tel Avivu, premenili diaľnicu Ayalon na more modro-bielych izraelských vlajok a uprostred cesty zapálili veľký oheň.
Demonštrácie sa konali v Beeršebe, Haife a Jeruzaleme, kde sa tisíce ľudí zhromaždili pred Netanjahuovou súkromnou rezidenciou. Polícia sa potýkala s protestujúcimi a postriekala dav vodným delom. Tisíce ľudí potom pochodovali od rezidencie ku Knessetu.
27-ročný Inon Aizik povedal, že prišiel demonštrovať pred Netanjahuovu súkromnú rezidenciu v centre Jeruzalema, pretože “v tejto krajine sa dejú zlé veci”. Revíziu súdnictva označil za “rýchly legislatívny blesk”.
Netanjahuovo rozhodnutie prišlo necelý deň po tom, ako bývalý vysokopostavený generál Gallant vyzval na pozastavenie kontroverznej legislatívy až do budúcoročných sviatkov Dňa nezávislosti, pričom sa odvolával na nepokoje v radoch armády.
Gallant vyjadril obavy, že rozpory v spoločnosti poškodzujú morálku v armáde a povzbudzujú nepriateľov Izraela. “Vidím, ako sa oslabuje zdroj našej sily,” povedal Gallant.
Hoci niekoľko ďalších členov Likudu naznačilo, že by mohli Gallanta nasledovať, strana v nedeľu rýchlo zomkla svoje rady, čím uvoľnila cestu k jeho odvolaniu.
Galit Distal Atbaryan, Netanjahuov minister pre verejnú diplomaciu, uviedol, že Netanjahu si Gallanta zavolal do svojej kancelárie a povedal mu, “že už v neho nemá žiadnu dôveru, a preto je prepustený”.
Gallant krátko po oznámení na Twitteri napísal, že “bezpečnosť štátu Izrael vždy bola a zostane mojím životným poslaním”.
Opozičný líder Jair Lapid uviedol, že Gallantovo odvolanie “poškodzuje národnú bezpečnosť a ignoruje varovania všetkých predstaviteľov obrany”.
Izraelský generálny konzul v New Yorku Assaf Zamir na protest odstúpil.
Očakáva sa, že Gallanta nahradí Avi Dichter, bývalý šéf bezpečnostnej agentúry Šin Bet. Dichter údajne koketoval s možnosťou pridať sa ku Gallantovi, ale namiesto toho v nedeľu oznámil, že podporuje premiéra.
Netanjahuova vláda presadzuje, aby sa tento týždeň uskutočnilo parlamentné hlasovanie o ústrednom bode revízie – zákone, ktorý by vládnej koalícii dal konečné slovo pri všetkých menovaniach do súdnictva. Snaží sa tiež prijať zákony, ktoré by parlamentu udelili právomoc rušiť rozhodnutia Najvyššieho súdu a obmedziť súdne preskúmanie zákonov.
Netanjahu a jeho spojenci tvrdia, že plán obnoví rovnováhu medzi súdnou a výkonnou mocou a obmedzí to, čo považujú za intervenčný súd s liberálnymi sympatiami.
Kritici však tvrdia, že zákony odstránia izraelský systém kontroly a rovnováhy a sústredia moc v rukách vládnej koalície. Tvrdia tiež, že Netanjahu, ktorý je súdený za obvinenia z korupcie, je v konflikte záujmov.
Desaťtisíce ľudí vyšli za posledné tri mesiace do ulíc, aby demonštrovali proti tomuto plánu v rámci najväčších demonštrácií v 75-ročnej histórii krajiny. Ministerstvo zahraničných vecí odmietlo ako “úplne nepravdivé” tvrdenia, ktoré opakoval premiérov syn Yair Netanyahu, že vláda USA tieto protesty financovala.
Vedúci predstavitelia dynamického izraelského priemyslu špičkových technológií uviedli, že zmeny odradia investorov, bývalí najvyšší bezpečnostní predstavitelia sa vyjadrili proti plánu a kľúčoví spojenci vrátane Spojených štátov a Nemecka vyjadrili obavy.
V posledných týždňoch sa v izraelskej armáde – najpopulárnejšej a najrešpektovanejšej inštitúcii medzi židovskou väčšinou v Izraeli – prejavila nespokojnosť. Rastúci počet izraelských záložníkov vrátane pilotov stíhačiek pohrozil, že v prípade prijatia zákonov odídu z dobrovoľnej služby.
Izraelská armáda čelí nárastu bojov na okupovanom Západnom brehu Jordánu, hrozbám zo strany libanonskej militantnej skupiny Hizballáh a obavám, že úhlavný nepriateľ Irán je blízko k vývoju jadrových zbraní.
Manuel Trajtenberg, šéf vplyvného izraelského think tanku Inštitút pre štúdie národnej bezpečnosti, povedal, že “Netanjahu môže odvolať svojho ministra obrany, nemôže však odmietnuť varovania, ktoré počul od Gallanta”.
Medzitým izraelská skupina pre dobrú správu vecí verejných v nedeľu požiadala Najvyšší súd krajiny, aby Netanjahua potrestal za údajné porušenie dohody o konflikte záujmov, ktorá mu má zabrániť v styku s justíciou krajiny, keď je súdený za korupciu.
Hnutie za kvalitnú vládu v Izraeli, ktoré je ostrým odporcom tejto reformy, požiadalo súd, aby Netanjahua prinútil dodržiavať zákon a za jeho nedodržanie ho sankcionoval buď pokutou, alebo väzením. Uviedlo, že nie je nad zákonom.
Premiér povedal, že odvolanie by malo byť zamietnuté, a uviedol, že Najvyšší súd nemá dôvod zasahovať.
Generálny prokurátor krajiny zakázal Netanjahuovi priamo sa zaoberať plánom jeho vlády na revíziu súdnictva na základe dohody o konflikte záujmov, ktorú Najvyšší súd uznal v rozhodnutí o spôsobilosti Netanjahua vykonávať funkciu, keď je súdený za korupciu. Namiesto toho stojí na čele reorganizácie minister spravodlivosti Yariv Levin, Netanjahuov blízky dôverník.
Vo štvrtok však po tom, ako parlament schválil zákon, ktorý sťažuje odvolanie úradujúceho premiéra, Netanjahu vyhlásil, že je od rozhodnutia generálneho prokurátora odpútaný, a prisľúbil, že sa pustí do krízy a “napraví rozkol” v národe. Toto vyhlásenie podnietilo generálneho prokurátora Galiho Baharava-Miara, aby upozornil, že Netanjahu porušuje dohodu o konflikte záujmov.
Rýchly právny a politický vývoj katapultoval Izrael na neprebádané územie, povedal Guy Lurie, výskumný pracovník Izraelského demokratického inštitútu, jeruzalemského think tanku.
“Nachádzame sa na začiatku ústavnej krízy v tom zmysle, že existuje spor o zdroj autority a legitimity rôznych riadiacich orgánov,” povedal.